collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Na nekoja druga tema pishuvav deka sakam akvarium, pa mi rekoa deka treba prvo postolje da s enapravi, e sega na toa isto postolje treba da se postavi i staklen filter... gsd .   Gledav kako toa izgleda, koga kje dojde vreme za izvedba ocekuvam pomosh na nekoj od vas. Niz temive vidov (procitav) za nekoi si kanisteri, shto se toa kanisteri, odat isto taka so akvariumot na ista povrshina (postolje) kako i staklenite filteri???
Ova mi treba kako bi se odluchile zaedno za toa kakov tip na filtracija kje mi bide podobar, za da znam odprilika kako i kolkavo kje treba da go pravam postoljeto. (zelezno, drveno, iverica) ???
Kaj mene bi odgovaralo prostorno neshto kako tretiot akvarium na bugarkata, samo inverzno postaven, odnosno kje se gleda frontalno i desnata shirina, dodeka levata kje bide prilepena za zid.
Da ne tupam mnogu za pochetok, se nadevam deka od mojata zhelba kje se izrodi i neshto povekje i deka i jas kje se storam so mojot prv akvarium.

Link

Author Topic: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"  (Read 1189 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

fenomenmk

  • Guest
Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« on: May 31, 2009, 03:40:49 PM »
Na nekoja druga tema pishuvav deka sakam akvarium, pa mi rekoa deka treba prvo postolje da s enapravi, e sega na toa isto postolje treba da se postavi i staklen filter... gsd .   Gledav kako toa izgleda, koga kje dojde vreme za izvedba ocekuvam pomosh na nekoj od vas. Niz temive vidov (procitav) za nekoi si kanisteri, shto se toa kanisteri, odat isto taka so akvariumot na ista povrshina (postolje) kako i staklenite filteri???
Ova mi treba kako bi se odluchile zaedno za toa kakov tip na filtracija kje mi bide podobar, za da znam odprilika kako i kolkavo kje treba da go pravam postoljeto. (zelezno, drveno, iverica) ???
Kaj mene bi odgovaralo prostorno neshto kako tretiot akvarium na bugarkata, samo inverzno postaven, odnosno kje se gleda frontalno i desnata shirina, dodeka levata kje bide prilepena za zid.
Da ne tupam mnogu za pochetok, se nadevam deka od mojata zhelba kje se izrodi i neshto povekje i deka i jas kje se storam so mojot prv akvarium.

Offline kiko_vet

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: PP
  • Age: 38
  • Posts: 1144
  • Activity:
    0%
  • Karma: 38
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #1 on: May 31, 2009, 04:10:39 PM »
Na nekoja druga tema pishuvav deka sakam akvarium, pa mi rekoa deka treba prvo postolje da s enapravi, e sega na toa isto postolje treba da se postavi i staklen filter... gsd .   Gledav kako toa izgleda, koga kje dojde vreme za izvedba ocekuvam pomosh na nekoj od vas. Niz temive vidov (procitav) za nekoi si kanisteri, shto se toa kanisteri, odat isto taka so akvariumot na ista povrshina (postolje) kako i staklenite filteri???
Ova mi treba kako bi se odluchile zaedno za toa kakov tip na filtracija kje mi bide podobar, za da znam odprilika kako i kolkavo kje treba da go pravam postoljeto. (zelezno, drveno, iverica) ???
Kaj mene bi odgovaralo prostorno neshto kako tretiot akvarium na bugarkata, samo inverzno postaven, odnosno kje se gleda frontalno i desnata shirina, dodeka levata kje bide prilepena za zid.
Da ne tupam mnogu za pochetok, se nadevam deka od mojata zhelba kje se izrodi i neshto povekje i deka i jas kje se storam so mojot prv akvarium.

E sega za pocetok, za postoljeto ima diskusija vo druga tema,  ( netov i pc se sra..e pa ne mozam sega da ja baram ), drugite nz dali ce se slozat ama mislam deka najdobro bi bilo da se napravi od zelezni profili a potoa da se oblozi so iverica za da bide skladno i ubavo da izgleda kako del od mebelot vo prostorijata vo koja ke bide akvariumot, i pri toa moze da se napravi so vratnicki taka sto tamu ke moze da si gi cuvas rabotite koi ke ti bidat potrebni za odrzuvanje na akvariumot itn.  Prasa za filterot,   moe mislenje e deka dokolku akvariumot bide pomal od da recime 80 L togas najdobro resenie bi bil staklen filter so kapacitet minimum 20-25 L , koj mora da bide vo visina na akvariumot, dali pozadi ili stranicno ke zavisi od tebe, no sto pogolem toa podobro. Prasa isto taka sto e kanister. , ja ne koristam toa i nz tocno kako e so e, no ke probam prosto da objasnam ,  vsusnost toa pretstavuva " kanta " koja sodrzi nekolku nivoa na filtracija i raboti na struja i mozes da go stavis i pod nivo na akvariumot normalno , taka sto za razlika od stakleniot kade sto mora da se vnimava na izrabotka i slicno kako dotur na voda i izlez na voda, kaj kanisterot toj problem nema da go imas , t.e edino ke mora samo redovno da go cistis.  E sega rekov podobra varijanta za pomal akvarium e staklen filter bidekji kanistri so pomala jacina ne bi odgovarale zaradi nivniot mal prostor za filter materijal, a pogolemi kanistri vsusnost se i pojaki ( ako gresam neka me popravi nekoj ) i ic nema da odgovaraat bidekji ke pravat cunami vo akvariumot.
 
pretpostavuvam deka za strat malce ti se razjasni , a za poveke prasuvaj uste i razgleduvaj go forumov, ima mnogu korisni informacii   pozdrav
"Левата нога и рече на десната: меѓу нас е свршено."

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #2 on: May 31, 2009, 11:38:02 PM »
kiko sve ti kaza, samo edno prasanje, a kolkav akvarium ke pravis,pa vrz osnova na toa ke gi odredime site natamosni raboti. znaci najbitno e kolkav akvarium planiras?

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #3 on: May 31, 2009, 11:58:29 PM »
So srekja neka ti e pocetokot site sme so tebe samo napred i poleka ne brzaj za nisto.Nekoi greski se ispravaat podocna a nekoi ne.

fenomenmk

  • Guest
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #4 on: June 01, 2009, 02:35:43 AM »
kiko sve ti kaza, samo edno prasanje, a kolkav akvarium ke pravis,pa vrz osnova na toa ke gi odredime site natamosni raboti. znaci najbitno e kolkav akvarium planiras?


spored prostorot ne bi trebalo da e pogolem od: 100-110 dolzina,  40-45 shirina, visina po zelba

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #5 on: June 01, 2009, 08:52:54 AM »
So sreca pocetokot. A za dimenziite  ako imas moznost da go napravis  dolzina 125 za daq mozat da se  stavat ubavo neonki od 120cm ili 100cm D pa da stavis 90cm neonki ,inaku so dimezii ni -tamu ni-vamu ke ti bide potesko za  rasporeduvanjeto na neonkite ,i uste odi na visina  barem 50cm! Tuka ke ti treba  10mm staklo ,a za filtracija  ke se opredelis za kanistar ili golem staklen filter koj ke go dvizi protookot na vodata edna solidna motorna glava .A za drugite raboiti  ,....naknadno  :icon_thumright:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #6 on: June 01, 2009, 12:57:23 PM »
visina po zelba

zelbata za visina e najbitna ,od nea sve zavisi, debelina na staklo, koi ribi ke se cuvaat vnatre, dali toa ke bide zasaden , bilen akvarium ili ke se odi na ribi,   

izvini moze se mnogu prasanja, ne deka sega ja nesto go tupam, ama mora da se postavat za da se najde soodvetno resenie,  gsdzz

fenomenmk

  • Guest
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #7 on: June 01, 2009, 01:54:13 PM »
Vaka sega:
Prahsanja ne se mngou, ako znaesh shto sakash :)
kako shto rekov nov sum vo ovaa rabota pa seushte nemam ni izgradeno stav shto bi sakal, toa shto rekov visina po zelba, mislev deka visinata ne me ogranichuva prostorno, osven finansiski i konstruktivno.
sega kako shto mi kaza nenad dolzinata kje bide najverojatno 100, radi neonkite. shirina 40-45 visina 50, ova so peeset kolku shto vidov e nekoja standard visina, na koja shto vireat bilkite. Od akvariumi kako shto gledav jas bi se odluchil na nekoja varijanta kombinirano trevi so ribi (holandski biotop) mada i amazonski ili taka nekako se vikashe ne mi e losh, posebno kolku shto prochitav mnogu poednostaven za pochetnici.
Znaci litrazhata bi bila okolu 200 litri, pa neznam shto riba bi mozelo da viree tuka :)

p.s. Mi se bendisaa tretiot akvarium na Desislava (takov rado bi chuvval doma, ne pretrupan a sepak .... top) - http://forum.mkreef.com/index.php?topic=2268.0,
nenad66 - http://forum.mkreef.com/index.php?topic=526.0
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=2279.0

 5805


[edited name=fenomenmk date=1243893372][/edited]
« Last Edit: June 01, 2009, 01:57:42 PM by fenomenmk »

Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #8 on: June 01, 2009, 02:02:26 PM »
Pa spored linkovive sto si gi stavil ne bi rekol deka neznajs sto sakas   ghgf

Ama dobro e sto si ambiciozen i so trud mozes da go postignes i toa  gsdzz

fenomenmk

  • Guest
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #9 on: June 01, 2009, 02:42:22 PM »
Pa spored linkovive sto si gi stavil ne bi rekol deka neznajs sto sakas   ghgf

Ama dobro e sto si ambiciozen

abe vidi, znam jas shto e ubavo ama od ambicioznosta nemam ni A, a od nachin za realizacija, i sens za ureduvanje na akvariumot edna golema NULA  gsdz

edno e da sakas drugo e da mozes
« Last Edit: June 01, 2009, 02:44:48 PM by fenomenmk »

Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #10 on: June 01, 2009, 02:53:53 PM »
Ке мозеш, ајде почни од негде!! Стори нешто...

Offline kiko_vet

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: PP
  • Age: 38
  • Posts: 1144
  • Activity:
    0%
  • Karma: 38
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #11 on: June 01, 2009, 03:38:31 PM »
sega vaka, ubavo e da se ima ideja od koja ce se vodis za postignuvanje na tvojata cel. No moe mislenje e da ne mislis okolu toa, bidekji mozno e da se premisluvas okolu razni raboti od x pricini, pa zatoa, najprvo Citaj, prasuvaj,  napravi akvariumot , pa posle otom potom
"Левата нога и рече на десната: меѓу нас е свршено."

Offline Aleksandar B

  • Global Moderator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 4107
  • Activity:
    0%
  • Karma: 307
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #12 on: June 01, 2009, 11:17:51 PM »
Ako koristis neonsko osvetluvanje, ne ti preporacuvam akvarium povisok od 45 cm. Mnogu tesko doaga svetlinata do niskite rastenija (Licno iskustvo). Na Nenad i Desislava akvariumite se poniski od 50 cm. Yanki ima visina od 60 cm (ili 65) ama koristi MH osvetluvanje.

fenomenmk

  • Guest
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #13 on: June 02, 2009, 01:24:18 AM »
45 santima voda, ili 45 santima staklo?

znachi okolu stakloto se odluchivme 100 dolzina 45 sirina 45 visina, vaka nema da imam mesto za staklen filter nadvoreshen :(

mora prvo da gi odredime dimenziite za da znam kakvo i kolkavo postolje da pravam.

Offline jufka

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Тетово
  • Age: 40
  • Posts: 2133
  • Activity:
    0%
  • Karma: 106
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #14 on: June 02, 2009, 01:31:10 AM »
45 santima voda, ili 45 santima staklo?

znachi okolu stakloto se odluchivme 100 dolzina 45 sirina 45 visina, vaka nema da imam mesto za staklen filter nadvoreshen :(

mora prvo da gi odredime dimenziite za da znam kakvo i kolkavo postolje da pravam.
Ako sakas aq so ovie dimenzii, stavi si kanister. A ako sakas staklen filter, napravi aq kako mojot so dimenzii 80-40-35 i ke imas mesto za 20 cm sirok filter od pozadi. gsdzz

fenomenmk

  • Guest
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #15 on: June 02, 2009, 02:01:58 AM »
nema da ima mesto od pozadi, mene me jebe taa dimenzija (sirinata) max shto moze da idam a da ne shtrichi previshe e 50-55 cm, znachi tuka treba da vleze shirina na akvarium i plus staklen filter, a onaa dimenzija od 100-110 toa e dolzhina, tuka moze da stavam stranichen filter ama nekako ne mi se stava poshto akvariumov kje bide vo srede dnevna soba, i mnogu kje shtrchi, kje go grubi filterot, posebno shto vo pozicijata koja bi trebalo da bide postaven kje se gleda frontot (celoto) i edna stranica durgata kje bide do zid.
zatoa e dilemava, sega chitav na temata za sporedba na kanister Vs staklen filter, podeleni mislenja.
a saklam da razgledam site mozhnosti pred da pochnam da pravam bilo shto, neli sum pochetnik, pa bitno mi e da napravam neshto shto kje bide em poednostavno za odrzhuvanje oshto neli pochetnik pa ne znam shto kako, a normalno i neshto shto e poefikasno i so nameleni rizici od greshki (moi normalno) kobni po zhitelite na akvariumot.

p.s. Jufka pozdrav od bratuchetmu na Puljo od skopje.
« Last Edit: June 02, 2009, 02:02:38 AM by fenomenmk »

Offline Aleksandar B

  • Global Moderator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 4107
  • Activity:
    0%
  • Karma: 307
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #16 on: June 02, 2009, 03:05:49 AM »
Ako nemas mesto za nadvoresen, vtor i edinstven izbor ti e kanister  :dontknow:. Vnatresni potopni pumpi, hang-on filtri i slicno ne doagaat vo predvid za akvarium 100x40x45.

Offline jufka

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Тетово
  • Age: 40
  • Posts: 2133
  • Activity:
    0%
  • Karma: 106
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #17 on: June 02, 2009, 03:11:04 AM »
Fala na pozdrav gsdzz Kaj si be druze, se zarazi i ti so akvariustikava :headbang:

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #18 on: June 02, 2009, 07:13:24 AM »
Ne ja menuvaj dimenzijata na aq. stavi si kanistar i si resil problem ,nego mozes da  go stavis pod  akvariumot gsdzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Pocetno razmisluvanje na tema "Mojot prv akvarium"
« Reply #19 on: July 12, 2009, 01:10:11 AM »
fenomenmk do kaj si so akvariumot? Ili go batali toj sport??  lkjikl

Tags:
 

Users Online Users Online (41)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal