collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by Aleksandar B
[Yesterday at 11:02:58 PM]


Sreken rodenden by p
[Yesterday at 01:04:12 PM]


200l posle 4 meseci by p
[November 27, 2019, 12:51:11 AM]


Dzungla 370l ACIDO by Aleksandar Ilievski
[November 19, 2019, 01:02:22 PM]


NANO SHRIMP ACIDO 2019 by Aleksandar Ilievski
[November 14, 2019, 07:23:08 AM]


"The Farewell" by biguran2
[November 06, 2019, 11:33:14 PM]


Акваристика во МК (2019) by p
[October 21, 2019, 01:25:10 AM]


la niña by DimitarJ
[October 21, 2019, 12:47:03 AM]


Нов 350л аквариум by marjanmic
[October 21, 2019, 12:23:14 AM]

The first post content
Za da ne vi stane noken kosmar zamenata na voda , (vlecenje kofi.pienje akvariumska voda ,pliskanje po parket ... ),eve edno korisno video kako da go resite problemot ;)
ZA ONIE STO KORISTAT VODA DIREKTNO OD CESMA !
a jas koristev takva ,kako za malavcite taka i za diskusite ;)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=kMWn_dJe49Q#t=324[/youtube]

Link

Author Topic: zamena na voda  (Read 1111 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 53
 • Posts: 1128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 61
zamena na voda
« on: January 04, 2015, 12:13:29 PM »
Za da ne vi stane noken kosmar zamenata na voda , (vlecenje kofi.pienje akvariumska voda ,pliskanje po parket ... ),eve edno korisno video kako da go resite problemot ;)
ZA ONIE STO KORISTAT VODA DIREKTNO OD CESMA !
a jas koristev takva ,kako za malavcite taka i za diskusite ;)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=kMWn_dJe49Q#t=324[/youtube]

nuisance

 • Guest
Одг: zamena na voda
« Reply #1 on: January 04, 2015, 04:16:34 PM »
Kade e videoto!? :O

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 53
 • Posts: 1128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 61
Одг: zamena na voda
« Reply #2 on: January 04, 2015, 06:47:30 PM »
pod tekstot ;)

Offline tosemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2014
 • Location: Kocani
 • Age: 52
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: zamena na voda
« Reply #3 on: January 05, 2015, 01:46:38 AM »
jas vakvo si zemav i e top


Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Featured
 • Posts: 7151
 • Activity:
  26%
 • Country: mk
 • Karma: 88
Одг: zamena na voda
« Reply #4 on: January 05, 2015, 02:07:53 AM »
принципот е навистина многу едноставен... цревото треба да биде исполнето со вода ако сакаме да извадиме вода од аквариумот.
вообичаено јас го потопувам во аквариум да се наполни со вода, потоа едниот крај останува во аквариумот, а другиот го „затнувам“ со рака и го префрлам во кофа која е на пониско ниво од водата во аквариумот... на крајот водата почнува да тече од аквариумот во кофата.

како и сите, така и јас се имам напиено вода од аквариум при „шмукање“ преку цревото... boske

Offline viktorr

 • Forum Moderator
 • Aqua clen
 • *
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 31
 • Posts: 365
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: zamena na voda
« Reply #5 on: January 05, 2015, 02:16:28 AM »
за да се напиете од водата земет си провидно,процирно силиконско црево и додека повлекувате  можете да видите до кај е водата и пред да дојде до крај пуштате и готово

Offline tosemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2014
 • Location: Kocani
 • Age: 52
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: zamena na voda
« Reply #6 on: January 05, 2015, 02:24:25 AM »
so aqua in out e dobro sto moze odvodot i da vi e povisok od akvariumot..cesmata funkcionira kako pumpa...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Featured
 • Posts: 7151
 • Activity:
  26%
 • Country: mk
 • Karma: 88
Одг: zamena na voda
« Reply #7 on: January 05, 2015, 02:32:56 AM »
за да се напиете од водата земет си провидно,процирно силиконско црево и додека повлекувате  можете да видите до кај е водата и пред да дојде до крај пуштате и готово
и вака ќе се напиеш повторно вода...   aha
единствено за да не се напиете вода од аквариум е да не го ставате цревото во уста...  boske

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Featured
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Одг: zamena na voda
« Reply #8 on: January 05, 2015, 03:37:20 AM »
jas vakvo si zemav i e top


А со хлорот од чешма си немаш проблеми ?

Offline tosemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2014
 • Location: Kocani
 • Age: 52
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: zamena na voda
« Reply #9 on: January 05, 2015, 03:41:13 AM »
ne...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Featured
 • Posts: 7151
 • Activity:
  26%
 • Country: mk
 • Karma: 88
Одг: zamena na voda
« Reply #10 on: January 05, 2015, 03:52:38 AM »
ова ми се допаѓа за сифонирање на аквариумот... притисокот не се намалува кога се навлегува со дифузерот во песокот.

Offline viktorr

 • Forum Moderator
 • Aqua clen
 • *
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 31
 • Posts: 365
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: zamena na voda
« Reply #11 on: January 05, 2015, 08:19:48 AM »
pocttopus  не знам што правиш,ја не се напивам освен ако не сакаш намерно да се напиеш :D а тоа е друга работа :D

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Featured
 • Posts: 7151
 • Activity:
  26%
 • Country: mk
 • Karma: 88
Одг: zamena na voda
« Reply #12 on: January 05, 2015, 08:23:12 AM »
кога ќе треба да извадиш вода од аквариум во кој нивото на кофата е нивелирано со аквариумот, сигурно ќе се напиеш некоја капка вода...  boske

Offline viktorr

 • Forum Moderator
 • Aqua clen
 • *
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 31
 • Posts: 365
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: zamena na voda
« Reply #13 on: January 05, 2015, 08:26:35 AM »
кофата ми е подоле од аклвариумот 50 цм,ти кажувам нема да лазам дека не се напивам сега што сакаш да ти кажам жими мајка?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 41
 • Featured
 • Posts: 7151
 • Activity:
  26%
 • Country: mk
 • Karma: 88
Одг: zamena na voda
« Reply #14 on: January 05, 2015, 08:32:51 AM »
не, не... таман работа.  :icon_thumright:
кај мене имав аквариум кој беше поставен на под и не постоеше теоретска шанса да ја повлечам водата да тече во кофа.
проблемот беше што немав две кофи па да правам замена па затоа после секое истурање морав да повлекувам вода... и на крајот се стигнува до некое ниво каде потешко се повлекува водата да истекува.

најверојатно сега ме свати... а секако кога аквариумот е поставен 50cm од подот дека можеш да ја извадиш водата „до капка“ без да се напиеш вода.

се е до поставеноста на аквариумот...  :icon_thumright:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 53
 • Posts: 12169
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: zamena na voda
« Reply #15 on: January 05, 2015, 09:11:27 AM »
a sto ima loso vo toa ako cicnete malku od....crevoto   5805
Koj gi slusa ribite koga placat ??     http://mkreef.blogspot.com

Tags:
 

Users Online Users Online (120)
Members Google (15)