collapse

* Prebaruvanje


The first post content
Собата ми е на спрат т.е. на поткровје сум, и денеска го наполнив аквариумот, и кога поминувам покрај него целата вода се брануваше, даски си се даски не е на плоча и се мрда... ме интересира колкави се можностите аквариумот да ми падне и да направи штета... немам друго место каде да го ставам а се работи за голем аквариум над 200 литра... Smile

Link

Author Topic: под од греди  (Read 1369 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
под од греди
« on: March 08, 2009, 10:40:40 AM »
Собата ми е на спрат т.е. на поткровје сум, и денеска го наполнив аквариумот, и кога поминувам покрај него целата вода се брануваше, даски си се даски не е на плоча и се мрда... ме интересира колкави се можностите аквариумот да ми падне и да направи штета... немам друго место каде да го ставам а се работи за голем аквариум над 200 литра... Smile
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12154
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: под од греди
« Reply #1 on: March 08, 2009, 12:08:33 PM »
Goch sto postolje imas?? Moj predlog, da si zemes edna plotna, od onie sto se za kujni 3cm debelo, da si go stavis ispod postoljeto, toa ke stabilizira, kolku-tolku, PROVERENO.  stari
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: под од греди
« Reply #2 on: March 08, 2009, 12:35:42 PM »
Не не, постољето е проверено 100%, проблемот е подот што е со греди и врз нив тие што се као ламинат даските и кога одиш нели крцкаат, и кога поминувам покрај аквариумот го клатат цел... и водата бранува... :)
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12154
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: под од греди
« Reply #3 on: March 08, 2009, 12:43:17 PM »
Pa zatoa i ti kazuvam be Gorane, postoljeto ke lezi na pogolema povrsina i ke se stabilizira, normalno deka postoljeto e sredeno.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: под од греди
« Reply #4 on: March 08, 2009, 01:32:28 PM »
така е направено Уране, али не е со плотна туку со иверица 16цм.... :)
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12154
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: под од греди
« Reply #5 on: March 08, 2009, 01:38:26 PM »
Ivericata ne vrsi rabota, se vitka i taa.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 34
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: под од греди
« Reply #6 on: March 08, 2009, 01:58:18 PM »
така е направено Уране, али не е со плотна туку со иверица 16цм.... :)

goch da ne e 16mm, a ne 16cm ghgf

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: под од греди
« Reply #7 on: March 08, 2009, 02:22:31 PM »
Гоч, закачи винкли во ѕидот зад аквариумот и зашрафи ги за постољето... мора да се стабилизира. Да падне нема сигурно и сега, ама знам дека е непријатно (и страшно) кога така се бранува водата при минување (и јас сум имал аквариум на гредоред).

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: под од греди
« Reply #8 on: March 10, 2009, 02:00:14 PM »
Вака фала прво на советите на сите :), денеска со татко ми земавме босанка (многу јако дрво, за тие што незнаат, така го викаат) со димензии 170цмx100cm и го ставивме под тепихот (сега се држи на две греди и 2 носечки ѕида), тоа ги заблажи малце вибрациите и клатењето но сепак се клати, се ставив во ризик и застанав пред аквариумот и го тресев најмногу што можев (само не скокав) немаше ниакков проблем се надевам дека нема да се склиза аквариумот и да направи беља понатака поради вибрациите кои ги има кога се поминува покрај него... што е тука е...

фала уште еднаш на советите... :)
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12154
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: под од греди
« Reply #9 on: March 10, 2009, 02:03:31 PM »
 t28

 i idejata na pulasski e dobra i treba da ja primenis.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Tags:
 

Users Online Users Online (16)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal