collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
абе луѓе дај кажете кај да најдам добар песок за аквариум
освен св Наум кај може да има добар
прашував по стовариштава а кварцен песок нигде нема
еднино да барам струга или струшкине села кај што имаа стоваришта  :D

Link

Author Topic: Песок за охриѓани  (Read 3309 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Песок за охриѓани
« on: June 01, 2017, 06:16:28 AM »
абе луѓе дај кажете кај да најдам добар песок за аквариум
освен св Наум кај може да има добар
прашував по стовариштава а кварцен песок нигде нема
еднино да барам струга или струшкине села кај што имаа стоваришта  :D
« Last Edit: June 01, 2017, 06:54:10 AM by pocttopus, Reason: Промена на наслов на тема. »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: за охриѓани
« Reply #1 on: June 01, 2017, 06:50:54 AM »

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 368
 • Activity:
  1%
 • Karma: 14
Re: Песок за охриѓани
« Reply #2 on: June 01, 2017, 11:14:40 AM »
во даљан , накај извуднички гранулација од 1 милиметар да сантиметар, за и1 мај 30 кила собрав ем шарен е .

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Песок за охриѓани
« Reply #3 on: June 02, 2017, 02:18:18 AM »
не ми текна натаму да барам
ќе побарам па ако ме бендисува ќе земам
само да не ме збрка некој чувар хехе
а иначе каде поточно пред извидничкиот центар кај камповите или пред него

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Песок за охриѓани
« Reply #4 on: June 02, 2017, 08:52:27 AM »
stovarista, ima zolt recen pesok

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 368
 • Activity:
  1%
 • Karma: 14
Re: Песок за охриѓани
« Reply #5 on: June 03, 2017, 01:46:51 AM »
ист е песокот на целиот реон од кај сакаш црпи си П.С.нема чувар :D

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Песок за охриѓани
« Reply #6 on: June 03, 2017, 03:19:50 AM »
stovarista, ima zolt recen pesok
имам од таа жолтата битолска ситна песок дома јас ама многу е нечиста изгледа треба многу миење

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Песок за охриѓани
« Reply #7 on: June 03, 2017, 03:21:00 AM »
баш денес ќе поминам натаму да разгледам :D

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Песок за охриѓани
« Reply #8 on: June 03, 2017, 03:34:03 AM »
stovarista, ima zolt recen pesok
имам од таа жолтата битолска ситна песок дома јас ама многу е нечиста изгледа треба многу миење
Ако е добар песок, зошто да не го користиш и да бараш нов?
Секој песок има потреба од миење. И новиот што ќе го земеш и тој треба да се исчисти.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Песок за охриѓани
« Reply #9 on: June 03, 2017, 10:38:43 AM »
да знам дека треба добро да се измие
само многу некако како пена прави
имам пробано и со вриење и пак пена  :D
па ми е страв да го ставам

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Песок за охриѓани
« Reply #10 on: June 03, 2017, 10:50:41 AM »
Ќе го провериш со солна киселина. Ако реагира на киселината, тогаш не е многу добар за рибите што веќе ги имаш.
Ако не реагира, тогаш е добар.

Земи помала количина песок, една чаша на пример, измиј го добро песокот... остави го добро да се исуши и стави киселина на него.
И прати некоја слика да видиме што песок си одбрал.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Песок за охриѓани
« Reply #11 on: June 04, 2017, 02:03:48 AM »
dogovoreno  :icon_thumright:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Песок за охриѓани
« Reply #12 on: June 04, 2017, 02:29:58 AM »
Јас те мислам дека веќе си земал, ти ниту си ошол.  :dontknow:
Ааааа... се одјавувам од темава.  aha

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Песок за охриѓани
« Reply #13 on: June 04, 2017, 05:49:27 AM »
Јас те мислам дека веќе си земал, ти ниту си ошол.  :dontknow:
Ааааа... се одјавувам од темава.  aha
neznam nesto ne mi uploadira sliki
na forumov
dali e do net ili nesto drugo neznam

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Песок за охриѓани
« Reply #14 on: June 04, 2017, 05:53:45 AM »
Прикачи ја тука сликата -> [Login or Register]
Потоа ископирај го линкот од сликата и објави го на форум.
Толку!

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Песок за охриѓани
« Reply #15 on: June 04, 2017, 05:56:44 AM »
« Last Edit: June 04, 2017, 06:02:35 AM by pocttopus, Reason: Промена на линк за преглед на слика. »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Песок за охриѓани
« Reply #16 on: June 04, 2017, 06:04:07 AM »
Подобро овој песок отколку тој што веќе го имаш.  :icon_thumright:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Песок за охриѓани
« Reply #17 on: June 05, 2017, 04:44:31 AM »
pesokta e odlicna, tocno treba mnogu mienje no vredi

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Песок за охриѓани
« Reply #18 on: June 05, 2017, 06:36:03 AM »
неколку пати ја измив
само некако ко да е мрсна
незнам дали да ја извријам
неколку пати

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Песок за охриѓани
« Reply #19 on: June 05, 2017, 10:30:43 AM »
10-15 pati isplakni, ne trba varenje

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal