collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Imam problem ! mi pusta akvariumot od strana od silikon, imal li nekoj iskustvo so ovaa ili resenie za problemot

Link

Author Topic: Problem  (Read 2047 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Pero

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 23
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Problem
« on: February 08, 2015, 12:00:30 PM »
Imam problem ! mi pusta akvariumot od strana od silikon, imal li nekoj iskustvo so ovaa ili resenie za problemot

Offline Ivan

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 88
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Problem
« Reply #1 on: February 08, 2015, 02:37:01 PM »
Proveri ubavo dali pusta da ne e samo kondenzacija. Ako stvarno pusta mislam deka nemas podobro resenie od da go prezalepis so silikon.

Offline Pero

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 23
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Одг: Problem
« Reply #2 on: February 08, 2015, 03:23:25 PM »
Ne e kondenzacija pustalo veke nekoe vreme minimalno i deneska slucajno proveriv. Ke go ispraznam i ke gi prelepam stranite, mislam deka ke bide ok.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Problem
« Reply #3 on: February 08, 2015, 10:24:20 PM »
аквариум не кондензира од страна или на дното...  aha

дали најде на кое место пушта аквариумот. ако е помал отвор и тој се наоѓа погоре, тогаш можеш да го испразниш до тоа место, да го исушиш и да ставиш уште еден слој силикон.

ако пушта од некој долен дел, тогаш најдобро е да го испразниш целиот и да ја прелепиш страната од која пушта.
ако го прелепуваш, треба многу добро да го отстраниш стариот силикон.


Offline Pero

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 23
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Одг: Problem
« Reply #4 on: February 09, 2015, 12:06:12 AM »
Da najdov pogore pusta na sredina negde i minimalno pusta  :(

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Problem
« Reply #5 on: February 09, 2015, 12:15:43 AM »
сликај ја целата вертикална страна од горе до доле од каде пушта аквариумот.
можеби целиот спој не е добро залепен со силикон или пак станува збор за помалку квалитетен силикон.

да не испадне после дупла работа да си отвориш... затоа постави слики каде ќе се гледа како е лепен.
неколку слики ќе треба да направиш ако сликаш од блиску за подобро да се гледа.

Offline Pero

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 23
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Одг: Problem
« Reply #6 on: February 09, 2015, 12:22:53 AM »
Akvariumot e star 6 god najverojatno e dobar silikonot nikogas do sega ne sum imal ovakov problem, mnogu minimalno pusta dovolno za panika :). Sega ke udram nekoja slika

Offline Pero

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 23
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Одг: Problem
« Reply #7 on: February 09, 2015, 12:34:32 AM »
Eve nesto ako se gleda dobro


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Ovaa e od vnatre

[Login or Register]

Kako da ima mali meurcinja vo silikonot

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Problem
« Reply #8 on: February 09, 2015, 12:42:21 AM »
од оваа слика најдобро се гледа и токму кај меурчињата не е направен добар спој со силикононт.
според мене целата страна не е добро залепена.

нека кажат другите поискусни колеги дали ќе дадат предлог да се прелепува целата страна или само да го пополниш тоа место со силикон.

[Login or Register]

Offline Ivan

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 88
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Problem
« Reply #9 on: February 09, 2015, 02:58:17 AM »
аквариум не кондензира од страна или на дното...  ah

A kondenzatot( isparenata voda) moze da se sliva po stranite i da se sobira pod akvariumot?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Problem
« Reply #10 on: February 09, 2015, 03:14:12 AM »
аквариум не кондензира од страна или на дното...  ah

A kondenzatot( isparenata voda) moze da se sliva po stranite i da se sobira pod akvariumot?

за овој случај и за овој аквариум НЕ!
од кондензација кај овој аквариум толку вода не може да „испари“.
дали го прочита овој цитат на Pero?

Da najdov pogore pusta na sredina negde i minimalno pusta  :(

Offline Ivan

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 88
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Problem
« Reply #11 on: February 09, 2015, 06:04:42 AM »
Јас само се обидов да дадам најбрз одговор, затоа што мислам дека нема проблем кој бара побрзо дејство од тоа да ти тече аквариумот, без разлика во литражата на самиот. Незнам зашто си имал потреба да го коментираш тоа што сум го напишал, како неточно. Јас не бев запознаен со неговиот аквариум иако дечкото го запознав и лично пред 2 дена. А тоа дека кодензацијата може да наликува на "дупнат" аквариум, дефинитивно може! Токму кај мене имав таква една ситуација каде што под аквариумот на шкафчето се собираше вода, што подоцна се испостави дека била само кондензација (одкако го испразнив и се подготвував да го презалепам). И несакам да навлегувам повеќе во ова затоа што темата е за Перо како да си го реши проблемот.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Problem
« Reply #12 on: February 09, 2015, 06:30:35 AM »
Јас само се обидов да дадам најбрз одговор, затоа што мислам дека нема проблем кој бара побрзо дејство од тоа да ти тече аквариумот, без разлика во литражата на самиот. Незнам зашто си имал потреба да го коментираш тоа што сум го напишал, како неточно. Јас не бев запознаен со неговиот аквариум иако дечкото го запознав и лично пред 2 дена. А тоа дека кодензацијата може да наликува на "дупнат" аквариум, дефинитивно може! Токму кај мене имав таква една ситуација каде што под аквариумот на шкафчето се собираше вода, што подоцна се испостави дека била само кондензација (одкако го испразнив и се подготвував да го презалепам). И несакам да навлегувам повеќе во ова затоа што темата е за Перо како да си го реши проблемот.
кај тебе била една ситуација, а кај перо можеби е друга ситуација... значи тоа се две различни работи и два различни проблеми. спојувањето на овие две работи може да биде уште поголем проблем... зависно поставеноста на аквариумот во просторот.

така да јас само се обидов да посочам дека станува збор за аквариум кој пуштил вода (се случувало до сега милион пати и ќе се случува понатаму) и дека така треба да се третира, наместо кондензација!

ако не сакаш да помогнеш, никој со сила не може некого да го натера да дава мислење... сите сме тука да дискутираме, во одредени моменти и да се демантираме еден со друг... не е ништо страшно во животот некој некого да го демантира.

Tags:
 

Problem so novite diskusi

Started by DimitarJ

Replies: 28
Views: 3390
Last post May 18, 2009, 04:23:32 AM
by ПРЧО
problem

Started by goch

Replies: 9
Views: 1504
Last post August 17, 2009, 12:18:22 PM
by Gjuro
problem so rastenijata(prihrana)

Started by nikola

Replies: 26
Views: 3241
Last post August 24, 2009, 07:52:50 AM
by nikola
Mal "problem" so nov diskus

Started by ПРЧО

Replies: 12
Views: 1373
Last post December 08, 2009, 01:24:21 PM
by ADZI
Problem so voda kaj diskusi

Started by Dragan.M

Replies: 7
Views: 1465
Last post December 23, 2009, 10:44:31 AM
by jb007
Users Online Users Online (15)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal