collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Скоро идеално решение, затоа што ништо не е совршено, инаку се работи за STC-1000 (или некое слично) модулче, на кое што може да се прикачат и грејач и кулер, прочепкајте на eBay и YouTube, и ќе сфатите за што се работи...

На едните конектори се конектира грејачот, а на другите конектори се конектира кулерот, и си тера работа...

При дефект на грејачот, доколку се заглави и не исклучува, за да немате „рибља чорба“ во аквариумот, модулчето ќе ја преземе улогата на термостатот, и тој ќе продолжи да го контролира грејачот, односно ќе продолжи да го уклучува и исклучува... Во случај пак модулот да откаже, и да го заглави релето на коешто е приклучен грејачот, тогаш грејачот ќе продолжи да си функционира како нормално да е приклучен во штекер, односно неговиот термостат ќе го регулира уклучувањето и исклучувањето...

Е сега, доколку се случи грејачот да откаже и да престане да грее, или пак самиот модул откаже и престане да дава струја на излезите, тогаш со еден ваков сетап и нема баш многу што да се направи, па затоа најдобра варијанта е да се имаат два вакви сетапи, и во случај едниот да откаже, другиот продолжува да функционира...

Се надевам дека на некој ќе му биде од корист темава ;)

Link

Author Topic: Решение за регулација на температура и заштита при дефект на грејач  (Read 2060 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Kiko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2015
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Скоро идеално решение, затоа што ништо не е совршено, инаку се работи за STC-1000 (или некое слично) модулче, на кое што може да се прикачат и грејач и кулер, прочепкајте на eBay и YouTube, и ќе сфатите за што се работи...

На едните конектори се конектира грејачот, а на другите конектори се конектира кулерот, и си тера работа...

При дефект на грејачот, доколку се заглави и не исклучува, за да немате „рибља чорба“ во аквариумот, модулчето ќе ја преземе улогата на термостатот, и тој ќе продолжи да го контролира грејачот, односно ќе продолжи да го уклучува и исклучува... Во случај пак модулот да откаже, и да го заглави релето на коешто е приклучен грејачот, тогаш грејачот ќе продолжи да си функционира како нормално да е приклучен во штекер, односно неговиот термостат ќе го регулира уклучувањето и исклучувањето...

Е сега, доколку се случи грејачот да откаже и да престане да грее, или пак самиот модул откаже и престане да дава струја на излезите, тогаш со еден ваков сетап и нема баш многу што да се направи, па затоа најдобра варијанта е да се имаат два вакви сетапи, и во случај едниот да откаже, другиот продолжува да функционира...

Се надевам дека на некој ќе му биде од корист темава ;)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
оваа идеја потсеќа на RAID контролер само за греач за аквариум.
инаку има и готов производ кој е поквалитетен.  :icon_thumright:


Offline Kiko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2015
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
За квалитетот на EHEIM-овите грејачи нема збор, а во видеото не пука при наглото ставање во вода бидејќи има automatic dry run shut-off (Thermo Safety Control), ама ни кај нив нема гаранција дека нема да откаже :) Јас само предложив дупла заштита ;)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
така е... нема гаранција и за нив дека нема да откаже ама сепак се подобри отколку некои no-name греачи. :happy:

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
За квалитетот на EHEIM-овите грејачи нема збор, а во видеото не пука при наглото ставање во вода бидејќи има automatic dry run shut-off (Thermo Safety Control), ама ни кај нив нема гаранција дека нема да откаже :) Јас само предложив дупла заштита ;)

Идејава со STC 1000 ми изгледа интересно, би се добило:
- дупла температурна заштита
- попрецизна температура во аквариумот
- убав приказ на температурата
- уредите за ладење се апсолутно скапи така да за ладење при големи температури ја би поврзал или
   - вентилаторче изнад водата (кај мене тешка опција зошто имам капак)
   - пумпа за воздух затоа што кога ќе зажешти кислородот бега од водата

3 пати поскапо ама и крајно решение е нешто слично на ова RINGDER TC-220
[Login or Register]

Ама пак поарно би било некој што веќе го употребил да каже за и против...

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
mozgas pak a?? 5805

Da bese poevtino ic nemase da mu se mislam, vaka ke ceka dodeka ne se napolni fondot !  5805

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
so kvaliteten greac mislam deka nema potreba od vakvi izumi


kako i da e, jas imam i eden vakov slicen greac, titaniumski, ima nadvoresen termostat

[Login or Register]

a ima i vakov
[Login or Register]


Offline Kiko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2015
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
RINGDER TC-220

"Two independent sockets –First socket I is for heat/cool output; Second socket II is for the timer output (for lighting for example)."

Според ова, со едно вакво апаратче може или да се грее или да лади, не може двете, така да за греење и ладење ќе треба да се направи комбинација од две вакви апаратчиња, т.е. едното да биде за греење, а другото да биде за ладење...

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Ete vo detalite se krie gjavolot, ama ovie od Ringder gi imaat izgleda site kombinacii, verojatno TC 320 ke odgovara
[Login or Register]

Offline Kiko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2015
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Да, второво е и за греење и за ладење, т.е. исто е како и STC-1000, ама е скоро 4 пати поскапо од STC-1000 :)

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 368
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
и јас деновиве се замарам барам чаре за тоа како би ја оладил водата зошто чувам по ладноводни риби а лето иде :D да не знае некој со употреба на кулер од компјутер или некој помал вентилатор за колку степени можам да ја намалам температурата на водата.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
има посебна тема за ладење на вода со DIY варијанта или отвори си нова.
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=4248.0

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal