collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Sum interesiran kako lugeto vo Skopje (ili Makedonija) koi imaat iskustvo vo akvaristika gi zadrzuvaat nivnite akvariumi, zatoa imam nekolku prasanja:

1. Dali koristete kondicioner za voda? Ako da, od koja firma? Jas koristam SiLine Akvafil no ne sum zadovolen. Mislam deka Seachem Prime e mnogu dobar konidicioner no za zal nema vo Makedonija.

2. Kakvo gjubrivo koristete za rasteniite? Jas koristam SiLine Rastol no, pak, ne sum zadovolen. Mislam deka nema nikakov efekt. Seachem Flourish Excel e mnogu dobro za rasteniite no za zal nemame Seachem tuka.

3. Dali go testirate vodata? Imam 4 meseci sto pravam redovni promeni na voda i ne mislam deka sum zavrsil so ciklusot na azot. Nemam so nisto da gi meram parametrite na ammonia, nitrite i nitrate i zatoa sum slep koga stanuva zbor za kvalitetot na vodata. API Freshwater Master Kit ima mnogu evtina cena i trae za dolgo vreme, no tuka nema. Sto koristete vie? Ako koristete i ste od Skopje, mozete da gi merete parametrite od voda od cesma: pH, GH, KH, NH4 / NH3, NO2, NO3? Bi mi pomogna mnogu.

4. Sto gi ishranete vasite sestojadni ribi? Od koja firma? Jas gi ishranam so SiLine Karamin, peleti i gjigeri bez firma (ne znam sto sodrzat), susheni rakcinja i susheni crveni crvi. Od sto sum vidol tuka nema nikoja firma sto prodava peleti. Site prodavat lisnato. Gi sakam peletite poveke bidejki polesno e da gi meris, polesno e za ribite da gi jadat i ne ja zagaduvaat vodata.

Znam deka mnogu od produktive kako Seachem i API mozat da se kupat od Ebay ili Amazon, no cinat premnogu so
isporaka.

Vi blagodaram za citanje.

Se izvinuvam za greskite vo jazikot.

Link

Author Topic: Nekolku prasanja za akvaristika  (Read 3890 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ribiribi

  • Neaktiven
  • *
  • Join Date: Aug 2016
  • Location: Skopje, Macedonia
  • Age: 25
  • Posts: 7
  • Activity:
    0%
  • Karma: 2
Nekolku prasanja za akvaristika
« on: September 02, 2016, 08:51:55 AM »
Sum interesiran kako lugeto vo Skopje (ili Makedonija) koi imaat iskustvo vo akvaristika gi zadrzuvaat nivnite akvariumi, zatoa imam nekolku prasanja:

1. Dali koristete kondicioner za voda? Ako da, od koja firma? Jas koristam SiLine Akvafil no ne sum zadovolen. Mislam deka Seachem Prime e mnogu dobar konidicioner no za zal nema vo Makedonija.

2. Kakvo gjubrivo koristete za rasteniite? Jas koristam SiLine Rastol no, pak, ne sum zadovolen. Mislam deka nema nikakov efekt. Seachem Flourish Excel e mnogu dobro za rasteniite no za zal nemame Seachem tuka.

3. Dali go testirate vodata? Imam 4 meseci sto pravam redovni promeni na voda i ne mislam deka sum zavrsil so ciklusot na azot. Nemam so nisto da gi meram parametrite na ammonia, nitrite i nitrate i zatoa sum slep koga stanuva zbor za kvalitetot na vodata. API Freshwater Master Kit ima mnogu evtina cena i trae za dolgo vreme, no tuka nema. Sto koristete vie? Ako koristete i ste od Skopje, mozete da gi merete parametrite od voda od cesma: pH, GH, KH, NH4 / NH3, NO2, NO3? Bi mi pomogna mnogu.

4. Sto gi ishranete vasite sestojadni ribi? Od koja firma? Jas gi ishranam so SiLine Karamin, peleti i gjigeri bez firma (ne znam sto sodrzat), susheni rakcinja i susheni crveni crvi. Od sto sum vidol tuka nema nikoja firma sto prodava peleti. Site prodavat lisnato. Gi sakam peletite poveke bidejki polesno e da gi meris, polesno e za ribite da gi jadat i ne ja zagaduvaat vodata.

Znam deka mnogu od produktive kako Seachem i API mozat da se kupat od Ebay ili Amazon, no cinat premnogu so
isporaka.

Vi blagodaram za citanje.

Se izvinuvam za greskite vo jazikot.

Offline koren

  • Banned
  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2016
  • Location: Skopje
  • Age: 47
  • Posts: 50
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Re: Nekolku prasanja za akvaristika
« Reply #1 on: September 02, 2016, 01:13:36 PM »
Обарени морков, блитва, и спанаќ изблендани со банана, спирулина во прав, астакцин, толчен лук, Tetra Discus, жолчка, замрзнати морски плодови, свеж џигер или срце. Од кога ќе се избленда додавам желатин според напатствието и повторно блендам. Смесата ја разлевам во долги плитки садови во дебелина од 2 до 3 милиметри и ги ставам во фрижидер. По неколку часови добиените "саламчиња" ги пакувам во кесички и ги ставам во замрзнувач.

При сервирање кршам од прилика колку што може да изедат и замрзнатото парче го пуштам во аквариум.

 ---

pH понекогаш тестирам со лакмусова хартија, ама секогаш покажува накај 8.
КН читам од годишниот извештај на Водовод Скопје.
Владо ми позајми тестер за амоњак NH3 кога го стартав аквариумот, благодарам @<vladoma>, но веќе не тестирам бидејќи цело време е нула.
Други параметри не тестирам бидејќи менувам 20-30% вода на секои два дена.

Најдобар мерач ми е тревката Bacopa Caroliniana:  If lighting is intense and nitrates are low, this plant will turn a dull copper or brownish color. When phosphates are limited, it will attain a pink blush.

 ---

Користам Сера флорена, Сера флоренете таблети, Изикарбо, хидроген и течна Плантела за градинарски култури. Плантела во аквариум не препорачувам, тоа јас си експериментирам (можеби затоа имам BBA?). Плус боца СО2 со атомајзер.
Наредно ќе пробам Растол наместо Флорена, живо ме интересира што ефект ќе даде.

 ---

Кондиционер не користам бидејќи водата веќе не е толку хлорирана како што беше за време на Косовската криза. Верувам (без докази) дека тие хемии повеќе се за земји каде водата од чешма е техничка вода и не е за пиење. Ако сум грешка ќе ми угинат 20-30 тетри. Да чував дискуси можеби немаше вака да размислувам (: во тој случај веројатно ќе порачував Seachem SAFE од Бугарија.


Offline DimitarJ

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 7401
  • Activity:
    0%
  • Country: 00
  • Karma: 162
    • LID
Re: Nekolku prasanja za akvaristika
« Reply #2 on: September 02, 2016, 01:34:14 PM »
@ribiribi moram da zaklucam deka slabo citas temi vo forumov. na tvoite prasanja ima po 100 odgovori minimum za sekoe prasanje.

Jas koristam easy life pro fito i carbo
hrana tetra diskus
vodata od cesma u akvarium
ne meram parametri. samo nabljuduvam so se desava i citam po forumi

@koren za BBA ic ne mi se prai muabet  hgfg
so se probav i pak e tuka. Duri i go isprazniv akvariumot skroz i seta aparatura so akvariumot ja cistev so hidrogen. Bar edno 2 litra potrosiv i pak nisto. Tuka e u pm hgfg

Za razlika od doma, na rabota vo kuglata bez nisto se e kako da e vo priroda

Offline ribiribi

  • Neaktiven
  • *
  • Join Date: Aug 2016
  • Location: Skopje, Macedonia
  • Age: 25
  • Posts: 7
  • Activity:
    0%
  • Karma: 2
Re: Nekolku prasanja za akvaristika
« Reply #3 on: September 03, 2016, 05:57:00 AM »
@koren vi blagodaram mnogu za odvoenoto vreme da gi procitate i da gi odgovorite moite prasanja.

Jas treba da ti kazam deka vasiot akvarium e eden mnogu ubav akvarium. Moze li da vi prasam uste nekolku prasanja?

-kolku litri ti e akvariumot?
-kolku dolgo e vospostaven ovoj akvarium?
-sto osvetluvanje koristis?
-sto supstrat kosristis?
-kako vidam nemas nisto za pokrienje na akvariumot. Nema li premnogu prasina i isparuvanje na voda?
-zosto menuvas voda na sekoi 2 dena?
-go stavis voda vo akvarium direktno od cesma ili go ostavis za 24 casa? Ako e direktno od cesma, nema da bide mnogu ladno?

@DimitarJ Tocno e deka slabo citam vo forumot. Premnogu malku go razbiram ovoj jazik za da citam poveke. Problemot e deka mnogu korisnici pisuvat makedonski vo latinski bukvi (kako jas sto pisuvam sega) i mi e mnogu tesko da gi prevedam. Veruvaj mi, ako ovoj forum bil vo angliski, jas nema da ja napustil edna stranica bez citanje.

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: Nekolku prasanja za akvaristika
« Reply #4 on: September 03, 2016, 08:23:05 AM »
Здраво @ribiribi и уште еднаш ти посакувам пријатен престој и дружба со членовите на форумот.
На овој форум ќе успееш да најдеш многу корисни информации за твоите потреби.

Можам да забележам дека те интересираат тревнатите аквариуми. За нив има посебена категорија на следниов линк:
http://forum.mkreef.com/index.php?board=114.0

Отвори било кој тема од линкот и внатре се сите неопходни информации за секој аквариум. Информациите што ти требаат веќе се објавени, но во различни теми. За полесно наоѓање, користи ја опцијата за пребарување на форумот, односно внеси го терминот во "search" полето.

Се надевам дека малку ти помогнав за полесно снаоѓање со форумот.
Ако имаш потешкотија со јазикот, слободно пишувај на англиски.  :icon_thumright:

Поздрав.

 56048575


Offline koren

  • Banned
  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2016
  • Location: Skopje
  • Age: 47
  • Posts: 50
  • Activity:
    0%
  • Karma: 6
Re: Nekolku prasanja za akvaristika
« Reply #5 on: September 03, 2016, 11:44:27 PM »
@ribiribi го представив мојот аквариум на следниов линк. Се надевам одговорив на повеќето од прашањата.

Вода ставам директно од чешма, не ја одстојувам. Температурата ја нагодувам со топла вода од бојлер.

Tags:
 

Users Online Users Online (21)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal