collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Eve ja momentalnata sostojba na mojot mbuna malawi,koga ke najdam saglam kamenja ke go dosredam kako sto treba,no najvazno e sto malavcive izgledaat srekno...

  • AQ: 80x50x55 220l 10mm staklo
  • Filtracija: Kanister Jebo 1000lph, SunSun 1000lph
  • Temperatura: 25-28C,grac 200-300w nemam pojma,termometar
  • Ph : 8.5
  • Osvetluvanje: 2 Philips Aquarelle, 1 Philips Blue
  • Dekoracija: Pozadina + nekoi specificni kamenja so ja menuvaat bojata kako ke stignat :D
  • podloga: 30kg bel kvarcen pesok
  • Stanovnici: 10demasoni,5 pundamila nyereri,5 ceruleusi,4 neon spot(mozam samo 3 da izbrojam) 2 ancitrusa....site se na golemina od 2-2.5cm. Koga ke gi sredam kamenjata ke gi dopolnam jatava i ke dodadam uste perlmut i socolofi ke vidam...

[Login or Register]

Link

Author Topic: Stobi Malawi  (Read 10559 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Stobi Malawi
« on: May 30, 2014, 10:48:19 PM »
Eve ja momentalnata sostojba na mojot mbuna malawi,koga ke najdam saglam kamenja ke go dosredam kako sto treba,no najvazno e sto malavcive izgledaat srekno...

  • AQ: 80x50x55 220l 10mm staklo
  • Filtracija: Kanister Jebo 1000lph, SunSun 1000lph
  • Temperatura: 25-28C,grac 200-300w nemam pojma,termometar
  • Ph : 8.5
  • Osvetluvanje: 2 Philips Aquarelle, 1 Philips Blue
  • Dekoracija: Pozadina + nekoi specificni kamenja so ja menuvaat bojata kako ke stignat :D
  • podloga: 30kg bel kvarcen pesok
  • Stanovnici: 10demasoni,5 pundamila nyereri,5 ceruleusi,4 neon spot(mozam samo 3 da izbrojam) 2 ancitrusa....site se na golemina od 2-2.5cm. Koga ke gi sredam kamenjata ke gi dopolnam jatava i ke dodadam uste perlmut i socolofi ke vidam...

[Login or Register]
« Last Edit: August 26, 2017, 02:27:09 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Одг: Stobi Malawi
« Reply #1 on: May 30, 2014, 10:55:12 PM »
 560855

Offline zlatko32

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Sep 2010
  • Location: skopje
  • Age: 46
  • Posts: 1584
  • Activity:
    0%
  • Karma: 65
Одг: Stobi Malawi
« Reply #2 on: May 30, 2014, 11:58:46 PM »
Aj so sreka ekstra izleglo sve samo edna kritika ili zamerka zadnjite levi kamenja ne me bendisuva kupceto izvadi go golemiot kamen razigraj so mali ne ti treba tolku kamenja zasega pa ponataka ke gi usoglasis so pozadinata taman koga ke porasnat ribite.

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Stobi Malawi
« Reply #3 on: May 31, 2014, 12:07:35 AM »
Vo pravo si Zlatko...ama site kamenja mi se haos...bidejki od site so gi sobrav site vo akvarium izlegoa razlicna boja,i gi selektirav samo ovie priblizni sto se i gi narediv kolku da ne bide prazno i da ima skrivalista...kako i da e vo bliska idnina definitivno ke soberam drugi i ke go preredam cel...

Offline Dj

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 1559
  • Activity:
    0%
  • Karma: 134
    • www.cichlids.mk
Одг: Stobi Malawi
« Reply #4 on: May 31, 2014, 07:09:57 AM »
Eeee bre majstore mimoza salata si im napravil  boske .Jadat krastavica a?  :embarrass: Super e i ke bide uste poubavo so tek na vreme.Seuste se mali ribite,pozadinata ne fatila alga,a kamenjata ti kazav veke mislenje :) :police:.Golemi da rastat ribite i da vnimavas so ishranata demasonite se najosetlivi tamu.So srekja i cekame poveke i podobri sliki stom gi promenis kamenjata  blee
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Stobi Malawi
« Reply #5 on: May 31, 2014, 07:31:55 AM »
Demasonite se zakon,eden od niv e Alfata u akvariumot i tepa se zivo i divo,tamanat po pola krastavica i pola piperka na den...na pocetokot ja drzese teritorijata okolu krastavicata i samo on da jade,pa na drugiot kraj koga staviv i piperka(nema vreme da jade) samo gi brka i od krastavicata i od piperkata :D,me raduva sto od denes primetiv deka mazjakot od pundamilata pocna da se obojuva,i iako skoro duplo pomal,pocna da mu se sprotistavuva na demasonov.A ancitrusive se za grev duri i ovaa minijatura od ceruleus 1.5cm pocna da gi samara :D

Offline Cvijo

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Aug 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 57
  • Posts: 1122
  • Activity:
    0%
  • Karma: 62
Одг: Stobi Malawi
« Reply #6 on: June 03, 2014, 04:01:33 PM »
prvo, so sreka startot !
ne e loso za start , dobro e sam znaes sto treba da smenis a i drugite pomagaat .
Poleka ,uste mnogu kamenja ke smenis duri gi usoglasis so pozadinata ( ne se sekiraj ,site sme go prosle toa).
A koga ke dojdes do dobitnata kombinacija sam ke primetis .
Sega e najbitno da ufrlis kvalitetni stanari ,vo dobar soodnos ,koi nema da se mesaat ,vo dovolen broj ...itn
 se drugo ke si dojde na svoe mesto ...za start  560855

Offline Cvijo

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Aug 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 57
  • Posts: 1122
  • Activity:
    0%
  • Karma: 62
Одг: Stobi Malawi
« Reply #7 on: June 03, 2014, 04:02:49 PM »
.

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Stobi Malawi
« Reply #8 on: June 12, 2014, 02:11:21 AM »
Momci po ednonedelno eksperimentiranje,primetiv deka samo so philips blue i philips aquarel lesno dobivam kafena alga i toa na mestata kade sto sakam,e sega problemot e zelenata alga,eve veke skoro 2 nedeli gorat 2 aquarele i 1 blue i samo malku e zafateno na pozadinata zeleno,vo momentot koga ke fati poveke odma ancitrusite ja tamanat i celo vreme se na pozadinata...E sega dali da pojacam svetlo so uste edna stedliva od 15w ili da trgnam 1 ancitrus?

Ili pak da si ostavam normalno da tece se pa koga ke mu dojde vreme da si zazeleni?

P.S otkoga gi staviv nanite,zaprimetiv dosega 3 minijaturni polzavcinja...nemoze da se samo 3 garant ima i poveke,sto da pravam ponataka,da prevzemam nesto preventivno ili pak da gi ostavam da si ziveat?

Isto taka im staviv ednas vareno lukce da vidam dali jadat...i go tamant ciklidite ekspresno...dali da im davam na dnevna baza ili pak 2-3 pati nedelno...momentalno se hranat so tetra discus 2 ili 3 pati na den,i povremeno im davam tikvica,krastavica,lukce i spanjac.
« Last Edit: June 12, 2014, 02:14:50 AM by Stobi »

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Stobi Malawi
« Reply #9 on: June 12, 2014, 04:46:19 AM »
Eve klip...ne e dobar kvalietot ali se gleda :))






« Last Edit: June 12, 2014, 04:51:15 AM by Stobi »

Offline Kraljevski

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Jul 2013
  • Location: Kumanovo
  • Age: 38
  • Posts: 74
  • Activity:
    0%
  • Karma: 16
Одг: Stobi Malawi
« Reply #10 on: June 12, 2014, 10:56:03 PM »
Pred se cestitki za akvariumot i izborot na ribi :D
Za alga treba vreme, taka da, imaj trpenie.ama ancitrusite ke ja unistuvaat i nema da dozvolat da se nafakja , taka da ja bi gi izvadil!!!
Inace imam primedbi vo odnos na ishranata,ne preteruvaj kolicinski, moj sovet ti e da gi hranis najmnogu 2 pati na den, sabajle i vecer, vo sprotivno bi mozel da im napravis problemi- bloat.

Offline DimitarJ

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 7401
  • Activity:
    0%
  • Country: 00
  • Karma: 162
    • LID
Re: Stobi Malawi
« Reply #11 on: June 13, 2014, 12:30:08 AM »
Ubav akvarim
Zelena tockasta alga ke dobies najbrzo so koristenje na obicna sijalica. Taa alga ancistrusite ne ja jadat.
Potoa ke ja izvadis sijalicata.

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Stobi Malawi
« Reply #12 on: June 13, 2014, 02:19:20 AM »
Obicna od zoltite ili stedliva? daj da montiram odma edna :D

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Stobi Malawi
« Reply #13 on: June 13, 2014, 02:32:57 AM »
Gi smeniv neonkite so obicni,pa ke vidime za nekolku dena sto ke izleze

Offline Dj

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 1559
  • Activity:
    0%
  • Karma: 134
    • www.cichlids.mk
Одг: Stobi Malawi
« Reply #14 on: June 13, 2014, 04:06:46 AM »
Mashala ama narasnale ribite  applause .Kafeavata alga ne ti e od kombinacijata Blue-Aquarelle tuku od dolg svetlosen period vo kombinacija so novoformen akvarium :D Mislam nema da vidis nekoja razlika so toa sto si gi zamenil so obicni neonki  :icon_scratch: .Hranenje duri da narasnat 2 pati dnevno sabajle i navecer(ma da i 6 pati dnevno po pomalku nema losho da im dojde).Koga ke stanat matici e poopasno za bloat,togas hranenje ednas dnevno i eden den nedelno dieta e sosema dovolno.Postiraj sliki te sledime  :headbang:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Stobi Malawi
« Reply #15 on: June 13, 2014, 05:05:49 AM »
Ahaaa jas mislev od slaba svetlina i od golema kolicina na nitrati(neiscikliranost) i kafenata alga ja imam mnogu malku,samo vo positnite dupcinja od pozadinata i izgleda bas ubavo ne e ona da e nafrlana nasekade...

Nego me interesira za pundamilava i neon spot koga bi mozel da gi prepoznaam koi se maski koi zenski?,znam deka e rano,no ovie 2 vida nekako poinaku se odnesuvaat...Neon spot na primer koga se razdeleni site imaat ista boja(temno siva so rigi i neonsko na celoto) e sega koga se zaedno 1 e najtemen,1 e posvetol(isti sari kako alfava)dodeka pak 3-ta ta ripka menuva na svetlo kafeno so rigi(bi trebalo da e zenka) koga se zaedno vo par se vrtat vo krug i se tresat na pesokot,a pocesto na nekoj kamen.

ako gi nacekam vecer ke gi slikam i ribite i puzevite

A Pundamilata od 5 komada mislev samo 2 se mazjaci bidejki koga ke se vidat ja menuvaat bojata ekspresno(potemno sivo so crni rigi-i crno na ocite) od pred nekoj den primetiv deka uste edna isto taka se odnesuva,i se dosta agresivni imaat zafateno teritorija(od dve strani na eden ist kamen) i samo se mlatat,pogotovo megusebe i kon ceruleusite(na dvajcata im falat delcinja od zadnata perka),dodeka ostanatite si se svetlo sivi i imaat konstantno ista boja...taka da najverojatno se 3 mazjaka i 2 zenki.Ili pak ova sto go imam zabelezano nema vrska?

I kazete mi so polzavcinjata sto da pravam...denes nemozam da gi primetam.

Offline Dj

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 1559
  • Activity:
    0%
  • Karma: 134
    • www.cichlids.mk
Одг: Stobi Malawi
« Reply #16 on: June 13, 2014, 07:51:10 AM »
Za polzavcinjata ti kazav i neknja  kick :D So tie dzverovi polzav ne opstanuva ke go krknat :) .Okolu polovite mnogu e rano da diskutirame pogotovo kaj pundamilite tek kaj 5 cm precizno ke znaes.Neka porasnat pa togas ke se vidat i boite i koe e sto e.Okolu agresia znaes, toa e normalno za sekoj malawi akvarium.Problem ke bide ako ne se brkaat.Se si tera vo najdobar red kako sto gledam taka da uzivaj vo lepotata i posmatraj gi ribite kako rastat  :icon_thumright:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline DimitarJ

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 7401
  • Activity:
    0%
  • Country: 00
  • Karma: 162
    • LID
Re: Stobi Malawi
« Reply #17 on: June 13, 2014, 08:35:39 AM »
Obicna sijalica. Ne stedliva.

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Одг: Stobi Malawi
« Reply #18 on: June 13, 2014, 08:58:43 AM »
со штедливи или неонки (сеедно) може да се нафати цијано, а тоа праи зелена алга... не е точкаста ко шо ја бараш. јас мака мачев со цијаното до последен момент... и не верувам дека тоа ти треба.  :nono:

а предзнак за појава на цијано е токму кафената алга која подоцна многу лесно преминува во зелена/темно сина алга.

инаку на вакви сијалици се мисли...  :icon_thumright:

[Login or Register]

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 34
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Stobi Malawi
« Reply #19 on: June 13, 2014, 11:16:56 PM »
Eve so nov set up,mene vaka poveke mi se dopaga zasega


[Login or Register]



[Login or Register]




[Login or Register]

Tags:
 

Stobi/Malawi AQ

Started by Stobi

Replies: 3
Views: 1736
Last post September 11, 2014, 04:46:36 AM
by p
Users Online Users Online (26)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal