collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:06:53 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]

The first post content
Здраво јас сум Марија и сум нова во акваристиката.

Димензии 51x33x25
Литража  околу 40 литри
Температура  26-27 степени
Филтер   Hailea RP-200 Internal filter
Греач    Altman 100w
Осветлување   една лента 50цм бели лед диоди, сакам да земам и црвена само не знам како ќе изгледа
Подлогата е песок
Декорациите се рачно изработени од камчиња и песок
Растенијата искрено не знам какви се ама рибите ми ги јадат во 2 дена и никаде не можам да најдам убави треви.
Имам многу различни риби за почеток два караси потоа два скалари, едно моли, 6 гупи и 5 бебина гупи, бета борец, два коридори и еден плеко и на крај четири барбуси. Знам дека многу се риби и дека некои не си одговараат ама си ги сакам сите имаат имиња и до сега немам забележано меѓусебно да се напаѓаат.

[Login or Register]

Link

Author Topic: Моето аквариумче од 40литри  (Read 2259 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline MarijaP

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Apr 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 27
 • Posts: 4
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Моето аквариумче од 40литри
« on: April 08, 2015, 01:42:29 PM »
Здраво јас сум Марија и сум нова во акваристиката.

Димензии 51x33x25
Литража  околу 40 литри
Температура  26-27 степени
Филтер   Hailea RP-200 Internal filter
Греач    Altman 100w
Осветлување   една лента 50цм бели лед диоди, сакам да земам и црвена само не знам како ќе изгледа
Подлогата е песок
Декорациите се рачно изработени од камчиња и песок
Растенијата искрено не знам какви се ама рибите ми ги јадат во 2 дена и никаде не можам да најдам убави треви.
Имам многу различни риби за почеток два караси потоа два скалари, едно моли, 6 гупи и 5 бебина гупи, бета борец, два коридори и еден плеко и на крај четири барбуси. Знам дека многу се риби и дека некои не си одговараат ама си ги сакам сите имаат имиња и до сега немам забележано меѓусебно да се напаѓаат.

[Login or Register]
« Last Edit: September 03, 2017, 03:16:21 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 34
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Моето аквариумче од 40литри
« Reply #1 on: April 09, 2015, 01:41:18 AM »
комбинацијата на риби не одговара но е многу нормална за секој почетник :D :D :D и јас сум ги чувал во такви комбинации...среќно

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Моето аквариумче од 40литри
« Reply #2 on: April 09, 2015, 02:44:30 AM »
Dobredojde

Crvenata svetlina so belata vo kombinacija ke dade extra boja na ribite i celiot akvarium.
Sekako crveniot spektar e mnogu posakuvan od strana na rastenijata.

Ke ti preporacam da si citkas po temite za akvariumi na clenovite i samata ke vidis kako najdobro da pocnes so razvoj na tvojot akvarium.

Sekako tuka se site clenovi da ti pomognat.

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 34
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Моето аквариумче од 40литри
« Reply #3 on: April 09, 2015, 03:01:01 AM »
Фино аквариумче,што се однесува до светлото како што кажа димитар им годи на растенијата,но незнам како би изгледал аквариумот како целина после, да не тепа на црвена боја многу.Затоа на почеток најдобро е да почнеш со low tech аквариумче.Доволна ти е само белата ЛЕД лента,а за растенијата,моја препорака ти е да си купиш 1висока и 2 ниски нани,ке ги искомбинираш со камења и ке си добиеш топ аквариумче со природен изглед за таа литража.

За рибите на почеток сите почнувале со хаотични комбинации но со тек на време ке се научиш кои риби се за таа литража,на пример скаларите се топ ама за 3-4 месеци ке ти бидат преголеми за тој аквариум исто и карасите,барбусите се интересни рипки,но се агресивни и си сакаат да бидат во јата од 6 нагоре и ке немаш никакви проблеми,живоротките ти се одлични за таа литража но пак за неколку месеци толку ке се измрестат шо ке немаш место во аквариум веке.Плекостомусот расте огромен,така да ја би ти препорачал да го смениш со некој анцитрус,дали албино или пак шлаераст тие се поатрактивни.

Offline MarijaP

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Apr 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 27
 • Posts: 4
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7545
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Моето аквариумче од 40литри
« Reply #5 on: April 15, 2015, 11:49:39 AM »
напредува, напредува...  :icon_thumright:
само погледни ги и аквариумите на другите членови... можеби за понатаму ќе добиеш нова инспирација за твојот. :happy:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Моето аквариумче од 40литри
« Reply #6 on: April 15, 2015, 10:07:53 PM »
So svetloto sto se sluci?

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 34
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Моето аквариумче од 40литри
« Reply #7 on: April 16, 2015, 11:02:20 AM »
Аквариумов изгледа многу поубаво,единствена замерка ми е патчето бело на средина да не биде толку праволиниски фиксно не изгледа природно.И имам едно прашање каков ти е белиот песок да не е варовник?

Offline MarijaP

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Apr 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 27
 • Posts: 4
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моето аквариумче од 40литри
« Reply #8 on: April 19, 2015, 02:31:09 AM »
Светлото е уште исто, песокот е собран од градилиште, незнам каков е. Карасите ги тргнав ми ги изедоа сите треви... Има некој што продава трефки(некои ко тепих или какви било)? бев во декспорт и во немо немаја трефки...

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Моето аквариумче од 40литри
« Reply #9 on: April 19, 2015, 11:16:19 AM »
Тешко ќе успееш со трефки со ова светло што го имаш.
Прво обезбеди квалитетна светлина, па потоа уредувај со растенија.
Може да ставиш и подлога
Потоа ѓубрење ... и така се по ред.
А не вака наопачки

Offline MarijaP

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Apr 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 27
 • Posts: 4
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Моето аквариумче од 40литри
« Reply #10 on: April 22, 2015, 12:16:27 PM »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7545
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Моето аквариумче од 40литри
« Reply #11 on: February 26, 2016, 07:17:20 AM »
што бидна со тревките? дали има нешто ново во аквариумчето? :embarrass:

Tags:
 

Моето аквариумче :)

Started by MariaB

Replies: 36
Views: 3447
Last post March 27, 2014, 11:45:13 AM
by ivica74sk
Users Online Users Online (36)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal