collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Конечно да го представам и мојот дел од езерото Тангањика

Димензии 130 x 40 x 55 (д.ш.в)
Биотоп  езеро Тангањика источна Африка
Филтрација 2 канистера Атман еден со проток од 1200л/ч и еден со 800л/ч
Филтер медиум 2 литра сера сипорекс 1 литро ехеим супстракт про 2 литра сачем денитратор
Светло Т5  2x39  рефлекта Словенија
2 пумпи за турболенција Сеио 2400 л/ч и Макси џет1200л/ч
Подлога калциум карбонат со гранулација 0.3.......0.5мм
Каменја речни
Промена на вода 1 на 7 дена по 50%вода дирекно од чешма
Растенија 1 ком нана во потрага сум по валиснерија спиралис па кој има нека не се срами нека понуди
И најбитно од све риби 23ком  Трофеус Икола на големина од 5 до 8см


 


[edited name=Admin date=1234038810][/edited]

Link

Author Topic: Tropheus tank  (Read 4451 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

baniran

 • Guest
Tropheus tank
« on: June 10, 2008, 11:00:35 AM »
Конечно да го представам и мојот дел од езерото Тангањика

Димензии 130 x 40 x 55 (д.ш.в)
Биотоп  езеро Тангањика источна Африка
Филтрација 2 канистера Атман еден со проток од 1200л/ч и еден со 800л/ч
Филтер медиум 2 литра сера сипорекс 1 литро ехеим супстракт про 2 литра сачем денитратор
Светло Т5  2x39  рефлекта Словенија
2 пумпи за турболенција Сеио 2400 л/ч и Макси џет1200л/ч
Подлога калциум карбонат со гранулација 0.3.......0.5мм
Каменја речни
Промена на вода 1 на 7 дена по 50%вода дирекно од чешма
Растенија 1 ком нана во потрага сум по валиснерија спиралис па кој има нека не се срами нека понуди
И најбитно од све риби 23ком  Трофеус Икола на големина од 5 до 8см


 


[edited name=Admin date=1234038810][/edited]
« Last Edit: September 15, 2009, 09:28:23 AM by Admin »

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Tropheus tank
« Reply #1 on: June 10, 2008, 11:08:41 AM »
Gornata lajsna kako malceeee kriva mi izgleda ??

Heheheheh, se zezam be, znam sto perfekcionista si i ova odlicno izleglo.

Ke ti dojdam jas so aparatot da udrime makro sliki od "crncite"  ;D

Offline zorans83

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 837
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • cichlidsmk.com
Re: Tropheus tank
« Reply #2 on: June 10, 2008, 11:16:00 AM »
Odlicen tank,Nema sto.Malku nepotrebni raboti za eden vakov setup ali aj si znaes ti.Denitratorot neznam so uloga ti ima.Znaes deka protokot treba slab da bide niznego.Izglea ti e vo toj pomaliot kanister a? i turbulencijata me interesira za sto ti e.Da kreva otpad od pozadi kamenja?

iron man

 • Guest
Re: Tropheus tank
« Reply #3 on: June 10, 2008, 12:43:27 PM »
Odlicen tank,Nema sto.Malku nepotrebni raboti za eden vakov setup ali aj si znaes ti.Denitratorot neznam so uloga ti ima.Znaes deka protokot treba slab da bide niznego.Izglea ti e vo toj pomaliot kanister a? i turbulencijata me interesira za sto ti e.Da kreva otpad od pozadi kamenja?

Denitratorot vo akvarium bez rastenija e poveke od potreben vo slucajov protokot mu e golem ama popoleka gi simnuva nitratite sega koga ke stavam od purigenot mislam deka se ke bide ok.Dali znaes kolkavi se struite vo istocno africkite ezera ???

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: Tropheus tank
« Reply #4 on: June 10, 2008, 02:06:58 PM »
Pozdrav Iron man prekrasen akvarium a uste poubavi ribi.Nemam komentar ovde nema mana,a tropheusite se najubavi sto sum gi
videl do sega.A inaku ovoj akvarium treba da bide primer na site sto sakaat da cuvaat cihlidi

iron man

 • Guest
Re: Tropheus tank
« Reply #5 on: June 11, 2008, 06:30:52 AM »
Фала Мики се трудам да им направам што подобри услови за живот . Во тоа е поентата а другиве нек си зборат не требало ова не требало она, па после вакви биле рибите такви биле рибите, рибата си е ок само тие што ги чуваат се криви мислат стави вода земи риби и готово не иде тоа така . Со форумов ке покушаме малце повеке да ги едуцираме лугево околу циклидите па ке видиме дали ке успееме.Пошто овдека кај нас малце се знае за циклидиве а и тешко може да се најде луге што сериозно се занимаваат со нив па да научиме нешто повеке. Јас пратам неколку познати светски форуми за циклиди а и во нашето соседство има повеке специјализирани форуми за циклиди па јас ке се обидам тука да ги пренесам светските трендови и искуства околу правилното одгледуванје на циклиди.

Поздрав

Т.Ф.Ц

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Re: Tropheus tank
« Reply #6 on: June 11, 2008, 10:47:58 AM »
Sekoj trud se isplati i ke ti se vrati.Kaj tebe dobrite uslovi sto im gi davas na ribite,rezultirase na primer so uspesen mrest na Demasonite
a se nadevam i na podmladok od tropheusite za brzo vreme.Pozdrav

iron man

 • Guest
Re: Tropheus tank
« Reply #7 on: June 11, 2008, 12:57:56 PM »
Kе биде друже во скоро време али да не зборам пред рака усте 10 тина дена

Rale

 • Guest
Re: Tropheus tank
« Reply #8 on: June 20, 2008, 11:56:07 AM »
Свака част! Акваријум је врхунски, педантан, уредан и види се да је огромна пажња посвећена хигијени истог. Трофеуси су прелепи!

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: Tropheus tank
« Reply #9 on: June 20, 2008, 01:15:03 PM »
Убаво. А бе ќе ме натерате да направам и ја еден аквариум строго за Афрички риби  :D
...And Justice For All

iron man

 • Guest
Re: Tropheus tank
« Reply #10 on: June 21, 2008, 02:20:04 AM »
Само ти изрази желба

Offline Ljuki

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 33
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Re: Tropheus tank
« Reply #11 on: June 21, 2008, 07:14:10 AM »
Sekoja cest akvariumot i ribite ti se extra.

iron man

 • Guest
Re: Tropheus tank
« Reply #12 on: July 14, 2008, 11:48:08 AM »
Ajde malce da ve osvezam

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: Tropheus tank
« Reply #13 on: July 14, 2008, 12:03:44 PM »
ribite se grom Vase, bravo  ;)

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: Tropheus tank
« Reply #14 on: July 14, 2008, 05:14:04 PM »
Екстра се бравос  :D
...And Justice For All

Rale

 • Guest
Re: Tropheus tank
« Reply #15 on: July 15, 2008, 10:22:30 AM »
Svaka cast bata Vase!

iron man

 • Guest
Re: Tropheus tank
« Reply #16 on: July 16, 2008, 08:48:19 AM »
Ајде бата Рале покажи своје нове трофеусе

iron man

 • Guest
Re: Tropheus tank
« Reply #17 on: January 03, 2009, 11:43:04 AM »
Eve malo osvezuvanje na temava so nekoj novi sliki i so mali promeni okolu tehnikata i dekoracijata.Znaci ima nov filter Atman 3400 ima ubaceno 10 tropheus sp."Black" Bemba i 20 korenja valisnerija spiralis.

Offline spike15_mk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Gostivar
 • Age: 37
 • Posts: 462
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
  • MKreef Forum za morska i slatkovodna akvaristika
Re: Tropheus tank
« Reply #18 on: January 03, 2009, 04:30:16 PM »
Extra :ok: :ok:
...And Justice For All

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: Tropheus tank
« Reply #19 on: January 04, 2009, 01:24:40 PM »
Koa ke mrestis pembite interesni mi izgledaat  :yes:
Inace AQ standardno TOOOOPPPP

Tags:
 

Tropheus Duboisi Maswa - Ciklidi Skopje

Started by Dj

Replies: 11
Views: 2851
Last post March 28, 2015, 12:24:20 PM
by dimsico
Future Tropheus tank!

Started by Rale

Replies: 22
Views: 2745
Last post March 18, 2009, 05:55:44 AM
by iron man
Tropheus Tank

Started by andrej79

Replies: 37
Views: 3303
Last post May 06, 2012, 01:00:05 AM
by tome 1
Users Online Users Online (16)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal