collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво на сите.
Конечно после неколку години и после преселбата во Шведска. дојде време да се вратам на тоа што го сакам :)
Уште на почеток да кажам дека овој пат одев многу внимателно, со читање, учење, трпение, многу youtube. Потрошив доста време пред воопшто да појдам до продавница да купам нешто. И сигурно имам неколку грешки направено. Да не ја тупам и директно на главното да преминеме :)
Димензии : 121x51x66 , ~350 литри , стакло странични 8мм, под 10мм
Светло , 2х29 вати ЛЕД , итн .
Точните спецификации за келвини, лумени, филтрација, итн за аквариумот се овде за кој сака да види [Login or Register] .

Вода : температура ~25 , ph <6 , gH/kH се ок, амоњак 0 ппм , нитрати 0 ппм, нитрити 0 ппм. Првиот месец, менував вода 2 пати неделно по 20-30% , сега еднаш неделно по 20%

Подлога : Tropica aquairum soil/ powder
Позадина : То е нешто ко пурпена од истата фирма од аквариумот. Германски се. Не е постер, туку како камен. Повеќе инфо [Login or Register]
Камења : Dragon stone , Sansibar (белите)
Дрва : Mangroverot и Redmoor
Треви :
   Carpet : Eleocharis acicularis Mini
   Middle ground : Echinodorus Reni , Rotala Bonsai
   Background : Pogostemon erectus , Sagittaria subulata
   Moss : Vesicularia ferriei Weeping , Vesicularia dubyana Christmas

Риби: Кардинал тетри x8, Бели моли x4, гупи x4 + миљон мали , Siamese algae eater x8 , Tiger Nerite Snail x2  , amano shrimp x5 , cherry shrimp >30 (сами се множат)

CO2 - 1 меурче / сек за време на фотопериодот од 8 часа .  Тука направив грешка што не одев од прв ден со СО2 , туку после 3 недели, и поради тоа нормално алгите дојдоа , но и тоа беше средено за брзо време.
Алги - Се појави зелена алга како конец , и речиси секоја површина кај што стигнуваше светло стана зелена. Ништо не помагаше, ни blackout, ни h2o2. Но тоа беше очекувано бидејќи тревите беа мали, а светлото појако, плус течно ѓубриво. Знаев дека е фаза. После стабилизирање на СО2 нивото, растењето на тревите , и после додавање на Siamese algae eater и Моли, алгите ги снема и се немаат вратено до сега.  Мислам дека нема ни да се вратат со оглед на тоа дека тревите конзумираат буквално се и не останува нисто за алги. А Siamese algae eater се посебна приказна и се нешто невероватно. По внимателна риба нема. Ќе снимам видео, ќе видите на што мислам

И така. Јас сум засега многу задоволен, Во живо делува многу поубаво, боите се поживи, рибите се среќни, досега нема угинато ниту една, параметрите на водата се добри, тревите растат со убаво темпо освен една што расте поспоро од очекуваното, ама ќе стигне и таа.
Одприлика сега сме на 2.5 месеци старост.
Еве ги и сликите:

[Login or Register]

[Login or Register]



[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

А вака беше на почеток
[Login or Register]

Иначе, малиот мој сака youtube многу , полека го навлекувам на аквариуми, па сакаше видеа од аквариумот да сме ставале, па сликаме/вме секој ден од различни позиции, и праевме нешто како timelapse , и на муабетот си реков кога веќе правиме, нека биде колку толку ок за гледање, па бујрум кој сака да види ден по ден како се развиваше аквариумот, ке ги видите и алгите што беа :)
https://www.youtube.com/channel/UCLJLD1fQpSNs7KRIFXGpWnA/videos


Толку од мене, ако го прочитавте цело ова, фала, и би сакал да слушнам мислења па и сугестии.
Поздрав

Link
  • Нов 350л аквариум 5 0 5 1
Currently:  

Author Topic: Нов 350л аквариум  (Read 3695 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #20 on: July 18, 2019, 03:21:33 AM »
staklen som :)
@biguran2 Кај ги памтиш алал вера.  :notworthy:
Мене немаше да ми текне.  :embarrass:

Offline marjanmic

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Oct 2011
  • Location: Stockholm
  • Age: 40
  • Posts: 45
  • Activity:
    0%
  • Country: se
  • Karma: 11
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #21 on: July 18, 2019, 07:01:10 AM »
Хаха. Јако

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Offline marjanmic

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Oct 2011
  • Location: Stockholm
  • Age: 40
  • Posts: 45
  • Activity:
    0%
  • Country: se
  • Karma: 11
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #22 on: September 23, 2019, 02:09:38 AM »

Мал апдејт од мене. Еве слика како изгледа после 1 месец "запуштеност". Бевме на одмор, и мораше сам да се одржава.
Одприлика вака:
1 месец без промена на вода,
Автоматска хранилица, два пати дневно
Светлото намалено на 5 часа дневно
СО2 - исклучен

Резултат:
Параметрите на водата беа скроз во нормала без никакви проблеми
Рибите, сите на број, плус многу мали родени. Малку депресивни ми изгледаа дека сами :)
Тревите обраснати како што се гледа.
Стаклото , малку зелени флеки. Со магнет се исчисти одма.
Единствено приметно е дека црвените ракчиња ми се драстично намалени. Можда околу 70% помалку. Тоа уште пробувам да сватам зошто. Дали храната недоволна, и рибите ги јаделе и плус немало доволно за самите нив, или па можеби ради температурата дека пониска ја оставив 23-24 степени. Не знам, ама брзо ќе се размножат.



[Login or Register]

[Login or Register]

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #23 on: September 23, 2019, 02:45:38 AM »
@marjanmic аквариумот е во ТОП состојба и многу тешко за кратко време одеднаш да се направат големи промени „сами од себе“. Во топ состојба е затоа што има голем труд и внимание вложено во него, се гледа дури од „сателит“.  :notworthy: :icon_thumright: applause

Очигледно и водата од Стокхолм е добра.  :icon_thumright:

Малку цијано се има нафатено на каменот, но тоа не е страшно пошто е на почеток и може да се среди. Барем јас така гледам од сликите.

Како и да е, многу добар сет-ап. Браво уште еднаш од мене. applause

Offline marjanmic

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Oct 2011
  • Location: Stockholm
  • Age: 40
  • Posts: 45
  • Activity:
    0%
  • Country: se
  • Karma: 11
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #24 on: September 23, 2019, 03:13:42 AM »
Па и јас  претпоставувам дека е цијано. Веројатно и на стаклото е истото. Од стакло лесно се чисти со магнет, за камењата морам друг начин да најдам, ама искрено не знам кој е ефикасен начин на справување со ова. Не е некој проблем каменот да е зеленкаст, стаклото лесно се чисти, ама моментално истражувам како да го решам проблемот за стално. И засега немам најдено ништо специфично освен стандардни совети како менување вода, чист филтер , помалку светло. Единствено сакам да пробам со подобра циркулација на водата. Можно е дека тревите пораснаа големи, па малку да ја блокираат водата. Ќе ги кратам тревите сега и ќе видам како ќе биде.
Ако знаеш ти или некој друг некој совет плус што би помогнало, ќе ви бидам благодарен.

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #25 on: September 23, 2019, 03:46:46 AM »
EasyLife имаат AlgExit, немам користено и не знам дали некој друг го пробал.
[Login or Register]

btw можеби старомодниот начин што го опиша е се уште најдобар.  :dontknow:

Offline DimitarJ

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 7401
  • Activity:
    0%
  • Country: 00
  • Karma: 162
    • LID
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #26 on: September 23, 2019, 11:07:59 PM »
Akvariumot odlicno si teral 1 mesec.
RCS znaat da se namalat vo situacii koga nema kvalitna voda i koga nekoj gi jade :)

Cijanoto se resava so eritromicin - eve link http://forum.mkreef.com/index.php?topic=788.0

Offline marjanmic

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Oct 2011
  • Location: Stockholm
  • Age: 40
  • Posts: 45
  • Activity:
    0%
  • Country: se
  • Karma: 11
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #27 on: September 24, 2019, 12:00:11 AM »
Ракчињата ќе се оправат. На почетокот имав неколку, па се намножија. Пак ќе се вратат. :)

А за антибиотикот читав, само што ако овде побарам да купам, прво ќе ме пратат на психијатар, после во лудница :). Зато прво со "алтернативна" медицина, ама мислам дека ќе го средам за некое време. Ситуацијата не е ескалирана.

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #28 on: September 24, 2019, 03:32:14 AM »
А за антибиотикот читав, само што ако овде побарам да купам, прво ќе ме пратат на психијатар, после во лудница :).
Пробај со рецепт за приватно да го земеш, освен ако не е многу скап.
Пошо туристи ако се разболат како ќе му дадат лек? Или ќе го остават така без терапија?  :dontknow:

Offline marjanmic

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Oct 2011
  • Location: Stockholm
  • Age: 40
  • Posts: 45
  • Activity:
    0%
  • Country: se
  • Karma: 11
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #29 on: September 24, 2019, 04:38:03 AM »
Пробај со рецепт за приватно да го земеш, освен ако не е многу скап.
Пошо туристи ако се разболат како ќе му дадат лек? Или ќе го остават така без терапија?  :dontknow:

Би сакал да беше така, ама овде антибиотик е последно нешто што ќе ти го препише некој без разлика дали си овдешен или како турист. Ако вистина треба, да, ќе ти дадат за инфекција, ама за вируси, настинки и слично, нема теорија. Гледам сега и во МК станало малку постегнато со антибиотиците, ама сеуште е релативно лесно да земеш ако сакаш.

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #30 on: September 24, 2019, 05:32:59 AM »
Јас така функционирам затоа и ти препорачав со рецепт од матичен лекар на приватно, го прифаќаат во странство.
Мора да ти дадат лек! Се имам разболено неколку пати, ми давале мене, за сопругата имам купено Sumamed (појак антибиотик од овој не постои).

Прати некој од твоите кај матичниот и нека ти пише еден рецепт на приватно и нека ти го пратат по пошта. Мене и скен и ми прифаќале, кај тебе би требало оригинал да го прифатат... доволно е да има само печат од лекарот.

Друга опција е кога ќе се вратиш да си ги купиш од Македонија и спакувај ги за назад.
Трето, некој што патува да ти ги донесе.

Offline marjanmic

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Oct 2011
  • Location: Stockholm
  • Age: 40
  • Posts: 45
  • Activity:
    0%
  • Country: se
  • Karma: 11
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #31 on: September 24, 2019, 05:53:01 AM »
Јас така функционирам затоа и ти препорачав со рецепт од матичен лекар на приватно, го прифаќаат во странство.
Мора да ти дадат лек! Се имам разболено неколку пати, ми давале мене, за сопругата имам купено Sumamed (појак антибиотик од овој не постои).

Прати некој од твоите кај матичниот и нека ти пише еден рецепт на приватно и нека ти го пратат по пошта. Мене и скен и ми прифаќале, кај тебе би требало оригинал да го прифатат... доволно е да има само печат од лекарот.

Друга опција е кога ќе се вратиш да си ги купиш од Македонија и спакувај ги за назад.
Трето, некој што патува да ти ги донесе.
Good point :)

Веројатно третото ќе биде. За брзо ќе имаме гости, така да ќе можам да порачам.

Offline URAN2

  • magsmawsVE
  • Owner
  • Super clen
  • *
  • Join Date: May 2008
  • Location: Usa
  • Posts: 510
  • Activity:
    1%
  • Karma: 21
    • Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #32 on: October 20, 2019, 11:05:05 AM »
sto bidna so problemot, se sredi?

od svedska mnogu lesno ti e da poracuvas lekarstva od amerika, dr.fosters and smith se odlicna strana, mada sigurno ima i vo svedska akvashop kade mozes da najdes i antibiotici za ribite

Offline marjanmic

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Oct 2011
  • Location: Stockholm
  • Age: 40
  • Posts: 45
  • Activity:
    0%
  • Country: se
  • Karma: 11
Re: Нов 350л аквариум
« Reply #33 on: October 21, 2019, 12:23:14 AM »
sto bidna so problemot, se sredi?

od svedska mnogu lesno ti e da poracuvas lekarstva od amerika, dr.fosters and smith se odlicna strana, mada sigurno ima i vo svedska akvashop kade mozes da najdes i antibiotici za ribite

Се среди. Проблемот беше малку цијано бактерија на камењата, но се стабилизира. Намалив светлото, намалив храна, појачав цо2 , и малку по малку исчезна. Немаше потреба од антибиотик затоа што не беше така драстично раширено.

[Login or Register]

[Login or Register]

Tags:
 

Аквариум RELOADED :)

Started by spike15_mk

Replies: 20
Views: 3473
Last post January 28, 2009, 07:10:32 AM
by spike15_mk
Анровла аквариум

Started by anrovla

Replies: 235
Views: 18994
Last post June 14, 2013, 10:55:11 AM
by anrovla
Нов аквариум

Started by Cimento

Replies: 111
Views: 7936
Last post April 06, 2010, 08:24:50 AM
by Uran
Мојот пико аквариум 100х50х50

Started by Vlatkon

Replies: 13
Views: 1889
Last post September 22, 2011, 06:21:18 AM
by nenad66
Аквариум (tiggaz)

Started by tiggaz

Replies: 242
Views: 19373
Last post June 29, 2013, 05:15:18 AM
by tiggaz
Users Online Users Online (8)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal