collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 12:10:12 AM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]

The first post content
  Здраво,


     Веке неколку месеци (потчно од Јули) чувам 2 риби од Охридско езеро (грунци) во стаклена топка, а сега сум во фаза на изработка на мал аквариум. Аквариумот е со димензии: 45cm X 25cm X 30cm од стакло со дебелина од 6cm и е со волумен од околу 30 литри. Вода, подлога и растенија (треви) ке земам директно од езеро.За филтриранје на водата изработив надворешен (hang on) филтер со потопна пумпа со капацитет од 200 литри на час.  Осветлуванјето го правам од ЛЕД ленти и тоа комбинација од бели и RGB ленти со фина регулација на интензитетот на светлината и бојата.Грејач од 25w.
     Во мегјувреме минатиот викенд фатив уште 15 грунци и ги чувам во голем сад додека не ги ставам во аквариум.
    Првични слики и видео следуваат наскоро...           :icon_thumright:

Link

Author Topic: Охридски Аквариум  (Read 3514 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mircemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2015
 • Location: Ohrid
 • Age: 56
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Охридски Аквариум
« on: October 15, 2015, 04:33:45 AM »
  Здраво,


     Веке неколку месеци (потчно од Јули) чувам 2 риби од Охридско езеро (грунци) во стаклена топка, а сега сум во фаза на изработка на мал аквариум. Аквариумот е со димензии: 45cm X 25cm X 30cm од стакло со дебелина од 6cm и е со волумен од околу 30 литри. Вода, подлога и растенија (треви) ке земам директно од езеро.За филтриранје на водата изработив надворешен (hang on) филтер со потопна пумпа со капацитет од 200 литри на час.  Осветлуванјето го правам од ЛЕД ленти и тоа комбинација од бели и RGB ленти со фина регулација на интензитетот на светлината и бојата.Грејач од 25w.
     Во мегјувреме минатиот викенд фатив уште 15 грунци и ги чувам во голем сад додека не ги ставам во аквариум.
    Првични слики и видео следуваат наскоро...           :icon_thumright:
« Last Edit: September 03, 2017, 03:19:49 AM by pocttopus »

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #1 on: October 15, 2015, 07:25:50 AM »
 Mirce avtohton Makedonski akvarium kako tema e sekako interesen i za gledanje i za izvedba samo eden mal sovet za pocetok dodeka dojdat slikite.Greac ne ti treba nikako.

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 34
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #2 on: October 15, 2015, 09:55:38 AM »
секоја чест за биотопот Охридски applause

Offline mircemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2015
 • Location: Ohrid
 • Age: 56
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #3 on: October 15, 2015, 01:10:28 PM »
    Ивица фала на советот, јас во тоа се уверив практично бидејки на почетокот никако не можев да сватам зошто рипчинјата ми угинуваат, а тоа всушност било од превисоката температура на водата.Моментално  ги чувам на 17-18 степени.

nuisance

 • Guest
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #4 on: October 16, 2015, 09:14:32 AM »
Interesno :)
Edvaj cekam da vidam

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk


Offline mircemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2015
 • Location: Ohrid
 • Age: 56
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #5 on: October 19, 2015, 11:40:50 PM »
 Ево јас успеав да направам неколку слики и видео од аквариумот иако не е сеуште готов.Неколкупати се обидував да го upload-ирам на страницава но не успеав па го ставив на Youtube.
    [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=J_VqC0jaNZI[/youtube]
  Викендов бев на езеро да уловам уште некое рипче и случајно налетав на голема Краба ја зедов малку на гости во аквариумчево , ја снимив и ја вратив назад ,па кога ке го уредам видеото ке го upload-ирам.
« Last Edit: October 20, 2015, 04:48:43 AM by DimitarJ, Reason: da se gleda videoto go stavam vo tag youtube »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7545
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #6 on: October 20, 2015, 01:08:50 AM »
многу иновација, ми се допаѓа! затоа од мене ете ја првата карма. :icon_thumright:
на аквариумчето му треба малку време да се среди, инаку опремата како што се гледа е DIY.  :headbang:

слики можеш да прикачиш на следниов линк: [Login or Register]
внимавај да ја селектираш "Family Safe" опцијата.

поздрав и се читаме.

 560855

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #7 on: October 20, 2015, 04:50:33 AM »
Interesno proektce. Se gleda deka si po elektronikata :)
Ke go sledime kako ke se razviva.
Grunecot e inace plivac i saka prostor pogolem.
Pomegju sijalicite i vodata imas staklo?

Offline Marjann

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2015
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #8 on: October 20, 2015, 07:35:04 AM »
Само напред !  desetka

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #9 on: October 20, 2015, 09:49:38 AM »
 560855 i od mene Mirce.Se gleda deka si meraklija i inovator i od tebe ocekuvam mnogu vo idnina.Osobeno go cenam toa sto  si vest da izrabotis elementi koi sekoj pocetnik bi gi kupil.Za mene akvaristikata e istrazuvanje,inoviranje i kreativnost a ti gi pokazuvas site tie raboti  i preku specificnata tema i praku realizacijata.Sekoja cest i samo napred izvestuvaj redovno interesno e.

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 53
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #10 on: October 21, 2015, 02:26:12 AM »
 560855 Makedonskite biotopi sekogas se interesni, i steta sto nema javno izlozeni slicni akvariumi za Ohridsko ezero.

Offline mircemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2015
 • Location: Ohrid
 • Age: 56
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #11 on: October 21, 2015, 12:35:42 PM »
Неколку слики и видео од ракот (краба) кој го фатив неделата кај Силекс, во прошетка низ моето аквариумче :embarrass:
[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]


 Линк до видеото : 

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7545
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #12 on: October 21, 2015, 12:59:44 PM »
јако е видеото!

 560855

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #13 on: October 21, 2015, 01:33:03 PM »
 Prv pat gledam Ohridska kraba.  55655 sto ni ovozmozi da ja vidime i bravo za visokata eko svest sto ja oslobodi.

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #14 on: October 22, 2015, 07:04:29 AM »
 applause applause applause
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline mircemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2015
 • Location: Ohrid
 • Age: 56
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #15 on: November 02, 2015, 12:36:14 PM »
Еве јас пак да ви го представам аквариумчево откако малку го подсредив.Прво му изработив позадина на тој начин што прво спуштив текстура од интернет , ја исштампав во боја а потоа ја залепив на лексан со димензии на задната страна на аквариумот и го прицврстив со двострано лепило.
    Потоа засадив уште два вида на трева кои секако ги зедов од езеро.
    Следно ви ги представувам врстите на риби кои ги имам и за кои најдов информации на интернет.Имам и уште две врсти но бидејки се мали сеуште немам информации.
[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #16 on: November 02, 2015, 01:57:38 PM »
Sekoja cest za proektot 560855

Samo neli e malki mal za olku ripki?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7545
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #17 on: November 02, 2015, 02:09:56 PM »
интересни се тревките од езеро... многу убави!
осветлувањето ептен ми се допаѓа!
 560855

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 53
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #18 on: November 02, 2015, 11:31:27 PM »
Супер изгледа,
Ме интересира колку често менуваш вода (од чешма или од езеро) и дали ти е исциклиран аквариумот, од тоа што прочитав набрзина пишува дека бактериите во филтерто на 18ц температура напола поспоро се развиваат од 25ц, така да ако за тропски треба месец дена да се исциклира за ладноводниов ќе треба минимум 2 месеца, или најбрзо и најдобро ако си имал стартер во филтерот од тропски аквариум.
Од формата на рипките платичето ми изгледа најубаво и изгледа најарно ќе се снајде во толкав аквариум.
Браво и за каталогизацијата на рипчињата  desetka

Offline mircemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2015
 • Location: Ohrid
 • Age: 56
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Одг: Охридски Аквариум
« Reply #19 on: November 03, 2015, 12:08:21 AM »
      Вода менувам околу една третина на десетина дена.Првото полнење беше од езеро а сега дополнувам изворска вода .Аквариумов има околу еден месец и мислам дека не е исциклиран.Инаку платичњата имаат убедливо најдобра форма и боја.Во најскоро време ке направам селекција и ке оставам по две рипчиња од секој вид бидејки навистина е пренаселен.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal