collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Планирам да купам лаптоп и ми треба помош  за да го одберам подобриот. Во главно ќе го користам за дизајн (илустратор, фотошоп) за програмирање (јава, c#, wordpress и слично ), сурфање по нет, филмови и малку гејминг.

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Лаптоп?  (Read 2356 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Лаптоп?
« on: August 22, 2016, 03:23:16 AM »
Планирам да купам лаптоп и ми треба помош  за да го одберам подобриот. Во главно ќе го користам за дизајн (илустратор, фотошоп) за програмирање (јава, c#, wordpress и слично ), сурфање по нет, филмови и малку гејминг.

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]
Lose yourself in nature and find peace.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Лаптоп?
« Reply #1 on: August 22, 2016, 05:30:26 AM »
Toj od amc ti e dobar izbor

i7
SSD disk
graficka

ti se najdobra kombinacija za brzina za se sto ke posakas

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Лаптоп?
« Reply #2 on: August 22, 2016, 05:41:24 AM »
Кога земаш лаптоп има уште една работа на која треба да обрнеш внимание, а тоа е гаранцијата. Не е исто да имаш 1, 2 или 3 години гаранција. Особено ако се меѓународно признаени гаранциите, има голема разлика!

Според мене од сите брендови само DELL ми оставиле добар впечаток. Имаат многу добра подршка. Сум го носел мојот лаптоп кај нас, а плус истата гаранција ми важела и во странство кога откажало HDD-то. И во сите ситуации не сум имал никакви забелешки.

Кај DELL лаптопот ќе треба да му ставиш SSD (по можност Samsung) затоа што тој диск што е внатре претпоставувам дека работи на 5400rpm, а тоа е доста споро. Тој диск од 1TB можеш евентуално да го користиш како storage за податоци.

Генерално сите модели се во ред за таа намена што ја спомна, само кај мене голема улога има гаранцијата.

Offline koren

 • Banned
 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2016
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 50
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Re: Лаптоп?
« Reply #3 on: August 23, 2016, 12:08:18 AM »
Од искуство, 10 години во ИТ, препорачувам лаптопи од бизнис класа. Два лаптопи од ист производител со слични карактеристики но во различни класи, обична и бизнис, и те како се разликуваат не само во цена туку и во конструкција на куќиштето, издржливост на физичко малтеретирање при транспорт, а со тек на време и перформанси.

Кај обичните лаптопи со време откажуваат портови, а перформансите осетно опаѓаат.

Зависно од потребата за мобилност, лаптоп од средна големина е позгоден од голем лаптоп.

Гејминг: ако не планираш додатно да приклучиш монитор веројатно и нема да го користиш за игри.

Програмирање: можеби е убаво да имаш предвид да доземеш докинг станица и монитор.

Покрај ова се сложувам и со предходните постови на темава освен препораката за Dell бидејќи немам многу искуство со нив.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Лаптоп?
« Reply #4 on: August 23, 2016, 12:12:42 AM »
jas pred 2 meseci si  kupiv Asus ROG, gejmerski, bidejki ne mozam da dojdam na red od sinovite na desktopot a igram WOT celo vreme, pred toa imav toshiba 700klasa, i5 so 1g graficka

i so toshibata i so ROG-ot problem e zaladuvanjeto, laptopite uzasno se great, toshibata imase momenti da kreva i 100 C a ROG-ot odi do 80 C (normalno, koristev i kuleri, i kupecki i DIY)

moj sovet, za tie pari da si nabildas eden desktop PC


Malce off topic :) ova e kulerot koj go spremam, vodeno ladenje, kofa ladna voda i akvaristicka pumpa  blee


[Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Лаптоп?
« Reply #5 on: August 23, 2016, 12:25:17 AM »
ova zaboraviv, ako sakas da testiras kompjuter, bilo laptop ili desktop toa so pravi so igri...ke vidis kakov konj/magare imas za trki

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Лаптоп?
« Reply #6 on: August 25, 2016, 12:15:51 AM »
Гаранцијата на сите Asus лаптопи гледам дека се движи околу 3 години, додека на Dell e 3 години. Но несакам AMD графичка. Тој од амц ми беше на прво место заради SSD-то. Ако земам друг лаптоп е треба да земам и SSD. Цената за 256 gb SSD е околу 5000 денари.

@Admin како си задоволен од ROG-от? И која серија е? Го гледав и овој [Login or Register]
Инаку во право си за тие пари може да се направи змеј од компјутер, но мене ми треба лаптоп сега одам на универзитет па треба да имам компјутер со мене.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Лаптоп?
« Reply #7 on: August 25, 2016, 12:29:57 PM »
g551jw e mojot, i7, 16g ram i 960 nvidia 2giga, nemam ssd, no  sega zasega ne mi ni treba

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Лаптоп?
« Reply #8 on: August 25, 2016, 01:37:01 PM »
Гаранцијата на сите Asus лаптопи гледам дека се движи околу 3 години, додека на Dell e 3 години.
...
Не дека сакам да те предомислам да го смениш брендот ама не видов дека е наведена гаранцијата на вебот.
Во СЕТ компјутери го имале истиот модел што го гледаш во моментов. Тој бил со 730 дена гаранција или тоа се 2 години.
[Login or Register]

Ако во AMC го имаат со 3 години, не се мисли многу, земи го и нема да згрешиш. И цената му е за 6.000 денари пониска од СЕТ, башка го имаат на лагер. А понатаму за тие пари ќе можеш си земеш солиден SSD Samsung 850 Evo 250gb.

Ако налеташ на лаптоп во кој е вграден SSD на Kingston V300 серија или HyperX погледни ја споредбата и добро размисли која опција вреди повеќе: [Login or Register]

Како и да е Asus-от во AMC има солидна цена без SSD диск. :icon_thumright:

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Лаптоп?
« Reply #9 on: August 26, 2016, 02:59:33 AM »
Грешка poctto на Asus гаранцијата е 2 години.
Ќе отидам до амц да се распитам за гаранција па и за дисплејот на рог-от (дали е IPS) па ќе одлучам.
Само лошо е тоа што ги немаат лаптопите на лагер во Струмица па неможам да ги видам (пробам тастатура, mouse) материјали на изработкаи сл.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Лаптоп?
« Reply #10 on: August 26, 2016, 03:24:26 AM »
^ според спецификација моделот што е со i7-ка би требало да има IPS FHD екран.
[Login or Register]

Quote
Display
15.6'' 16:9 HD (1366x768)/Full HD (1920x1080)/IPS FHD (1920x1080) anti-glare

Најдобро е да се јавиш во Скопје и да ги прашаш.   :happy:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Лаптоп?
« Reply #11 on: September 08, 2016, 09:27:25 PM »
Што ти рекоа за моделите!? Успеа ли да ги видиш на лице место!?

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Лаптоп?
« Reply #12 on: September 13, 2016, 02:32:10 PM »
Ви благодарам за помошта :D. Земав Asus f555LB. Засега сум многу задоволен, па се надевам дека ќе работи на високо ниво во следните 3-4 години.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Лаптоп?
« Reply #13 on: September 13, 2016, 10:35:39 PM »
So srekja da si go koristis

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Лаптоп?
« Reply #14 on: September 14, 2016, 03:51:56 AM »
Со среќа да се служиш и десетки да редиш.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Лаптоп?
« Reply #15 on: September 14, 2016, 09:03:21 PM »
so zdravje da si go sluzis  applause

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Лаптоп?
« Reply #16 on: July 18, 2017, 11:36:32 PM »
Ви благодарам за помошта :D. Земав Asus f555LB. Засега сум многу задоволен, па се надевам дека ќе работи на високо ниво во следните 3-4 години.
@AFROMAN како си задоволен од лаптопот до сега? Дали му стави SSD? Гаранција колку време доби?
Сега јас гледам да одберам некој лаптоп 17'' и во избор влегуваат некои модели на Асус.  5805

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Лаптоп?
« Reply #17 on: July 25, 2017, 11:54:58 PM »
Некој да има кабилејк процесор? Дали вредат за парите или може да се користи и нешто постаро?

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Re: Лаптоп?
« Reply #18 on: July 26, 2017, 08:59:16 AM »
Poctto лаптопот е супер, си ја врши работата.
SSD имаше кога го купив.
Гаранцијата е 24 месеци.
Единствено не ми се допага што диспјелот не е IPS.
Lose yourself in nature and find peace.

Tags:
 

Users Online Users Online (20)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal