collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Збориме за направи сами цо2 систем. Квасец и сода бикарбона по кафена лажичка, шоља за чај полна со шеќер, млака вода околу 1,25л, црево до помало 0,5л шише полно со вода, друго црево со воздушен камен влегува во аквариумот. Функционира супер, само некако многу 'експлозивно' пушта меури. Значи збориме серија од 10-20 меури секои 10 секунди.

Сега за сега експериментирам во чаша, ама утре кога ќе го ставам во аквариум ме фаќа страв да не е премногу концентриран цо2 во водата па да им наштети на рибите?

Според тоа што најдов на нет само ептен груби мерења може да се направат, така да не знам дали и колку може да зезнам работа...

Link

Author Topic: Колку цо2 е премногу?  (Read 1651 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 37
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Колку цо2 е премногу?
« on: June 11, 2015, 02:22:26 PM »
Збориме за направи сами цо2 систем. Квасец и сода бикарбона по кафена лажичка, шоља за чај полна со шеќер, млака вода околу 1,25л, црево до помало 0,5л шише полно со вода, друго црево со воздушен камен влегува во аквариумот. Функционира супер, само некако многу 'експлозивно' пушта меури. Значи збориме серија од 10-20 меури секои 10 секунди.

Сега за сега експериментирам во чаша, ама утре кога ќе го ставам во аквариум ме фаќа страв да не е премногу концентриран цо2 во водата па да им наштети на рибите?

Според тоа што најдов на нет само ептен груби мерења може да се направат, така да не знам дали и колку може да зезнам работа...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Колку цо2 е премногу?
« Reply #1 on: June 11, 2015, 02:50:45 PM »
притисокот во чаша и притисокот во аквариум не е секогаш ист бидејќи системот се поставува подлабоко за подобро да се разложува цо2 во водата од аквариумот.
 
кога ќе го ставиш системот во аквариум и тоа на соодветна позиција, а таа сигурно е различна од длабочината на чашата, тогаш со сигурност ќе утврдиш колку меури се на располагање.

за количеството на цо2 провери во темите со тревнати аквариуми... во нив е наведено кој колку користел во зависност од потребите на тревките.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Колку цо2 е премногу?
« Reply #2 on: June 12, 2015, 01:30:52 AM »
Daj nekoe video da imame pretstava so si napravil.
Inaku ke treba so nesto da gi sitnis tie meurcinja za da imas efekt.
So CO2 se namaluva ph vrednosta na vodata, a merac za ph ima i toa ekstra tocen.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 37
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Колку цо2 е премногу?
« Reply #3 on: June 12, 2015, 01:46:19 AM »
Средив, сум заборавил еден многу важен дел од целиов механизам - вентилче  ebate beljata

Сега ставив вентил во цревцето што води до воздушниот камен и многу порамномерно може да контролирам колку меурчиња во минута излегуваат.

Ќе сликам кога се ќе биде готово, уште подготовките се во тек  :D

Инаку јас ја најдов оваа табела за мерење на цо2 преку кх и пх, ама пишува дека е непрецизно: [Login or Register] (доле е табелата)

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: Колку цо2 е премногу?
« Reply #4 on: June 12, 2015, 09:16:41 AM »
ne se sekiraj, nema da imas premnogu co2 i da sakas  :icon_salut:

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Колку цо2 е премногу?
« Reply #6 on: June 12, 2015, 01:37:18 PM »
Kako sto kaza admin pogore, so kvasec nemozes da imas premnogu CO2.
Moj predlog ti e da go trgnes ventilot od crevoto, moze mnogu lesno da ti eksplodira siseto. Ova go kazuvam od licno iskustvo.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal