collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Да го испоштовам редот и да го представам мојот аквариум. Ye Olde Dream односно стар сон, бидејќи веќе дваесетина години сакав убав тревен аквариум и конечно се решив да го остварам сонот.

Dry Start Method:
• засаден 29.05.2016
• наполнет 04.07.2016Димензии: 60 x 40 x 40 - стакло 1 cm. Го купив од оглас на форумов, огромна благодарност до Иљо.

Волумен: 80-90 L (внатре), ефективно околу 65 L вода

Филтрација: 960 L/h канистер Атман CF-800

Oсветлување: почнав со 2 x 60 cm T8 Philips 18W/865, сега веќе една недела користам Chihiros A601 и А601М порачани од еБеј.

CO2: 5 Kg ПП апарат, dual stage regulator, in-line 12/16 mm reactor, 0,5~2 bubble/sec

Подога:
• експандирана глина (1-2 cm)
• 1:6:6 волумен: глина од Китка, тресет GramoFlor, Glistal Bioredworm (1-2 cm), и малце песок за да не се компактира
• SERA Floredepot (< 1 cm)
• Tetra CompleteSubstrate (< 1 cm)

Аквариумот е покриен со 2 mm стакло кое стои на 4 акрилни држачи што ги порачав од Aliexpress

Декорација: мангрови дрва x 2

Растенија (99% од eBay):
• Alternanthera Red
• Alternanthera Reineckii Mini
• Anubias - Mini
• Anubias - Pangolino
• Anubias - Pinto White
• Bacopa Caroliniana
• Bacopa Monnieri
• Bacopa Monnieri Compact
• Bolbitus Heudelotii
• Bucephalandra Kedagang Mini
• Bucephalandra Brownie Black
• Bucephalandra Brownie Blue
• Ceratopteris Cornuta
• Ceratopteris Thalicroides
• Cryptocorynes Beckettii
• Echinodorus Golden Flame
• Echinodorus Vesuvius - Corkscrew sword
• Eleocharis Acicularis
• Eleocharis Parvula
• Eleocharis Vivipara
• Glossostigma Elatinoides
• Hemianthus Callitrichoides - Cuba
• Hemianthus Micranthemoides   
• Hydrocotyle Tripartita Japan
• Hydrocotyle Verticillata - Whorled pennywort
• Hygrophila Pinnatifida
• Lilaeopsis Novae-zelandiae
• Limnophila Aromatica
• Limnobium Laevigatum - Amazon frogbit
• Ludwigia Mini Super Red
• Marsilea Crenata
• Micranthemum - Monte Carlo
• Microsorum Pteroptus Mini Narrow - Java Fern
• Monosolenium Tenerum - Pelia
• Moss - Thailand
• Moss - Christmas
• Nymphoides Hydrophylla Taiwan
• Pogostemon Helferi - Downoi
• Rotala Rotundifolia Indica
• Staurogyne Repens
и уште неколку други

Животни:
• 24 Cardinal Tetra
• 6 Neon Tetra
• 2 Ancistrus
• едно/две црвени ракчиња
• pond snail

Работен режим:
Во работни денови светлото се пали два пати на ден, од 07 до 11 часот, а потоа од 17 часот до 01 после полноќ - вкупно 12 часа.
За викенд светлото се пали во 11 часот и се гаси во 01 после полноќ - 13 часа.
СО2 се пушта 15 минути пред да се вклучи светлото и се гаси 15 минути пред да се исклучи светлото.

Вода менувам на два дена по 20-30% и еднаш неделно по 50%. На ukaps.org прочитав [Login or Register] дека чиста и свежа вода е најважен фактор за здрави риби и треви, решив да проверам.

Дневно додавам по 1 ml Sera florena, 1 ml Plantela градинарско ѓубриво, 2 ml EasyCarbo, 2 ml хидроген. При промена на вода додавам по малку горка сол - магнезиум сулфат.

---

Моментално аквариумот не е во најдобра состојба бидејќи две недели бев на одмор, имам од сите можни видови алги - предпоставувам ќе им го најдам крајот со повторно редовно одржување.

Link

Author Topic: Ye Olde Dream  (Read 2751 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline koren

 • Banned
 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2016
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 50
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Ye Olde Dream
« on: September 03, 2016, 12:49:37 PM »
Да го испоштовам редот и да го представам мојот аквариум. Ye Olde Dream односно стар сон, бидејќи веќе дваесетина години сакав убав тревен аквариум и конечно се решив да го остварам сонот.

Dry Start Method:
• засаден 29.05.2016
• наполнет 04.07.2016Димензии: 60 x 40 x 40 - стакло 1 cm. Го купив од оглас на форумов, огромна благодарност до Иљо.

Волумен: 80-90 L (внатре), ефективно околу 65 L вода

Филтрација: 960 L/h канистер Атман CF-800

Oсветлување: почнав со 2 x 60 cm T8 Philips 18W/865, сега веќе една недела користам Chihiros A601 и А601М порачани од еБеј.

CO2: 5 Kg ПП апарат, dual stage regulator, in-line 12/16 mm reactor, 0,5~2 bubble/sec

Подога:
• експандирана глина (1-2 cm)
• 1:6:6 волумен: глина од Китка, тресет GramoFlor, Glistal Bioredworm (1-2 cm), и малце песок за да не се компактира
• SERA Floredepot (< 1 cm)
• Tetra CompleteSubstrate (< 1 cm)

Аквариумот е покриен со 2 mm стакло кое стои на 4 акрилни држачи што ги порачав од Aliexpress

Декорација: мангрови дрва x 2

Растенија (99% од eBay):
• Alternanthera Red
• Alternanthera Reineckii Mini
• Anubias - Mini
• Anubias - Pangolino
• Anubias - Pinto White
• Bacopa Caroliniana
• Bacopa Monnieri
• Bacopa Monnieri Compact
• Bolbitus Heudelotii
• Bucephalandra Kedagang Mini
• Bucephalandra Brownie Black
• Bucephalandra Brownie Blue
• Ceratopteris Cornuta
• Ceratopteris Thalicroides
• Cryptocorynes Beckettii
• Echinodorus Golden Flame
• Echinodorus Vesuvius - Corkscrew sword
• Eleocharis Acicularis
• Eleocharis Parvula
• Eleocharis Vivipara
• Glossostigma Elatinoides
• Hemianthus Callitrichoides - Cuba
• Hemianthus Micranthemoides   
• Hydrocotyle Tripartita Japan
• Hydrocotyle Verticillata - Whorled pennywort
• Hygrophila Pinnatifida
• Lilaeopsis Novae-zelandiae
• Limnophila Aromatica
• Limnobium Laevigatum - Amazon frogbit
• Ludwigia Mini Super Red
• Marsilea Crenata
• Micranthemum - Monte Carlo
• Microsorum Pteroptus Mini Narrow - Java Fern
• Monosolenium Tenerum - Pelia
• Moss - Thailand
• Moss - Christmas
• Nymphoides Hydrophylla Taiwan
• Pogostemon Helferi - Downoi
• Rotala Rotundifolia Indica
• Staurogyne Repens
и уште неколку други

Животни:
• 24 Cardinal Tetra
• 6 Neon Tetra
• 2 Ancistrus
• едно/две црвени ракчиња
• pond snail

Работен режим:
Во работни денови светлото се пали два пати на ден, од 07 до 11 часот, а потоа од 17 часот до 01 после полноќ - вкупно 12 часа.
За викенд светлото се пали во 11 часот и се гаси во 01 после полноќ - 13 часа.
СО2 се пушта 15 минути пред да се вклучи светлото и се гаси 15 минути пред да се исклучи светлото.

Вода менувам на два дена по 20-30% и еднаш неделно по 50%. На ukaps.org прочитав [Login or Register] дека чиста и свежа вода е најважен фактор за здрави риби и треви, решив да проверам.

Дневно додавам по 1 ml Sera florena, 1 ml Plantela градинарско ѓубриво, 2 ml EasyCarbo, 2 ml хидроген. При промена на вода додавам по малку горка сол - магнезиум сулфат.

---

Моментално аквариумот не е во најдобра состојба бидејќи две недели бев на одмор, имам од сите можни видови алги - предпоставувам ќе им го најдам крајот со повторно редовно одржување.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Ye Olde Dream
« Reply #1 on: September 03, 2016, 12:58:03 PM »
Top akvarium, bravo.
 560855

Offline Mile Angeleski

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2016
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Ye Olde Dream
« Reply #2 on: September 03, 2016, 01:01:23 PM »
Naucna fantastika  560855

Offline Macedon

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Prilep
 • Age: 43
 • Posts: 24
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Ye Olde Dream
« Reply #3 on: September 03, 2016, 02:29:22 PM »
Bravo decko ti si profesionalec ;)  560855

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Ye Olde Dream
« Reply #4 on: September 03, 2016, 03:22:17 PM »
 560855

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Ye Olde Dream
« Reply #5 on: September 04, 2016, 03:14:42 AM »
моето искуство ми кажува дека нема потреба од толкави промени на вода бидејќи цело време параметрите ќе се изместуваат мислам дека ако намалиш време траење на осветленост ,промени на вода и ако издозираш убаво со калиум алгата ќе се изгуви иначе топ си е скајпот

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Re: Ye Olde Dream
« Reply #6 on: September 04, 2016, 11:04:17 PM »
560855 za absolutniot rekord na vidovi trevki na kvadraten metar !!
Gorjan, interesen tekst vo linkot sto go davas, no fokusot e povekje na nestetnosta na KH GH i CO2 za ripkite, odkolku za cestite promeni na voda.
Vo sekoj slucaj ako ima nesto sto ne mu e mesto vo akvariumot i redovno se sozdava ili dodava vo nego, samo cesti promeni moze da go resat ...

Offline koren

 • Banned
 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2016
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 50
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Re: Ye Olde Dream
« Reply #7 on: September 04, 2016, 11:50:35 PM »
Благодарам за сите коментари.

Во право си Владо, во текстот се јавуваат доста интересни тврдења, во главно за параметрите што ти ги наведе.
Знаеш дека имав намера да одам на RO систем за да регулирам повеќето од нив, но дел од текстот ми фати око:
Quote
If you simply keep the tank clean and free of organic debris then all those other parameters that folks obsess over are rendered moot. If there is a secret to plant and fish keeping is that of cleanliness via water changes and removal of organic debris.

Затоа одлучив да игнорирам: pH, GH, KH, ... и да се посветам на редовно одржување и промена на вода. Ова секако не се однесува на аквариуми за мрест.
Сеуште немам доволно податоци да дадам дефинитивен заклучок, како што и самиот велиш - хобиво си бара трпение, време, и постојано набљудување :)
Можеби Виктор е во право, но тоа останува да го проверам „на своја вода“.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Ye Olde Dream
« Reply #8 on: September 05, 2016, 11:24:53 AM »
 560855

Offline Biljana Zafiroska

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Sep 2016
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Ye Olde Dream
« Reply #9 on: September 07, 2016, 01:19:34 PM »
Predobar e, za ova moze samo da se sonuva...

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Ye Olde Dream
« Reply #10 on: September 07, 2016, 11:48:36 PM »
под параметри не мислев само на пх,гх, кх тука и на НПК поготово при промена на вода Н  осцилира многу што мислам дека предизвикува алга,мењам 15 - 20 проценти неделно веќе со години и грам алга немам освен зелена тоцкаста помалку

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal