collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Задоцнето но не заборавено :D.......како за почетник нормално е да се прават грешки но затоа сте вие тука за да не насочите нас почетниците да не ги повторуваме :)

Еве некои слики од мојот 100л аквариум
[Login or Register]
[Login or Register]
жители:
- 1 Betta
- 4 ancistrus
- 2 Corydoras (1 albino)
- 1 Golden Algae Eater
- 2 Tetra neon
- 2 Rummy-nose tetra
- 2 Red Zebra Danio
- 2 Guppy
Аквариумот е во функција веќе месец дена,планот ми е да формирам јато од веќе постоечките тетри и уште ниски треви да засадам  да има повеќе зеленило (одмор за очи)

Link

Author Topic: Мојот 100л Аквариум  (Read 7231 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DarkAngelMKD

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2018
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Мојот 100л Аквариум
« on: September 30, 2018, 11:40:44 AM »
Задоцнето но не заборавено :D.......како за почетник нормално е да се прават грешки но затоа сте вие тука за да не насочите нас почетниците да не ги повторуваме :)

Еве некои слики од мојот 100л аквариум
[Login or Register]
[Login or Register]
жители:
- 1 Betta
- 4 ancistrus
- 2 Corydoras (1 albino)
- 1 Golden Algae Eater
- 2 Tetra neon
- 2 Rummy-nose tetra
- 2 Red Zebra Danio
- 2 Guppy
Аквариумот е во функција веќе месец дена,планот ми е да формирам јато од веќе постоечките тетри и уште ниски треви да засадам  да има повеќе зеленило (одмор за очи)
« Last Edit: September 30, 2018, 11:43:47 AM by DarkAngelMKD »
When life is loud, find peace underwater.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #1 on: October 01, 2018, 08:31:58 AM »
Добредојде уште еднаш.  :icon_thumright:
Има посебен дел само со тревнати аквариуми и скоро поголемиот дел од нив се населени со јатни риби. Погледни ги темите и може ќе добиеш нова идеја како да го уредиш аквариумот.
http://forum.mkreef.com/trevnatizasadeni-akvariumi/

Песокот кај тебе е многу крупен, па ако сакаш да го правиш тревнат ќе мора да го замениш со кварцен.
Почни со читање на форумот и известувај ако треба нешто.  :happy:
 

Offline DarkAngelMKD

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2018
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #2 on: October 02, 2018, 11:28:58 AM »
Вчера имав хаварија ми пукна предно стакло најверојатно во раните утрински часови сеуште не ја знам точната причина,месец дена функционираше беспрекорно се до сабајлето кога влегов во просторијата и почувствував мирис на загреана пластика (пумпата работела на празно исто и греачот беше доста топол).
Денес ми е на стаклар да го санира утре ќе го поставам од почеток,некои рипчиња ми изумреа од тетрите ама тоа е што е ќе се среди полека полека.
Некој предлог за рибите да ги заштитам од изумирање (моментално се во поголема стаклена кугла )додека го насадам повторно аквариумот да им овозможам услови
When life is loud, find peace underwater.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #3 on: October 02, 2018, 01:14:26 PM »
За жал во ова хоби постојат и поголеми штети од твојата. Си имал голема среќа што си го забележал аквариумот на време, т.е. пред да пукне стаклото па да направи штета.
Си поминал со многу помалку проблеми во оваа ситуација.

Кога правиш аквариум пожелно е да имаш на располагање уште еден за различна намена. Не мора да е иста големина, може и помал колку да ти се најде како карантин или за ваква ситуација.

За рибите колку можеш и како можеш ќе се снаоѓаш.
Нареден пат добро провери ја опремата дали е исправна пред да ја уклучиш. Ако нешто не функционира како што треба, не ризикувај многу и замени ја со нова. Пошто веќе ти е растурен аквариумот, пробај да најдеш кварцен песок. Разгледај ги темите од тревнати аквариуми и ќе видиш многу решенија во нив. Почни со читање на форумов.  :icon_thumright:
« Last Edit: October 02, 2018, 01:17:32 PM by pocttopus »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #4 on: October 03, 2018, 11:40:49 PM »
Рибите во корито или леген. Внатрешен филтер + грејач

Offline DarkAngelMKD

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2018
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #5 on: October 04, 2018, 08:06:17 AM »
Направени се измени,прелепен е аквариумот но сега со помали димензии за жал (поради дефицит на средства:D).
Сега имам два аквариуми едниот 75л другиот 35л,од рибите 1 Tetra neon и двете Rummy-nose tetra не успеаја другите се здрави живи :D
Малиот аквариум ќе ми биде за мрестење ,поставени се и двата покасно ќе ставам и некоја слика од моменталната состојба која во иднина ќе претрпи дополнителни измени но прво да се ситуирам после хаваријата со стаклото (ситуацијата ја спаси дрвената рамка околу аквариумот не дозволи да прсне стаклото туку само водата истекла во поголем дел а рибите останаа во аквариумот :D)
When life is loud, find peace underwater.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #6 on: October 06, 2018, 06:13:31 AM »
Дали го замени песокот?
Стави слики да видиме како изгледа сега новата ситуација.

Offline DarkAngelMKD

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2018
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #7 on: October 08, 2018, 10:14:25 AM »
Песокот моментално е истиот,во потрага сум по црн кварцен песок па да го средам конечно.
Набавив и дрвца за во аквариумот и така малку по малку ке дојде до финале 😃
Инаку поголемиот аквариум 75л изгледа вака моментално
[Login or Register]
Пумпа: Shark 1200l/h
Греач: Atman 200w
Осветлување: 20w неонка T8
Жители:
- 1 Betta
- 4 ancistrus
- 2 Corydoras (1 albino)
- 1 Golden Algae Eater
- 1 Tetra neon
- 2 Orange Zebra Danio
- 2 Red Zebra Danio
- 2 Blue Zebra Danio
- 1 Guppy (женка) ставена во мрестилка рачна изработка 😃

Малиот аквариум 35л нема риби само растенија и изгледа вака моментално ( планирани големи измени штом набавам црн кварц
[Login or Register]
« Last Edit: October 08, 2018, 10:19:10 AM by DarkAngelMKD »
When life is loud, find peace underwater.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #8 on: October 08, 2018, 10:46:07 AM »
Кога ќе ставиш кварцен песок ќе биде многу подобро. Не знам каде би нашол токму црн.  :dontknow:
И посветла гранулација да најдеш повторно ќе биде одлично.  :happy:

Offline DarkAngelMKD

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2018
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #9 on: October 08, 2018, 11:48:46 AM »
Има во Струга разни гранулации и бои и што е најтрагично бев викендов во Струга ама дури денес го видов огласот :D,ако не можам да најдам црн би бил и со кафеав задоволен или некоја нијанса измеѓу :D
When life is loud, find peace underwater.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #10 on: October 08, 2018, 12:00:11 PM »
Има и во Скопје кварцен песок.  :icon_thumright:

Offline DarkAngelMKD

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2018
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #11 on: October 09, 2018, 11:09:42 AM »
видео од моменталната состојба :)
When life is loud, find peace underwater.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #12 on: October 09, 2018, 11:19:45 AM »
Песокот е како од плажите на охридско езеро. Многу е крупен и не одговара за садење на тревки. Толку не можеш да најдеш од кварцниот во Скопје? Или во друг град си?

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline DarkAngelMKD

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2018
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #13 on: October 09, 2018, 11:35:12 AM »
Од Струга сум но живеам во Скопје,песокот е привремено и 100% ќе го сменам само барам црн кварцен песок,не сакам сега да ставам било каков кварц па после пак да преправам,сакам еднаш штом го наместам да не им правам веќе шокови на рибите.

П.С Доколку некој знае каде можам да најдам црн кварцен песок во Скопје нека каже,секоја информација е добредојдена
When life is loud, find peace underwater.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #14 on: October 09, 2018, 11:38:07 AM »
Ping @DimitarJ црн кварцен песок се бара во Скопје. Дека го има!?

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline DarkAngelMKD

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2018
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #15 on: October 10, 2018, 01:22:07 AM »
Најдов од Струга 35 денари килограм,иделе и накај Скопје бесплатна била доставата но доаѓале само до Центар.Имаат разни бои и гранулации јас нарачав црн кварц 2-3 мм 😃 деновиве ќе ми го донесат.

Ако му треба на некој друг имам контакт од луѓето не е проблем
When life is loud, find peace underwater.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #16 on: October 10, 2018, 01:32:52 AM »
Супер ако си нашол.
Сликај го после кога ќе ти го донесат.
Ќе ти требаат најмалку 4-5cm песок ако сакаш да садиш тревки.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline DarkAngelMKD

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2018
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 11
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #17 on: October 10, 2018, 01:43:08 AM »
Нарачав 10кг ,по некоја моја проценка мислам дека ќе е доволно 😃 а штом го средам аквариумот обавезно ќе ставм слики и некое видео
When life is loud, find peace underwater.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #18 on: October 10, 2018, 02:09:31 AM »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот 100л Аквариум
« Reply #19 on: December 01, 2018, 12:41:33 AM »
@DarkAngelMKD што направи со песокот? Стигна нарачката? :happy:

Tags:
 

Мојот аквариум

Started by Kama

Replies: 8
Views: 1468
Last post February 27, 2012, 11:00:04 AM
by OscarMKD
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal