collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Димензии: 40x25x30 - 30 литри
Филтер: Atman HF-0100
Осветлување: RS-58L 3.5watt LED

Не сум сигурен за имињата на растенијата, ако некој ги препознава пишете, има само бета борец.
Првата грешка што ја направив во старт е што купив аквариум кој е целиот пластика, добро е напревен и нема никакви поголеми проблеми со него меѓутоа многу лесно се гребе. Не користам никакви прехрани и додатоци, посоветувајте што би можел да земам и од каде.
Температурата е 26C. Веќе ми напоменаа за песокот дека не е соодветен и е премалку за живи растенија, тоа планирам да го сменам.
Ме интересира мислење за додавање на уште некоја риба или е премал за да во него има уште некоја со машки бета борец? И ако мислите дека може кои би биле тие?


Link

Author Topic: Прв аквариум (30л)  (Read 2188 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline FD1

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Dec 2019
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 8
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 0
Прв аквариум (30л)
« on: December 28, 2019, 01:26:39 AM »
Димензии: 40x25x30 - 30 литри
Филтер: Atman HF-0100
Осветлување: RS-58L 3.5watt LED

Не сум сигурен за имињата на растенијата, ако некој ги препознава пишете, има само бета борец.
Првата грешка што ја направив во старт е што купив аквариум кој е целиот пластика, добро е напревен и нема никакви поголеми проблеми со него меѓутоа многу лесно се гребе. Не користам никакви прехрани и додатоци, посоветувајте што би можел да земам и од каде.
Температурата е 26C. Веќе ми напоменаа за песокот дека не е соодветен и е премалку за живи растенија, тоа планирам да го сменам.
Ме интересира мислење за додавање на уште некоја риба или е премал за да во него има уште некоја со машки бета борец? И ако мислите дека може кои би биле тие?

« Last Edit: January 02, 2020, 10:30:48 AM by p, Reason: Прикачена слика за насловна на тема. »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Прв аквариум (30л)
« Reply #1 on: December 28, 2019, 03:07:29 AM »
Честито прв аквариум.
Ќе ги најдеме тревките подоцна, сега сум на телефон.

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk


Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Прв аквариум (30л)
« Reply #2 on: December 29, 2019, 05:50:46 AM »
Не стигнав порано да пишам, па затоа сега се уклучувам преку компјутер.
Тревката напред што е со црвени лисја делува како да е “Echinodorus 'Red Diamond'” или некоја од фамилијата на “Echinodorus”. Такви имаш три корења... тоа е напред тревката што е помала.
Другите две позади не можам да ги препознам... некој друг ако се уклучи ќе ги наведе кои се.

Како прихрана можеш да користиш:
Easy Carbo [Login or Register]
Pro Fito [Login or Register]

Според мене рано е да размислуваш за нови риби. Прво смени го песокот после стави нови риби... се уште е во фаза на формирање пошто треба да се направат некои промени.
« Last Edit: December 29, 2019, 06:03:28 AM by p »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прв аквариум (30л)
« Reply #3 on: December 29, 2019, 11:13:01 PM »
So beta borec osven 2-3 zenki da zemes, drugo ne bi ti preporacal. Mene mi utepa ancistrus beta borecot.
I niv koga ke gi zemes treba da imas dovolno rastenija da se krijat i pred da gi stavis vo akvarium iskluci go svetloto. Ostavi gi taka bez svetlo eden den da se prilagodat pa sledniot den ke go vklucis.

Ili varijanta 2 e da go zamenis beta borecot za drugi ripki. Nekoe jato tetri ili razbori.

Offline FD1

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Dec 2019
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 8
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 0
Re: Прв аквариум (30л)
« Reply #4 on: December 31, 2019, 02:12:37 AM »
За какви женки мислиш? Бета со бета ќе направам проблем одма ако ставам... јас мислев neon tetra некоја или cory catfish..
Бетата е веќе постар има 2 и нешто години па не би да го исфрлам сега.

Сменет е песокот, не знам растенијава високи дали ќе тераат вака доста се високи има и делови што излегуваат над вода, а и светлината да не ги гори, во долниот дел се супер горе има некои кафеави листови, исто почна бели алги да се појавуваат, како пајажини..

« Last Edit: January 02, 2020, 10:32:00 AM by p, Reason: Сменет линк од слика на барање на членот @FD1 »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Прв аквариум (30л)
« Reply #5 on: January 01, 2020, 09:36:32 PM »
Ti imas mazjak. Ke mu stavis 2-3 zenki.

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk


Offline FD1

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Dec 2019
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 8
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 0
Re: Прв аквариум (30л)
« Reply #6 on: January 02, 2020, 01:06:38 AM »
Ако мислиш на бета борци женки истото ќе биде ќе се напаѓаат, само повеќе женки можат заедно да бидат.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Прв аквариум (30л)
« Reply #7 on: January 02, 2020, 05:28:18 AM »
[ You must login or register to view this Spoiler! ]

Offline FD1

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Dec 2019
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 8
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 0
Re: Прв аквариум (30л)
« Reply #8 on: January 02, 2020, 08:40:20 AM »
Кај мене се е ок, од првиот до последниот пост ги дава, а и не може да се избришат на Dropbox се ставени.

-------

Додадени 4 гупи, и уште неколку растенија. Го извадив бета борецот, па ги додадов гупите кои беа сами некое време, после бетата ја ставив во кеса сметав дека подобро ќе биде на тој начин него одма да сe стави, сега за сега е ок оди по нив но не делува дека е премногу заинтересиран, се надевам ќе е ок, ќе ги следам деновиве.

Пробувам бетата да ја хранам прво со гранули, а после додавам лисната за гупите кои многу побрзо јадат. Корегирајте ако има подобар начин и друга храна.Видео:
[Login or Register]


Tags:
 

Како да го опишете вашиот аквариум

Started by spike15_mk

Replies: 0
Views: 2371
Last post January 04, 2009, 05:25:42 PM
by spike15_mk
Почеток на аквариум

Started by decobt

Replies: 18
Views: 2171
Last post February 13, 2011, 01:08:31 PM
by vsutarov
Мојот аквариум

Started by decobt

Replies: 39
Views: 3661
Last post August 28, 2011, 02:12:47 PM
by decobt
Мини аквариум GoranX

Started by GoranX

Replies: 18
Views: 2000
Last post December 12, 2011, 06:06:26 PM
by GoranX
decobt аквариум 2

Started by decobt

Replies: 21
Views: 2755
Last post November 02, 2011, 02:22:24 AM
by decobt
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal