collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво на сите да ви го претставам мојот нов аквариум што го стартував денес, т.е. аквариумот е стар set up-от е нов...
             -Димензија: 62х36х45 (Resun kineski)
             -Опрема: Канистер кинески 1000л/ч ; CO2 Боца
             -Светло: 2х 23W T5HO + led 3w (демек 30w земенувало)
             -Подлога: ADA Amazonia 9L
             -Растенија: Glossostigma elatinoides, HM, Nana, Staurogyne repens, Microsorum pteropus, Alternanthera reineckii mini, Bacopa monnieri compact, Rotala rotundifolia, Rotala sp.Green, Hemianthus sp. "Amano Pearl Grass"


Сликите се лоши ама тоа е...


[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]

По полнење:


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]Канистерот ќе го уклучам утре, и во најскоро време планирам да појачам светло.

Link

Author Topic: Mojot 100L  (Read 4352 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ivan

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 88
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Mojot 100L
« on: February 14, 2015, 05:00:50 PM »
Здраво на сите да ви го претставам мојот нов аквариум што го стартував денес, т.е. аквариумот е стар set up-от е нов...
             -Димензија: 62х36х45 (Resun kineski)
             -Опрема: Канистер кинески 1000л/ч ; CO2 Боца
             -Светло: 2х 23W T5HO + led 3w (демек 30w земенувало)
             -Подлога: ADA Amazonia 9L
             -Растенија: Glossostigma elatinoides, HM, Nana, Staurogyne repens, Microsorum pteropus, Alternanthera reineckii mini, Bacopa monnieri compact, Rotala rotundifolia, Rotala sp.Green, Hemianthus sp. "Amano Pearl Grass"


Сликите се лоши ама тоа е...


[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]

По полнење:


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]Канистерот ќе го уклучам утре, и во најскоро време планирам да појачам светло.
« Last Edit: March 28, 2016, 04:02:46 AM by pocttopus »

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Mojot 100L
« Reply #1 on: February 15, 2015, 12:41:00 AM »
 а мосот што ти го дадов не го пишуваш....скар :D и корен од лудвигиата сакам и кафе ќе правиш деновиве да видам тет а тет :D

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: Mojot 100L
« Reply #2 on: February 15, 2015, 12:42:06 AM »
Aaaa  applause applause applause . Profi  :icon_thumright:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Mojot 100L
« Reply #3 on: February 15, 2015, 12:48:13 AM »
и елеокарисот и хидрофилиата камо се  :D?

Offline Ivan

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 88
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Mojot 100L
« Reply #4 on: February 15, 2015, 03:45:41 AM »
и елеокарисот и хидрофилиата камо се  :D?

Hahaha go zaboraviv movot da go pisam, ama postot vo 3 sabajle go pisuvav pa nesto sum utnal. Eleocharis i Hygrophila, se vo maliot aq da ima SAEto sto da pravi. Elocharisot moze i kje go stavam nahnadno ama kje vidam, vikaat deka bilo mnogu frka ako sadis rastenija na poln aq a podlogata da e amazonia, ama kako i da e kje porbam pa kje vidam sto kje bide.

Offline Ivan

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 88
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Mojot 100L
« Reply #5 on: February 19, 2015, 03:31:55 PM »
Eve uste edna slika so los kvalitet ama se podizbistri akvariumot. I dodadov Ranunculus inundatus i Hydrocotyle tripartita

[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Mojot 100L
« Reply #6 on: February 19, 2015, 10:58:22 PM »
убаво...  :icon_thumright:

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Mojot 100L
« Reply #7 on: February 20, 2015, 04:50:11 AM »
уште да заџунгли и врв ќе биде

Offline Ivan

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 88
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Mojot 100L
« Reply #8 on: February 20, 2015, 05:27:17 AM »
Sakam da go pojacam svetloto so uste edna T5HO neonka. Imam vekje dve sto svetat so 6.500K, sega se mislam dali e podobro da stavam uste edna 3500k, 4000k, 6500k ili 8600k? Koja mi e najdobrata varijanta? Kje moze li nekoj da mi kaze?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Mojot 100L
« Reply #9 on: February 20, 2015, 06:09:31 AM »
8600K уште одма отпаѓа пошо уште малку таа може да се користи за морски аквариум.
останатите до 6500K можеш да ги комбинираш зависно потребите на тревките.

треба да имаш во предвид дека при топлина на светлина келвините не се собираат од неонките што е случај со јачината на светилката изразена во вати (W) каде се прават калкулации со собирање/одземање... тоа значи дека ако имаш две неонки од 6500K нема да даваат топлина од 13000K, туку и понатаму ќе бидат 6500K.


Offline Ivan

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 88
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Mojot 100L
« Reply #10 on: February 20, 2015, 09:55:02 AM »
8600K уште одма отпаѓа пошо уште малку таа може да се користи за морски аквариум.
останатите до 6500K можеш да ги комбинираш зависно потребите на тревките.

треба да имаш во предвид дека при топлина на светлина келвините не се собираат од неонките што е случај со јачината на светилката изразена во вати (W) каде се прават калкулации со собирање/одземање... тоа значи дека ако имаш две неонки од 6500K нема да даваат топлина од 13000K, туку и понатаму ќе бидат 6500K.

Znam deka ne se sobiraat, teoretski mi e jasno, mislev dali nekoj kje moze da mi kaze od iskustvo kakva razlika zabelzal so koristenje 4000k i 8600k, pa da znam kon sto da celam, megutoa vo red e. Dodeka neprobam sam nema da znam. Sepak fala ti sto se potrudi da mi odgovoris.

Offline Ivan

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 88
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Mojot 100L
« Reply #11 on: February 20, 2015, 09:57:11 AM »
уште да заџунгли и врв ќе биде

Мора да заџунгли вака е чуден и нејасен. За месец два ќе биде баш како што треба  :headbang:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Mojot 100L
« Reply #12 on: February 20, 2015, 10:16:01 AM »
Znam deka ne se sobiraat, teoretski mi e jasno, mislev dali nekoj kje moze da mi kaze od iskustvo kakva razlika zabelzal so koristenje 4000k i 8600k, pa da znam kon sto da celam, megutoa vo red e. Dodeka neprobam sam nema da znam. Sepak fala ti sto se potrudi da mi odgovoris.
поголемиот дел од растенијата преферираат 5000K-7000K... така да во твојот случај мислам дека е подобро да ја искористиш таа од 6500K.

сепак, ако погледнеш малку на интернет и тоа аквариумите на такаши амано можеш да забележиш дека тој користел и 8500K... но, поголемиот дел од акваристите сметаат дека нема потреба да се користи толку висока келвинажа. поради тоа ова е малку дискутабилна употреба за која треба да се погодат и другите елементи во аквариумот.

поискусните колеги со тревнати аквариуми нека дадат информација каква келвинажа тие користат во нивните аквариуми или наједоноставно и најбрзо е да ги разгледаш нивните аквариуми во овој подфорум каде ја имаш отворено темава... и наменет за тревнати аквариуми.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Mojot 100L
« Reply #13 on: February 20, 2015, 05:11:20 PM »
6500
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Mojot 100L
« Reply #14 on: February 21, 2015, 01:06:01 AM »
 како што ти е средено со субстратот,цо2 и осветлувањето мислам за 2 недели ќе биде џунгла :D пази со светлото да не ослепиш :D ...........тој 5-6 литарскиот акв.  го направив wabi-kusa

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Mojot 100L
« Reply #15 on: February 21, 2015, 08:51:24 AM »
  560855 za studiozniot pristap koj vetuva deka od ovoj akvarium mozeme da ocekuvame  dobra gletka vo idnina.

Offline Ivan

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 88
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Mojot 100L
« Reply #16 on: February 21, 2015, 09:35:16 AM »
Od toa sto procitav se resiv da stavam 6500k uste edna znaci vkupno 3, a ponataka koga kje dojdam do moment koga kje izgleda onaka kako sto sakam, moze da smenam edna od neonkite so nova na 4000k da mi gi istakne boite na nekoi rastenija.

Offline Pero

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: Kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 23
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Одг: Mojot 100L
« Reply #17 on: February 21, 2015, 10:13:53 AM »
S'S srekju start  560855

Offline Ivan

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 88
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Mojot 100L
« Reply #18 on: March 19, 2015, 04:51:03 PM »
Eve slika posle mesec dena, imav malku problemi so alga ali sega e vo red se sredi.
I dodadov 16 RCS i 2 SAE


nuisance

 • Guest
Одг: Mojot 100L
« Reply #19 on: March 20, 2015, 12:38:16 AM »
Super akvariumche, 5-ka

Tags:
 

Mojot Akvarium

Started by newpain01

Replies: 293
Views: 18942
Last post February 27, 2011, 08:23:46 AM
by Gjuro
Akavariumot na mojot prijatel

Started by iljo

Replies: 1
Views: 1094
Last post December 04, 2011, 07:59:49 AM
by ivica74sk
Users Online Users Online (15)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal