collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Каде може да се најде кварцен песок, најдов по огласиве и во бои но дали е за аквариумски потреби?
[Login or Register]

Link

Author Topic: Кварцен песок  (Read 5511 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline 7n00dle7

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Кварцен песок
« on: March 17, 2016, 08:07:53 AM »
Каде може да се најде кварцен песок, најдов по огласиве и во бои но дали е за аквариумски потреби?
[Login or Register]

Offline Kiko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2015
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Кварцен песок
« Reply #1 on: March 17, 2016, 09:03:50 AM »
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=5954

Само не знам дали сеуште го има, и дали го бива... А за овој обоениов, што знам што да ти кажам, ризичен ми е некако, кој знае што содржи...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Кварцен песок
« Reply #2 on: March 17, 2016, 09:16:15 AM »
многу членови сме земале кварцен песок од кај стакларата Усје.
има и мапа на форумов каде е обележано од каде се влегува за полесно наоѓање, треба само да ја побараш преку search полето.

до сега на форумов никој не барал да се информира за обоени песоци, едноставно не ги личи во аквариум макар бил и кварцен ама секој одлучува според неговиот вкус, но поголемиот дел од форумов никој не помислил на таков вид на песок.  :no:

едит: еве ја темата со песокот од усје.
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=5954.msg94352#msg94352

Offline 7n00dle7

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Кварцен песок
« Reply #3 on: March 17, 2016, 02:13:11 PM »
Многу членови сме земале кварцен песок од кај стакларата Усје.
Има и мапа на форумов каде е обележано од каде се влегува за полесно наоѓање, треба само да ја побараш преку search полето.
едит: еве ја темата со песокот од усје.
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=5954.msg94352#msg94352
Темата за песокот од Стаклара завршува со пост во кој член кажува дека повеќе песокот не е кварцен и мириса на нафта...
До сега на форумов никој не барал да се информира за обоени песоци, едноставно не ги личи во аквариум макар бил и кварцен ама секој одлучува според неговиот вкус, но поголемиот дел од форумов никој не помислил на таков вид на песок.  :no:
Обоени мислам на темна варијанта, Црн, Кафеав и посветлите варијации од тие бои...
Зар нема да изгледа убаво аквариум со црн кварц, од него излага зелена флора, мислам дека добар контраст би дошло...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Кварцен песок
« Reply #4 on: March 17, 2016, 02:51:20 PM »
сега видов дека @Kiko ја објавил темата во погорниот пост, не забележав.  :embarrass:
јас имав земено од таму песок и не мирисаше на нафта, инаку цел објект мириса на нешто чудно ама не на нафта... тоа е градилиште таму, не очекувајте ориентална арома.  aha

ете има мапа, можеш да одиш на лице место и да погледнеш.
ако ти мириса песокот, не го земај... ако ти фаќа око земај.

или пиши во темата од погоре, можеби @Dj има инфо за каде може да се најде квалитетен песок на друго место.


Offline 7n00dle7

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Кварцен песок
« Reply #5 on: March 17, 2016, 04:25:05 PM »
Јас имав земено од таму песок и не мирисаше на нафта, инаку цел објект мириса на нешто чудно ама не на нафта... Тоа е градилиште таму, не очекувајте ориентална арома.  aha
Кога било тоа, сеа брзо? Пред или после информацијата дека мириса на нафта? Како јас го разбрав тој пост е дека не станува воопшто збор како таму мириса туку како мириса песокот!!! Ако мириса на нафта од што би можело тоа да биде а??? Кој "ќе го тоа" испере што би рекол чичко Ѕинго а???


Ете има мапа, можеш да одиш на лице место и да погледнеш.
Ако ти мириса песокот, не го земај... Ако ти фаќа око земај.
Или пиши во темата од погоре, можеби @Dj има инфо за каде може да се најде квалитетен песок на друго место.
Па работата е да не се спрегне некој дури од Сарамзалино а да е сеуште истиот муабет (мириса на нафта)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Кварцен песок
« Reply #6 on: March 17, 2016, 04:38:11 PM »
значи имаш цела тема во која членовите пишале дека земале песок од истото место и гледај кога се објавени мислењата. :police:
е сега јас да одам да проверам дали во моментов мириса на нафта или не!?  aha

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Кварцен песок
« Reply #7 on: March 17, 2016, 10:53:54 PM »
Pesokot kakov i da e - se pere
Mojot ne mirisase na nikakva nafta koga go kupuvav
Taka da za tie pari se isplati da odis i od Sramzalino ako treba. Ili javi im se pa neka ti pratat na nevideno do doma.

Offline 7n00dle7

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Кварцен песок
« Reply #8 on: March 18, 2016, 12:42:19 AM »
Значи имаш цела тема во која членовите пишале дека земале песок од истото место и гледај кога се објавени мислењата. :police:
"Значи" прочитав темата и нагласив aha дека во последниот пост ДОБРОНАМЕРНИК кажува дека мириса на нафта!!! "Гледај кога се објавени мислењата. :police:" видов кога се објавени мислењата па баш и поради тоа прашувам, (безмалку една година покасно) или само кај мене е 18.03.2016 :dontknow: 
Е сега јас да одам да проверам дали во моментов мириса на нафта или не!?  aha
"Значи" јас само те прашав кога било кога си земал, пред или после објавата на челонот за мирисањето на нафта и секако ако сакаш да споделиш(ако ти текнуава кога било тоа) но според твојов однос, и да живееш на 2 мин. од местото или пак да мора да поминеш  оддтаму за каде и да одиш, не очекувам да споделиш...

Pesokot kakov i da e - se pere
Mojot ne mirisase na nikakva nafta koga go kupuvav
Taka da za tie pari se isplati da odis i od Sramzalino ako treba. Ili javi im se pa neka ti pratat na nevideno do doma.
Песок каков и да е не се пере, поготово песок и поготово ако одстоил па макар и еден ден со нафта (не во нафта, во нафта и со фамин нема да го испереш)!!! Уствари и едно килско кофиче со чист песок да му ставиш малку нафта и одма да земеш да го переш нема да го испереш без употреба на некои средства (ама па после со што ќе ги испереш тие средства)

Добро бе дечки; девојки(ако ги има), што е толку нејасно и иритирачки што прашувам???
Постот од таа тема е од пред една година, еве ај конкретно да прашам: дали ти @DimitarJ и ти @pocttopus имате земено од таму од песокот после « Reply #28 on: June 07, 2015, 14:54:31 »
"Значи" вас ве тагнав пошто вашево реплицирање не ми се допаѓа!!! Како ли ве испровоцирав или навредив стварно не ми е јасно!?
ЕВЕ ВИ ПРИМЕР ЗА НОРМАЛЕН ПОСТ-РЕПЛИКА:
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=5954

Само не знам дали сеуште го има, и дали го бива... А за овој обоениов, што знам што да ти кажам, ризичен ми е некако, кој знае што содржи...

"Значи" членот постира со намера колку може да помогне, ова вашево на ништо не личи!!!
Ако мојот однос е неисправен>пишете-кажете, да сменам... На крај краева па не мора да реплицирате ако не саката да помогнете (дали на мене или воопшто) или па ако до толку сум прекорачил, гледам дека сте админстратори па удрете бан...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Кварцен песок
« Reply #9 on: March 18, 2016, 01:20:37 AM »
епа штом си видел дека се од пред една година или ќе мора да се стрпиш да добиеш одговор како поново инфо или ќе мора самиот да отидеш и да провериш на лице место. мислам дека втората опција да отидеш е многу подобра затоа што во скоро време не верувам дека некој земал песок од таму.

јас кога го земав песокот не мирисаше на нафта и тоа го наведов веќе погоре, а другите членови имале можеби спротивно искуство од моето и за да не се натегаме кој е во право или не, повторно доаѓаме до ситуација да отидеш и да провериш.

секој песок се пере, а дали може да се испере од нафта е прашање на нашата упорност во перењето.
ако песокот не е со нафта, тогаш џабе е муабетот и паниката дека нема од каде да се најде песок.  :dontknow:

и за крај ние не сме тука да банираме членови, туку да помогнеме и правилно да те насочиме и ние како администрација, а исто така форумов не би бил форум и без членовите од кои исто така можеш да добиеш совети.  затоа нема потреба да тераме муабет со „банирање“ затоа што подобро е да гледаме како да ти помогнеме да си најдеш песок во најскоро време.  :icon_thumright:

дали во ова мое мислење повторно има нешто спорно? :icon_scratch:

Offline 7n00dle7

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Кварцен песок
« Reply #10 on: March 18, 2016, 01:55:05 AM »
Епа штом си видел дека се од пред една година или ќе мора да се стрпиш да добиеш одговор како поново инфо или ќе мора самиот да отидеш и да провериш на лице место. Мислам дека втората опција да отидеш е многу подобра затоа што во скоро време не верувам дека некој земал песок од таму.
Мислам дека не напињав за одговор по креирањето на темата, ако сум грешка се извинувам... Моето досаѓање беше околу инфо за некој во брзо време ако зимал после обавувањето за (мирисот на нафта), а една година не е баш брзо, но еве се извинувам за тоа досаѓање и за неконкретноста на моите постови односно прашање...

Дали во ова мое мислење повторно има нешто спорно? :icon_scratch:
Спорно немало никогаш ниту од твојот прв оговор па натаму, ниту во последниот на @DimitarJ, туку имаше(и сеуште има) hostile тон во вашите постови од типот: имаш друга тема, ете ти мапа, што во превод би било(бар како ја сватив) прочитај не биди мрзлив, иако два пати ја прочитав таа тема и иако прашав дали некој зимал после објавата дека смрди на нафта...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Кварцен песок
« Reply #11 on: March 18, 2016, 03:00:25 AM »
да не должам многу, накратко и наједноставно е да го искористиш инфото со мапа и телефонски број и самиот да се информираш за песокот.
да отидеш на лице место кога патот ќе те носи натаму и да се увериш самиот дали ти прави мерак или не.

на крајот сподели искуство каков е песокот после 1 година доколку се решиш да отидеш до местото.  :icon_thumright:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Re: Кварцен песок
« Reply #12 on: March 18, 2016, 04:45:39 AM »
Petrovski, skoro sekoja prodavnica sega drzi i pesok a akvariumi, ponekogas i izmiena!  Sekoe stovariste ima pesok, ako imas sreka ke naletas na siten zolt recen pesok za fasadi koj e odlicen za akvariumi

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Кварцен песок
« Reply #13 on: March 18, 2016, 05:12:46 AM »
Јас сум купувал и мене не ми мирисал на нафта.
Ама ја спотера ти со песоков - ко божем златко ќе купуваш
Оди и види, па пиши овде каков е.

Offline 7n00dle7

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Кварцен песок
« Reply #14 on: March 18, 2016, 05:17:29 AM »
Страшна е разликата во цената во Скопјево... Ај за песок не сум прашувал па не можам да зборам ама за останативе работи опрема и риби огомна разлика... Еве конкретен пример: како може килограм керамички прстени во друг град во Македонија да чини 250ден. а во Скопје за тие пари можеш да земеш најмногу половина килограм. Пумпа за воздух конкретно: Champion CX-0078 280ден. јас ја земав 570ден. а одпосле барајќи други работи прашував и за неа да видам колку сум се заебал, најевтино што најдов беше 420ден. и има многу други примери да не набројувам...

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Re: Кварцен песок
« Reply #15 on: March 18, 2016, 05:20:54 AM »
epa ubo vi pravet na vas skopjanchistata boske boske imate pari vie

Imas sega na FB sekakvi dukani od sekade, duri ima i online shop za akvaristika  :icon_thumright:


Offline 7n00dle7

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Кварцен песок
« Reply #16 on: March 18, 2016, 05:24:14 AM »
Јас сум купувал и мене не ми мирисал на нафта.
Ама ја спотера ти со песоков - ко божем златко ќе купуваш
Оди и види, па пиши овде каков е.
Па немаше да ја спотерам да кога веќе пишувате на темата, наместо коментари од типот јас сум зимал и не мирисал, кажете дали тоа било во изминативе неколку месеци или пред 3 години...
Јас кога почнав да возам дизелот чинеше 20ден. а плинот 11 ден. па и покрај таа цена на плинот беше неисплатливо да се вози на плин(if you know what i mean)

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Re: Кварцен песок
« Reply #17 on: March 18, 2016, 05:28:27 AM »
Site se ovde da ti pomognat i kako takvi citaj gi komentarite :) kako pomos

nov si i mozebi taka ti deluva "tonot" :) no ne e taka

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Re: Кварцен песок
« Reply #18 on: March 19, 2016, 02:26:26 AM »
Јас сум купувал и мене не ми мирисал на нафта.
Ама ја спотера ти со песоков - ко божем златко ќе купуваш
Оди и види, па пиши овде каков е.
Dimitar te molam ne imenuvaj vo postovive ja ne sum kriv za nisto hahahahah.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Кварцен песок
« Reply #19 on: March 19, 2016, 03:19:53 AM »
 boske

Tags:
 

Users Online Users Online (18)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal