collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 11:09:13 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:01:54 PM]


200l posle 4 meseci by p
[November 27, 2019, 12:51:11 AM]


Dzungla 370l ACIDO by Aleksandar Ilievski
[November 19, 2019, 01:02:22 PM]


NANO SHRIMP ACIDO 2019 by Aleksandar Ilievski
[November 14, 2019, 07:23:08 AM]


"The Farewell" by biguran2
[November 06, 2019, 11:33:14 PM]


Акваристика во МК (2019) by p
[October 21, 2019, 01:25:10 AM]


la niña by DimitarJ
[October 21, 2019, 12:47:03 AM]


Нов 350л аквариум by marjanmic
[October 21, 2019, 12:23:14 AM]

The first post content
Сакам да стартувам нов аквариум да го направам со ратенија бес брзанје без тие сарени каменчиња ама не знам што подлога да купам и од каде ако зне некој нека помогне  55655

Link

Author Topic: Помош за подлога  (Read 1097 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 30
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Помош за подлога
« on: November 10, 2014, 10:35:30 AM »
Сакам да стартувам нов аквариум да го направам со ратенија бес брзанје без тие сарени каменчиња ама не знам што подлога да купам и од каде ако зне некој нека помогне  55655
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 30
 • Posts: 247
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Помош за подлога
« Reply #1 on: November 10, 2014, 03:28:43 PM »
На каква подлога мислиш? Најверојатно на песок пошто спомна камчиња.ако е тоа можеш да ставиш се што ти се свиѓа,а не предизвикува бурна реакција кога ке ставиш солна киселина,имаш речен песок,провери по складовите таму низ Штип што и како има...

А ако мислиш на подлога што иде под песокот имаш 2 варијанти
1вата е со хумус за цвеќе кој претходно треба да го припремиш,има на форумов теми како се прави тоа.
и другата варијанта да си купиш подлога од аквашоп,сигурно ја има кај Борис или Мики.
« Last Edit: November 10, 2014, 03:32:41 PM by Stobi »

Offline algagrower

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Kumanovo
 • Age: 47
 • Posts: 386
 • Activity:
  0%
 • Karma: 46
Одг: Помош за подлога
« Reply #2 on: November 11, 2014, 12:18:40 AM »
Stobi e vo pravo, treba da znaes sto rastenija ke odgleduvas isto taka, moj sovet e da prolistas po trevnite i opstestvenite akvariumi(temi) ovde i da si se odlucis.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Featured
 • Posts: 7150
 • Activity:
  25%
 • Country: mk
 • Karma: 88
Одг: Помош за подлога
« Reply #3 on: November 11, 2014, 12:45:26 AM »
@Stefanstip далуваш како воопшто да не си го разгледал форумот.
за подлоги се дискутирало милион пати и тоа речиси во секој тревнат аквариум... еве ја таа секција:
http://forum.mkreef.com/index.php?board=114.0

речиси секој аквариум одделно во таа секција има песок и подлога што се користи под песокот. тоа се две различни работи.

но, како што кажаа и другите членови во темата... не си конкретен во барањата. дали бараш песок што ти ја нарекуваш подлога или подлога што се користи под песокот?  :icon_scratch:

и за двете работи има дискусии во тревнатите аквариуми... потребно е да одвоиш време и да почнеш со читање. без читање ништо нема да направиш!

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7321
 • Activity:
  4%
 • Karma: 158
  • LID
Re: Помош за подлога
« Reply #4 on: November 11, 2014, 09:05:29 AM »
Abe som saka coekot podloga za rastenija i bez brzanje saka da znae dali da kupi ili da stai saksiska zemja.
Moze i edno i drugo. Zemjata mora da se pripremi kako ne bi imal maki ponatamu.
A ako imas paricki kupi si gotova od prodavnica.

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 30
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Re: Помош за подлога
« Reply #5 on: November 11, 2014, 10:43:54 AM »
Abe som saka coekot podloga za rastenija i bez brzanje saka da znae dali da kupi ili da stai saksiska zemja.
Moze i edno i drugo. Zemjata mora da se pripremi kako ne bi imal maki ponatamu.
A ako imas paricki kupi si gotova od prodavnica.
Баш тоа не ми се брза и гледам читам и скав да земам готова од аква соп ама кај нас во штип нема никаде во тоа е проблемот
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7321
 • Activity:
  4%
 • Karma: 158
  • LID
Re: Помош за подлога
« Reply #6 on: November 11, 2014, 11:08:56 AM »
Pa dojdi si vo Skopje. Ne e daleku. Verojatno te nosi patot navamu.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Featured
 • Posts: 7150
 • Activity:
  25%
 • Country: mk
 • Karma: 88
Одг: Помош за подлога
« Reply #7 on: November 11, 2014, 11:13:07 AM »
2014 година сме и за неполни два месеци ја чекаме 2015... и oва време сеуште ја бележи дигитализацијата и брзата размена на информации преку интернет, но тоа не значи дека не постои начин некој да ти донесе подлога од скопје па макар била и пошта за пратки!

повели линк:
http://gls.mk/PriceList/Description/1

останува само твојата волја да ги контактираш трговците кои неколку години по ред се промовираат на форумов и да се распрашаш какви имаат на лагер и кои се цените.

nuisance

 • Guest
Re: Одг: Re: Помош за подлога
« Reply #8 on: November 11, 2014, 11:31:02 AM »
Abe som saka coekot podloga za rastenija i bez brzanje saka da znae dali da kupi ili da stai saksiska zemja.
Moze i edno i drugo. Zemjata mora da se pripremi kako ne bi imal maki ponatamu.
A ako imas paricki kupi si gotova od prodavnica.
Баш тоа не ми се брза и гледам читам и скав да земам готова од аква соп ама кај нас во штип нема никаде во тоа е проблемот
Jas koga pocinjav so akvaristika, a ne bese odavna (pola godina), prva online prodavnica sto ja najdov za akvaristika bese bas od Stip.
Kolku sto razgleduvav na nejzinata web strana imase solidna ponuda
« Last Edit: November 11, 2014, 11:34:29 AM by nuisance »

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 30
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Помош за подлога
« Reply #9 on: November 12, 2014, 05:54:57 AM »
Ок еве сега земав ризла црна па мислам дека ке заврше работа да го средам аквариумот па ке ставам некоја слика и не ми се брза бидејки порано така само со брзанје се правев грешки
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7321
 • Activity:
  4%
 • Karma: 158
  • LID
Одг: Помош за подлога
« Reply #10 on: November 12, 2014, 05:59:04 AM »
А што ќе ставиш под црната ризла?
Кои рипки ќе ги чуваш во аквариумот?
Ризлата е мермер. Мермерот влијае на тврдината на водата.

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 30
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Помош за подлога
« Reply #11 on: November 12, 2014, 08:19:45 AM »
А што ќе ставиш под црната ризла?
Кои рипки ќе ги чуваш во аквариумот?
Ризлата е мермер. Мермерот влијае на тврдината на водата.
па не знам во план ми е или неонки или гупи или скаларии
инаку вчера го купив акв 80 литра атман ф 510 не знам дали за тие риби ке одговара таа вода?
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7321
 • Activity:
  4%
 • Karma: 158
  • LID
Re: Помош за подлога
« Reply #12 on: November 12, 2014, 10:41:34 AM »
Nema da odgovara rizlata za tie ribi.
I ne mi odgovori so ke stavis pod pesokot. Temata zapocna bas za toa.

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 30
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Re: Помош за подлога
« Reply #13 on: November 12, 2014, 01:19:53 PM »
Nema da odgovara rizlata za tie ribi.
I ne mi odgovori so ke stavis pod pesokot. Temata zapocna bas za toa.
humus ке ставам а за кои риби одговара таа подлога?
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7321
 • Activity:
  4%
 • Karma: 158
  • LID
Re: Помош за подлога
« Reply #14 on: November 12, 2014, 01:28:09 PM »
Ako sakas rastenija i ribi od juzna amerika stavi vrz humusot recen pesok ili kvarcen pesok.
Vazno e pesokot da ne ja stvrdnuva vodata.
Ke testiras so nekoja kapka solna kiselina vrz pesokot i ke vidis dali ima hemiska reakcija ili ne. Ako ima toj ne e za kaj tebe.

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 30
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Re: Помош за подлога
« Reply #15 on: November 12, 2014, 01:31:43 PM »
 55655
Ako sakas rastenija i ribi od juzna amerika stavi vrz humusot recen pesok ili kvarcen pesok.
Vazno e pesokot da ne ja stvrdnuva vodata.
Ke testiras so nekoja kapka solna kiselina vrz pesokot i ke vidis dali ima hemiska reakcija ili ne. Ako ima toj ne e za kaj tebe.
55655
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 385
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Одг: Помош за подлога
« Reply #16 on: November 13, 2014, 02:20:01 AM »
Ако имаш можност, земи си подлога за аквариуми бидеќи во иднина ќе имаш многу помалку проблеми со алги, растенијата ќе растат подобро и нема да бидеш деморализиран уште на почетокот.
Ако немаш можност, тогаш побарај по форумов, имаш еден куп совети како можеш да извлечеш максимум од алтернативните што се нудат.

Tags:
 

Users Online Users Online (77)
Members Google (10)