collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ajde kolegi mi treba sovet od poiskusnite koi se razbiraat od elektronika.. :D Znaci se raboti za parking senzori za kola. Dali preku 1 zica se prenesuvaat signalite od site 4 senzori? Zedov radio so 7" displej i reverse kamera, i toa si funkcionira super, radioto ima poseben vlez za back kamera, e sea me interisira dali moze da se povrzat aftermarket senzori na radioto za da mi vcituva distancata za sekoj sensor posebno?! Senzorite koi i gledav imaat izlez od 4 pina, od koj samo 3 se koristat.. 1 e masa (crna), 2 zica (crvena) e 5v i tretata e bela (najverojatno signalot) e sea rabotava e sledna: Dali moze da se isece kabelot, da ne se povrzuva so led diplejceto koe ide so niv i da se povrze na radioto preku RCA pin?! Samo belata zica i masata da se iskoristat?? Na radioto ima zica "PARKV CVBS IN", dali ke go prepoznava signalot ako se povrze na nea? Dali ima dr finta kako da se povrze?!

Znaci samoto radio si ima opcija za fabricki senzori, gi prikazuva site poedinecno, ali rab e dali moze so aftermarket senzori koi neidat preku CAN BUS :D

Site komentari mi se dobrodojdeni (makar i onie od tipot: E MNOGU SAKAS..) haha :D

Blagodaraaam! :D

Sent from my HTC One using Tapatalk


Link

Author Topic: Pomos za elektronika :)  (Read 1261 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nachevski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Tetovo, Macedonia
  • Age: 35
  • Posts: 720
  • Activity:
    0%
  • Karma: 109
Pomos za elektronika :)
« on: April 26, 2016, 03:14:27 AM »
Ajde kolegi mi treba sovet od poiskusnite koi se razbiraat od elektronika.. :D Znaci se raboti za parking senzori za kola. Dali preku 1 zica se prenesuvaat signalite od site 4 senzori? Zedov radio so 7" displej i reverse kamera, i toa si funkcionira super, radioto ima poseben vlez za back kamera, e sea me interisira dali moze da se povrzat aftermarket senzori na radioto za da mi vcituva distancata za sekoj sensor posebno?! Senzorite koi i gledav imaat izlez od 4 pina, od koj samo 3 se koristat.. 1 e masa (crna), 2 zica (crvena) e 5v i tretata e bela (najverojatno signalot) e sea rabotava e sledna: Dali moze da se isece kabelot, da ne se povrzuva so led diplejceto koe ide so niv i da se povrze na radioto preku RCA pin?! Samo belata zica i masata da se iskoristat?? Na radioto ima zica "PARKV CVBS IN", dali ke go prepoznava signalot ako se povrze na nea? Dali ima dr finta kako da se povrze?!

Znaci samoto radio si ima opcija za fabricki senzori, gi prikazuva site poedinecno, ali rab e dali moze so aftermarket senzori koi neidat preku CAN BUS :D

Site komentari mi se dobrodojdeni (makar i onie od tipot: E MNOGU SAKAS..) haha :D

Blagodaraaam! :D

Sent from my HTC One using Tapatalk


Offline Nachevski

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Tetovo, Macedonia
  • Age: 35
  • Posts: 720
  • Activity:
    0%
  • Karma: 109
Re: Pomos za elektronika :)
« Reply #1 on: April 26, 2016, 03:33:41 AM »




Eve pozadi kako e. Parkv zicata e na strelkata 5, zolt pin (composite video in, ama dali ke gi prepoznava i prikazuva informaciite od senzorite ?! :D )




So kamerata e isto, i liniite za vrtenje i se, ali delot kaj sto e kolata so senzorite ne pokazuva nisto.. za toa se raboti.



Sent from my HTC One using Tapatalk


Offline zlatko32

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Sep 2010
  • Location: skopje
  • Age: 46
  • Posts: 1584
  • Activity:
    0%
  • Karma: 65
Re: Pomos za elektronika :)
« Reply #2 on: April 28, 2016, 09:53:46 AM »
Nacevski imam jas vakov mozes so zutiot pin da ukljucis kamera koja se stava ili na gepekot ili nadvoresna kamerA i se prikljucuva avtomatski koga ke stavis vo rikverc ti se pali a parking senzorite ti reagiraat na zvuk i nemozes da gi prikljucis na radioto pozdrav.

Sent from my 4027X using Tapatalk


Tags:
 

Pomos molam !

Started by dziko

Replies: 25
Views: 2941
Last post April 01, 2011, 02:22:49 PM
by dziko
Mi treba pomos okolu izbor na aparat

Started by Gjuro

Replies: 36
Views: 3382
Last post January 24, 2012, 09:05:38 AM
by vsutarov
Spasuvanje na delfin koj baral pomos od nurkacite

Started by sick boy

Replies: 2
Views: 1065
Last post January 25, 2013, 07:37:37 AM
by majakashi
Pomos preku leto

Started by ivica74sk

Replies: 3
Views: 1210
Last post June 08, 2013, 03:34:42 AM
by ivica74sk
Pomos

Started by sick boy

Replies: 0
Views: 1089
Last post May 03, 2014, 11:02:17 AM
by sick boy
Users Online Users Online (29)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal