collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво ..Ново хоби,малата ќерка бараше милениче и доби кугла со златни риби и телескоп.Сакајќи подобри услови направивме аквариум 35л.Пумпа потопна Shark SB-800F ,греач темп 25 степени осветлување лед.Нема треви само песок и камчиња.Од жители телескоп,чистач на дно,три платици,пет неонки .Знам телескопот не одговара на друштвото ама да не биде во кугла.Ги храниме со лисната colour храна.Рибите се весели ,водата чиста ама ме мачи некој мирис кога ќе се отвори капакот..дали е нормално.Циклиран пред населување,со додавање бактерии сменета 1/3 од водата на седум дена.Планирам да ставам подлога за растенија кога ќе го чистам целосно за да ме да има растенија нешто.
Секој совет е добредојден
Поздрав од Битола.
[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Мојот аквариум  (Read 2205 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tanja Apostolovska Gorgievska

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2020
 • Posts: 10
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Мојот аквариум
« on: March 03, 2020, 03:04:11 AM »
Здраво ..Ново хоби,малата ќерка бараше милениче и доби кугла со златни риби и телескоп.Сакајќи подобри услови направивме аквариум 35л.Пумпа потопна Shark SB-800F ,греач темп 25 степени осветлување лед.Нема треви само песок и камчиња.Од жители телескоп,чистач на дно,три платици,пет неонки .Знам телескопот не одговара на друштвото ама да не биде во кугла.Ги храниме со лисната colour храна.Рибите се весели ,водата чиста ама ме мачи некој мирис кога ќе се отвори капакот..дали е нормално.Циклиран пред населување,со додавање бактерии сменета 1/3 од водата на седум дена.Планирам да ставам подлога за растенија кога ќе го чистам целосно за да ме да има растенија нешто.
Секој совет е добредојден
Поздрав од Битола.
[Login or Register]

[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот аквариум
« Reply #1 on: March 03, 2020, 05:41:05 AM »
Здраво,

Подлогата секако мора да се смени затоа што оваа е многу лоша за аквариумот. Меѓу крупните камчиња или крупен песок се собира талог кој со текот на времето станува како „темпирана бомба“ од амонијак. Преголемо количество на амонијак е кобно за целиот жив свет во аквариумот, затоа тој треба да се замени со ситен кварцен песок од 1-3mm големина.

За растенија треба да се изјасните какви сакате, но бидејќи е 35 литри аквариум нема да можете да користите некои што растат поголеми, туку со помал раст. Осветлувањето треба да биде соодветно за тие тревки. Ова LED осветлување не е многу препорачливо за оние позахтевни тревки и треба малку подобро осветлување да се направи. Генерално кажано потребни се 0,5-1W по литар, а тоа е околу 35W осветлување за вашиот аквариум.

Како пример ова е бордот за тревнати аквариуми и во секоја тема од нив има наведено и какви услови се потребни за тревките: [Login or Register]

База на аквариумски тревки: [Login or Register]
Понуда на аквариумски тревки од @Aleksandar Ilievski : [Login or Register]
Аква-шоп "City Pets"од Скопје ако ви затреба: [Login or Register]

Има многу напишани искуства и теорија на форумот. Потребно е малку да се прочита и слободно прашувајте. :icon_thumright:
« Last Edit: March 03, 2020, 06:07:28 AM by p »

Offline Tanja Apostolovska Gorgievska

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2020
 • Posts: 10
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот аквариум
« Reply #2 on: March 03, 2020, 07:44:51 AM »
 :dontknow:Fala mnogu site soveti mi znacat premnogu...za podlogata ke e potrudam da ja smenam.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мојот аквариум
« Reply #3 on: March 03, 2020, 10:39:35 PM »
Mnogu e vazna cirkulacijata i povrsinata na vodata barem malku da se branuva.
Pesokot e malku za da se stavat rastenija. Povekje pesok i da ima i positna granulacija za da ne se polni so gjubre.
Jas bi odel so 50% zamena na voda nedelno, posto realno karasot(teleskop) vi e golem zagaduvac.
Filter materijalot od potopnata pumpa redovno da se pere vo vodata sto ja vadite od akvarium, nikako pod cesma ili kofa so taze voda.

Offline Tanja Apostolovska Gorgievska

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2020
 • Posts: 10
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот аквариум
« Reply #4 on: March 03, 2020, 11:04:19 PM »
Zdravo ...ja kupiv ovaa podloga ..e sega dali da ja stavam nea i nad nea pesok ? kako bi bilo najdobro?
[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот аквариум
« Reply #5 on: March 03, 2020, 11:33:38 PM »
Да, еден слој од околу 2cm од подлогата за растенија, а врз неа околу 5cm кварцен песок добро измиен.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мојот аквариум
« Reply #6 on: March 04, 2020, 04:00:14 AM »
pod pesokot

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот аквариум
« Reply #7 on: March 05, 2020, 02:03:41 AM »
Уште една забелешка. Дали под аквариумот има стиропор? Ако нема, да ставите при прво празнење.

Offline Tanja Apostolovska Gorgievska

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2020
 • Posts: 10
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот аквариум
« Reply #8 on: March 05, 2020, 10:48:21 AM »
 :nono:Nema sega, ama sekako ke go praznam zaradi podlogata i ke stavam stiropor.
Vi blagodaram

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот аквариум
« Reply #9 on: March 05, 2020, 10:57:29 AM »
Се става стиропор за да не пукне дното.  ;)

Offline Tanja Apostolovska Gorgievska

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2020
 • Posts: 10
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот аквариум
« Reply #10 on: March 07, 2020, 08:20:04 AM »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот аквариум
« Reply #11 on: March 08, 2020, 12:56:39 AM »
Стиропорот може да го исечете колку што е аквариумот, нема потреба да биде поголемо парче од него.
Ставете темна позадина, црна мат фолија најдобро одговара за да има контраст и подобро да се гледа аквариумот.
Еве еден пример како изгледа еден аквариум со црна позадина и колку тој е до израз: [Login or Register]

Овој песок е подобар отколку камчињата од претходно, дали е кварцен не се гледа најдобро од сликата. Претпоставувам дека е.
Дали ја употребивте подлогата? Кои се плановите со неа, бидејќи веќе имате тревки?
Филтер пумпата може да ја преместите поблиску кон задното стакло, а не предното бидејќи многу пречи опремата во преден план.

Има уште неколку работи што можеби треба да се средуваат, но полека со текот на времето верувам ќе дојдат на ред.

Offline Tanja Apostolovska Gorgievska

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2020
 • Posts: 10
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот аквариум
« Reply #12 on: March 08, 2020, 11:02:04 AM »
 :nono:Подлогата е под кварцот ..тревки ставив неколку ќе видам како ќе биде понатаму.За пумпата добар совет ќе ја преместам поназад .Фала за советите 😉😉😉

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот аквариум
« Reply #13 on: March 08, 2020, 09:37:04 PM »
На слика изгледа како малку да сте ставиле песок, а подлогата за растенијата не се приметува воопшто.  :dontknow:
Можеби сте ја ставиле само под растенијата.

Offline Tanja Apostolovska Gorgievska

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2020
 • Posts: 10
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот аквариум
« Reply #14 on: March 08, 2020, 10:34:09 PM »
Ima podloga nasekade pod pesokot samo na prednata strana malku ponisko staviv...a pesok ima okolu 3cm napred i 5 cm nazad.na celosnoto cistenje da smenam nesto ako treba ke pokazi vremeto hah.Samo teleskopot znam  ne odgovara vo drusthvoto so platy i neonki ama momentalno nemam kade a ne sakam vo kugla...btw vo edna kugla imam beta :)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот аквариум
« Reply #15 on: March 08, 2020, 10:40:58 PM »
Телескопот ќе го прекопа песокот, може да стигне и до подлогата, кој знае до каде ќе оди. :dontknow:
Најдобро е тој да го дадете на некого што има аквариум. Телескопи/караси и тревки со подлоги не одат заедно во еден ист аквариум.   :no:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мојот аквариум
« Reply #16 on: March 08, 2020, 11:15:14 PM »
 desetka za noviot setup
Slikaj barem ednas nedelno i pustaj ovde da sledime kako napreduva

Offline Tanja Apostolovska Gorgievska

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2020
 • Posts: 10
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот аквариум
« Reply #17 on: March 11, 2020, 10:57:51 AM »
Водата чиста,рипчињата весели мислам засега ок е ,😉
[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Re: Мојот аквариум
« Reply #18 on: March 11, 2020, 11:44:15 AM »
Далеку подобро од првата состојба. applause
Продолжете со ова темпо и се ќе биде во ред.  :icon_thumright:

Offline Tanja Apostolovska Gorgievska

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2020
 • Posts: 10
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Re: Мојот аквариум
« Reply #19 on: March 11, 2020, 01:11:00 PM »
 :nono:Само ме мачи телескопот внатре ...не знам што да му оравам ...инаку и тој си е супер ама како претходно што дискутиравме не е за во овој аквариум.Да накдам некој аквариум да купам уште еден колку за него најдобро би било...

Tags:
 

Мојот акваријум 90 литри

Started by joker_mkd

Replies: 23
Views: 3079
Last post June 27, 2012, 10:36:33 AM
by zalxov
Мојот аквариум

Started by decobt

Replies: 39
Views: 3686
Last post August 28, 2011, 02:12:47 PM
by decobt
Мојот аквариум

Started by WarBoSS

Replies: 49
Views: 5441
Last post June 28, 2013, 07:42:16 AM
by vsutarov
Мојот нов аквариум

Started by Kurzschluss

Replies: 27
Views: 4856
Last post November 08, 2016, 01:40:47 AM
by p
Мојот аквариум

Started by Stefanstip

Replies: 28
Views: 3074
Last post July 29, 2012, 09:19:54 AM
by Stefanstip
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal