collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Epa vaka :))  citav  na forumot   za diy co2 I sega imam nekolku prasanja. Za smesata veke znam kako se pravi . Sega prasanjeto mi e dali da go vadam  navecer koga ke se izgasi svetloto zatoa sto citav negde deka na nekoj od clenovite mu se ima sluceno ribite da ostanat bez kislorod I da se drzat na povrsinata a na kraj i pomor  na ribite.Nemam iskustvo so co2 do sega I mozebi za vas ovie prasanja se pocetnicki no dokolku mozete pomagajte :)) pisete dali da go vadam navecer, kolku vreme d
a stoi vo akvariumot I se sto mislete deka ke mi pomogne . Pozdrav

Link

Author Topic: CO2- prasanje  (Read 4637 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ancistrus

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2012
  • Location: Kavadarci
  • Age: 33
  • Posts: 425
  • Activity:
    0%
  • Karma: 18
CO2- prasanje
« on: December 08, 2013, 09:19:11 AM »
Epa vaka :))  citav  na forumot   za diy co2 I sega imam nekolku prasanja. Za smesata veke znam kako se pravi . Sega prasanjeto mi e dali da go vadam  navecer koga ke se izgasi svetloto zatoa sto citav negde deka na nekoj od clenovite mu se ima sluceno ribite da ostanat bez kislorod I da se drzat na povrsinata a na kraj i pomor  na ribite.Nemam iskustvo so co2 do sega I mozebi za vas ovie prasanja se pocetnicki no dokolku mozete pomagajte :)) pisete dali da go vadam navecer, kolku vreme d
a stoi vo akvariumot I se sto mislete deka ke mi pomogne . Pozdrav

vsutarov

  • Guest
Re: CO2- prasanje
« Reply #1 on: December 08, 2013, 10:23:41 AM »
CO2 navecer ne,samo za vreme na photoperiod plus 0.5-1cas pred i posle palenje na svetla da pustas.Meurcinja okolu 1/sec,zavisi koja litraza imas kolku rastvaras itn.


Sent from my PAP4500TDUO using Tapatalk 2

Offline vladoma

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Oct 2012
  • Location: Skopje
  • Age: 54
  • Posts: 403
  • Activity:
    0%
  • Karma: 54
Одг: CO2- prasanje
« Reply #2 on: December 08, 2013, 10:58:13 AM »
So DIY CO2 od 2 litarsko sise, ja dobivav po 1 meurce na 2 secundi za 2 nedeli (ako ja pogodis pocetnata kolicina na kvasec) i tretata nedela se namaluva malku po malku do 1 meurce vo 5-6 sekundi. Za Akvarium od 100 lit 1m/2sec e sosema ok za da ne se vadi rasprskuvacot navecer.

Radevski

  • Guest
Одг: CO2- prasanje
« Reply #3 on: December 08, 2013, 11:04:27 AM »
Цефчето го местев во слаба внатрешна пумпа,баш под пропелерот кој го распрскуваше меурот на ситни меурчиња..а навечер само ја гасев внатрешната пумпа и меурот како таков одма искачаше на површина,не сметало на ништо. На овој начин до сега не сум имал никаков проблем...би напоменал да внимаваш добро да бидат залепени цефките со капачињата на шишињата,препорачувам со силикон, и да ставиш неповратен вентил. Без неповратен вентил немој ни да почнуваш да праиш зошо може скапо да те кошта ако се влезе квасец во аквариумот. Во акватика имаш многу убави и ефтини неповратни вентили.

Offline ancistrus

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2012
  • Location: Kavadarci
  • Age: 33
  • Posts: 425
  • Activity:
    0%
  • Karma: 18
Одг: CO2- prasanje
« Reply #4 on: December 08, 2013, 11:07:55 AM »
Akvariumot mi e 100 litra .ke pravam smesa 500 grama seker  I 1/4 kvasec vo kocka.sega imam uste edno prasanje. Kako da go reguliram co2 za da bide 1 meurce vo sekunda. Pozdrav I blagodaram . Vlado kazi go ti tvojot recept pa I jas taka da go napravam

Offline DimitarJ

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 7401
  • Activity:
    0%
  • Country: 00
  • Karma: 162
    • LID
Re: CO2- prasanje
« Reply #5 on: December 08, 2013, 11:27:27 AM »
So regulator za vozduh. Go imash vo sekoj akva shop.

Offline vladoma

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Oct 2012
  • Location: Skopje
  • Age: 54
  • Posts: 403
  • Activity:
    0%
  • Karma: 54
Одг: CO2- prasanje
« Reply #6 on: December 08, 2013, 11:43:33 AM »
Glavni sostojki na mojot recept bea isto taka 500gr sekjer, 1/4 kafeno lazice na suv kvasec, separator na gas, nepovraten ventil i keramiski rasprskuvac (nacelno pojdov od ovoj tekstot [Login or Register] , no bidejkli akvatiumot ne mi e so kanister ne mozev da go implementiram najdobriot difuzor-reaktor).
Pazev na  sterilnata podgotovka ts. vo siseto prvo stavas sekjer pa zeska voda se da se sterilizira, i ima nekoj del kade pisuva kako kvasecot da se aktivira pred da se stavi vo siseto.
Ako sakas da dobies 1 meurce vo sekunda ke ti trebaat 2 sisinja od 2 litri, ama so edno meurce vo sekunda verojatno ke treba da go vadis rasprskuvacot navecer.
Vo sekoj slucaj ke treba da probuvas, ja imav PH kontroler gledav da ne zabega rabotata, ama zatoa ti vikam so 1m/2sec ne bi trebalo da ima nikakvi problemi.
P.S. Ne bi ti preporacal da stavas regulatori za vozduh megju siseto i difuzorot, za da ne dobie eksplozija na kvasec vo sobata kade ti e akvariumot :)

Offline blaze22

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2012
  • Location: Strumica
  • Age: 49
  • Posts: 185
  • Activity:
    0%
  • Karma: 18
Одг: CO2- prasanje
« Reply #7 on: December 08, 2013, 12:14:21 PM »
Glavni sostojki na mojot recept bea isto taka 500gr sekjer, 1/4 kafeno lazice na suv kvasec, separator na gas, nepovraten ventil i keramiski rasprskuvac (nacelno pojdov od ovoj tekstot [Login or Register] , no bidejkli akvatiumot ne mi e so kanister ne mozev da go implementiram najdobriot difuzor-reaktor).
Pazev na  sterilnata podgotovka ts. vo siseto prvo stavas sekjer pa zeska voda se da se sterilizira, i ima nekoj del kade pisuva kako kvasecot da se aktivira pred da se stavi vo siseto.
Ako sakas da dobies 1 meurce vo sekunda ke ti trebaat 2 sisinja od 2 litri, ama so edno meurce vo sekunda verojatno ke treba da go vadis rasprskuvacot navecer.
Vo sekoj slucaj ke treba da probuvas, ja imav PH kontroler gledav da ne zabega rabotata, ama zatoa ti vikam so 1m/2sec ne bi trebalo da ima nikakvi problemi.
P.S. Ne bi ti preporacal da stavas regulatori za vozduh megju siseto i difuzorot, za da ne dobie eksplozija na kvasec vo sobata kade ti e akvariumot :)

jas nikogs ne sum go gasel ili sopram CO2 mi rabotelo non stop  2-3 nedeli dodeka ima pa nesum imal problem

Offline mitrevski

  • Banned
  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Jun 2013
  • Location: skopje makedonija
  • Age: 24
  • Posts: 87
  • Activity:
    0%
  • Karma: 7
Одг: CO2- prasanje
« Reply #8 on: December 08, 2013, 01:01:50 PM »
so takva varijanta e sosema bezopasno,ne go isklucuvaj i sekoja nedela pravi nova smesa a toa deka ce postignes 1 ili 2 meura u sekunda tesko so promenliv pritisok vo siseto.koga ce zemes boca da a vaka bitno da se rastvara sitno vo nekoja motorna glava

Offline iljo

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 56
  • Posts: 841
  • Activity:
    0%
  • Karma: 45
Одг: CO2- prasanje
« Reply #9 on: December 08, 2013, 01:15:05 PM »
Kaj mene rabotese non stop i nemav nikakov problem ,da go reguliras nema da mozes i nemoj da probuvas bidejki na ovaa nasa cesmovaca i treba mnogu poveke od 1 ili 2 meura po sekunda  samo ke si se regulira od den na den ke bide poslabo i poslabo ,kaj mene na 80 litra voda traese duri i po dve nedeli so dve litarska boca .Sepak ova e moe iskustvo so DIY varijanta .

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: CO2- prasanje
« Reply #10 on: December 08, 2013, 01:17:27 PM »
Без неповратен вентил немој ни да почнуваш да праиш зошо може скапо да те кошта ако се влезе квасец во аквариумот

A kako ke vleze ako imas nepovraten ventil?? Nesto si izmesal tuka  :embarrass:

Radevski

  • Guest
Одг: CO2- prasanje
« Reply #11 on: December 08, 2013, 01:21:40 PM »
Без неповратен вентил немој ни да почнуваш да праиш зошо може скапо да те кошта ако се влезе квасец во аквариумот

A kako ke vleze ako imas nepovraten ventil?? Nesto si izmesal tuka  :embarrass:


мислев ако нема...

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: CO2- prasanje
« Reply #12 on: December 08, 2013, 01:24:09 PM »
i ako ima, togas nema ni co2 da vleze u akvarium, ventilot se stava akvariumot da ne ti vleze  :D

Radevski

  • Guest
Одг: CO2- prasanje
« Reply #13 on: December 08, 2013, 01:25:12 PM »
i ako ima, togas nema ni co2 da vleze u akvarium, ventilot se stava akvariumot da ne ti vleze  :D


од ракијата ми е...  :embarrass:

Offline Aleksandar B

  • Global Moderator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 4107
  • Activity:
    0%
  • Karma: 307
Одг: CO2- prasanje
« Reply #14 on: December 08, 2013, 03:18:05 PM »
Nemoj ni slucajno da stavas regulatori i da go namaluvas protokot na CO2. Od licno iskustvo ti kazuvam deka voopsto ne izgleda ubavo sobata koga ke eksplodira sise so kvasec  :embarrass:

vsutarov

  • Guest
Одг: CO2- prasanje
« Reply #15 on: December 08, 2013, 03:53:50 PM »
Ni ventil ni regulator,so tek na vreme ke si ja reguliras smesata,posporo ili pobrzo da se trosi.Ako izleze da moras da go namaluvas protokot ke stavis regulatprce,ama ke moras da go resis ppvratniot pritisok koj ke se pojavi vo bocata.Ke smislis nesto,t-stik mozes da stavis prethodno i vplus ventil za pdvod na visokot pritisok.Iako obicno ne treba.Bocata ke ja polnis 2/3 i ke ja cuvas ponisko od akvariumot.Rizik ke postoi da se izlie smesa vo akvarium,ke vnimavas.

Offline ancistrus

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2012
  • Location: Kavadarci
  • Age: 33
  • Posts: 425
  • Activity:
    0%
  • Karma: 18
Одг: CO2- prasanje
« Reply #16 on: December 08, 2013, 04:05:27 PM »
Ja napraviv smesata I veke pocnaa da izleguvaat meurcinja no mislam deka e malku 1 meutrce vo  7-8 sekundi. Sto mislite vie? Malku li e I kako da go pojacam? Da dodavam kvasec ili dobro e I vaka?

Offline algagrower

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Nov 2011
  • Location: Kumanovo
  • Age: 52
  • Posts: 382
  • Activity:
    0%
  • Karma: 46
Одг: CO2- prasanje
« Reply #17 on: December 09, 2013, 02:09:52 AM »
 Mene me interesira drugo nesto, ako moze da se ubacam, na DIY varianta imam staveno staklen difuzer i imam cuvstvo deka difuzerot go usporuva protokot na co2 dali e toa mozno?

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: CO2- prasanje
« Reply #18 on: December 09, 2013, 02:38:29 AM »
mozno e, nema dovolno pritisok

angelandonovski

  • Guest
Одг: CO2- prasanje
« Reply #19 on: December 09, 2013, 04:54:43 AM »
sigurno go usporuva.... ali za toa deka ke pukne ne se slozuvam jas go imam istiot sitem na difuzer i dokolku se pravi normalna smesa vo nikoj slucaj nema da pukne.... edinstvena varijanta da ne se usporuva protok a da ima ubavo razlaganje na co2 e raektor...[Login or Register]

Tags:
 

Users Online Users Online (74)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal