collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:21:10 PM]


Sreken rodenden by p
[July 12, 2020, 07:27:29 AM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[July 06, 2020, 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]

The first post content
Прашав и во темата за стакло па еве и тема да отворам на која ќе бидат ажурирани и промените

Во план сум да правам два мои аквариуми и тоа:
1. 80х35х40 кој ќе биде поставен на купечка монтажна сталажа
2. ?х40х? Ќе се отвора дел од преграден зид каде ќе биде поставен.
Потребен е совет за должина и висина, ширината е таа нема простор за комбинација тоа е максимумот а  другиве две непознати може да се конбинира. Мојата замисла беше до 150 должина и 50 висина. Е сеа од теоријата и искуствата што успеав да ги соберам по нетов дојдов до заклучок дека висината е најголемото зло во поглед на сигурноста на самиот аквариум.
И еден аквариум на баџото:
3. 100х40х50 која ќе биде вграден во зид

Потребни се совети во поглед на сигурност, квалитет на изработка и секако најважното буџет.
Го споменувам како најважно буџетот затоа што за евтина изработка си најдов стаклар кој ми го направи аквариумот кој во моментов го имам 60х45х40 со 6мм стакло за 1000 ден.
Околу нова година беше и каде и да прашав тогаш на сите сумата им беше 1700-2500ден.
Е сеа пораснаа апетитите ама па и стравот , сепак за сите три аквариуми се работи за поставеност во дневен простор каде не дај боже при крах, штетата би била огромна.

Пингајте или дајте понуди, сакате на темава сакате во приватна порака...

Link

Author Topic: ИЗРАБОТКА НА АКВАРИУМИ  (Read 3106 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline 7n00dle7

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
ИЗРАБОТКА НА АКВАРИУМИ
« on: May 17, 2016, 11:13:42 AM »
Прашав и во темата за стакло па еве и тема да отворам на која ќе бидат ажурирани и промените

Во план сум да правам два мои аквариуми и тоа:
1. 80х35х40 кој ќе биде поставен на купечка монтажна сталажа
2. ?х40х? Ќе се отвора дел од преграден зид каде ќе биде поставен.
Потребен е совет за должина и висина, ширината е таа нема простор за комбинација тоа е максимумот а  другиве две непознати може да се конбинира. Мојата замисла беше до 150 должина и 50 висина. Е сеа од теоријата и искуствата што успеав да ги соберам по нетов дојдов до заклучок дека висината е најголемото зло во поглед на сигурноста на самиот аквариум.
И еден аквариум на баџото:
3. 100х40х50 која ќе биде вграден во зид

Потребни се совети во поглед на сигурност, квалитет на изработка и секако најважното буџет.
Го споменувам како најважно буџетот затоа што за евтина изработка си најдов стаклар кој ми го направи аквариумот кој во моментов го имам 60х45х40 со 6мм стакло за 1000 ден.
Околу нова година беше и каде и да прашав тогаш на сите сумата им беше 1700-2500ден.
Е сеа пораснаа апетитите ама па и стравот , сепак за сите три аквариуми се работи за поставеност во дневен простор каде не дај боже при крах, штетата би била огромна.

Пингајте или дајте понуди, сакате на темава сакате во приватна порака...

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: ИЗРАБОТКА НА АКВАРИУМИ
« Reply #1 on: May 17, 2016, 11:15:50 AM »
abe zalepi si sam, nema kojznae sto filozofija, da bev skopje ke ti gi zalepev jas
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline 7n00dle7

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 40
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: ИЗРАБОТКА НА АКВАРИУМИ
« Reply #2 on: May 17, 2016, 11:20:29 AM »
abe zalepi si sam, nema kojznae sto filozofija, da bev skopje ke ti gi zalepev jas
Абе да, можеби нема филозофија, си направив-залепив еден 50х40х35 каде го ставив семето од кина, ама сепак се работи за литража, непознавање на квалитет на стаклото и ред други непознати.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7327
 • Activity:
  15%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: ИЗРАБОТКА НА АКВАРИУМИ
« Reply #3 on: May 17, 2016, 10:24:45 PM »
@7n00dle7 ако си од Скопје - едноставно е многу. Имаш еден куп продавници за акваристика и скоро сите лепат аквариуми. Го имаш овде на форумов @Dj & @Boris кои лепат. После го имаш @Miki . Доста акваристи за големи аквариуми го посетуваат Симе - БуЗо кај соборна у центар.
Моите аквариуми ги има лепено @Miki и немаат мака во техничка смисла. Мики е малку непедантен и може да му забега силиконот па да нема естетика некаде. Ама ако ставаш лајсни и тоа ќе се покрие.

Tags:
 

Изработка на аквариум

Started by }|{opukc

Replies: 31
Views: 2279
Last post December 12, 2009, 02:18:45 AM
by ПРЧО
Изработка на аквариум по DIN стандарди

Started by Cimento

Replies: 40
Views: 2927
Last post April 14, 2010, 12:28:25 AM
by ADZI
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal