collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Тревнат аквариум vs Malawi

Me interesira koi se prednostite i nedostatocite pri pravenje ovakov tip na akvarium...
I prichinata zoshto bilo koj poprvo bi napravil malawi aqkvarium nego trevnat i obratno....
Sakam da gi chujam vashite mislenja

Link

Author Topic: Дискусија  (Read 1970 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ivica11

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 217
 • Activity:
  0%
 • Karma: 10
Дискусија
« on: December 29, 2014, 04:45:44 AM »
Тревнат аквариум vs Malawi

Me interesira koi se prednostite i nedostatocite pri pravenje ovakov tip na akvarium...
I prichinata zoshto bilo koj poprvo bi napravil malawi aqkvarium nego trevnat i obratno....
Sakam da gi chujam vashite mislenja

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Дискусија
« Reply #1 on: December 29, 2014, 04:58:08 AM »
Mnogu neobicno prasanje.
Jas mislam deka nema sporedba i ne bi mozelo da se vodi vakva diskusija.
Poise bi odelo malavi VS tanganjika

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Дискусија
« Reply #2 on: December 29, 2014, 05:13:40 AM »
малку необично прашање, но мислам дека @Ivica11 сака да ги слушне нашите вкусови... ако тоа била поентата, тогаш тоа е сосема во ред и на место.

темава ја разбирам зошто на некого повеќе му лежи тревнат аквариум отколку малави или обратно?... ова е прашање на вкус и сосема е во ред секој да си каже зошто се определил за еден од овие сетапи .  :icon_thumright:

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 33
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Дискусија
« Reply #3 on: December 29, 2014, 05:24:57 AM »
Се е до вкусот.
п.с. Тревнатите се "поскапи" за одржување поради тоа што за растенијата е неопходен соодветен квалитет и квантитет на светлина, прихрана, СО2... секако, ако сакаш врвни резултати.  :icon_thumright:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: Дискусија
« Reply #4 on: December 29, 2014, 05:39:36 AM »
Вакви дискусии имаше во неколку теми од порано.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Дискусија
« Reply #5 on: December 29, 2014, 05:45:54 AM »
порано можеби и цените не биле исти како сега, ниту за малави ниту за тревнати... така да се во свое време... 5805
инаку има и помалку захтевни тревки и не мора да значи дека секој тревнат аквариум е „скапа“ инвестиција.

Offline Ivica11

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 217
 • Activity:
  0%
 • Karma: 10
Одг: Дискусија
« Reply #6 on: December 29, 2014, 06:06:29 AM »
 Пример мене мерак ми прави тревнат пошто сакам да го набљудувам процесот на фотосинтеза што се случува... А понатака ако сакам нешто егзотично би направил malawi...
Иначе не сум заприметил до сеа некој да направи нано аквариумче во iwagami стил со пред година беше многу популарно еве ова нека биде ко поттик некој да не изненади на форумот со убави слики од iwaguami

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Дискусија
« Reply #7 on: December 29, 2014, 06:10:59 AM »
за такво аквариумче треба каменот да се погоде...   :embarrass:

Offline Ivica11

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 217
 • Activity:
  0%
 • Karma: 10
Одг: Дискусија
« Reply #8 on: December 29, 2014, 07:01:26 AM »
Mora da gi iskacam novite clenovi mnogu se sramezhlivi ako ne vlagaat vo discussi ako ne postavat prashanja nisto nema da nauchat

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 368
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
Одг: Дискусија
« Reply #9 on: December 29, 2014, 10:47:56 AM »
ја сум за тревнат,таков и имам али не џунгла туку тамани и по мене нема предност и недостатоци ако го правиш од мерак се е лесно

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Дискусија
« Reply #10 on: December 29, 2014, 01:47:46 PM »
jas bi odgovoril ... nesporedlivo! Vo edniot se tema trevite vo drugiot ribite. So toa sto e poevtino isto ne bi se slozil (kako sto ima skapi trevi ima i skapi malawci).
ne e bitno da go napolnis so trevi - trevniot ili so ribi - malawito ... tuku e biten kvalitetot na toa sto si go stavil :icon_thumright:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Дискусија
« Reply #11 on: December 29, 2014, 02:28:18 PM »
 Da , toa se dva od najpopularnite tipovi na akvariumski postavki no kako i site drugi poseduvaat tolku specifiki i tolku se razlicni sto bi rekol deka sekoja sporedba moze da ne odnese mnogu dlaboko vo diskusijka.Ednostavno se nesporedlivi.Sekoj od niv prekrasen na svoj nacin i voedno predizvik vo dadena faza na sekoj akvarist.Veruvaj mi deka stom razmisluvas za ednoto ili drugoto , porano ili podocna ke gi probas i ednoto i drugoto.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Дискусија
« Reply #12 on: December 30, 2014, 02:58:41 AM »
мислам дека можете слободно да си го кажете вкусот што повеќе ви се допаѓа, наместо потребни препарати за едното или другото.
ако сте имале и едно и друго пишете дали некој сетап ви оставил повеќе впечаток од другиот и зошто?

се надевам дека аквариумите се правени од мерак, а не некој што ве натерал...  5805

еве еден пример... мене да речеме повеќе ми се допаѓа зеленило... и не прибирам дали ќе биде некој high-level тревнат аквариум или low-level... и најобична криптокоруна што може многу лесно да расте може да ми го прави ќефот... само како што кажа @Cvijo, што и да правиме да го правиме како што треба и квалитетно.

тоа значи подобро да имаме квалитетно направен аквариум со low-level тревки за одржување отколку да насадиме тревки кои бараат повеќе услови и внимание, а немаме ниту средства и ниту време...   :dontknow:

Offline Ivica11

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 217
 • Activity:
  0%
 • Karma: 10
Одг: Дискусија
« Reply #13 on: December 30, 2014, 01:06:05 PM »
Јас на пример , Многу сакам да брцам раце во аквариум затоа избрав тревнат , Одржавање на тревките пресадување , шишање .... За малавито не сум сигурен дека има нешто такво и затоа мислам у споредба за одржување тревнатиот е многу по захтевен од малавито , ама не сум имал до сеа малави затоа не сум некој експерт еве членовите кои имаат нека ми го побијат мислењето..

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Одг: Дискусија
« Reply #14 on: December 31, 2014, 02:51:23 AM »
 I dvata tipa se predizvik i bara rabota taka da na kraj odlucuva vkusot!

Tags:
 

Users Online Users Online (25)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal