collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Znaeme deka smrznatat hrana e najdobrata sto postoi  posle zivata. Plus e toa sto sekogas se naoga, vo friziderot.

Problemite koi SIGURNO KE VI SE JAVAT se slednite: fosfati i algi. Nema da navleguvam vo hemizmot, no smrznatata hrana izobiluva vo fosfati, zatoa potrebno e pred da i se dade na ribata da se ostavi da se odmrzne. NE VO MIKROVALNA PECKA!!! Zemete fildjance, napolnete ja so ladna voda i ostavete ja hranata da se odmrzne, 10-20 min. Posle toa isturete ja vodata i hranata ostavete da posedi nekolku minuti na salfetka ili toaletna hartija, da se iscedi ubavo. Za toa vreme duri cekate da se iscedi, da ne sedite dzabe, zemete kapsulite za luk i spremete gi za dodatok na hranata. Ostavete uste nekolku minuti da odstoi, hranata da upie od lukot i hranete gi ribite.


 56048575

Link

Author Topic: Problemi so smrznata hrana  (Read 1920 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Problemi so smrznata hrana
« on: April 21, 2009, 11:39:07 AM »
Znaeme deka smrznatat hrana e najdobrata sto postoi  posle zivata. Plus e toa sto sekogas se naoga, vo friziderot.

Problemite koi SIGURNO KE VI SE JAVAT se slednite: fosfati i algi. Nema da navleguvam vo hemizmot, no smrznatata hrana izobiluva vo fosfati, zatoa potrebno e pred da i se dade na ribata da se ostavi da se odmrzne. NE VO MIKROVALNA PECKA!!! Zemete fildjance, napolnete ja so ladna voda i ostavete ja hranata da se odmrzne, 10-20 min. Posle toa isturete ja vodata i hranata ostavete da posedi nekolku minuti na salfetka ili toaletna hartija, da se iscedi ubavo. Za toa vreme duri cekate da se iscedi, da ne sedite dzabe, zemete kapsulite za luk i spremete gi za dodatok na hranata. Ostavete uste nekolku minuti da odstoi, hranata da upie od lukot i hranete gi ribite.


 56048575

tose

  • Guest
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #1 on: April 21, 2009, 11:40:32 AM »
Aferim,e taka de gsdzz

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #2 on: April 21, 2009, 11:50:54 AM »
Potreben tekst  stari... gsdxzzz gsdxzzz  560855
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #3 on: April 21, 2009, 11:52:10 AM »
Fala za karmata stari, ovoj nad tebe kako od dzep da gi dava  ghgfrfnz

tose

  • Guest
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #4 on: April 21, 2009, 11:55:30 AM »
Da,ama da bese maaalce porano,edno 6 meseci ke bese epten top :laugh:ke imase karma,ama vaka titanic potonal ja ke baram kaj e mokro...i ne zaboravaj,svabite otkrija sto i kako,bez balansi na ovaa onaa,kratko jasno i slikovito gsdzz

Offline Gjuro

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Feb 2009
  • Location: Kumanovo
  • Age: 44
  • Posts: 2693
  • Activity:
    0%
  • Karma: 194
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #5 on: April 21, 2009, 12:14:30 PM »
Fala za karmata stari, ovoj nad tebe kako od dzep da gi dava  ghgfrfnz
Bravo za tekstot i od mene Admin jas karmite ne gi stedam ako se zasluzeni gsdzz. 560855

tose

  • Guest
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #6 on: April 21, 2009, 12:16:08 PM »
Fala za karmata stari, ovoj nad tebe kako od dzep da gi dava  ghgfrfnz
Bravo za tekstot i od mene Admin jas karmite ne gi stedam ako se zasluzeni gsdzz. 560855

e gjuro druze,ke treba na svabite da im ja opnes karmata :laugh:

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #7 on: April 21, 2009, 12:42:31 PM »
Abe tose, ti ako ne znaes nekoi osnovni raboti ne znaci deka i nie ne znaeme pa za sekoja rabota ke gi barame svabite, ja svabski ne znam  gsdzz

tose

  • Guest
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #8 on: April 21, 2009, 12:47:13 PM »
Abe tose, ti ako ne znaes nekoi osnovni raboti ne znaci deka i nie ne znaeme pa za sekoja rabota ke gi barame svabite, ja svabski ne znam  gsdzz

e sea go tupis i ti...ja ako znam nema da visam tuka po forumive,sega cim vie znaete, sto ne kazete,tuku jas tuka pola godina se ebavam so algi,ama ajde cim e osnovno brisi go  tvojot post,a ne da mi baras karmi koga drugi  mi go resavaat problemot...osnovno bilo,da gsdz

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #9 on: April 21, 2009, 12:54:54 PM »
ajde tose smiri zivci, bez lutenje  gsdzz sega koga veke mi otvaras usta, ti kazav fino i lepo da ne davas smrznata hrana, pamtis koga mi se falese za bugarskite rakcinja?? e sega toa e veke kazano znaci jas znam deka ti znaes i problemot treba da se bara na drugo mesto, stariot lepo ti dade link, a pamtam kazano ti e deka balansot e sjeban a ti ni to ne go postovas vikas i to bilo sjebana rabota. Slika ne stavas za da vidime sto e problemot tuku samo rekla kazala  gsdz

A za to deka site sme tuka da naucime tuka nema zbor, sekoj se uci, nema sveznajko. No druze, nema lek ako ne se znae sto te boli. I bez lutenje  gsdzz A za karmite... ebati karmata, moite 2 pati gi izbrisav dosega, detska rabota.

tose

  • Guest
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #10 on: April 21, 2009, 01:06:33 PM »
kakvi zivci ,kavo ljutenje???ajde veke cim i ti mi otvaras usta tamu tecese konverzacijata skroz na drug nacin nego ovde...ne mi davaa linkovi,site,ama skoro site im davaat smrznati shkampi i shrimpovi i rakcinja i toa ne bese falenje,ako si go ti  taka razbral???znaci pak da povtoram,ne e do rakcinja makcinja ili sto li uste ne,tuku nacinot kako im gi davas,ustvari nikako zamrznati direktno vo akvarium.i tamu mi pisaa balansot sjeban,ama pocnaa detaljno i postepeno site da prasuvaat sto i najvazno KAKO stavam vo akvariumot i dojdovme do problemot,a deka e balansot sjeban e sjeban,no vaznoto bese OD STO.slika da stavam sto ke vidis i sto ke zakljuces od nea?zelenilo,alga do maximum...uspat svabite ne mi baraa slika,valjda ili ne im treba ili pak znaat kako izgleda algata,i sea zamisli blagodarenie na REKLA KAZALA mi otkrija kade gresam i sto gresam...i sega za na kraj da ima happy end ti mi opnuvas tema ,mi kazuvas deka e toa OSNOVNO i za da bide perfektno ocekuvas karma da ti dadam,pa cim e osnovno zosto ti davat drugite karmi ko e toa osnovno i banalno???i koj se ljute neka mu stoe gsdzz

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #11 on: April 21, 2009, 01:15:39 PM »
Taka e Tose, eve ti karma  gsdzz

Offline ADZI

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: May 2008
  • Location: Skopje, MACEDONIA
  • Age: 43
  • Posts: 2222
  • Activity:
    0%
  • Karma: 25
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #12 on: April 21, 2009, 01:22:17 PM »
Nadopolnuvanje  ghgf

Vo nekoi akvariumi e i pozelno hranenje direkt so smrznata hrana..
Imeno ako me drzi pamtenje akvariumi so ogromna bioloska filtracija (zosto i kako neznam) no nemaat dovolno fosfati poradi sto se javuva tockasta alga..

Tuka obicno spagaat diskus akvariumite so mnogu rastenija so ogromni stakleni filtri i/ili mnogu bioloski filter materjal..

Kaj mene barem vo prosliot zasaden so 17 diskusa 50 litra staklen filter hranenje 3-4 pati dnevno so sekakva smrznata hrana.. na merenje fosfati imase nula.. pa taka 1 nedelno morav stakloto ubavo da go cistam (mnogu pati i so zilet zatoa sto tockastata e zalepena ko pijavica :) )
istoto mi go potvrdija i od aqua-art..za ovaa pojava

NO prviot post e takov i treba da se primenuva vo 99% od slucaevite.....  sepak kade sto nedostasuvat fosfati se obicno dobro zreli akvariumi so mnogu rastenija i ogromna bioloska filtracija..

Fosfatot t.e pregolema kolicina na istiot znaci nad 0.2 pravi kafeavkasti naslagi po stakloto i e prv pokazatel za disbalans, ako se zanemari prerasnuva vo napad od sekakvi mozni algi


Karma za postot na ADMIN  (sepak imalo nesto sto ni promaknalo na forumov  gsd)


Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #13 on: April 21, 2009, 01:32:20 PM »
Jas malce da se umesam ma da ne koristam smrznata hrana. Tose ako toa e osnovna rabota, kako sto vika Admin a ti vikas deka ne bila kazana kako osnovna, jas mislam deka stom si pocnal da gi ranis so smrznata hrana prvo si trebalo da znaes (ili da prasas) kako se pravi toa. Neli ako pocnuvas nesto novo sto ne si go znael, treba da prasas kako se koristi, bilo da e za tehnika, jadenje, pienje ili hranenje ribi. Taka da moe mislenje (ne mi zemajte za zlo) e deka se koga pocnuvas da rabotis nesto so sto si nemal dopir do togas PRAVILO e da go procitras upatstvoto. I mislam deka site mislenja sto ti gi dali tuka bile pod predpostavka deka ti pravilno ja upotrebuvas smrznata hrana. Zatoa nikoj ne posumljal na toa, i verojatno tuka nastanal propustot. Milo mi e sto si ja nasol pricinata za nastanuvanjeto na algata i se nadevam brzo ke se oslobodis od nea! Pozdrav  :icon_thumright:

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #14 on: April 22, 2009, 03:58:53 AM »
Da,ama da bese maaalce porano,edno 6 meseci ke bese epten top :laugh:ke imase karma,ama vaka titanic potonal ja ke baram kaj e mokro...i ne zaboravaj,svabite otkrija sto i kako,bez balansi na ovaa onaa,kratko jasno i slikovito gsdzz
Pa daj prevedi i postiraj da vidime sto svabite izmislile!!!bez balans? bez ova ona/ ne cuvaj samo za sebe kratko i jasno,MOZE? :icon_thumright:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #15 on: April 22, 2009, 11:59:33 AM »
Dali vaka odmrznatata (i isusena od vodata) hrana moze da stoi 2-3 dena vo frizider, nezamrznata i po potreba da se hranat ribite ili mora sekogas pred hranenje da se odmrznuva?

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #16 on: April 22, 2009, 12:55:55 PM »
ne gledam zosto da ne, no treba da zemas predvid deka mesoto i posle eden den dobiva miris, pozzelenuva.

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Problemi so smrznata hrana
« Reply #17 on: April 22, 2009, 01:43:06 PM »
ne gledam zosto da ne, no treba da zemas predvid deka mesoto i posle eden den dobiva miris, pozzelenuva.

 gsdzz jasno
 55655

Tags:
 

Users Online Users Online (12)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal