collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво дечки, да ви ја претставам мојата фонтана.
Ја имам едно 10 години, но до пред извесно време не сум чувал рипчиња.
Лани ми донесоа 5 шарани од Треска, а пред месец дена ми подарија едно 30-тина кои, па сега си живеат задно.
Инаку, многу се плашливи, не знам дали дека се мали сеуште, но а ме видат одма бегаат и се кријат по дупки, освен навечер кога им давам за јадење.

Еве неколку слики:


Ги хранам со храна од пет шоп, црви, алги, џигери (многу многу не ги сакаат). Дури и пораснаа малку за изминатиов месец. :)
Е сега, освен пумпата што им ја врти водата, им додавам секој ден вода, но немам никаков филтер.
Каков да земам, што ме советувате, исто така, некои растенија да ставам и сл.
Секој совет е добредојден,

Link

Author Topic: Мојата фонтана  (Read 3385 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Kire

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Mar 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 4
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Мојата фонтана
« on: July 31, 2015, 01:29:52 PM »
Здраво дечки, да ви ја претставам мојата фонтана.
Ја имам едно 10 години, но до пред извесно време не сум чувал рипчиња.
Лани ми донесоа 5 шарани од Треска, а пред месец дена ми подарија едно 30-тина кои, па сега си живеат задно.
Инаку, многу се плашливи, не знам дали дека се мали сеуште, но а ме видат одма бегаат и се кријат по дупки, освен навечер кога им давам за јадење.

Еве неколку слики:


Ги хранам со храна од пет шоп, црви, алги, џигери (многу многу не ги сакаат). Дури и пораснаа малку за изминатиов месец. :)
Е сега, освен пумпата што им ја врти водата, им додавам секој ден вода, но немам никаков филтер.
Каков да земам, што ме советувате, исто така, некои растенија да ставам и сл.
Секој совет е добредојден,

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 37
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Мојата фонтана
« Reply #1 on: August 01, 2015, 01:02:44 AM »
Фонтаната е мераци, посебно со ползавецот како е дојдено убаво како нешто што очекуваш да го видиш после 2 саати пешачење низ шума  desetka

Само некако 35 риби многу ми изгледа за олкав простор  :dontknow: Што димензии и која длабочина е?

Offline Kire

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Mar 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 4
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Мојата фонтана
« Reply #2 on: August 02, 2015, 01:43:08 AM »
Базенчето е 2 х 1.5 метри, 25-30 cm длабочина.
Знам дека е мала за толку риби, но кога ќе пораснат ќе оставам само неколку, а другите ќе ги вратам на човекот што ми ги подари.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Мојата фонтана
« Reply #3 on: August 04, 2015, 12:05:35 AM »
Neznam kakva pumpa imas i kolku e jaka. Ama ima opcija da stavis nekoja plasticna kutija pozadi i pumpata da nosi voda do kutijata. Od kutijata po sloboden pad da se vrakja nazad do fontanata. Vo kutijata ke stavis akvaristicki sungjer ili nekoj ja vikaat modra pena. Moze i bioboli da stavis. E sega kolku pogolem filter, tolku poveke ribi moze da cuvas. Pumpata treba da ja vrti barem 5 pati vodata od bazenot za eden cas.

Offline Kire

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Mar 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 4
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Мојата фонтана
« Reply #4 on: August 04, 2015, 03:12:38 AM »
Neznam kakva pumpa imas i kolku e jaka. Ama ima opcija da stavis nekoja plasticna kutija pozadi i pumpata da nosi voda do kutijata. Od kutijata po sloboden pad da se vrakja nazad do fontanata. Vo kutijata ke stavis akvaristicki sungjer ili nekoj ja vikaat modra pena. Moze i bioboli da stavis. E sega kolku pogolem filter, tolku poveke ribi moze da cuvas. Pumpata treba da ja vrti barem 5 pati vodata od bazenot za eden cas.

Пумпата тука ја носи водата во ова коритце, по што после на три различни страни прелива.
Е сега дали тука да ги ставам тие био-топките и колку да ставам?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Мојата фонтана
« Reply #5 on: August 04, 2015, 06:01:45 AM »
neznam dali imame nekoj tekst tuka na forumov
ama ako proguglas ke najdes

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Мојата фонтана
« Reply #6 on: August 06, 2015, 02:07:26 AM »
Odlicen proekt.900 litri voda i ne e taka malku osobeno ako pristojno se filtrira.Biokuglite ke gi smestis da ostanat vo voda ako snema struja.Inaku pumpata da vrti celo vreme i da imas pad vo vodata zaradi aeriranje.

Tags:
 

Users Online Users Online (21)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal