collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво дечки

Дојде време е да го претставам и мојот аквариум.
Повторна активација на аквариумот  после неколку години ( како шо гледам од 2011 ).

Аквариум фабрички Aquael - Brillux.

Димензии :  80 x 35 x 40 см

Литража :  102 литри

Филтрација :  Канистер  Aquael  PressureMax  600 l/h

Осветлување :  T5 - 2 x 24 W  IP67 water-proof lighting 
                             фотопериод 8 часа

Подлога :  Seachem Flourite

Декорација :  Сега за сега нема

Растенија :  99 % ceratopteris siliquosa
                       pogostemon helferi

Риби :  Плати
            Коридораси
            Rummy nose tetra
            Red phantom tetra

Останато :  Црна позадина,  Греач 100 W, Спринклери


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]

Link

Author Topic: Brillux 2  (Read 3824 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Brillux 2
« on: October 27, 2016, 01:41:30 PM »
Здраво дечки

Дојде време е да го претставам и мојот аквариум.
Повторна активација на аквариумот  после неколку години ( како шо гледам од 2011 ).

Аквариум фабрички Aquael - Brillux.

Димензии :  80 x 35 x 40 см

Литража :  102 литри

Филтрација :  Канистер  Aquael  PressureMax  600 l/h

Осветлување :  T5 - 2 x 24 W  IP67 water-proof lighting 
                             фотопериод 8 часа

Подлога :  Seachem Flourite

Декорација :  Сега за сега нема

Растенија :  99 % ceratopteris siliquosa
                       pogostemon helferi

Риби :  Плати
            Коридораси
            Rummy nose tetra
            Red phantom tetra

Останато :  Црна позадина,  Греач 100 W, Спринклери


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]
« Last Edit: October 27, 2016, 02:07:05 PM by pocttopus »

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Brillux 2
« Reply #1 on: October 27, 2016, 01:44:10 PM »
И едно прашање

Имам Easy Life Profito, Easy Life Easycarbo и Algexit со поминат рок неколку години.
Дали можи да се користат уште ?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Brillux 2
« Reply #2 on: October 27, 2016, 01:49:39 PM »
Ако се со поминат рок не верувам дека ќе имаш корист.
Инаку аквариумот е многу убав. БРАВО!!!   :headbang: applause
 560855

Ако ова е нов сетап, подобро да направиме нова тема за да имаме подобра дискусија во врска со него.
Слободно пиши како сакаш да ја именуваме новата тема.   :icon_thumright:

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Brillux 2
« Reply #3 on: October 27, 2016, 01:52:41 PM »
Можи да се префрли во нова тема, нема проблем.
Нека биди Brillux 2.

На Seachem течните ѓубрива се со неограничен рок на употреба.
Е сега незнам на Easylife дали има рок ради реда или навистина не се за употреба.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Brillux 2
« Reply #4 on: October 27, 2016, 02:10:57 PM »
Темата е одвоена и ставена е слика за насловна. Затоа е променето првото мислење, инаку се останува исто.  :icon_thumright:

За течните ѓубрива, самиот производител ставил рок на употреба што значи дека тој гарантира само за тој временски рок.
Е сега дали некој друг ги користел истите ѓубрива со поминат рок, тоа треба да кажат другите. Јас одбегнувам да користам нешто со поминат рок.

И многу е важно пред колку време е поминат рокот.

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 368
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
Re: Brillux 2
« Reply #5 on: October 28, 2016, 09:50:32 AM »
Браво едноставно а убаво П.С. имам користено easylife profito со поминат рок ништо лошо не ми се деси

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Brillux 2
« Reply #6 on: October 28, 2016, 12:43:43 PM »
Да ти кажам прави иако е едно растение, сепак е симпатично за око.
Поминатиот рок може само да има некој процент на намалено дејство.
 560855

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Brillux 2
« Reply #7 on: October 28, 2016, 01:43:59 PM »
 560855 За тоа колку е совршена едноставноста не треба да се трошат зборови. Си направил естетско чудо со една билка.Не треба било што да додаваш и одземаш за да уживаш во глетката.Сега дури и ке те копирам ама мора да ми дадеш некое коренче.
« Last Edit: October 28, 2016, 02:05:52 PM by ivica74sk »

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Brillux 2
« Reply #8 on: October 30, 2016, 12:05:34 PM »
@ivica74sk

Не е проблем за коренчина, има колку сакаш.
Само да средиме да ти пуштам некако од БТ.

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Re: Brillux 2
« Reply #9 on: October 30, 2016, 10:59:23 PM »
Originalno akvariumce  560855,
Ako mozes pisi kako go odrzuvas, dali stavas prihrana, kolku cesto menuvas voda,
i koga ti e postaven (eventualno cela prihrana da ti doagja od substratot)...

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Brillux 2
« Reply #10 on: October 30, 2016, 11:47:10 PM »
Аквариумот е поставен на 12.08.2016 со 5-6 коренчина, 4-5 см беа високи.
Подлогата долу целата е Seachem Flouriте, песок над неа уште немам додаено.
Се думам дали да докупам уште 3.5 кг Seachem Flouriте и да остани само тоа или да поставам песок 2-3 см горе.
Прихрана не додавам, уште немам набавено ( исто се двоумам за палета од Seachem или EasyLife ).
Имам Easy Life Profito, Easy Life Easycarbo, Easy Life Kalium-Potassium ама со поминат рок од 2014.
Ке пробам да додадваам од нив за почеток овај месец.
Вода менувам 20 литри на 7-10 дена, светло 10 часа и Algexit еве веке две дози како дадов.

Погостемонот стагнира, изгледа сака ЦО2.
Долу на средина имам уште една тревка не ја знам како се вика таа почна да пушта нови ливчина од коренот и добро се развива.
Иако целата е под сенка на цератоптерисот ( ја покрива од горе и нема директна светлина, треба да го скратам цератоптерисот ).

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Re: Brillux 2
« Reply #11 on: October 31, 2016, 12:15:11 AM »
Аквариумот е поставен на 12.08.2016 со 5-6 коренчина, 4-5 см беа високи.
Подлогата долу целата е Seachem Flouriте

Немам искуство со ова растение, набрзина прочитав за растението и субстратот и дефинитивно му одговараат условите кој си му ги обезбедил:
- микроелементи добива од субстратот
- макро изгледа му е доволно од рипките (нитрати од нитроген циклусот и фосфати од хранната)
- не му треба дополнително цо2 (пак е доволно е од рипките)
- калциум и магнезиум веројатно од 20% неделна промена на вода си добиваат

Мој совет е да додадеш уште од истата подлога а не да мешаш со песок, песокта полесно фаќа алга а и различна густина е може да ти падне испод субстратот...

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Brillux 2
« Reply #12 on: October 31, 2016, 11:38:52 AM »
Дечки една проба, да видиме дали можи вака да се гледат видеа.

На линкот има видео, пробајте да го гледате без да го спуштате кај вас, само play.

[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Brillux 2
« Reply #13 on: October 31, 2016, 11:45:58 AM »
Да, се гледа.  :icon_thumright:
Само не е подобро да го прикачиш на youtube?  5805

Уште една  560855 за видеото.

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Brillux 2
« Reply #14 on: October 31, 2016, 12:44:44 PM »
Немам акаунт отворено на Youtube.
Па се реков да пробам вака дали можи.
Ке пробам и со Youtube има време.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Brillux 2
« Reply #15 on: October 31, 2016, 12:50:00 PM »
Не е тешко, ти треба само Gmail адреса. Видеата од YouTube на форумов можат да се гледаат на самите теми, наместо да се отвараат нови прозорци. Мислам дека така е полесно за сите.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Brillux 2
« Reply #16 on: October 31, 2016, 01:57:20 PM »
 Ова бре таласа ко море. 560855

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Re: Brillux 2
« Reply #17 on: October 31, 2016, 10:42:52 PM »
Супер е и во четврта димензија, само звукот ти шшти или мене ми шштат слушалките :)

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Re: Brillux 2
« Reply #18 on: September 20, 2017, 11:42:34 AM »
Поминала цела година од ко сум пуштил слики  :embarrass:
Мали проблеми со пригушница, високи температури летово, се то си донесе промена на сетапот.
Неколку нови тревки, неколку нови рипчина, ...
Ај некое сличе, да видите поубо како изгледа сега


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]

Се надевам ке се читаме поке.Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Brillux 2
« Reply #19 on: September 20, 2017, 11:30:01 PM »
 560855
ednostavno i mnogu ubavo

Tags:
 

Users Online Users Online (14)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal