collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Пред 2 месеци во аквариумот се случи помор...имаа закачено рибите ицх кои го префатија  ,најверојатно од еден новокупен анцитрус,бидејки една недела после неговото ставање во аквариум,кај рибите се појавија бели точки и се деси помор,сите неонки и расбори и чистачи и понекоја данио зебра изумреа за 2 дена...останаа живи само 2 рамирези,1 бета и 1 панда...е сега тука почна фрустриранњето,наведениве риби што се живи беа третирани соодветно за ицх,промени на вода,Температура на 31степен...и точките се повлекоа за 1 недела,НО! наеднаш почнаа да им се цепкаат перките на рибиве(освен на бетата),и им се цепкани во форма на срце...и тоа трае 2 месеци до ден денес и неможам да најдам лек,исто така од пред 4-5 дена на најголемиот рамирез му се појави како перде на окото,најверојатно инфекција е некоја бидејќи нема кој да го удри.

Ме интересира што може да е проблемот и како може да го решам,овој аквариум е на девојка ми,и сега има направено поголем,треба да го земам од ск за да го активира,е сега во новиот ке ставам нов песок,ке ги дезинфицирам филтрите друга вода и тн,

Дали може да ги ставам растенијата што ги има моментално или и на нив има паразити,а ако има како да ги дезинфицирам?

И како да ги излечам рибиве?,бидејки ке ги заразат и останатите што ке се стават во новиот аквариум.


Link

Author Topic: Проблем со болести  (Read 1894 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 35
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Проблем со болести
« on: March 14, 2015, 07:20:38 AM »
Пред 2 месеци во аквариумот се случи помор...имаа закачено рибите ицх кои го префатија  ,најверојатно од еден новокупен анцитрус,бидејки една недела после неговото ставање во аквариум,кај рибите се појавија бели точки и се деси помор,сите неонки и расбори и чистачи и понекоја данио зебра изумреа за 2 дена...останаа живи само 2 рамирези,1 бета и 1 панда...е сега тука почна фрустриранњето,наведениве риби што се живи беа третирани соодветно за ицх,промени на вода,Температура на 31степен...и точките се повлекоа за 1 недела,НО! наеднаш почнаа да им се цепкаат перките на рибиве(освен на бетата),и им се цепкани во форма на срце...и тоа трае 2 месеци до ден денес и неможам да најдам лек,исто така од пред 4-5 дена на најголемиот рамирез му се појави како перде на окото,најверојатно инфекција е некоја бидејќи нема кој да го удри.

Ме интересира што може да е проблемот и како може да го решам,овој аквариум е на девојка ми,и сега има направено поголем,треба да го земам од ск за да го активира,е сега во новиот ке ставам нов песок,ке ги дезинфицирам филтрите друга вода и тн,

Дали може да ги ставам растенијата што ги има моментално или и на нив има паразити,а ако има како да ги дезинфицирам?

И како да ги излечам рибиве?,бидејки ке ги заразат и останатите што ке се стават во новиот аквариум.


Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 368
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
Одг: Проблем со болести
« Reply #1 on: March 14, 2015, 08:58:39 AM »
по меме штом се мачиш толку долго,а нема решение..еутанизирај ги  :embarrass:не вреди за 4-5 риби да ризикуваш а за  тревите измиј ги убави и со капки против ихт и немаш гајле

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Проблем со болести
« Reply #2 on: March 14, 2015, 09:06:36 AM »
:icon_scratch:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Проблем со болести
« Reply #3 on: March 14, 2015, 11:27:33 AM »
тука имаш детално објаснување за болестите и нивен третман и за секој имај ги овие линкови во предвид во случај во иднина да имаш потреба да делуваш побрзо наместо да чекаш одговор од некого...
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=4138.msg60686#msg60686

пробај најди ја нет оваа книга или пиши порака во темата за админ ако ја има да го обнови линкот.
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=577.msg2279#msg2279


Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 35
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Проблем со болести
« Reply #4 on: March 15, 2015, 02:54:39 AM »
Blagodarim Poctopus, ako ne uspeam,na kraj eutanazija toa e toa.

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 35
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Проблем со болести
« Reply #5 on: March 15, 2015, 05:23:49 AM »
Најверојатно се работи за фин-рот,Сигурен сум само дека е некоја секундарна бактериска инфекција,која се има појавено ради намалениот имунитет на рибите и стресот кој го имаат претрпено(Температурен,ПХ-при промена на вода и тн) и дека не е заразна,бидејќи не е присутна кај сите риби,пердето кај рамирезот го потврдува тоа,денес му е скоро повлечено.Се одлучив да ја ставам секоја посебно во карантин-кугла,и ке ги третирам со метиленско плаво,едно 3-4 дена па ке видам,А аквариумот тотално ке го дезинфицирам,од треви до песок и филтри.Ке му ставам потоа исциклирана вода и сунѓер во филтрите, па ке ги вратам рибите, Па што биде нека биде.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Проблем со болести
« Reply #6 on: March 15, 2015, 06:36:55 AM »
само правите акваристи не се откажуваат така лесно од живиот свет!
многу подобра ситуација е да пробаш да ги излечиш во карантински аквариум како што спомна самиот отколку да ги „ликвидираш“... :icon_thumright:

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 35
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Проблем со болести
« Reply #7 on: March 17, 2015, 12:16:23 PM »
Направив како што реков,ама рибите не го издржаа стресот после 2 месеци лечење пазење и тн, на крај умреа сите...иако ги ставив во карантин,со циклирана вода и филтри,неможеа да ја издржат наглата промена,ги третирав со метиленско плаво,првиот ден беа добри,денес понеактивни за да сега во моментов рокнаа сите...тоа е тоа,ви благодарам за советите и помошта...сега ке се активира нов 100л,па ке го презентирам на форумов.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Проблем со болести
« Reply #8 on: March 17, 2015, 12:40:28 PM »
здравје... само треба да знаеш дека болеста се третира во рана фаза.
што покасно се започне, тоа е полошо за рибите... :'(

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 368
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
Одг: Проблем со болести
« Reply #9 on: March 18, 2015, 12:18:10 AM »
ти реков се мачиш за џабе....среќно со новиот

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Проблем со болести
« Reply #10 on: March 18, 2015, 12:25:14 AM »
ти реков се мачиш за џабе....среќно со новиот
ти и во рана фаза на болеста ќе кажеш да се „еутанизираат“, наместо да се третираат во карантински аквариум.
те молам прво почни да го читаш форумот пред да делиш мислења бидејќи твоите се контрадикторни со историјата на она што е пишувано до сега.


Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 368
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
Одг: Проблем со болести
« Reply #11 on: March 18, 2015, 12:56:33 AM »
поццтопус зошто упорно се расправаш со мене?  иначе два месеца мака со ихт и фин рот едно по друго не е рана фаза,уште на самиот почеток стоби кажува јасно и гласно 2 месеци....работата беше да му помогнеме на човекот  а не да се расправаш со мене и ти читај убаво што пишува

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Проблем со болести
« Reply #12 on: March 18, 2015, 01:11:46 AM »
немам намера да бидам преведувач за тебе на форумов... затоа почни да го читаш, може нешто и ќе научиш!
ниту си претставил аквариум, ниту си претставил твое искуство, ниту бутур... повеќе тролаш отколку што имаш корисни мислења.

на тој начин не помагаш никому, а воедно го намалуваш квалитетот на дискусиите во темите!
за вакви муабети слободно оди на друг форум и таму пишувај си колку ти душа сака... тука веќе доби неколку опомени, од мене и од админ и ниту една не ја прифаќаш.


Tags:
 

Проблем со неонки

Started by ibrakadabra

Replies: 16
Views: 1661
Last post January 26, 2010, 03:50:21 AM
by p
Hygrophila corymbosa проблем со избушени листови

Started by GoranX

Replies: 4
Views: 1455
Last post May 04, 2009, 06:23:29 AM
by GoranX
проблем со сае!

Started by goch

Replies: 15
Views: 1804
Last post October 14, 2009, 02:04:57 PM
by goch
Проблем со некакви црви

Started by GoranX

Replies: 14
Views: 1256
Last post January 08, 2010, 01:52:51 PM
by Uran
проблем со барбус

Started by tomce

Replies: 7
Views: 1235
Last post January 19, 2011, 02:31:11 AM
by DimitarJ
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal