collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ova e moeto Cane Corso i se vika King.Vo mojot zivot vleze kako malecko i mnogu flegmaticno debelko kucence,ova e rasa kako sto odsekogas sum si imal zamisla vo glavata kako treba da izgleda zivotot na covekot so negoviot najveren prijatel.Momentalno nema uste 2godini i e malce pogolem primerok na negovata rasa  ghgf

prviot den doma na ovaa slika ima 38dena

tuka vekje ima 60dena i go dobi prvoto remence :)


Link

Author Topic: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING  (Read 14292 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zorans83

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 837
  • Activity:
    0%
  • Karma: 64
    • cichlidsmk.com
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #20 on: January 08, 2011, 05:46:16 AM »
I usite se seceni izgleda.I mene toa ne mi se svigja.Ne deka ne izgleda poubavo ama secenje usi i opas.. gsdz

Offline goch

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 35
  • Posts: 1352
  • Activity:
    0%
  • Karma: 108
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #21 on: January 08, 2011, 07:20:03 AM »
Сега го здогледав и јас тоа, искрено на ова куче ушите му го даваат добриот изглед, тоа е специфика за него чудно зошто му ги исекле...
Goran Manevski

Offline jb007

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jul 2009
  • Location: Kumanovo
  • Age: 40
  • Posts: 1029
  • Activity:
    0%
  • Karma: 13
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #22 on: January 08, 2011, 08:32:27 AM »
Voren koj kogo seta, ti kuceto ili kuceto tebe....super izgleda  gsdzz
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline OscarMKD

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Strumica
  • Age: 27
  • Posts: 1329
  • Activity:
    0%
  • Karma: 27
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #23 on: January 08, 2011, 09:55:59 AM »
На питбулите знам дека им ги сечат опашот и ушите. Има еден пидбул во еден двор, со цели уши и опаш, ама преку лето ушињата му се инфекцираат и на тој дел што треба го сечат му опагаат влакната, а исто и на опашката. Незнам дали е до кучето или до видот? Исто така тој пидбул без проблем може секој да го гали, а и воопшто не ни лае. Можеби за да ги направат поагресивни им ги сечат ушињата и опашот? И јас всушност незнам зошто прават така. Ова се мои претпоставки. :dontknow: :dontknow:

Offline voren

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 374
  • Activity:
    0%
  • Karma: 9
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #24 on: January 08, 2011, 10:22:46 AM »
Najprvo  BLAGODARAM i milo mi e sto vi se dopagja King.Inace rabotite okolu standardot stojat vaka:
Dozvoleni odstapki vo visinata ima +-2cm ama king gi pomina i ovie 2cm :) ,a usite i opasot kaj ovaa rasa kako i kaj dobermanot,rotvajlerot i kaj mnogu rasi bese dozvoleno secenje do pred edna godina veke ne e dozvoleno ako sakas da ides po izlozbi na izlozba veke nesmee da se izlozuvaat kucinja so korekcii.Konkretno kaj ovaa rasa usite i opasot se secele odsekogas odkoga postoi rasava,ovaa rasa se koristela za lov na krupen divec divi svinji najmnogu pa zatoa i se secele usite i opasot bas poradi toa da nemoze lesno nekoe zivotno da go fati na tie mesta,ama i izleda poostro samoto kuce koga mu se preseceni usite i poradi toa sto se cuvari samo sto ke go vidis dovolno e eden pogled i ke razmisli sekoj dali smee da vleze vo dvor :) Inace secenje usi i opas se vrsi na mnogu mala vozrast so celosna anestezija taka da kuceto netrpi bas nisto znaci nema nekoi posledici po samoto zdravje ili nekoi traumi.
A kaj pit bulot sto go spomnavte kaj niv se secat usite za nekoi lugje sto gi borat za da nemoze pri borba da se fatat za usite(inace strogo osuduvam takvi raboti i sum golem protivnik na borbi!)
Inace Killer toa sto se slucuva so toj pit bull sto ti e u komsii toa e poradi nekoja infekcija i poradi negriza od sopstvenicite,a agresivnosta se stvara od lugjeto se e do toa kako ke go vospitas ne e do toa dali ima usi ili nema.
Inace sega koga padna sneg bese odlicno na King mu vrzav sanka i bese veselo letav so sankata vlece bez problem
A okolu izlozbive za lesito sto go spomnavte ili za rotvajlerot deka gi diskvalifikuvale jas bi ve posovetuval da ne se sekirate voopste zasto pred se toa se nasi milenici i prijateli i bez razlika dali ispolnuvaat necivi standardi nie ke si gi sakame i ke se grizime za niv zasto oni nas ni go pravat zivotot poubav,jas licno izlozbi nepostuvam mnogu zasto si go cuvam King i go sakam poradi negoviot karakter a ne poradi toa dali ispolnuva nekoi standardi za visina ili so ti ja znam  gsdxzz ja se raspisuvav ama probav na site da im odgovoram kolku mozam okolu rasava, taka da ako ima nesto slobodno prasajte zasto prva ljubov mi e kinologijata pa posle toa akvaristikata :)

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #25 on: January 08, 2011, 10:25:05 AM »
 gsdzz

Offline OscarMKD

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Dec 2010
  • Location: Strumica
  • Age: 27
  • Posts: 1329
  • Activity:
    0%
  • Karma: 27
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #26 on: January 08, 2011, 10:40:42 AM »
Najprvo  BLAGODARAM i milo mi e sto vi se dopagja King.Inace rabotite okolu standardot stojat vaka:
Dozvoleni odstapki vo visinata ima +-2cm ama king gi pomina i ovie 2cm :) ,a usite i opasot kaj ovaa rasa kako i kaj dobermanot,rotvajlerot i kaj mnogu rasi bese dozvoleno secenje do pred edna godina veke ne e dozvoleno ako sakas da ides po izlozbi na izlozba veke nesmee da se izlozuvaat kucinja so korekcii.Konkretno kaj ovaa rasa usite i opasot se secele odsekogas odkoga postoi rasava,ovaa rasa se koristela za lov na krupen divec divi svinji najmnogu pa zatoa i se secele usite i opasot bas poradi toa da nemoze lesno nekoe zivotno da go fati na tie mesta,ama i izleda poostro samoto kuce koga mu se preseceni usite i poradi toa sto se cuvari samo sto ke go vidis dovolno e eden pogled i ke razmisli sekoj dali smee da vleze vo dvor :) Inace secenje usi i opas se vrsi na mnogu mala vozrast so celosna anestezija taka da kuceto netrpi bas nisto znaci nema nekoi posledici po samoto zdravje ili nekoi traumi.
A kaj pit bulot sto go spomnavte kaj niv se secat usite za nekoi lugje sto gi borat za da nemoze pri borba da se fatat za usite(inace strogo osuduvam takvi raboti i sum golem protivnik na borbi!)
Inace Killer toa sto se slucuva so toj pit bull sto ti e u komsii toa e poradi nekoja infekcija i poradi negriza od sopstvenicite,a agresivnosta se stvara od lugjeto se e do toa kako ke go vospitas ne e do toa dali ima usi ili nema.
Inace sega koga padna sneg bese odlicno na King mu vrzav sanka i bese veselo letav so sankata vlece bez problem
A okolu izlozbive za lesito sto go spomnavte ili za rotvajlerot deka gi diskvalifikuvale jas bi ve posovetuval da ne se sekirate voopste zasto pred se toa se nasi milenici i prijateli i bez razlika dali ispolnuvaat necivi standardi nie ke si gi sakame i ke se grizime za niv zasto oni nas ni go pravat zivotot poubav,jas licno izlozbi nepostuvam mnogu zasto si go cuvam King i go sakam poradi negoviot karakter a ne poradi toa dali ispolnuva nekoi standardi za visina ili so ti ja znam  gsdxzz ja se raspisuvav ama probav na site da im odgovoram kolku mozam okolu rasava, taka da ako ima nesto slobodno prasajte zasto prva ljubov mi e kinologijata pa posle toa akvaristikata :)
И јас истотака сум најстрого против борбите на питбулите. Пред околу година дена гледав еден филм со борби на питбули. На прв поглед за филмот ќе речеме дека воопшто не е на место. Но секој кој што има и најмалку срце ќе се згрози од самиот филм и начинот на кој што сопствениците ги бројат парите од нивните миленици, и нема ни да помисли доколку има питбул да го пушти во борба. Заборавив како се вика филмот, само знам дека во него немали повредено ниедно животно. Ако можете да го најдете ви препорачувам да го гледате, се разбира доколку немате проблеми со срцето...

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #27 on: January 08, 2011, 11:34:47 AM »
Najprvo  BLAGODARAM i milo mi e sto vi se dopagja King.Inace rabotite okolu standardot stojat vaka:
Dozvoleni odstapki vo visinata ima +-2cm ama king gi pomina i ovie 2cm :) ,a usite i opasot kaj ovaa rasa kako i kaj dobermanot,rotvajlerot i kaj mnogu rasi bese dozvoleno secenje do pred edna godina veke ne e dozvoleno ako sakas da ides po izlozbi na izlozba veke nesmee da se izlozuvaat kucinja so korekcii.Konkretno kaj ovaa rasa usite i opasot se secele odsekogas odkoga postoi rasava,ovaa rasa se koristela za lov na krupen divec divi svinji najmnogu pa zatoa i se secele usite i opasot bas poradi toa da nemoze lesno nekoe zivotno da go fati na tie mesta,ama i izleda poostro samoto kuce koga mu se preseceni usite i poradi toa sto se cuvari samo sto ke go vidis dovolno e eden pogled i ke razmisli sekoj dali smee da vleze vo dvor :) Inace secenje usi i opas se vrsi na mnogu mala vozrast so celosna anestezija taka da kuceto netrpi bas nisto znaci nema nekoi posledici po samoto zdravje ili nekoi traumi.
A kaj pit bulot sto go spomnavte kaj niv se secat usite za nekoi lugje sto gi borat za da nemoze pri borba da se fatat za usite(inace strogo osuduvam takvi raboti i sum golem protivnik na borbi!)
Inace Killer toa sto se slucuva so toj pit bull sto ti e u komsii toa e poradi nekoja infekcija i poradi negriza od sopstvenicite,a agresivnosta se stvara od lugjeto se e do toa kako ke go vospitas ne e do toa dali ima usi ili nema.
Inace sega koga padna sneg bese odlicno na King mu vrzav sanka i bese veselo letav so sankata vlece bez problem
A okolu izlozbive za lesito sto go spomnavte ili za rotvajlerot deka gi diskvalifikuvale jas bi ve posovetuval da ne se sekirate voopste zasto pred se toa se nasi milenici i prijateli i bez razlika dali ispolnuvaat necivi standardi nie ke si gi sakame i ke se grizime za niv zasto oni nas ni go pravat zivotot poubav,jas licno izlozbi nepostuvam mnogu zasto si go cuvam King i go sakam poradi negoviot karakter a ne poradi toa dali ispolnuva nekoi standardi za visina ili so ti ja znam  gsdxzz ja se raspisuvav ama probav na site da im odgovoram kolku mozam okolu rasava, taka da ako ima nesto slobodno prasajte zasto prva ljubov mi e kinologijata pa posle toa akvaristikata :)
Karma Za naravoucenieto od postov.Treba da gi cuvame za sebe a ne za ocenka.

Offline voren

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 374
  • Activity:
    0%
  • Karma: 9
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #28 on: January 08, 2011, 01:11:28 PM »
Jas samo edno ke kazam KARAKTEROT e toa sto pleni kaj nasite milenici.......i najruznoto kucence da go imame doma toa nas ni e najubavo zasto koga ke dojdam od negde koga ke vidam kako mi se raduva koga ke go gusnam koga sum neraspolozen koga probuva da se glupira za da me raspolozi toa e ona pravoto se drugo e samo prolazna rabota

Offline goch

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 35
  • Posts: 1352
  • Activity:
    0%
  • Karma: 108
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #29 on: January 08, 2011, 02:14:25 PM »
Najprvo  BLAGODARAM i milo mi e sto vi se dopagja King.Inace rabotite okolu standardot stojat vaka:
Dozvoleni odstapki vo visinata ima +-2cm ama king gi pomina i ovie 2cm :) ,a usite i opasot kaj ovaa rasa kako i kaj dobermanot,rotvajlerot i kaj mnogu rasi bese dozvoleno secenje do pred edna godina veke ne e dozvoleno ako sakas da ides po izlozbi na izlozba veke nesmee da se izlozuvaat kucinja so korekcii.

Добра информација Ворен, искрено мило ми е што изложбите повеќе не дозволуваат да учествуваат кучиња со отсечени делови, добар потег направиле, се надевам дека кај луѓето ќе се отвори свеста...
Goran Manevski

Offline ADZI

  • aquamaniac
  • ******
  • Join Date: May 2008
  • Location: Skopje, MACEDONIA
  • Age: 43
  • Posts: 2222
  • Activity:
    0%
  • Karma: 25
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #30 on: January 09, 2011, 08:39:35 AM »
Kuceto e prekrasno mene mi se sviga...
Samo sto ne e avtenticno kuce tuku e hibrid.. t.e. ne postoi vo svetski ramki samo amerite ovaa godina go priznaa kako rasa.. zatoa otkoga se pojavija vo srbija i hrvatska golema fama se pojavi no dolgo vreme uste ke usoglasuvaat standard segasnite max 69cm ke porasnat uste 10 vo naredni 10 godini.. znaejki deka tatko mu e angliski mastiff..

Offline voren

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 374
  • Activity:
    0%
  • Karma: 9
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #31 on: January 09, 2011, 09:49:31 AM »
Hmm adzi nesto si se pomesal drugar kako prvo ovaa rasa so angliski mstif nema nikakva vrska kako vtoro angliski mastif e koristen za rekonstrukcija na napoitanski mastif sto e isto taka italijanska rasa kako cane corso samo sto edna so druga nemaat blage veze


Offline goch

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 35
  • Posts: 1352
  • Activity:
    0%
  • Karma: 108
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #32 on: January 09, 2011, 10:23:54 AM »
Samo sto ne e avtenticno kuce tuku e hibrid..

Гледав една емисија и кажаа дека скоро сите видови на кучиња се хибриди и дека сите потекнуваат од волк...
Goran Manevski

Offline petreski t.

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Feb 2009
  • Location: skopje
  • Age: 33
  • Posts: 1437
  • Activity:
    0%
  • Karma: 69
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #33 on: January 09, 2011, 11:50:54 AM »
od koja kombinacija bese king....baron X ..... majka koja?  :happy:

Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #34 on: January 09, 2011, 12:32:20 PM »
Cane Corso i Napolitanskiot Mastiff poteknuvaat od zaednicki predok (nesum siguren dali e Angliskiot mastiff) i se familija na mastifi. Isto taka imam procitano deka Aleksandar Makedonski gi koristel vo svoite vojni, i deka negovata majka imala i odgleduvala Cane Corso  gsdzz

Offline voren

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 374
  • Activity:
    0%
  • Karma: 9
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #35 on: January 09, 2011, 12:53:23 PM »
Killer do negde si vo pravo ama i nesi :)
Nasiot div predok e majmunot(ako se orientirame spored darvinovata teorija)a posle toa se anstanati Hibridi kako sto ti vikas kinezi crnci i so ti ja znam......
E sega a diviot predok na kuceto e volkot od koj se nastanati takakazanite hibridi ili rasi na kucinja koi nam ni se poznati........... Znaci kako sto ima rasi na lugje=(crnci,belci,zolti,crveni) taka ima i rasi na kucinja=(sarplaninec,labrador,rotvajler......)
Ako se vkrstat volk i sarplaninec togas se dobiva hibrid,a znaci ako vkrstis sarplaninec i doberman se dobiva melez(mesano kuce od razlicni rasi)...........Isto koga ke se vkrstat crnec i belkinja :) togas dobivas meles nedobivas HIBRID! :)
Mislam deka malce se razjasnija nekoi raboti okolu kucinjava i rasava........Znaci Cane Corso ne e Hibrid Cane Corso ne e vestacki sozdadena rasa zasto Koga ke Vkrstis Cane Corso so drugo Cane Corso dobivas Cane Corso nedobivas Sarplaninec........ taka da ova so hibrid i slicni predpostavki pagja vo voda
Eve i sliki malce da ja vidite razlikata koja e ocigledna i vie sami ke dojdete do zaklucok dali Cane Corso ima nekakva vrska so Angliski mastiff.....ke go prepoznaete angliskiot mastif vo napolitanskiot mastif a ne vo cane corso

Ova e Angliski Mastif

Ova e Italijanski mastif(neapolitan mastiff)

A ova e Cane Corso
Imate oci gledajte sporeduvajte
Inace Ljube vo pravo si canis pugnax se vikal zaednisckiot predok na napolitanskiot mastif i na cane corso
Petreski King e od kombinacija Baron x Ada


Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #36 on: January 09, 2011, 01:06:32 PM »
Inace Cane Corso e priznaeno "oficialno"(FCI) za posebna rasa 20 Januari 1994 god.  ghgfrfnz  iako se misli deka poteknuva od 700-tata godina pred nasata era.
« Last Edit: January 09, 2011, 01:41:10 PM by Ljube »

Offline Ljube

  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: Jan 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 44
  • Posts: 5785
  • Activity:
    0%
  • Karma: 201
    • Aqua Park
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #37 on: January 09, 2011, 01:24:31 PM »
Za naucna fantastika i doselenici od drug univerzum vo druga tema!!  xfd  Ovde samo za domasni milenicinja!  :police:

Offline Divane

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: May 2009
  • Location: Bulgaria , Sofia
  • Age: 48
  • Posts: 44
  • Activity:
    0%
  • Karma: 16
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #38 on: January 11, 2011, 12:04:00 PM »
Това е супер куче!!!! gsdzz

Ето го и моя красавец :







Кане Корсо Италиано е много стара порода,но до 1994 год почти е била изчезнала.
Страхотен пазач,велик приятел!  h3

Offline voren

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 374
  • Activity:
    0%
  • Karma: 9
Re: Mojot najveren prijatel Cane Corso KING
« Reply #39 on: January 12, 2011, 01:45:31 AM »
Divane mnogu ubav primerok odlicen e BRAVO!

Tags:
 

EVE GO I CIPO(americki stafordski terier)MOJOT LEPOTAN

Started by nene

Replies: 56
Views: 6761
Last post September 27, 2009, 03:52:50 AM
by jb007
Mojot "zver" TINO

Started by nenad66

Replies: 27
Views: 3765
Last post April 16, 2012, 09:55:54 AM
by nenad66
mojot nov milenik

Started by burda

Replies: 7
Views: 2025
Last post September 23, 2012, 02:56:32 PM
by petreski t.
Mojot nov milenik Aron rrrrrr......

Started by igorMK

Replies: 2
Views: 1817
Last post December 01, 2012, 08:51:56 PM
by igorMK
Users Online Users Online (111)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal