collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:42:34 PM]


Среќна нова 2023 година by NO CARRIER
[January 01, 2023, 02:21:54 AM]


Нов Почеток by NO CARRIER
[November 05, 2022, 12:28:54 AM]


Продажба на аквариуми by p
[October 17, 2022, 05:39:07 AM]

The first post content
Иако во глобала скоро сите ова го знаете нека послужи за оние кои сега почнуваат со ова
прекрасно хоби( или болест).
Совети за чистење на аквариумот

Времето кое ке го поминете во чистење и одржување на вашиот аквариум ке се одрази на здравјето на рибите и нивното однесување.
За чистење на аквариумот користете посебни садови, сунѓери и црева кои ке ви служат само за таа намена.
Како прво секогаш имајте пешкир или некоја крпа при рака.
Кога го чистите аквариумот убаво е да се постави на подот покрај аквариумот да се постави некое старо парче од тепих или некој постар пешкир со цел да се спречи квасенје на тепихот или подот.
Кога ги чистите сунѓерите од надворешниот филтер, ставетеги во во канта, леѓен или некоја сличен сад со цел да не го наводените подот.
Најдобро решение за чистење на стаклото на аквариумот се сунѓерите за садови: ги има во различни големини, имаат фина мека страна(сунѓер со золта боја) и груба страна (зелена груба пластична вата), ефтини се и за секој аквариум моземе да си дозволиме посебен сунѓер.
Четка за шишиња е многу корисна за чистење  на цевки и разни делови од опремата.
Стари четкички за заби добро дезинфицирани со солна киселина и со сол мозе да се користат за чистење на разлицни делови од опремата.
Ако алгите на стаклото се многубројни и од поцврст карактер можете да ја користите и грубата страна на сунѓерот.
Посел грубата (зелена) страна на сунѓерот обавезно поминете и со фината (жолта) страна, така полесноке видите дали добро сте избришале.
Обавезно во секој аквариум купете по неколку алгари т.е чистачи.
Ако ви се створи каменец на надворешна страна на стаклото мозете да го отстраните со сунѓер кој ке го натопите со оцет. Ваквото чистење трае подолго но е посигурно него со солна киселина.
Еднаш неделно потребно е да се исчистат и сијалиците на аквариумот. Со тоа ке спречите стварање на каменец и алги на сијалиците и ке допринесете тие да сјаат со сета своја моќ.
За да го стерилизирате аквариумот пред пуштање во употреба, исперетего со раствор на солна киселина (18-20% HCl) и оставетего така 15-20 минути и после тоа добро исперетего со вода од чешма.
И самата подлога, се мисли на песок, кварц разни ризли и слично потребно е и препорацливо убаво да се испере со чиста вода.
Кога менувате вода во аквариумот секогаш трудетесе да ја изедначите температурата на водата сто ја ставате со онаа во аквариумот за да го доведете до минимум ризикот за стрес кај рибите.
Трудетесе содржините на филтерот да ги перете во водата која предходно сте ја извадиле од аквариумот. Свежата вода ги убива корисните бактерии кои се наталожиле во филтерот.
Кога полните вода после чистење или при формирање на нов аквариум користете плоснат сад, камен или нешто слично на кој ке удира млазот со вода, со цел да не се подине подлогата и да не се замати водата.
Ако во аквариумот користите потопна пумпа чистетеја секои 15-20 дена за да има полн проток.
Ако во аквариумот после промена на вода или стартување на нов аквариум ставате течност со корисни бактерии ставете директно во филтерот а не во аквариумот.
Така ке спречите водата да стане матна.

Link

Author Topic: Soveti za cistenje na vasiot akvarium  (Read 2950 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Soveti za cistenje na vasiot akvarium
« on: May 11, 2009, 09:59:31 AM »
Иако во глобала скоро сите ова го знаете нека послужи за оние кои сега почнуваат со ова
прекрасно хоби( или болест).
Совети за чистење на аквариумот

Времето кое ке го поминете во чистење и одржување на вашиот аквариум ке се одрази на здравјето на рибите и нивното однесување.
За чистење на аквариумот користете посебни садови, сунѓери и црева кои ке ви служат само за таа намена.
Како прво секогаш имајте пешкир или некоја крпа при рака.
Кога го чистите аквариумот убаво е да се постави на подот покрај аквариумот да се постави некое старо парче од тепих или некој постар пешкир со цел да се спречи квасенје на тепихот или подот.
Кога ги чистите сунѓерите од надворешниот филтер, ставетеги во во канта, леѓен или некоја сличен сад со цел да не го наводените подот.
Најдобро решение за чистење на стаклото на аквариумот се сунѓерите за садови: ги има во различни големини, имаат фина мека страна(сунѓер со золта боја) и груба страна (зелена груба пластична вата), ефтини се и за секој аквариум моземе да си дозволиме посебен сунѓер.
Четка за шишиња е многу корисна за чистење  на цевки и разни делови од опремата.
Стари четкички за заби добро дезинфицирани со солна киселина и со сол мозе да се користат за чистење на разлицни делови од опремата.
Ако алгите на стаклото се многубројни и од поцврст карактер можете да ја користите и грубата страна на сунѓерот.
Посел грубата (зелена) страна на сунѓерот обавезно поминете и со фината (жолта) страна, така полесноке видите дали добро сте избришале.
Обавезно во секој аквариум купете по неколку алгари т.е чистачи.
Ако ви се створи каменец на надворешна страна на стаклото мозете да го отстраните со сунѓер кој ке го натопите со оцет. Ваквото чистење трае подолго но е посигурно него со солна киселина.
Еднаш неделно потребно е да се исчистат и сијалиците на аквариумот. Со тоа ке спречите стварање на каменец и алги на сијалиците и ке допринесете тие да сјаат со сета своја моќ.
За да го стерилизирате аквариумот пред пуштање во употреба, исперетего со раствор на солна киселина (18-20% HCl) и оставетего така 15-20 минути и после тоа добро исперетего со вода од чешма.
И самата подлога, се мисли на песок, кварц разни ризли и слично потребно е и препорацливо убаво да се испере со чиста вода.
Кога менувате вода во аквариумот секогаш трудетесе да ја изедначите температурата на водата сто ја ставате со онаа во аквариумот за да го доведете до минимум ризикот за стрес кај рибите.
Трудетесе содржините на филтерот да ги перете во водата која предходно сте ја извадиле од аквариумот. Свежата вода ги убива корисните бактерии кои се наталожиле во филтерот.
Кога полните вода после чистење или при формирање на нов аквариум користете плоснат сад, камен или нешто слично на кој ке удира млазот со вода, со цел да не се подине подлогата и да не се замати водата.
Ако во аквариумот користите потопна пумпа чистетеја секои 15-20 дена за да има полн проток.
Ако во аквариумот после промена на вода или стартување на нов аквариум ставате течност со корисни бактерии ставете директно во филтерот а не во аквариумот.
Така ке спречите водата да стане матна.

Offline Aquatica

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Bitola - R. Makedonija
 • Age: 40
 • Posts: 331
 • Activity:
  0%
 • Karma: 35
Re: Soveti za cistenje na vasiot akvarium
« Reply #1 on: May 11, 2009, 10:11:01 AM »
 desetkaTaka e Ljube  t28  560855
Order is for idiots, genius can handle chaos!

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 39
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Soveti za cistenje na vasiot akvarium
« Reply #2 on: May 11, 2009, 10:18:22 AM »
 t28 desetka desetka desetka

Offline Cimento

 • Plant junkie
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Tetovo
 • Age: 41
 • Posts: 1484
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: Soveti za cistenje na vasiot akvarium
« Reply #3 on: May 11, 2009, 11:03:03 AM »
 t28
Happines is like peeng in your pants. Everyone can see it but only you can feel it's warmth!

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 56
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Soveti za cistenje na vasiot akvarium
« Reply #4 on: May 11, 2009, 11:41:32 AM »
Taka e , sto pocesto go cistite pomalku vreme ke vi odzema  i ke bide sekogas vo " kondicija" vasiot aq.  applause Ljube  560855
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Саше

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Tetovo
 • Age: 28
 • Posts: 692
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
Re: Soveti za cistenje na vasiot akvarium
« Reply #5 on: May 11, 2009, 12:18:05 PM »
 desetka desetka desetka desetka Bravo  t28 t28
P.S Nikoj ne se rodil ucen....

Offline petreski t.

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 31
 • Posts: 1437
 • Activity:
  0%
 • Karma: 69
Re: Soveti za cistenje na vasiot akvarium
« Reply #6 on: May 12, 2009, 12:04:57 AM »
 gsdxzzz gsdxzzz gsdxzzz  gsdzz

Offline kiko_vet

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: PP
 • Age: 37
 • Posts: 1144
 • Activity:
  0%
 • Karma: 38
Re: Soveti za cistenje na vasiot akvarium
« Reply #7 on: May 12, 2009, 05:32:30 AM »
 gsdxzzz gsdxzzz
"Левата нога и рече на десната: меѓу нас е свршено."

Offline elektra

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Strumica
 • Age: 50
 • Posts: 154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Soveti za cistenje na vasiot akvarium
« Reply #8 on: May 12, 2009, 11:12:38 AM »
 nb,m t28 560855

Offline jovo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2009
 • Posts: 96
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Soveti za cistenje na vasiot akvarium
« Reply #9 on: May 29, 2009, 04:48:43 PM »
 gsdxzzz applause t28

Tags:
 

Soveti za pocetok so akvaristika

Started by Ljube

Replies: 10
Views: 1322
Last post May 12, 2009, 11:04:50 AM
by elektra
Soveti za ogleduvanje ribi (vo kratki crti)

Started by Ljube

Replies: 8
Views: 1689
Last post May 29, 2009, 04:47:46 PM
by jovo
Soveti za odgleduvanje na bilki

Started by Ljube

Replies: 10
Views: 1608
Last post May 29, 2009, 04:59:29 PM
by jovo
Soveti za odrzuvanje na akvarium

Started by Ljube

Replies: 10
Views: 2216
Last post May 29, 2009, 04:53:09 PM
by jovo
Users Online Users Online (54)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal