collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
dva vekje frlir a uste nekolku se bolni ... Pomagajteeee !!!


Link

Author Topic: problem so skalri PAK :(  (Read 1905 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
problem so skalri PAK :(
« on: January 17, 2015, 06:16:47 AM »
dva vekje frlir a uste nekolku se bolni ... Pomagajteeee !!!


Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 368
 • Activity:
  1%
 • Karma: 14
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #1 on: January 17, 2015, 11:07:09 AM »
на првит 2 слики не гледам ништо а на последната како црни точки или таква е шарката и тоа како изгризано месо што се познава на тоа мислиш?

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #2 on: January 17, 2015, 01:19:22 PM »
na prvite dve sliki se rabotit za istiot skalar ust ari a imat golema bela tocka kako muvla a ne e onaa bolesta beli tocki a na vtorit nekoja bakterija bukvalo mu go jajt telovo takvi delovi imaat uste 2-3 drugi skalari :(

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #3 on: January 17, 2015, 03:02:29 PM »
Сол+антибиотик
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #4 on: January 18, 2015, 03:55:47 AM »
kolku sol da stavam na aq od 500L ? :/

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #5 on: January 18, 2015, 04:18:38 AM »
Вади го во карантин, концентрацијата не ја знам точно. Во секој случај нема терапијата да ја прајш во главниот аквариум. А метронидазол 10мг/Л, секој ден, со претходно 25% промена на вода, 10 дена.
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #6 on: January 18, 2015, 04:29:41 AM »
моја претпоставка е дека причината за оваа појава проблем со параметрите на водата или исхраната... не тврдам, туку се сомневам...  :dontknow:


Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #7 on: January 18, 2015, 04:45:24 AM »
ако е солта лекот за овој проблем, еве една тема во која е опишано како се употребува
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=6656.msg106831#msg106831

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #8 on: January 18, 2015, 05:58:16 AM »
pocctopus i jas mislam deka e do parametrite zosto do pred letoto edna godina redovno menvev voda sekoja nedela i nemav nikakov problem . letoto go zapostaviv malce i dolg period ne smenav voda i se pojavi ova
dali so pocesta promena na voda bi se podobrila situacijata ?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #9 on: January 18, 2015, 06:49:19 AM »
сигурно дека ќе се подобри состојбата, но прашање е колку не се ноаѓаат во границите на нормала... колку повеќе се надвор од граница, толку повеќе време за да се нормализира ситуацијата.

за да се дознае дали тоа е причинител на твојот проблем, треба да се измерат параметрите, но според она што го кажа дека од летото не е променета вода, тогаш според мене голема е веројатноста токму тоа да биде проблемот.

доколку успееш да најдеш начин да ги измериш, мислам дека можеш да добиеш уште повеќе точни препораки од @decobt и останатите членови што имаат тревнати аквариуми бидејќи тие многу почесто се занимаваат со „хемијата“ на водата... како и да е... вреди да се прочитаат нивните мислења доколку се во можност во скоро време да ти одговорат.

но како потсетување нека биде дека за да се добие конкретен одговор, најдобро е да се опише целосно состојбата и начинот на одржувањето на аквариумот... само на тој начин се добиваат повеќе точни препораки.

искрено се надевам дека состојбата може да се подобри и можеби ќе бара малку повеќе внимание и труд бидејќи изминатите месеци помалку било посветено време на одржувањето.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #10 on: January 18, 2015, 09:54:14 AM »
не успеав да го разгледам во целост овој борд, но мислам дека можеш да најдеш нешто корисно и во него...  :icon_thumright:
http://forum.mkreef.com/index.php?board=31.0

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #11 on: January 19, 2015, 12:14:35 PM »
muvla=saprolegnija

citaj temata za sol

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #12 on: January 20, 2015, 02:45:55 AM »
fala mnogu za pomosta drustvo

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #13 on: January 20, 2015, 02:47:26 AM »
kje probam so sol ... a da gi vagjam od aq ili da tretiram vo cel aq ?

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 34
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #14 on: January 20, 2015, 04:26:25 AM »
Sum imal epten porano i jas vakvi problemi i mi pomognalo 1lazice kafeno na 10l voda,morska sol,posleden pat vidov mali pakovanja za 19 den,i pamtam stavav toa metilensko plavo koe mi go ofarba silikonot na akvariumot....e sea ne znam koe ama edno od tie 2 pomogna.

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 42
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #15 on: January 20, 2015, 06:39:20 AM »
Грујо, ако се сомневаш на квалитет на вода, бидејки во аква шоповите во Охрид не држат тестери за вода, можам да ти измерам NО2 (нитрити) за тоа имам тестер. Добро е ако има некој да провериш и NO3. Ако не си внесувал други риби сигурно болеста настанала како последица на намален имунитет предизвикан со неквалитетна вода. Не сум имал искуство со болеста која ја дијагностицира Админ, ако е на бактериска основа можам да ти понудам и Protobak. Имам тестери за ph i dh/gh ама мислам дека во моментов не би ти биле од корист. Ако нешто од ова што имам ти е од корист пиши ми.

Offline AmbraAzra

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 51
 • Posts: 109
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #16 on: January 20, 2015, 08:54:58 AM »
ova ne e za sol ,.ova ako pomogne nesto ke pomogne flazil i temperatura od 32 stepeni ali ne sum optimist deka ke pomogne i ova

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #17 on: January 20, 2015, 12:19:08 PM »
kje probam za pocetok so kupki vo sol I metilensko dirwtno na ranite pa kje vidime so kje bidit ...
amareto ne znam so bi mi pomognalo I da znam kolku parametrite mi se izmesteni ne mozam da prevzemam nisto :/
ama zato ako si vo oh bi mi bilo drago da pominis na gosti I da pieme kafe
pozzz

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #18 on: January 20, 2015, 12:25:10 PM »
Smeni vo akvariumot 40-50% voda. A vo starata voda so ke ja izvadis isperi go filterot.
Po moznost dodadi aktiven jaglen vo filtracijata.
Skalarite banjaj gi vo soleni kupki kako sto ti kazaa drugite kolegi

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: problem so skalri PAK :(
« Reply #19 on: January 20, 2015, 12:31:48 PM »
blagodaram za sovetot dimitar denes menvev 20% voda zavcera 20 % I zadutre pak kje menvam I kje go ot oram I gilterot

Tags:
 

Problem so novite diskusi

Started by DimitarJ

Replies: 28
Views: 3390
Last post May 18, 2009, 04:23:32 AM
by ПРЧО
problem

Started by goch

Replies: 9
Views: 1504
Last post August 17, 2009, 12:18:22 PM
by Gjuro
problem so rastenijata(prihrana)

Started by nikola

Replies: 26
Views: 3241
Last post August 24, 2009, 07:52:50 AM
by nikola
Mal "problem" so nov diskus

Started by ПРЧО

Replies: 12
Views: 1372
Last post December 08, 2009, 01:24:21 PM
by ADZI
Problem so voda kaj diskusi

Started by Dragan.M

Replies: 7
Views: 1465
Last post December 23, 2009, 10:44:31 AM
by jb007
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal