collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:26:21 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]


Среќна нова 2023 година by NO CARRIER
[January 01, 2023, 02:21:54 AM]

The first post content
kako vi opstojuva akvariumot vo ladni vremenski uslovi kako sto e ovaa nedela
jas mojot akvarium go imam vo soba koja  e so polsabo greenje taka da temp. na vodata mi namali nekade 4-5 stepeni
pozz

Link

Author Topic: Akvarium vo ladni uslovi  (Read 1830 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 37
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Akvarium vo ladni uslovi
« on: January 12, 2017, 08:02:40 AM »
kako vi opstojuva akvariumot vo ladni vremenski uslovi kako sto e ovaa nedela
jas mojot akvarium go imam vo soba koja  e so polsabo greenje taka da temp. na vodata mi namali nekade 4-5 stepeni
pozz

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 7399
 • Activity:
  1%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #1 on: January 13, 2017, 06:14:59 AM »
Дома ми се со греачи аквариумите и нема гајле. Само дотурам вода повеќе пошто има испарување поголемо.
На работа куглата е ОК. Малку тревите се жални поради ладното. Али кај и да е ќе почне да се затоплува :)

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #2 on: January 13, 2017, 06:28:24 AM »
Облекување на аквариумот во стиропор покрај долната и задната  и страничните површини многу ќе помогне во стабилизација на температурата помала потрошувачка и подолготрајна топлина во случај на снемување на струја.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7544
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #3 on: January 13, 2017, 07:22:01 AM »
Облекување на аквариумот во стиропор покрај долната и задната  и страничните површини многу ќе помогне во стабилизација на температурата помала потрошувачка и подолготрајна топлина во случај на снемување на струја.
560855

Убаво вели Ивица, само со стиропор во екстремни температури.  :icon_thumright:

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 37
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #4 on: January 13, 2017, 12:10:32 PM »
ќе пробам со стилопор како што кажавте иначе вака рибиве ми беа само до греач и не мрдаат многу

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7544
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #5 on: January 13, 2017, 01:52:46 PM »
Во екстремни услови кога температурата надвор паѓа на -20о би ставил стиропор и на предното стакло.
По потреба може да се трга колку да се контролира состојбата на температурата внатре во водата, а кога ќе поминат овие ладни денови нормално може целосно да се тргне сторипорот од сите 4 страни.


Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 37
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #6 on: January 13, 2017, 03:12:00 PM »
температурата ми беше некаде 28ц
сега ми е 23-24 некаде
аквариумот го имав во дневна 2-3 години 
само сега го префрлив во друга соба
и ете проблем  :D

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 34
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #7 on: January 14, 2017, 12:57:16 AM »
лани беше потопло и воопшто не уклучував греачи и се движеше температурата од 16 до 19 ,оваа година морав да ги уклучувам:(

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 53
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #8 on: January 16, 2017, 03:01:53 AM »
Кога доагја зима во стан со парно греење , рибите се осеќаат како да се во амазон, папагалите летаат како да се во австралија, се е на место. Ќе дојде лето ќе рипне температура на 30, растенијата ќе испоцркаат, папагалите затворени да не киднат низ отворена врата. Зимата е право време за акваристика во стан со парно  jea

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7544
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #9 on: January 16, 2017, 03:55:38 AM »
Изгледа кај тебе се погодило парното. 
Или топлификација ти се можеби во комшии.   :embarrass:

Кај нас на пример требаше да ги викаме да мерат и да видат дека е 15-17 степени за да појачаат малку со греењето. Ова се случи во декември пред да фатат овие поларни температури.

hgfg

И времево се поремети, -20 на зима, а +40 на лето.
Температурна разлика од најмалку 60 степени. Не знам кој може да остане здрав, а уште помалку нашиве миленици.  :dontknow:

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 37
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #10 on: January 17, 2017, 09:06:59 AM »
kaj mene greenjeto e na drva  :D
inace da se vratam na temata so akvaristika
sega temp. na vodata se podobri
oti i se zatopli vremeto
sega ako povtorno mi se namali temp ke
mora da go oblozam so stiropor kako sto mi kazavte
pozz

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7544
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #11 on: January 19, 2017, 12:59:13 AM »
Ако имаш ставено стиропор околу аквариумот, прикачи слики да видат и другите пошто има многу почетници кои не знаат за оваа DIY/НаправиСам алтернатива и да го споделиме твоето мислење на социјалните мрежи.   :icon_thumright:

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 37
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #12 on: January 22, 2017, 04:15:43 AM »
seuste nemam staveno stiropol okolu akvariumot
bidejki temp mi e dobra  taka da ako pak dojde do temp niski kako sto bese pred nekoja nedela dena
sakal ne ke moram da stavam  :D

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7544
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #13 on: January 22, 2017, 05:08:36 AM »
seuste nemam staveno stiropol okolu akvariumot
Стиропор.  :icon_thumright:

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 37
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #14 on: January 22, 2017, 01:16:25 PM »
 :icon_salut:

Offline kris

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Kriva Palanka
 • Age: 36
 • Posts: 508
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 7399
 • Activity:
  1%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Akvarium vo ladni uslovi
« Reply #16 on: February 16, 2017, 12:06:14 AM »
mozebi polesno e na zimo da menjas setup i da odis so nekoi ribi koj baraat ladna voda :)

Tags:
 

MOVED: noviot akvarium

Started by vsutarov

Replies: 0
Views: 894
Last post March 04, 2011, 12:55:42 PM
by vsutarov
trpelo akvarium

Started by trpelo

Replies: 16
Views: 1431
Last post June 03, 2011, 01:39:17 PM
by trpelo
MOVED: Mojot nov akvarium

Started by Aleksandar B

Replies: 0
Views: 855
Last post September 08, 2011, 11:16:08 PM
by Aleksandar B
Eve konecno slika od mojot akvarium

Started by hotrid

Replies: 7
Views: 1101
Last post May 03, 2012, 02:09:49 PM
by Aleksandar B
nov akvarium

Started by goranppmk

Replies: 11
Views: 1278
Last post February 24, 2013, 06:45:01 AM
by goranppmk
Users Online Users Online (39)
Members Google (8)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal