collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:07:37 PM]


Sreken rodenden by p
[July 12, 2020, 07:27:29 AM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[July 06, 2020, 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content

Author Topic: Donce  (Read 5162 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 32
 • Posts: 367
 • Activity:
  1%
 • Karma: 13
Re: Donce
« Reply #40 on: April 30, 2016, 06:48:24 AM »
за овие треви не треба ни профито ни карбо истите ги одгледувам со години

Offline Donce

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Radovis
 • Age: 30
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Donce
« Reply #41 on: April 30, 2016, 07:53:10 AM »
аквариумот полека си напредува и не очекувај дека се одеднаш ќе се среди.
потребно е малку време, трпение и посветеност, а работите сами ќе си дојдат на свое место.  :icon_thumright:

...
Akvarium so dimenzii 70*40*35 98l
Osvetluvanje edna neonka T5 14w
...
овој пат ќе мора малку да се вратам на претставувањето затоа што некои работи кои се многу важни не може да се занемарат.

вообичаено растенијата имаат потреба од 0,5-1W на литар зависно изборот на растенија. твојот аквариум е 98 литри (скоро 100 литри да заокружиме), а осветлувањето е само 14W! тоа е драстично помалку за да можат да опстанат и помалку захтевните растенија.

мое мислење дека следен чекор е осветлувањето, односно да набавиш уште неколку неонки или евентуално ЛЕД да составиш кој ќе допринесе и со малку подобар ефект.

за наната и криптокурната не верувам дека ќе имаш потреба од кој знае какво ѓубриво за да се хранат, но доколку го средиш осветлувањето мислам дека ќе бидат во добра состојба. ако сакаш да ставиш други позахтевни растенија тогаш ќе мораш и осветлувањето да го средиш и плус да поставиш подлога за нив.

како и да е, во двете ситуации според мене осветлувањето е пожелно да се промени.

за крај, сите овие промени да се прават додека аквариумот е полн бара повеќе време и работа.
добро би било прво да направиш план што сакаш да направиш од него за да не бидеш ставен во ситуација постојано нешто да менуваш. таквите промени може да те однесат во погрешна насока, значи ако се решиш да ги задржиш сегашниве растенија можеш само да го промениш осветлувањето, но доколку ставиш други, а тие ги немаат минималните услови ќе мора да го растуриш аквариумот и да почнеш од нула или од почеток.
Ke se potrudam da najdam novo osvetluvanje ... nesum baral po internet i nezbam dali ima neonki od 50cm so pogolemi od  >50w ili toa e spored mene 5 neonki po 14w da sozdavat 70w ... ali ajde ke vidam na net ... blagodaram za sovetot

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Offline Donce

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Radovis
 • Age: 30
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Donce
« Reply #42 on: April 30, 2016, 07:54:44 AM »
za start kupi si "easy life" profito i carbo
Planirav da kupam tecno gubrivo no neznaev kakvo pa blagodaram za sovetot

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Offline Donce

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Radovis
 • Age: 30
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Donce
« Reply #43 on: April 30, 2016, 07:54:51 AM »
za start kupi si "easy life" profito i carbo
Planirav da kupam tecno gubrivo no neznaev kakvo pa blagodaram za sovetot

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  38%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Re: Donce
« Reply #44 on: April 30, 2016, 07:57:56 AM »
Ke se potrudam da najdam novo osvetluvanje ... nesum baral po internet i nezbam dali ima neonki od 50cm so pogolemi od  >50w ili toa e spored mene 5 neonki po 14w da sozdavat 70w ... ali ajde ke vidam na net ... blagodaram za sovetot

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Можеш со лед или штедливи или со нивна комбинација да завршиш работа ако не најдеш од неонките.

Offline Donce

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Radovis
 • Age: 30
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Donce
« Reply #45 on: April 30, 2016, 07:59:18 AM »
за овие треви не треба ни профито ни карбо истите ги одгледувам со години
Pa da i jas taka mislam posto ovie golemite se nabaveni od akvarium vo koj mojot prijatel necepkal nisto 4godini osven sto ja potkastruval .... mi kaza deka nekoristel nikakvo gubrivo a podlogata nebese nesto posebno pesok od reka :)
Problemot bese so malite sto gi imav prethodno tie mi se skapaa :(
Se grizam da ne ja izgubam i nanata posebno mi e omilena no slabo napreduva

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 32
 • Posts: 367
 • Activity:
  1%
 • Karma: 13
Re: Donce
« Reply #46 on: April 30, 2016, 11:13:13 AM »
другата тревка ти е cryptocoryne aponogetifolia сум ја раснел и со 0,3 вати на литар....... имаш 60 цм т8  18 вати стави барем 2 или пробај со т5

Offline deko

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: skopje
 • Age: 29
 • Posts: 56
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
Re: Donce
« Reply #47 on: May 01, 2016, 07:28:50 AM »
Stavi barem podloga od treset pod pesokot, dodadi iste edna neonka i procitaj malce za PPS pro gubrenje ima dosta na forumov i ne e skapo i dosta pristapno. Dovolno e treset pod pesokot i dve tri neonki za pocetok posle samo ke se nadgraduvas, viktorr poubavo ke ti objasni kaj nego na ednostaven nacin vo akvariumot nema mesto igla da pustis od trevi. Crnata pozadina e ednen od najdobrite soveti so sum gi dobil od forumov pa ja preporacuvam za sekoj akvarium.. za trefki ne se sekiraj ima dosta luge od forumov so patuvaat i mnogumina ke ti pomognat da de snabdis so korencinja.

Offline Donce

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Radovis
 • Age: 30
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Donce
« Reply #48 on: March 01, 2017, 11:47:27 AM »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  16%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Donce
« Reply #49 on: March 01, 2017, 10:31:17 PM »
 desetka одличен напредок
Цревото не ти треба. Повеќе од доволно е пумпата што врти

Offline Donce

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Radovis
 • Age: 30
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Donce
« Reply #50 on: March 02, 2017, 02:00:29 AM »
Posto filter pumpata mi se rasipa sakam da kupam sega kanister ,ke bide li funkcionalen i poefikasen , filter materijali aktiven jaglen prsteni se toa vo celina ke dadat li odlicni rezultati pred se cista i bistra voda  ... pa da mi predlozete nesto za 100l akv.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  16%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Donce
« Reply #51 on: March 02, 2017, 03:00:10 AM »
Kanister so prtok od 500 litra na cas ili pogolem

Offline Donce

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Radovis
 • Age: 30
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Donce
« Reply #52 on: April 10, 2017, 11:48:59 AM »
« Last Edit: April 10, 2017, 12:56:24 PM by pocttopus »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  38%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Re: Donce
« Reply #53 on: April 10, 2017, 01:02:01 PM »
Делува подобро само сака уште малку средување.  :icon_thumright:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7422
 • Activity:
  38%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Re: Donce
« Reply #54 on: September 03, 2017, 02:04:32 AM »
@Donce има некаква промена аквариумот? Може некоја нова слика да ставиш? :happy:

Tags:
 

Users Online Users Online (32)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal