collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 08:07:37 PM]


Sreken rodenden by p
[Yesterday at 07:27:29 AM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[July 06, 2020, 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Сакам да му направам upgrade на стариот аквариум и да си земам еден околу 100л за во канцеларија (од прилика 70х40х40).

Сакам да ги задржам и старите жители (моли, платици и сл.) и растенијата и ми треба некоја рипка за "wow" момент.

Планирав да ставам 4-5 дискуси, но откако се изначитав колку биле незгодни за чување некако се премислувам. Сепак се работи за канцеларија па во недела обично нема кој да ги нахрани, вода менувам еднаш на 15тина дена итн... Значи има момент кога крцаме со работа па може да ги заборавиш. До сега имав 30тина-40 литарски со живоротки и нешто особено не се бунеа на ваквиот режим на живот, ама се плашам дека ако земам дискуси тоа би било преголем залак?

Имате ли некоја алтернатива за убави рипки кои може да живеат во канцелариска средина и тоа да не им е мачење?

 :icon_scratch:

Link

Author Topic: Дискуси за во канцеларија?  (Read 2183 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 32
 • Posts: 367
 • Activity:
  1%
 • Karma: 13
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #20 on: January 28, 2015, 10:43:38 AM »
јас ти препорачувам сам да си го правиш уствари кај стаклар,твојата варијанта е побрза но не значи и подобра ем можеш сам да си одредиш димензии а тоа кај кошевите кај витканите е замаглено така да.....

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 33
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #21 on: January 28, 2015, 11:03:26 AM »
Да не го сакав ич немаше да правам муабет ;)

Инаку математиката за правен аквариум е околу 1500 стакло, лепење, лајсни и сл + околу 1000-1500 капак (алуминиум претпоставувам) + околу 1500 опрема (филтер, греач) + осветлување (ова не знам баш колку би дошло) + песок = околу 5-6000. Така да дупло ми испаѓа разликата.

Единствено што ме тера да размислувам за купечки е квалитетот на изработката на ќошевите и капакот, ме напиња помислата дека ќе треба да се расправам со посебен мајстор за капак да ми направи...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  38%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #22 on: January 28, 2015, 11:21:08 AM »
ако сам си правиш аквариум ќе имаш милион опции за одбирање кои ќе те чинат многу поефтино.
кај фабричкиот секое маневрирање или преправање ќе те чини поскапо... башка што се намалува бројот на можни опции за преправки.

друга работа, мислам дека е малку претерувано да се размислува дека не постои стаклар во скопје кој може да залепи аквариум од 100 литри... и поради тоа не се согласувам со тој став, но не мора сите да размислуваме исто па затоа како што кажав претходно, секој индивидуално си одлучува што ќе си има во својот приватен простор.  :icon_thumright:


Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 33
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #23 on: January 31, 2015, 11:45:42 PM »
После мало истражување дефинитивно морам да се сложам дека опциите со залепи сам варијанта се бескрајно поголеми во однос на купи фабрички.

Особено кај осветлувањето и филтрацијата.

Најдов фабрички и за 9.000 со оптимална димензија, ама со подземна филтрација. А бидејќи сакам тревнат ова колку што читав би било прблем.

Другиот од 11.000 па мислам дека има слабо осветлување, две неонки не знам дали ќе завршат работа за да добијам поден тепих од трева на 55цм висина. А да додавам неонки не знам како би можел на купечки капак.

Инаку осветлувањето и капакот се најзезнати и кај залепи сам варијантата. Од плафон не можам да спуштам осветлување заради технички услови. Капак стаклариве не прават (освен стаклен што не врши работа секако). Упм а секако целава работа треба да ја збрзнам а сеа се шашардисав од читање и опции...  :icon_scratch:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  38%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #24 on: February 01, 2015, 01:58:48 AM »
...
Инаку осветлувањето и капакот се најзезнати и кај залепи сам варијантата. Од плафон не можам да спуштам осветлување заради технички услови. Капак стаклариве не прават (освен стаклен што не врши работа секако). Упм а секако целава работа треба да ја збрзнам а сеа се шашардисав од читање и опции...  :icon_scratch:

Секоја изработка бара посветеност, време, труд и креативност.
Доколку сакаш да ги елиминираш некои од овие потребни карактеристики, скапо ќе те чини, па затоа терај како што сите терале до сега. Безбедно и проверено! Сите овие карактеристики не се лесни ниту за поискусните, но доколку сето тоа го правиш од љубов, тогаш нема да осетиш голема тешкотија.

Капак од стакло не вршел работа!? Хммм... дали си сигурен? На мојот аквариум имав стаклен капак и на него го поставив осветлувањето со филипс акварел неонки... ги лепев држачите со силикон на самото стакло.

Стакларот се ќе направи она што ти ќе му кажеш... тоа значи дека треба да бидеш креативен и да најдеш начин како тоа да го изработи. Треба да го испланираш начинот на отварање/затварање на капакот, поставеност на осветлувањето и отвори за вентилација и простор за каблите.

На крајот самиот треба да процениш дали си сигурен дека ти треба капак од стакло. Дали ќе можеш да ракуваш со него бидејќи е сепак од стакло и бара многу повеќе внимание со рацете отколку со било кој друг капак!? Размисли уште еднаш... а на форумов има милион случаи со други видови на капаци.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 33
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #25 on: February 01, 2015, 08:37:59 AM »
...
Инаку осветлувањето и капакот се најзезнати и кај залепи сам варијантата. Од плафон не можам да спуштам осветлување заради технички услови. Капак стаклариве не прават (освен стаклен што не врши работа секако). Упм а секако целава работа треба да ја збрзнам а сеа се шашардисав од читање и опции...  :icon_scratch:

Капак од стакло не вршел работа!? Хммм... дали си сигурен? На мојот аквариум имав стаклен капак и на него го поставив осветлувањето со филипс акварел неонки... ги лепев држачите со силикон на самото стакло.

Стакларот се ќе направи она што ти ќе му кажеш... тоа значи дека треба да бидеш креативен и да најдеш начин како тоа да го изработи. Треба да го испланираш начинот на отварање/затварање на капакот, поставеност на осветлувањето и отвори за вентилација и простор за каблите.

На крајот самиот треба да процениш дали си сигурен дека ти треба капак од стакло. Дали ќе можеш да ракуваш со него бидејќи е сепак од стакло и бара многу повеќе внимание со рацете отколку со било кој друг капак!? Размисли уште еднаш... а на форумов има милион случаи со други видови на капаци.

На малиов имам стаклен капак со две неонки залепени (сам си ги залепив) ама ужасно ми изгледа. Морав одозгора да го лепам со темна хартија за да не ми бега светлината нагоре а летоска два пати попушти силиконот и морав да го носам на повторно лепење самиот капак што се отвора/затвара.

Ај препорачајте некој за изработка на капак од алуминиум или нешто сл. Функционалноста ќе ја испланирам, само треба и естетески да е убаво.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  38%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #26 on: February 03, 2015, 12:05:44 AM »
погледните ги темите со аквариумите на членовите.
вообичаено во секое претставување е наведено осветлувањето и начинот на изработката.
значи овие информации се веќе објавени, прочитај ги и ќе можеш полесно да си формираш план за твојот капак.Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 33
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #27 on: February 03, 2015, 12:47:43 AM »
А во меѓувреме мислам дека најдов нешто интересно кај Марков Манастир:Не е мангрован ама ко за без пари не е лошо. Сега го киснам за да го биде кога ќе се среди аквариумот. Камењата го поминаа тестот со оцет, мислам дека се ОК и нив ги киснам, вријам, попарувам итн итн...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  38%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #28 on: February 03, 2015, 01:09:44 AM »
камењата тестирај ги со HCL, не со оцет.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 29
 • Posts: 899
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #29 on: February 03, 2015, 02:26:39 AM »
Тестирај со јака киселина, оцетната е слаба
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 33
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #30 on: February 04, 2015, 09:17:39 AM »
Да, да тестирав и со HCL - ок се  :icon_salut:

Уште едно прашање - има ли некој најдено природен начин за намалување на тврдина и ph на вода? Мене ни дрва ни ништо не ми помогна во малиот аквариум, и на почеток кога мерев беше 7-8 ph и сега кога пак мерев  :dontknow: И kh исто прилично висока добив (ова прв пат мерев вчера). Не би сакал да употребувам хемикалии за ова, а уште не сум се решил дали ќе се нафаќам на дискуси па затоа чисто ме интересира...

Сега ми е јасно зошто сите со циклиди запнале  boske

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #31 on: February 04, 2015, 12:41:45 PM »
 Imame mnogu primeri za uspesna adaptacija na diskusi  vo tvrda Skopska voda no sepak poubavo bi bilo da im sozdademe na ribite koi gi sakame uslovi koi im trebaat a ne da gi prinuduvame da se prilagoduvaat ili patat vo nesoodvetna sredina.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  38%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #32 on: February 04, 2015, 12:57:13 PM »
водата не е проблем, туку количината... 100 литри се премалку за нив... по 100 пати го кажавме ова!
ако толку имаш ќеф на дискуси, набави поголем аквариум.

за сите останати комбинации кои ги наведе во темава за нив [дискусите], немам коментари.

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #33 on: February 05, 2015, 04:02:39 AM »
Уште едно прашање - има ли некој најдено природен начин за намалување на тврдина и ph на вода?

Најприроден начин за да намалување на KH, TDS i PH ти е редовна промена на вода со дождовница, а следниот не толку природен и не толку евтин начин ти е промена на водата со RO вода (филтрирана вода со RO мембрана). Промената на вода во аквариумите со мека и чиста вода ти е симулација на врнежите во природата...

Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 28
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #34 on: February 09, 2015, 10:33:43 AM »
Dozdovnicata e dobra.. No zavisi zagadenosta na vozduhot.. Jas ne bi rizikuval so dozdovnica sobrana vo grad... Bi ja koristel samo ako ja soberam vodata vo nekoe planinsko selo :))

Sent from my ST18i using Tapatalk 2

Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #35 on: February 10, 2015, 02:48:45 AM »
Dozdovnicata e dobra.. No zavisi zagadenosta na vozduhot.. Jas ne bi rizikuval so dozdovnica sobrana vo grad... Bi ja koristel samo ako ja soberam vodata vo nekoe planinsko selo :))

Sent from my ST18i using Tapatalk 2

I ja poradi prakticni pricini si koristam RO za meka i cista voda, Dozd koga ima koga nema, treba nacin da ja soberes i skladiras, i povtorno treba da ja isfiltriras pred da ja koristis, i tn...

Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 28
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #36 on: February 10, 2015, 06:08:56 AM »
Ili da ti pustime Ohridska... :)))  Izgleda epten mu odgovara na diskusive, kaj mene redovno frlet ikra .. i eve nekolku pati mu beshe uspeshna, no posho gi cuvam zaedno so rasbora,neonki,rummy nose,ancistrusi itn. ko ke zaplivet malite .. odma ke se najt nekoj da gi izejt .. :)
Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  38%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Дискуси за во канцеларија?
« Reply #37 on: February 10, 2015, 08:14:30 AM »
жалосно ако му ги јадет другите...  kick

Tags:
 

Users Online Users Online (37)
Members stoleoh
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal