collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Аквариумот е една година...и еве како шест месеци сум немал проблеми со алги, бактерии и слични тракатанци....
Димензии 60х45х25 цм. дебелина на стакло 6мм ~60 L.
Филтрацијата е со надворешен стаклен 3 коморен (филц,био сунгер, био кугли, керамички прстени)
За подлога користам убаво исчистен морски песок.
Осветлувањето е некое кинеско/турско лед (20W, колку е точно не е познато :D) замена за 45цм неонка(работи 8 саати) и една лед плафонерка од 18W (која ако е уклучена повеќе од 4 саати почнуваат да се појавуваат алги и листовите на анубијата поцрнува од алги)
Ph  на водата е од 7 до 7,8 30% промена на секои две недели.
2х кардинал тетра
4х неон тетра
6х разборас
5х swordtail
неколку риби на кои не им ги знам имињата.
незнам колку гупи....само поклонувам и пак има...
(имајте во предвид дека се е изработено по приципот "направи сам".
[Login or Register]

Link

Author Topic: Мојот прв аквариум  (Read 1141 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline icemoj

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Mar 2017
 • Location: Prilep Macedonia
 • Age: 46
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Мојот прв аквариум
« on: March 15, 2019, 01:27:24 AM »
Аквариумот е една година...и еве како шест месеци сум немал проблеми со алги, бактерии и слични тракатанци....
Димензии 60х45х25 цм. дебелина на стакло 6мм ~60 L.
Филтрацијата е со надворешен стаклен 3 коморен (филц,био сунгер, био кугли, керамички прстени)
За подлога користам убаво исчистен морски песок.
Осветлувањето е некое кинеско/турско лед (20W, колку е точно не е познато :D) замена за 45цм неонка(работи 8 саати) и една лед плафонерка од 18W (која ако е уклучена повеќе од 4 саати почнуваат да се појавуваат алги и листовите на анубијата поцрнува од алги)
Ph  на водата е од 7 до 7,8 30% промена на секои две недели.
2х кардинал тетра
4х неон тетра
6х разборас
5х swordtail
неколку риби на кои не им ги знам имињата.
незнам колку гупи....само поклонувам и пак има...
(имајте во предвид дека се е изработено по приципот "направи сам".
[Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мојот прв аквариум
« Reply #1 on: March 15, 2019, 02:36:17 AM »
Simpaticno e.
Mozes da probas so promena na 40% do 50% voda nedelno.
Da zgolemis fotoperiod
Ubavo e da znaes osven vatazata i koja e kelvinazata na osvetluvanjeto.

Filtermaterijalot od filterot treba da go peres vo starata voda od akvariumot sto ja vadis.

Toa crvenoto na listovite verojatno e cijano bakterija, se pojavuva poradi los kvalitet na vodata i slaba cirkulacija.

Offline icemoj

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Mar 2017
 • Location: Prilep Macedonia
 • Age: 46
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Мојот прв аквариум
« Reply #2 on: March 15, 2019, 02:48:48 AM »
taa cijano...mi napravi dosta golemi problemi....sega ne e toa...toa crvenoto ustvari e anubija...koja probav da ja iscistam so potopuvanje vo 5% rastvor na varikina...no izgleda sum ja ostavil podolgo vreme.......ja ostaviv vo akvariumot cisto od ljubopitnost da vidam dali ke se vrati vo zivot....

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID

Offline icemoj

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Mar 2017
 • Location: Prilep Macedonia
 • Age: 46
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Мојот прв аквариум
« Reply #4 on: March 15, 2019, 04:20:21 AM »
Sega nemam problem so bakterijata...toa go resiv pred 6 meseci so sekojdnevno cistejne i menuvanje na 50-60% na voda skoro sekoj den....togas vo akvariumot imase samo nekolku gupi i edna zlatna..koja za zal ne prezivea, dodeka pak anubijata bese direktno pod svetloto...
posle dosta prebaruvanje na net procitav deka toa rastenie netrpi jako svetlo i togas faka nekakva alga.....neznam kolku e tocno toa....no sepak..rezultatot e takov kakov sto e.....tnx za linktot...dobro e da se znae za lekot..koj kosta 5 pari.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот прв аквариум
« Reply #5 on: March 15, 2019, 04:51:34 AM »
Убаво претставување и аквариумот има голем потенцијал.
Особено ми остави впечаток на големината на надворешниот филтер.  :happy:

Сликата е со слаб квалитет и затоа не ми замерајте ако не забележам најдобро, но од она што можам да го видам е нешто слично на ББА алга:
[Login or Register]

Подлогата (мене) ми делува како да е со крупна гранулација. Мислам дека е подобро да имаш поситна или кварцен песок.
Уредувањето во аквариумот е по желба. Погледни ги другите теми и види дали можеш да направиш некоја друга декорација со коренот што е внатре или евентуално уште едно парче да додадеш и да видиш некој друг распоред.

 560855 за крај од мене за претставувањето.

Offline icemoj

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Mar 2017
 • Location: Prilep Macedonia
 • Age: 46
 • Posts: 5
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Re: Мојот прв аквариум
« Reply #6 on: March 17, 2019, 11:47:53 PM »
Благодарам Pocttopus.

И да...точно е дека има ББА....но сеуште размислувам дали да се борам со неа или да ја оставм вака....(вака мене ми делува привлечно...можеби сум настран  :embarrass: )
Околу декорацијата не се трудев скоро воопшто...битно беше екосистемот да биде стабилен...
Веке е стигнато стакло од 8мм за новиот аквариум кој ќе го замени постоечкиот.(90х35х50), се надевам за неколку месеци ќе биде во функција...но за тоа потоа....

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот прв аквариум
« Reply #7 on: March 18, 2019, 12:21:14 AM »
И да...точно е дека има ББА....но сеуште размислувам дали да се борам со неа или да ја оставм вака....(вака мене ми делува привлечно...можеби сум настран  :embarrass: )
Ова и не е баш најдобра идеја.  :nono:
Алгата може само да го забави растот и развојот на тревките, а со тоа тие можат да пропаднат.

Tags:
 

Мојот акваријум 90 литри

Started by joker_mkd

Replies: 23
Views: 3079
Last post June 27, 2012, 10:36:33 AM
by zalxov
Мојот аквариум

Started by decobt

Replies: 39
Views: 3686
Last post August 28, 2011, 02:12:47 PM
by decobt
Мојот аквариум

Started by WarBoSS

Replies: 49
Views: 5441
Last post June 28, 2013, 07:42:16 AM
by vsutarov
Мојот нов аквариум

Started by Kurzschluss

Replies: 27
Views: 4856
Last post November 08, 2016, 01:40:47 AM
by p
Мојот аквариум

Started by Stefanstip

Replies: 28
Views: 3074
Last post July 29, 2012, 09:19:54 AM
by Stefanstip
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal