collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Користел ли некој пленум во аквариумите ?. Се прави така да наместо едноставно да го фрлиме субстратот на дното на аквариумите треба да оставиме 1.5 цм празен простор на дното наречен пленум, мрежна конструкција над тој простор па потоа да положиме сунстрат 1.2 цм, 0.6 цм латерите/иронит средство за хранење на бактериите со железо и да покриеме со 7 - 10 цм останат субстрат. Со ова се овозможува во субстратот да не се креира штетна анаеробна бактерија туку полуаеробна бактерија која е користна.  ...Докторот има што да каже и за друг тип на филтрација, следете го неговиот канал...

[Login or Register]

Link

Author Topic: Plenum vo akvariumi  (Read 1749 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Plenum vo akvariumi
« on: September 14, 2017, 02:04:56 AM »
Користел ли некој пленум во аквариумите ?. Се прави така да наместо едноставно да го фрлиме субстратот на дното на аквариумите треба да оставиме 1.5 цм празен простор на дното наречен пленум, мрежна конструкција над тој простор па потоа да положиме сунстрат 1.2 цм, 0.6 цм латерите/иронит средство за хранење на бактериите со железо и да покриеме со 7 - 10 цм останат субстрат. Со ова се овозможува во субстратот да не се креира штетна анаеробна бактерија туку полуаеробна бактерија која е користна.  ...Докторот има што да каже и за друг тип на филтрација, следете го неговиот канал...

[Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Plenum vo akvariumi
« Reply #1 on: September 18, 2017, 11:48:35 PM »
Ne veruvam deka nekoj kaj nas koristel vakvo nesto.
Imase na vremeto filtri t.e. plastika sto se stava na dnoto pod pesokot i so pomos na vozdusna pumpa se vrti vodata. Taka da pesokot na dnoto vsusnost e filter medium. Ima i malku prostor kaj nekoi modeli koi ovozmozuvaat slicna funkcionalnost so ovaa no sepak ne stoi vodata dolu vo mesto tuku cirkulira postojano.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Plenum vo akvariumi
« Reply #2 on: September 19, 2017, 01:04:20 AM »
Вакво нешто на овој форум немам сретнато.
Поден филтер исто така не знам некој што употребувал.

 :dontknow:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Plenum vo akvariumi
« Reply #3 on: September 19, 2017, 01:21:01 AM »
Jas imam upotrebuvano poden filter na vremeto

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Plenum vo akvariumi
« Reply #4 on: September 19, 2017, 02:37:59 AM »
Тогаш сигурно сум бил средно и немало форум.  aha :D

Offline vladoma

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 403
 • Activity:
  0%
 • Karma: 54
Re: Plenum vo akvariumi
« Reply #5 on: September 19, 2017, 06:26:23 AM »
Не идејава на пленумот е да ги содржи анаеробните бактерии кои ги разлагаат Нитратите. Подводниот филтер финкционира исто како сите филтри со аеробни бактерии. Старчево мисли дека направил магија, ам не гледам на интернетов некој да користи нешто слична и да се фали. Еве уште некој линк за новите типови на бактерии кои кркаат нитрати и сулфати ...

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Re: Plenum vo akvariumi
« Reply #6 on: September 19, 2017, 12:34:33 PM »
Poden filter imase mojot prv kupecki heksagon akvarium 1986 godina

Tags:
 

Users Online Users Online (14)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal