collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Najdov, t.e. mi najdoa katjonska smola za omeknuvanje na vodata. Se regenirirala so sol. E sega sakav da prasam dali nekoj od vas koristel takva smola (na izgled bila crvenkasta) zasto znam deka ima katjonska i anjonska smola, pa sto e razlikata, kolku e efikasna ovaa smola, znaci kolku moze da ja omekne vodata, na kolku vreme se regenerira(ili posle kolku litri voda) i kolku pati moze da se regenerira, otprilika kolku vreme bi traela? edno paketce bilo okolu pola kilo, bratuced mi mozel da najde nekade vo srbija. 

Link

Author Topic: Smola  (Read 2182 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Smola
« on: November 26, 2009, 08:38:24 AM »
Najdov, t.e. mi najdoa katjonska smola za omeknuvanje na vodata. Se regenirirala so sol. E sega sakav da prasam dali nekoj od vas koristel takva smola (na izgled bila crvenkasta) zasto znam deka ima katjonska i anjonska smola, pa sto e razlikata, kolku e efikasna ovaa smola, znaci kolku moze da ja omekne vodata, na kolku vreme se regenerira(ili posle kolku litri voda) i kolku pati moze da se regenerira, otprilika kolku vreme bi traela? edno paketce bilo okolu pola kilo, bratuced mi mozel da najde nekade vo srbija. 

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Re: Smola
« Reply #1 on: November 26, 2009, 09:13:14 AM »
a zasto ti e?

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Smola
« Reply #2 on: November 26, 2009, 09:24:50 AM »
a zasto ti e?
za omeknuvanje na voda

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Smola
« Reply #3 on: November 26, 2009, 09:54:51 AM »
katjonska i anijonska smola se opasni po zivot, taka da so niv nema zaebanciji, i kolku sto znam jas so moeto skromno iskustvo tie ne se regeneriraat so sol, ako se upotrebi ednata treba da se upotrebi i drugata.


Postojat uste dve vrsti koi sum gi upotrebuval, ednata e regeneriracka, so sol, toa se vloski koi gi koristev koga iimav rena kanister, i bea proizvodi na Rena, specijalni za toj kanister, crtvrtata vrsta e taa koja ja koristam sega vo mojot RO filter, tie se za edna upotreba, i bezbedni za rabota.

Kako sto kazav, so smolite nema zaebanciji taka da sigurno ne e tolku losa rabotata pa MORAME da barame spas od smoli. E sega ako imame crv u g'zot i nemame druga rabota i ajde sega ke se fatime za smola, e togas baska rabota.

Inace za omeknuvanje na voda moze da se koristi i soda karbona, ne bikarbona, ama vie deca imate svoi nekoi levi idei i ne vi teknuva da prasate obicno prasanje "kako da ja omeknam vodata" ili "kako da ja skiselam" tuku ke cuete nesto i odma akademci stanuvate  111111

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Smola
« Reply #4 on: November 26, 2009, 10:55:27 AM »
pa i porano sme zboruvale tuka za omeknuvanje na voda i site spomnuvaat RO, zatoa nesum prasal kako da ja omeknam vodata na drug nacin, znam ednas Nenad spomna deka porano koristel smola vo corapa vo filter i zatoa prasav, inace ne e do crvot, nego smolata sto ja spomnav e 20 pati poeftina od najeftiniot RO kaj nas. Nameneta e bas za akvaristika, za omeknuvanje na voda i se prodava vo nekoja prodavnica za akvaristika. znaci regeneriracka smola koja se regenerira so sol, za takva stanuva zbor.

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Smola
« Reply #5 on: November 26, 2009, 11:06:10 AM »
kontradiktoren si vo prviot post, ni msam ne znaes za sto zboruvas, za kati/ani ili regeneriracka, dve razlicni raboti. Mislam deka ti odgovoriv na prasanjeto. BLAGODARAM

Offline DimitarJ

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 7401
  • Activity:
    0%
  • Country: 00
  • Karma: 162
    • LID
Re: Smola
« Reply #6 on: November 26, 2009, 12:09:16 PM »
Јас користам смола за омекнување на водата за мрест. По боја е портокалово - жолтеникава. Каква е точно - немам појма.
Ја регенерирам со сол после секои 100 литри.
Функционира - мерено со тестер за тврдина.
Значи не ја ставам во филтер па водата постојано да врти низ смолата.
Ја имам ставено во женска чорапа, па во пресечено пластично шише од оздола го вртиш наопаку и ја ставаш чорапата со смола.
Потоа пушташ вода низ шишето и правиш мека вода.

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Smola
« Reply #7 on: November 26, 2009, 12:18:36 PM »
Admin na pakuvanjeto pisuvalo katjonska smola, od pozadi na pakuvanjeto pisuvalo deka se regenerira so sol.
 55655

Offline toni_taxi

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Jun 2009
  • Location: skopje
  • Age: 54
  • Posts: 49
  • Activity:
    0%
  • Karma: 14
Re: Smola
« Reply #8 on: November 26, 2009, 12:20:22 PM »
do pred nekoe vreme i jas koristev smola no kako sto kaza admin nema zaebancija so nea moze ribite da ti otidat bukvalno za sekund pogotovo ako ne e akvaristicka i sigurno poevtina varijanta ti e r.o.inaku moze da se najde i kaj nas cenata mislam okolu 10 e. e

Offline ADZI

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: May 2008
  • Location: Skopje, MACEDONIA
  • Age: 43
  • Posts: 2222
  • Activity:
    0%
  • Karma: 25
Re: Smola
« Reply #9 on: November 26, 2009, 02:31:13 PM »
Ete i Toni pisa, porano sakav da naprav kako negoviot sistem burence so smola i da ja regeneriram so HCL, no bidejki pregolema zaebancija e (pokraj burinjata so voda) pravenje na 4% HCl pa regeneriranje pa plaknenje(istata smola sto se regenerira so NaCl)... ADMIN mi prati RO, priluciv napraiv voda i toa e toa.. Ete sega imam RO na poklon od Wilddiscus, no ne da ne sum go upotrebil mozda samo okolu 40-50 litra sto zemam voda za maleckava, sepak spored site dadeni parametri RO e i podobra i pobezbedna varijnta.

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Smola
« Reply #10 on: November 26, 2009, 02:43:27 PM »
abe jasno deka RO e i podobra i pobezbedna varijanta  gsdzz
za ova pred nekoj den zapraviv muabet so bratuced mi od srbija i mi kaza deka videl nekade tamu vo nekoja prodavnica, cenata bila okolu 10 evra, kako sto kaza toni i bila nameneta za akvaristika, imala diskus na slikickata na kutijata i ja proizveduva nekoja kineska firma,se regenerirala so sol, imala portokalovo-crvena boja i pisuvalo na kutijata katjonska smola za omeknuvanje na voda, toa samo znam, pa vikam da prasam nekoj moze da znae nesto povekje, inace ako se ok, bi mozel on da donese nekolku ako ima zainteresirani sekako. kaj nas dosega nesum sretnal, a sum baral, toni kade potocno ima ako moze da se znae?
 55655

Offline ADZI

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: May 2008
  • Location: Skopje, MACEDONIA
  • Age: 43
  • Posts: 2222
  • Activity:
    0%
  • Karma: 25
Re: Smola
« Reply #11 on: November 26, 2009, 10:51:55 PM »
so sol regeneracija trga samo calcium, so hcl trga se istata smola e

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Re: Smola
« Reply #12 on: November 26, 2009, 10:52:40 PM »
igor  a zasto ti e tebe taa zaebancija, pa u kumanovo imame izmislena voda za diskusi, a ti pak sakas da ja omeknuvas, ne vredi zaebancijata drugar, kaj nas se mrestat diskusi u cesmovaca, provereno  gsdzz

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Smola
« Reply #13 on: November 27, 2009, 01:27:04 AM »
 gsdzz  55655

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Smola
« Reply #14 on: November 27, 2009, 02:19:43 AM »
igor  a zasto ti e tebe taa zaebancija, pa u kumanovo imame izmislena voda za diskusi, a ti pak sakas da ja omeknuvas, ne vredi zaebancijata drugar, kaj nas se mrestat diskusi u cesmovaca, provereno  gsdzz
ne ni planiram da mrestam diskusi, pu pu, skraja neka e  boske boske boske nedaj boze  boske boske
prco jas ne koristam voda od vodovod nego od bunar, sto e skoro ista kako skopskata po tvrdina  gsdz

Offline kiko_vet

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: PP
  • Age: 38
  • Posts: 1144
  • Activity:
    0%
  • Karma: 38
Re: Smola
« Reply #15 on: November 27, 2009, 04:32:35 AM »
e pa ce si zemas tubi i ce si turas voda od kaj nekoj drugar /rodnina ,   nema skapo da te kosta , plus i nekoj muskul ce nabacas  :D
"Левата нога и рече на десната: меѓу нас е свршено."

Offline nenad66

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Rio- "pena"
  • Age: 58
  • Posts: 6244
  • Activity:
    0%
  • Karma: 226
Re: Smola
« Reply #16 on: November 27, 2009, 05:00:45 AM »
e pa ce si zemas tubi i ce si turas voda od kaj nekoj drugar /rodnina ,   nema skapo da te kosta , plus i nekoj muskul ce nabacas  :D

Mudro  ko Baltazar si be kiko  hgfgdfd :laugh:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline newpain01

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 36
  • Posts: 1083
  • Activity:
    0%
  • Karma: 21
Re: Smola
« Reply #17 on: November 27, 2009, 08:27:48 AM »
e pa ce si zemas tubi i ce si turas voda od kaj nekoj drugar /rodnina ,   nema skapo da te kosta , plus i nekoj muskul ce nabacas  :D
kiko imam i jas vodovod doma, a imam plus hidrofor povrzan na bunar i nego go koristime celo vreme. ako sakam mozam da go isklucam, da zatvoram ventili i da pustam vodovod, nemam potreba da zimam voda od drugi, samo maltretiranje mi e da otvaram shahti, da isklucuvam hidrofor itn, zatoa ja koristam taa voda. jas mozam da napolnam nekoe bure so voda od vodovod, taka pravev porano, ama pa posle treba da se zaebavam da ja zgrejam taa voda, posto bureto mi stoi na terasa. ne e bitno, slucajno zapraviv muabet so bratuced mi i on mi spomna, zatoa prasav
 55655

Offline cobe

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Jan 2012
  • Location: Skopje
  • Age: 42
  • Posts: 63
  • Activity:
    0%
  • Karma: 2
Re: Smola
« Reply #18 on: February 07, 2012, 09:58:10 AM »
e pa ce si zemas tubi i ce si turas voda od kaj nekoj drugar /rodnina ,   nema skapo da te kosta , plus i nekoj muskul ce nabacas  :D
kiko imam i jas vodovod doma, a imam plus hidrofor povrzan na bunar i nego go koristime celo vreme. ako sakam mozam da go isklucam, da zatvoram ventili i da pustam vodovod, nemam potreba da zimam voda od drugi, samo maltretiranje mi e da otvaram shahti, da isklucuvam hidrofor itn, zatoa ja koristam taa voda. jas mozam da napolnam nekoe bure so voda od vodovod, taka pravev porano, ama pa posle treba da se zaebavam da ja zgrejam taa voda, posto bureto mi stoi na terasa. ne e bitno, slucajno zapraviv muabet so bratuced mi i on mi spomna, zatoa prasav
 55655
Drugar,RO e mn.poednostaven i pomalku imas zaebancii so nego.
NO dokolku se finansiite vo prasanje Slobodno nabavi si smola,NO VNIMATELNO rakuvaj so nea nema mesto za greski.
Porano koga mrestev Skalari na pocetokot koristev smoli,a podocna si nabaviv RO.
REZULTATITE BEA ISTI.
Smola imas i kaj nas vo sk.

Offline Ogi

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2010
  • Location: Kumanovo
  • Age: 38
  • Posts: 1765
  • Activity:
    0%
  • Karma: 85
Re: Smola
« Reply #19 on: February 07, 2012, 10:03:55 AM »
Prijatele temata ne e aktivna veke 2 godini :)
Comming soon :)

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal