collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Pravev auto top off, go kopirav od mocika, (na nego vase mu go pravel) sve vrzavme isto  arno ama, senzorite ja uklucuvaat pumpata koga idat nagore plovcite, a ne koga ke pagjaat nadole? Kade gresime i kako da se popravi?

p.s. vase ako vidis pisi posto po tvoj izum e praveno  :notworthy:

Link

Author Topic: Auto Top off  (Read 2474 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Auto Top off
« on: June 26, 2012, 10:06:06 AM »
Pravev auto top off, go kopirav od mocika, (na nego vase mu go pravel) sve vrzavme isto  arno ama, senzorite ja uklucuvaat pumpata koga idat nagore plovcite, a ne koga ke pagjaat nadole? Kade gresime i kako da se popravi?

p.s. vase ako vidis pisi posto po tvoj izum e praveno  :notworthy:

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Одг: Auto Top off
« Reply #1 on: June 26, 2012, 10:22:23 AM »
Pa svrti gi plovcite obratno.

vsutarov

  • Guest
Одг: Auto Top off
« Reply #2 on: June 26, 2012, 11:44:15 AM »
Pretpostavuvam deka na rele se povrzani.Ima 2 funkcii releto obicno.Edna e da iskluci ,a druga da vkluci daden potrosuvac.Za toa i postojat poveke kontakti.Probajte so drugi kontakti.

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Одг: Auto Top off
« Reply #3 on: June 26, 2012, 11:50:59 AM »
viktor kako mislis da dodadam drugi kontakti.   Ivica kako be da gi svrtam plovcite, treba zicite da se vo voda. Me zezas ti .

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Одг: Auto Top off
« Reply #4 on: June 26, 2012, 11:59:39 AM »
srediv vase , fala ti te razbrav. Ja cestam.

vsutarov

  • Guest
Одг: Auto Top off
« Reply #5 on: June 26, 2012, 12:26:05 PM »
viktor kako mislis da dodadam drugi kontakti.   Ivica kako be da gi svrtam plovcite, treba zicite da se vo voda. Me zezas ti .

Odlicno stom ste sredile,ke vidis kolkavo olesnuvanje e,baska i precizni se.
Cisto informativno,ne mislev da dodavas kontakti tuku da izberes drugi od postoeckite.obicno ima tri na izlez,od niv eden sekogas se koristi,a se bira od drugite 2,zavisno dali sakas da se vklucuva potrosuvacot/pumpata ili da se vklucuva.

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Одг: Auto Top off
« Reply #6 on: June 26, 2012, 02:01:31 PM »
moite se odaleceni 20tina cm, sto mislam deka e dovolno, ne bi trebalo da ima problemi, a i da ima rezervoarceto zbira 4 litri voda, dovolno za 2 dena, ama sepak nema da imam varijacii vo salinitetot. u sumpot i u postoljeto nema mesto igla da padne... sega koga ke go dodadam i reaktorot za jaglen i Fosfat remover, ke nema ni voda vo sumpot  :embarrass:

Offline pepi23

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 47
  • Posts: 180
  • Activity:
    0%
  • Karma: 4
Одг: Auto Top off
« Reply #7 on: June 26, 2012, 02:04:16 PM »
kakvi se tie magnetni plovki?

vsutarov

  • Guest
Одг: Auto Top off
« Reply #8 on: June 26, 2012, 10:39:22 PM »
moite se odaleceni 20tina cm, sto mislam deka e dovolno, ne bi trebalo da ima problemi, a i da ima rezervoarceto zbira 4 litri voda, dovolno za 2 dena, ama sepak nema da imam varijacii vo salinitetot. u sumpot i u postoljeto nema mesto igla da padne... sega koga ke go dodadam i reaktorot za jaglen i Fosfat remover, ke nema ni voda vo sumpot  :embarrass:

Kakov reaktor ke turas,pisi cena,brend...

Offline mocika

  • Banned
  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: kumanovo
  • Age: 41
  • Posts: 1362
  • Activity:
    0%
  • Karma: 99
Одг: Auto Top off
« Reply #9 on: June 26, 2012, 11:04:54 PM »
Bas me interesira kade sme zgresile. Sve iskopirame od kaj mene a obratno rabotese. Vazno bidnalo sega.  :icon_thumright:

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Одг: Auto Top off
« Reply #10 on: June 26, 2012, 11:15:16 PM »
@vsutarov, brend DIY, cena so se pumpa ne bi trebalo da nadmine 500 den.

@mocika, abe eden od plovcite na senzorite go svrtev naopaku i ja bidna rabotata...Vase taka pisa i taka bidna   :icon_thumright:

vsutarov

  • Guest
Одг: Auto Top off
« Reply #11 on: June 28, 2012, 01:24:27 PM »
 Aj uste ednas ke probam da vi objasnam zasto ne treba da se prevrtuvaat plovkite,potocno treba da se postavat vo pozicija da go zatvaraat koloto samo koga treba da raboti pumpata.Ako se postavat obratno togas koga se vo miruvanje koloto e zatvoreno i spulnata od releto e postojano pod napon.Ne treba taka, od nekolku pricini:postojano ke bide pod napon releto i ke pregreva,samo ke se odmara koga ke raboti pumpata ,sto e mnogu kratko;vtoro-dokolku od bilo koja pricina se prekine nekoja od zickite ili pregori spulnata/namotkata od releto,togas pumpata postojano ke raboti dokolku nekoj ne ja iskluci ako primeti na vreme i treto-sigurno ne bi sakale 24h da tece struja niz koloto,ne e isplatlivo :)
 Znaci plovkite treba da gi proverite dali doagjaat vo pozicija koga e postignato sakanoto nivo,da bidat vo isklucena sostojba t.e. prekinato kolo i toa e obicno fabrickata pozicija.Dokolku vo ovoj slucaj ne raboti koloto kako sto treba,se intervenira samo na kontaktite od releto t.e. se bira ispravnata kombinacija.
 Normalno, postojat nekolku nacini na povrzuvanje na vakvo kolo i treba da se izbere kombinacijata sto ke gi zadovoli ovie baranja,kako vo nasiot slucaj.

Eve eden shematski prikaz na edna kombinacija sto nas bi koristela izvedena so avto-relej:
[Login or Register]
« Last Edit: June 28, 2012, 01:55:18 PM by vsutarov »

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Одг: Auto Top off
« Reply #12 on: June 28, 2012, 01:53:48 PM »
 560855
Aj uste ednas ke probam da vi objasnam zasto ne treba da se prevrtuvaat plovkite,potocno treba da se postavat vo pozicija da go zatvaraat koloto samo koga treba da raboti pumpata.Ako se postavat obratno togas koga se vo miruvanje koloto e zatvoreno i spulnata od releto e postojano pod napon.Ne treba taka, od nekolku pricini:postojano ke bide pod napon releto i ke pregreva,samo ke se odmara koga ke raboti pumpata ,sto e mnogu kratko;vtoro-dokolku od bilo koja pricina se prekine nekoja od zickite ili pregori spulnata/namotkata od releto,togas pumpata postojano ke raboti dokolku nekoj ne ja iskluci ako primeti na vreme i treto-sigurno ne bi sakale 24h da tece struja niz koloto,ne e isplatlivo :)
 Znaci plovkite treba da gi proverite dali doagjaat vo pozicija koga e postignato sakanoto nivo,da bidat vo isklucena sostojba t.e. prekinato kolo i toa e obicno fabrickata pozicija.Dokolku vo ovoj slucaj ne raboti koloto kako sto treba,se intervenira samo na kontaktite od releto t.e. se bira ispravnata kombinacija.
 Normalno, postojat nekolku nacini na povrzuvanje na vakvo kolo i treba da se izbere kombinacijata sto ke gi zadovoli ovie baranja,kako vo nasiot slucaj.

Eve eden shematski prikaz na edna kombinacija sto nas bi koristela izvedena so auto-relej:
[Login or Register]

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Одг: Auto Top off
« Reply #13 on: June 29, 2012, 05:09:00 AM »
e sega mi kazuvate koga sve sapkuvav u kutija  ebate beljata

ke rasturam popladne pa ke vidam  :icon_salut:

Offline ZOZO

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jul 2009
  • Location: Skopje, Republika Makedonija
  • Age: 48
  • Posts: 359
  • Activity:
    0%
  • Karma: 57
Одг: Auto Top off
« Reply #14 on: July 24, 2012, 02:02:22 PM »
Vase zemav vakov relei. Kazhi na koj konektorchinja sto se povrzuva. Ima 5 konektori odozdola.


[Login or Register]


[Login or Register]
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

vsutarov

  • Guest
Одг: Auto Top off
« Reply #15 on: July 24, 2012, 02:39:57 PM »
Zozo eve kako bi trebalo.

[Login or Register]

1 i 2 se tocki na spulnata/namotkata,znaci tuka ide 5V DC napon(+ - ne evazno).Na 3 bi trebalo da ja zakacis fazata od ~220V,na 4 ide na ednata tocka od motorna glava.Nulata na motornata glava postojano treba da bide vklucena.So eden zbor 3 i 4 se prekinuvacot.Znaci treba da vnimavas,koga e vo miruvanje koloto na tocka 5 ke imas faza.
 Inaku ova rele e za na plocka.
« Last Edit: July 24, 2012, 02:45:25 PM by vsutarov »

vsutarov

  • Guest
Одг: Auto Top off
« Reply #16 on: July 24, 2012, 02:54:37 PM »
Eve ti i edna slikicka,za pojasno.

[Login or Register]
Pred povrzuvanje na mreza,obavezno proverka.

Offline mocika

  • Banned
  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: kumanovo
  • Age: 41
  • Posts: 1362
  • Activity:
    0%
  • Karma: 99
Одг: Auto Top off
« Reply #17 on: July 24, 2012, 10:56:10 PM »
Kaj mene veke mesec dena funkcionira besprekorno osven vo dva slucaja koga senzorot ne isklucil i ja izlil celata voda vo akvariumot. I vo dvata slucaja problemot se javi koga nemalo struja kaj mene doma.
Prasanjeto mi e dali e mozno otkako ke dojde struja nesto dramaticno da se izmeni i da napravi problem kako gore spomenatiot ili problemot e slucajna greska?

Offline ПРЧО

  • V I P
  • aquamaniac
  • *
  • Join Date: Jun 2008
  • Location: Kumanovo
  • Age: 42
  • Posts: 2868
  • Activity:
    0%
  • Karma: 103
Одг: Auto Top off
« Reply #18 on: July 24, 2012, 11:08:49 PM »
Greskata vo nasite sistemi e toa sto vtoriot senzor ne isklucuva koga plovkata e nagore tuku uklucuva, koga ke snema struja vodata od prelivot go podiga nivoto na vodata vo sumpot i avtomatski stom dojde struja tvojot sistem e uklucen od vtoriot plovak i tera voda. posto nivoto ne moze da mu padne, ako ne si tuka da isklucis, moze i pumpata da izgori od rabota na suvo. zatoa ja se mislam da go izvadam vtoriot senzor i da tera samo na eden ili da vidime kako da go povrzeme da raboti kako sto treba.

Offline mocika

  • Banned
  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Apr 2011
  • Location: kumanovo
  • Age: 41
  • Posts: 1362
  • Activity:
    0%
  • Karma: 99
Одг: Auto Top off
« Reply #19 on: July 24, 2012, 11:42:41 PM »
Mnogu dobra logika Prco.
Mislam deka Vase ke i go sredi ovoj problem  jea

Tags:
 

Users Online Users Online (101)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal