collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Значи,наполнат уклучена една потопна и една воздушна пумпа додека не се направи надворешен филтер.Е сега неколку прашања до вас поискусните.Дали може да ставам треви додека се циклира аквариумот и дали да уклучам грејач.Еве и слики од аквариумот одприлика 100 литри.
[Login or Register]


[Login or Register]


Знам дека не е нешто којзнае што :),ама за почеток и со прилично скромен буџет јас сум си задоволен :D.
Во припрема е и дрвце од винова лоза и сме во потрага за камења.Планиран е за живородки и секои сугестии и идеи би биле добродојдени.


Поздрав
Link

Author Topic: Вака така стигнавме до нешто :)  (Read 2136 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ilce_Ohrid

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Mar 2017
 • Location: Ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Вака така стигнавме до нешто :)
« on: March 15, 2017, 02:35:19 AM »
Значи,наполнат уклучена една потопна и една воздушна пумпа додека не се направи надворешен филтер.Е сега неколку прашања до вас поискусните.Дали може да ставам треви додека се циклира аквариумот и дали да уклучам грејач.Еве и слики од аквариумот одприлика 100 литри.
[Login or Register]


[Login or Register]


Знам дека не е нешто којзнае што :),ама за почеток и со прилично скромен буџет јас сум си задоволен :D.
Во припрема е и дрвце од винова лоза и сме во потрага за камења.Планиран е за живородки и секои сугестии и идеи би биле добродојдени.


Поздрав
Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Вака така стигнавме до нешто :)
« Reply #1 on: March 15, 2017, 03:00:28 AM »
Прво честито и успешен старт. Нека е со среќа. :icon_thumright:

За циклирање на аквариум има посебна тема. Ќе треба околу две недели да го оставиш да циклира освен ако не му дотуриш вода од веќе исциклиран аквариум па тој процес да може и да се забрза.
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=5546.msg85200#msg85200

Ако надворешниот филтер го ставаш за ден-два или три од денес па натаму, тогаш стрпи се па нека циклира од почеток заедно со него.

Добро е што почнуваш чекор по чекор и без брзање.
Стартување на аквариум бара малку трпение иако сите сакаме одеднаш да го видиме со зелени трвки и полн со риби, сепак треба малку време.

Пожелно е да наведеш димензии на аквариумот, каква е подлогата и какво осветлување користиш.
Ова се работи што ќе одредат какви растенија можеш да ставиш внатре.

За крај една  560855 за стартувањето.

Offline Ilce_Ohrid

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Mar 2017
 • Location: Ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Вака така стигнавме до нешто :)
« Reply #2 on: March 15, 2017, 03:26:50 AM »
Еве песокот како изгледа,изваден е од езеро.Е,сега не е од св.Наум :).За димензии кога ќе си одам дома веднаш ќе ве известам.
[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7546
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Вака така стигнавме до нешто :)
« Reply #3 on: March 15, 2017, 03:44:27 AM »
Сепак според мене подобро е да ставиш кварцен песок отколку да земеш од било каде од езеро. На пример во близина на св.Наум има многу извори и таму песокот е многу чист, за разлика од други места или плажи. Најдобар е од воениот камп ама таму секого не пуштаат.

Дали добро го прочисти овој на сликата? Изминатиов период интернетот беше преплавен од состојабата на езерото така да воопшто не ми делуваше дека е погоден да се користи во аквариум. :dontknow:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Вака така стигнавме до нешто :)
« Reply #4 on: March 15, 2017, 04:03:30 AM »
 Среќен старт. На мене песоков ми изгледа фантастично.

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Re: Вака така стигнавме до нешто :)
« Reply #5 on: March 15, 2017, 04:20:08 AM »
Дали може да ставам треви додека се циклира аквариумот и дали да уклучам грејач. сум си задоволен :D.
Планиран е за живородки и секои сугестии и идеи би биле добродојдени.

Додека ти се исциклира аквариумот пожелно е да имаш висока температура над 25, затоа што корисните бактерии уживаат на тие температури, некои терат и со 30 степени додека се исциклира.
Растенија може да додадеш ама ниту има храна за нив моментално а башка и ќе ти го шмукаат амонијакот кој ќе ти биде потрбен за развој на бактериите.
Како планираш да внесеш амонијак ?, со рипчиња заморчиња или на друг начин како со додавање на храна, мртви ракчиња итн ?

И на крај со среќа стартот !  560855

Offline Ilce_Ohrid

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Mar 2017
 • Location: Ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Вака така стигнавме до нешто :)
« Reply #6 on: March 15, 2017, 11:00:41 AM »
Pesokot e soberen od mnogu cisto mesto, i e istretiran t.e mien i izmien do maksimum.Vsusnost,Ohridsko e vo sekoj slucaj edno od najcistite ezera bez razlika vo posledno sto se pisuva :).Greac staven,inace da stavam zamorcinja nekako ne mi e humano :) taka da so hrana ke ja terame taa rabota.E sega prasanjeto e kolku hrana da se frla i kolku vreme,dali po mnogu ili po malce,inace linkot sto mi go pusti pocttopus za cikliranjeto ne mi se otvora najverojatno zaradi sto seuste imam restrikcija vo toj del :).


[Login or Register]
 Dimenziite na akvariumot
« Last Edit: March 15, 2017, 11:05:13 AM by Ilce_Ohrid »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Вака така стигнавме до нешто :)
« Reply #7 on: March 15, 2017, 10:46:21 PM »
 :icon_scratch: izgleda imase nekoe pravilo za minimum postovi. ama ne se sekjavam kolku bese minimumot. Pisi uste 3-4 posta
Solidna litraza.
Nemas pisano za osvetluvanjeto nisto

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Вака така стигнавме до нешто :)
« Reply #8 on: March 16, 2017, 04:00:06 AM »
лајк за песокот поточно за  бојата :icon_thumright:

Offline Ilce_Ohrid

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Mar 2017
 • Location: Ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Вака така стигнавме до нешто :)
« Reply #9 on: March 16, 2017, 08:24:23 AM »
Pogore spomnav deka momentalno sum na obicna led warm white odnosna zolta 6500 kelvini a lumenaza ne pisuvase na pakovanjeto.Znam deka resenie ne  se obicni sijalici ama sega za sega tolku se moznostite.


Pozdrav

Tags:
 

Users Online Users Online (18)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal