collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Концептуално различна организација.

Дел од зеленилото се скрати, многу беше нараснато. Филтерот отиде лево, кај греачот и сега се скриени позади „џунглата”. Го решив и проблемот со премногу силната струја од пумпата - ги исчистив отворите од кои излага водата. Имаше наслаги кои ги стеснуваа. Старите викаат: лекот е пет пари, ама кој го знае.

Личи дека на Цветко му се допаѓа. Малку плива во широкото, па малку се пика во џунглата. Синко вика дека фали само уште еден камен на чистинката десно, да разбие малце. Може и тоа да се проба, некој ден.

При чистење на филтерот приметив дека делот со активен јаглен како да почнал да се „троши”. Сега сум во недоумица што да правам и дали воопшто да правам нешто.

• Може да не правам ништо дур да се потроши скроз, па тогаш да ја имам истава дилема. Сегашниов тера од летоска

• Да го баталам и наместо него да ставам уште еден слој (овој пат поситен) сунѓер или филц

• Да го баталам и место него да ставам керамика за дополнителна био филтрација

• Да ја баталам фабричката касета но не и јагленот. Наместо во касетата јагленот да го ставам испреплетен со филц/сунѓер. Ред филц, ред јаглен, ред филц... Како лазања ;-)

Ако е фактор во одлуката, водата за во аквариумот не ја третирам никако освен што ја оставам да отстои неколку дена, со идеја да се дехлорира природно.


[Login or Register]

Link

Author Topic: Пак реновиравме кај Цветко ;-)  (Read 957 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Damjan Janev

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Oct 2020
  • Location: Скопје
  • Age: 47
  • Posts: 9
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 3
Пак реновиравме кај Цветко ;-)
« on: November 22, 2020, 03:04:18 PM »
Концептуално различна организација.

Дел од зеленилото се скрати, многу беше нараснато. Филтерот отиде лево, кај греачот и сега се скриени позади „џунглата”. Го решив и проблемот со премногу силната струја од пумпата - ги исчистив отворите од кои излага водата. Имаше наслаги кои ги стеснуваа. Старите викаат: лекот е пет пари, ама кој го знае.

Личи дека на Цветко му се допаѓа. Малку плива во широкото, па малку се пика во џунглата. Синко вика дека фали само уште еден камен на чистинката десно, да разбие малце. Може и тоа да се проба, некој ден.

При чистење на филтерот приметив дека делот со активен јаглен како да почнал да се „троши”. Сега сум во недоумица што да правам и дали воопшто да правам нешто.

• Може да не правам ништо дур да се потроши скроз, па тогаш да ја имам истава дилема. Сегашниов тера од летоска

• Да го баталам и наместо него да ставам уште еден слој (овој пат поситен) сунѓер или филц

• Да го баталам и место него да ставам керамика за дополнителна био филтрација

• Да ја баталам фабричката касета но не и јагленот. Наместо во касетата јагленот да го ставам испреплетен со филц/сунѓер. Ред филц, ред јаглен, ред филц... Како лазања ;-)

Ако е фактор во одлуката, водата за во аквариумот не ја третирам никако освен што ја оставам да отстои неколку дена, со идеја да се дехлорира природно.


[Login or Register]

Offline NO CARRIER

  • V I P
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: May 2009
  • Location: България, Пазарджик
  • Age: 53
  • Posts: 5648
  • Activity:
    0%
  • Karma: 61
    • Николай Цветков
Re: Пак реновиравме кај Цветко ;-)
« Reply #1 on: November 22, 2020, 09:14:00 PM »
 applause

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Re: Пак реновиравме кај Цветко ;-)
« Reply #2 on: November 23, 2020, 11:33:04 PM »
Се е ова убаво. Браво!  applause
Само може ова да биде во една тема со претходната што ја отвори? :D
[Login or Register]

Јагленот и понатаму ќе си работи без разлика дали водата е стоена или не. Јагленот нема функција да ја дехлорира водата и доколку сме во можност пожелно е да го има во филтерот, но бидејќи во Скопје имаме квалитетна вода и не е толку нужен бидејќи постои и друга биолошка филтрација. Како и да одлучиш според мене со него нема да згрешиш доколку во филтерот имаш друга биолошка филтрација, а јагленот би можел да го користиш повремено пошто само Цветко е во аквариум за сега.
« Last Edit: November 23, 2020, 11:36:47 PM by p »

Tags:
 

Недела е ден за генералка кај Цветко

Started by Damjan Janev

Replies: 4
Views: 1009
Last post November 02, 2020, 07:48:54 PM
by Ivanov Mitko
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal