collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Sve pocesto slusam i gledam deka pesokta e sekogas tesko da se najde. Nekoi akva prodavnici gi "derat" lugeto za pesok, 70-100 den na kilo. Po stovaristata NEKOGAS moze da se najde odlicna pesok, kako sto e kvarcniot ili "kraden" od nekoja reka ili ezero. Recnata i ezerskata pesok e najpogodna za akvarium, bidejki doaga od voda no treba da se pazi od kade i sto sve ima vo nego. Kvarcniot pesok istotaka e dobar no poradi ostrite ivici ne e pogoden ako se odlucime za cuvanje na koridorasi i slicni "podni" ribi.

Eden od najdobriot pesok sto moze da se najde e pesokta od Sv.Naum, osobeno sitnata, koja ima zlatna boja i odlicno izbleda vo akvarium. Jas cela zima se spremam da soberam od nejze i konecno vcera toa go napraviv. Pesokta e tolku cista sto voopsto ne mora ni da se pere a ako se pere so vtorata voda veke imame cista pesok.





Link

Author Topic: Sv. Naum-ski pesok.  (Read 8484 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Sv. Naum-ski pesok.
« on: February 16, 2009, 08:21:55 AM »
Sve pocesto slusam i gledam deka pesokta e sekogas tesko da se najde. Nekoi akva prodavnici gi "derat" lugeto za pesok, 70-100 den na kilo. Po stovaristata NEKOGAS moze da se najde odlicna pesok, kako sto e kvarcniot ili "kraden" od nekoja reka ili ezero. Recnata i ezerskata pesok e najpogodna za akvarium, bidejki doaga od voda no treba da se pazi od kade i sto sve ima vo nego. Kvarcniot pesok istotaka e dobar no poradi ostrite ivici ne e pogoden ako se odlucime za cuvanje na koridorasi i slicni "podni" ribi.

Eden od najdobriot pesok sto moze da se najde e pesokta od Sv.Naum, osobeno sitnata, koja ima zlatna boja i odlicno izbleda vo akvarium. Jas cela zima se spremam da soberam od nejze i konecno vcera toa go napraviv. Pesokta e tolku cista sto voopsto ne mora ni da se pere a ako se pere so vtorata voda veke imame cista pesok.





Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #1 on: February 16, 2009, 08:39:31 AM »
odlicen e. kaj najde more u kada da go mies  :laugh: :laugh: :laugh:

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #2 on: February 16, 2009, 08:43:12 AM »
E kade?? Vaka se cistet i cevkite  :laugh:

Offline Cimento

  • Plant junkie
  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Tetovo
  • Age: 42
  • Posts: 1484
  • Activity:
    0%
  • Karma: 99
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #3 on: February 16, 2009, 10:40:47 AM »
Јас за во новиот аквариум што го спремам ќе употребам ваков песок.
Го собрав летоска од св.Наум. Пекокот не ни требаше да се пере
беше премногу чист. Песокот го собрав од влезот на изворите во
езерото. реума добив од ладната вода :'( но се ислплати.
Гранулацијата му е одлична за тревите. Како изгледа во аквариум може и сами да
видите, бидејќи го користев во 15 литарскиот. Песокот е стварно феноменален.
Happines is like peeng in your pants. Everyone can see it but only you can feel it's warmth!

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #4 on: February 20, 2009, 06:24:35 AM »



 :wave:



Offline Fatal Error

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 38
  • Posts: 345
  • Activity:
    0%
  • Karma: 15
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #5 on: February 20, 2009, 06:35:59 AM »
slednata nedela ako idam za struga definitivno idam za sveti naum i ziam vakov pesok


Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #6 on: April 24, 2009, 11:50:23 AM »
dali nekoj ima od ovoj pesok za davanje ili za prodavanje? mi treba okolu 5-10kg

Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #7 on: April 24, 2009, 11:55:56 AM »
Igore, so Gjuro u kola i pravo sv.Naum. Em sveka ke zapalite em pesok ke si zemete  ghgf

Offline davor

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: sk
  • Age: 37
  • Posts: 18
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #8 on: April 24, 2009, 01:06:29 PM »
i jas treba da stavam positen pesok, sega imam cakal, ama ovoj od sv naum neli e mnogu siten?? ili taka mi izgleda. kolku sto znam ne e dobro ako e epten siten. ova vo kadava e kako prasina. inace imam vakva granulacija, pa kazete ako e vo red da go stavam

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #9 on: April 24, 2009, 01:25:57 PM »
A zosto ne bi bil dobar ako e siten Davore??

Sto mu fali na ovoj so takva pesok??  hgfgd


 

56048575


Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #10 on: April 24, 2009, 01:30:12 PM »
Na pesokov mu falat samo zenski vo bikini  3dclin

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #11 on: April 24, 2009, 01:36:38 PM »
Na pesokov mu falat samo zenski vo bikini  3dclin
A mozda i ne  hgfgd "toples" ghgf
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline davor

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: sk
  • Age: 37
  • Posts: 18
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #12 on: April 24, 2009, 02:20:36 PM »
A zosto ne bi bil dobar ako e siten Davore??


pa sum cital deka najdobra granulacija  e od 2-3mm. ako e mnogu siten zaradi pritisokot pesokot se nabiva i doagja do gusenje na korenot t.e. nema struenje na vodata vo pesokot.

ova go imam citano na net nezz kolku e tocno, zatoa i ve prasuvam

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #13 on: April 24, 2009, 03:12:48 PM »
Igore, so Gjuro u kola i pravo sv.Naum. Em sveka ke zapalite em pesok ke si zemete  ghgf

Ljube mnogu daleku sv.Naum, inace bi odel, a i ne veruvam deka na Gjuro mu treba pesok, negoviot super mu odgovara  gsdzz
jas sakam kaj mene vo predniot del da stavam od ovoj pesok eden tenok sloj, mojot e krupen pesok i hranata sto pagja na dno propagja megju pesokot i skapuva tamu, so vakov pesok bi go sprecil toa, a i diskusite ke si jadat podobro od pesok. vo zadniot del ne bi staval zasto mojot pesok im e ok na trevite, ne gledam problem za niv
inaku Admin pesokot e super, se gleda kaj tebe, zatoa i baram vakov pesok  gsdzz

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #14 on: April 24, 2009, 10:40:30 PM »
igore kaj nene izgleda ima ostanato malce bel kvarc otprilika tolku kaolku sto ti treba, posle ke te baram da se cueme i imas pesok  gsdzz

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #15 on: April 25, 2009, 02:26:45 AM »
igore kaj nene izgleda ima ostanato malce bel kvarc otprilika tolku kaolku sto ti treba, posle ke te baram da se cueme i imas pesok  gsdzz
gsdzz  55655 Prco

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #16 on: November 13, 2009, 10:13:19 PM »
бев и јас св.наум и си земав песок од таму. подобар и немам видено. но, ме интересира од каде се нашол таму!? од некои пријатели во љубаништа разбрав дека е донесен од некаде на воената плажа, од самата капија пак појма немаат од каде им е песокот. а ме интересира од каде се нашол таму бидејќи ако си замислите сите акваристи што се само на форумов да отидат до таму и да си земат, што ќе остане?  hgfgd

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #17 on: November 13, 2009, 11:15:57 PM »
Svetinaumskiot pesok e mnogu dobar more odlican e.Sega i tamu ima povekje vidovi.Na voenata plaza imam slusnato deka e nosen od more uste vo JNA koga e graden kampot i plazata.Se karakterizira so sitna granulacija i topla oker boja i mnogu brzo se talozi i pokraj sitnata struktura.Vo samite izvoriima bel pesok mnogu slicen na siten kvarc koj sto verojatno e varovnik no treba da se najde junak da go sobere od taa ladna voda.Od kajce se gleda kako vodata izvira od nego kristalno cista go podiga i toj vednas se talozi se vrtlozi.Inaku moe mislenje vo vrska so strukturata e deka mokrupna granulacija treba samo ako nemame hranliva podloga odozdola pa mora preku gjubrenje so vodata da cirkuliraat hranlivi materii okolu korenot.Ako imame hranliva podloga pod pesokot toj moze da bide i so najsitna granulacija i kako takov ne bara sifoniranje.Inaku mnogu se odusevuvam na dobro odbran pesok so izednacena struktura.Mesavini so razni granulacii ic ne mi se dopagjaat.Ovoj na Admin e super,Sase imase eden epten dobar.Beliot kvarc kako pomodarski detal vo ciklidnite akvariumi mi e vekje izzivean i kicerajski i nepriroden.Crniot od rizla isto taka.A ovie neutralni pastelni nijansi na siva i zolta boja mi se sovrseni.I sto positni da se.Najnoviot sto planiram da go upotrebam e Saharski izgleda top.Samo uste da mi go donesat od Sahara.

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #18 on: November 13, 2009, 11:31:34 PM »
добро... ghgfrfnz

Svetinaumskiot pesok e mnogu dobar more odlican e.Sega i tamu ima povekje vidovi.Na voenata plaza imam slusnato deka e nosen od more uste vo JNA koga e graden kampot i plazata.Se karakterizira so sitna granulacija i topla oker boja i mnogu brzo se talozi i pokraj sitnata struktura.Vo samite izvoriima bel pesok mnogu slicen na siten kvarc koj sto verojatno e varovnik no treba da se najde junak da go sobere od taa ladna voda.Od kajce se gleda kako vodata izvira od nego kristalno cista go podiga i toj vednas se talozi se vrtlozi.Inaku moe mislenje vo vrska so strukturata e deka mokrupna granulacija treba samo ako nemame hranliva podloga odozdola pa mora preku gjubrenje so vodata da cirkuliraat hranlivi materii okolu korenot.Ako imame hranliva podloga pod pesokot toj moze da bide i so najsitna granulacija i kako takov ne bara sifoniranje.Inaku mnogu se odusevuvam na dobro odbran pesok so izednacena struktura.Mesavini so razni granulacii ic ne mi se dopagjaat.Ovoj na Admin e super,Sase imase eden epten dobar.Beliot kvarc kako pomodarski detal vo ciklidnite akvariumi mi e vekje izzivean i kicerajski i nepriroden.Crniot od rizla isto taka.A ovie neutralni pastelni nijansi na siva i zolta boja mi se sovrseni.I sto positni da se.Najnoviot sto planiram da go upotrebam e Saharski izgleda top.Samo uste da mi go donesat od Sahara.

Offline ADZI

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: May 2008
  • Location: Skopje, MACEDONIA
  • Age: 43
  • Posts: 2222
  • Activity:
    0%
  • Karma: 25
Re: Sv. Naum-ski pesok.
« Reply #19 on: November 13, 2009, 11:56:32 PM »
ne znam sto ste zaonale so pesok od SV Naum.. ima kvarcovi sto se 10x bolji

Tags:
 

Users Online Users Online (100)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal