collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Mi treba sovet od poiskusnite !!!
Dali so vakvi diodi

Mozam da napram kapak za aq ?
Imam drugar wo kje mi presmetat se I so kje mi go izvedit samo dali kje e dovolno jako svetloto od ovie diodi za aq so dimenzii 150x70x50 ?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Link

Author Topic: Osvetluvanje  (Read 7730 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline koren

  • Banned
  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2016
  • Location: Skopje
  • Age: 47
  • Posts: 50
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Re: Osvetluvanje
« Reply #40 on: July 26, 2016, 08:11:24 AM »
Во право си pocttopus, голема и моќна рамка како што веројатно треба за кај Грујо мислам е неизводливо да се изведе само со пасивно ладење (heatsink + паста), речиси сигурно ќе треба и вентилатори.

Да се изведе тоа да функционира и не е посебно тешко, но финалната доработка (ако е воопшто потребна, како во мојот случај) за да личи убаво на око може да додаде на цена.

Јас се разбирам во електроника но не сум правел LED светло. Склопувањето на електронскиот дел мислам не би ми бил проблем, ама на крај тоа да личи на нешто - нема шанси  :dontknow: Да не ги најдев поволно лустерите што ми одговараат сигурно ќе барав помош од членовите на форумов. Како што разбрав, овде има мајстори (не знам точно кој/кои) со искуство, многу добри изведби и екстремно поволни цени.

Има добра шанса да одам со DIY LED за поголемиот аквариум од 120 cm кога ќе дојде на ред за опремување.

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 46
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: Osvetluvanje
« Reply #41 on: July 26, 2016, 08:44:27 AM »
@koren Постојат и специјално наменети хитсинкови или радијатори за различни видови на ЛЕД-ови. Овие се на пример наменети за CREE како „најпопуларни“: [Login or Register]

Некои дури ставиле и специјални кулери на самите радијатори: [Login or Register]
Целата оваа опрема има поголема естетика и со неа многу подобро ќе изгледа капакот, но затоа и цените се поголеми.  :dontknow:

Ако се оди со DIY варијанта тогаш според мене треба само малку повеќе трпение и труд во изработката, а на крајот сепак да се добие солиден квалитет и во осветлување и во начинот на изведба. Инаку еве го капакот со рачна изработка и делува ептен ПРОФИ. Искрено мене ептен ми се допаѓа концептот на „минимализам“ и едноставност, но во исто време за да се направи ова верувам дека треба доста трпение и истрајност. http://forum.mkreef.com/index.php?topic=9655.0

На крајот се зависи од можностите и желбата. Ако и двата услови се исполнети, многу поголем „мерак“ е кај акваристот кога сам ги направил работите, а после тоа и потешко се двоиме од сопствените изведби.


Offline grujo

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2010
  • Location: Ohrid, Macedonia
  • Age: 36
  • Posts: 862
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
Re: Osvetluvanje
« Reply #42 on: July 26, 2016, 01:07:21 PM »
auuuuuuu ova so go izrabotuva Aleksandar B e fenomenalno , dobar primer :))))
se nadevam deka kje mi uspejt :)))
tuku sakav da ve prasam dali bi pomognale ovie diodi za rastenijata..

[Login or Register]

Offline koren

  • Banned
  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2016
  • Location: Skopje
  • Age: 47
  • Posts: 50
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Re: Osvetluvanje
« Reply #43 on: July 26, 2016, 03:22:03 PM »
Ептен ме копка од љубопитство дали ги бива full spectrum grow leds за во аквариум. Треба или да ги пробам, или да прашам некој што ги пробал.

Сполај pocttopus за линковите, на Али и еБеј немам досега видено слични.

Веројатно тие се рамките од Александар за кои имав слушнато, ама ги немав видено.

Offline grujo

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2010
  • Location: Ohrid, Macedonia
  • Age: 36
  • Posts: 862
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
Re: Osvetluvanje
« Reply #44 on: July 26, 2016, 03:54:48 PM »
Ne se tolku skapi vredit da se probat samo mene mi e so ne sakam da cekam uste edwn mesec za dzabe ako ne gi bivat , zato prasvam nekoj ako znajt dali vredit da se cekat :))

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Offline Aleksandar B

  • Global Moderator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 4107
  • Activity:
    0%
  • Karma: 307
Re: Osvetluvanje
« Reply #45 on: July 26, 2016, 09:11:24 PM »
Jas Vi potvrduvam deka se dobri. Gi imam staveno vo mojot reflektor. Bojata na svetloto im e otprilika kako Gro-Lux.

Offline koren

  • Banned
  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2016
  • Location: Skopje
  • Age: 47
  • Posts: 50
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Re: Osvetluvanje
« Reply #46 on: July 27, 2016, 03:13:12 AM »
Александар, имам неколку прашања за тебе:
  • дали сеуште изработуваш LED по нарачка?
  • ориентационо, колку чини рамка како на сликите 7 и 8 на http://forum.mkreef.com/index.php?topic=9655.0
  • кои димензии е рамката од спомнатите слики?
  • дали рамката може да биде сребрена/сива наместо црна?
  • колку вкупно време е потребно за изработка?

Offline Aleksandar B

  • Global Moderator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 4107
  • Activity:
    0%
  • Karma: 307
Re: Osvetluvanje
« Reply #47 on: July 27, 2016, 03:45:43 AM »
Александар, имам неколку прашања за тебе:
  • дали сеуште изработуваш LED по нарачка?
  • ориентационо, колку чини рамка како на сликите 7 и 8 на http://forum.mkreef.com/index.php?topic=9655.0
  • кои димензии е рамката од спомнатите слики?
  • дали рамката може да биде сребрена/сива наместо црна?
  • колку вкупно време е потребно за изработка?

- Da, gi izrabotuvam, samo da se priberam od odmor :)
- Mnogu e loso na pamet da kazuvam cena. Zavisi sto se bara. Toj na sedmata e so tri posebni kanali.
Sekoja boja si ima posebno napojuvanje, za da moze da se vkluci na tri tajmeri. Posebno uklucuvanje i isklucuvanje, posebni tri dimmeri za regulacija na jacinjata i taka natamu. Mislam deka dimenzijata mu bese (ne sum bas siguren) 70x20cm ili 70x25cm. Za takov reflektor so takva dimenzija, matematikata izleguva otprilika 70-80 evra.
- Na ova prasanje odgovoriv pogore :)
- Kutiite gi izrabotuvam od kombinacija na aluminium i plexiglas i skoro site gi boev crni, zatoa sto koristam boja za kamini koja izdrzuva visoki temperaturi (600*C). Mislam deka od istata boja postoi i srebrena varijanta. Dokolku na reflektorot nema mnogu diodi od 10W, greenjeto e malo i togas moze da se koristi "normalen" avto-lak. Vo toj slucaj nijansata e najmal problem.
- Ako nemoram nisto da naracuvam od internet, ako se pogodi toa sto se bara od diodite (jacina, boja ...) da go imam doma, mi treba 10-15 dena da go sredam.

Se nadevam deka pomognav.

Offline grujo

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: May 2010
  • Location: Ohrid, Macedonia
  • Age: 36
  • Posts: 862
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
Re: Osvetluvanje
« Reply #48 on: July 27, 2016, 07:53:25 AM »
Fala mnogu za odgovorite Aleksandar B eve ni se najde na dvajcata :))) I sekoja cest za izrabotkata ... bravo !!!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Offline koren

  • Banned
  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2016
  • Location: Skopje
  • Age: 47
  • Posts: 50
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Re: Osvetluvanje
« Reply #49 on: September 08, 2016, 05:18:37 AM »
Апдејт на прашањето од Грујо за УВ светло.

Најдов еден симулатор/калкулатор за аквариумски LED според кој треба и трошка УВ-Б светло за добар раст на тревите: [Login or Register]

Исто така наидов на еден дијаграм кој исто вклучува дел УВ спектарот:
[Login or Register]

Никаде до сега не најдов додатно објаснување на функцијата на УВ-Б спектарот при фотосинтеза.


Tags:
 

Kalkulator za Osvetluvanje

Started by Дуки Неданов

Replies: 0
Views: 1632
Last post February 13, 2014, 09:21:09 AM
by Дуки Неданов
Users Online Users Online (26)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal