collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:21:10 PM]


Sreken rodenden by p
[July 12, 2020, 07:27:29 AM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[July 06, 2020, 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]

The first post content
Купечки: [Login or Register]
Димензии: ефективни 75*33*40 (д*ш*в)
Литража: околу 100л
Филтер: внатрешен, 500л на саат
Осветлување: две вградени неонки, спецификација вика 24в, ама мене колку што ми се гледа се од тажни 12в две т-5ки со околу 50цм должина по неонка (не можам да видам убаво зш се во кутија вградени на самиот капак). За спешл ефектс направи сам силиконска лед лента РГБ светилки залепена на капак. Во план е или замена на неонките во капакот со гро лукс или па додавање на две гро лукс неонки на самиот капак. Ќе видам убаво што можам со тој капак да вклопам.
Греач: 200в, стар е ама би требало да заврши работа
ЦО2: направи сам (шоља и 1/4 шеќер со кафена лажичка сода во млака вода, кафена лажичка квасец исто во млака вода и се заедно во шише 1.5л). За почеток ќе го оставам додека се циклира 24 саати да тече, за понатака не сум сигурен, мислам дека има доволно површинска агитација од филтерот за да нема големи промени во ЦО2 и пХ ноќно време па размислувам и понатаму да работи 24/7... Или па навечер вклучувам воздушна пумпа...
Подлога: тетра план најдоле по страните. Врз тетра плант кварц 0,8-1,2мм. На средина покрупен песок 2-3мм.
Камења: од Марков Манастир, тестирани со ХЦЛ
Растенија: Cryptocoryne Usteriana, Hairgrass (позз Влатко), Ludwigia (мислам...)
Риби: Јок :) во план се 5-6 скалари, јато неонки и мора да вдомиме и една златна рипка, макар што веројатно ќе го ремети песокот многу...

Предизвик беше тоа што треба да изгледа убаво од три страни, значи ефективо не смее да има позадина. Само од една страна е блокиран погледот.

Ако се фатат убаво растенијата би требало да отскокнува патеката на средина убаво. Тоа е планот, сега за сега осветлувањето е критично.

Во подготовка:

[Login or Register]

[Login or Register]

Спешл ефектс:

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Полнењето:

[Login or Register]

Сетапот:

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: 100l community  (Read 4194 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  36%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Re: 100l community
« Reply #40 on: October 02, 2017, 10:36:07 AM »
Ајде освежувај со информации, тука се сите и едвај чекаат некој нешто да напише.
Такви работи се случувале и ќе се случуваат. Секој аквариум си има потреба од време и внимание.

Проблемот со акваристиката не е како домашните миленици да го оставиш на некој роднина или пријател кај него дома. Тоа мора да биде некој комшија, а комшија како комшија може и да не се погоди, тоа е како лотарија.

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Re: 100l community
« Reply #41 on: October 02, 2017, 11:16:25 PM »
Arno si ziv i zdrav feellikefish  ebate beljata
Za toa deka ne ti uspea so trevnatiot comunity na rabota potpolno te razbiram,
ja na rabota ne mozam kugla so trevka da cuvam a ne pa tolkav akvarium,
ke mi otide jabana rabotata :)

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 33
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Re: 100l community
« Reply #42 on: October 07, 2017, 04:35:24 AM »

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Ќе се обидам и една снимка да средам под вода ама понатаму :)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  36%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Re: 100l community
« Reply #43 on: October 07, 2017, 04:57:25 AM »
Интересно изгледа.  :icon_thumright:
 560855

Tags:
 

Nov 100L Treven Akvarium

Started by Deniro Alarm

Replies: 14
Views: 461
Last post January 18, 2020, 02:21:24 AM
by p
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal