collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Znaci citam po stranskive forumi deka kako podloga se stava i vulkanska lava. deka bila dobra za rastenija itn. Me interesira dali nekoj si ima iskustvo so nea i ako se stava dali odi pod pesokta ili?

Link

Author Topic: Vulkanska lava  (Read 1928 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nikola

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 527
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Vulkanska lava
« on: May 13, 2009, 02:56:18 PM »
Znaci citam po stranskive forumi deka kako podloga se stava i vulkanska lava. deka bila dobra za rastenija itn. Me interesira dali nekoj si ima iskustvo so nea i ako se stava dali odi pod pesokta ili?

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Vulkanska lava
« Reply #1 on: May 14, 2009, 08:26:20 AM »
Lavata se koristi i kako supstrakt - dodatok na hranlivata podloga,sodrzi mnogu mikro elementi koise potrebni za dobar eazvoj i rast na rastenijata. Se stava pod pesokot( na pr. nad tresetot za cveke) pa nad toa mrezicka , i na kpaj pesokot. Ima komercijalna lava "vulkanit ,so ne e nisto poarna od nasata Kumanovska :icon_thumright:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline nikola

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 527
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Re: Vulkanska lava
« Reply #2 on: May 14, 2009, 09:36:04 AM »
pa jasno deka ne e vulkan si e vulkan:). inaku kamenjata od kaj vas gledam sime gi prodava ama ne mi se dava pari mora nekako da napraime i ja da zeam 2 parcenca od niv

Offline newpain01

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 1083
 • Activity:
  0%
 • Karma: 21
Re: Vulkanska lava
« Reply #3 on: May 14, 2009, 10:08:24 AM »
pa jasno deka ne e vulkan si e vulkan:). inaku kamenjata od kaj vas gledam sime gi prodava ama ne mi se dava pari mora nekako da napraime i ja da zeam 2 parcenca od niv
gi prodava sime??? tie od kumanovo sto se kamenja ili drugi prodava? cena?  :icon_scratch:

Offline nikola

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 527
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Re: Vulkanska lava
« Reply #4 on: May 14, 2009, 10:56:38 AM »
sea dali se bas tie od kumanovo neznam ama isti se takvi vulkanski, inaku parce edno taka da receme 10-15 cm barase 150denari

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Vulkanska lava
« Reply #5 on: May 14, 2009, 11:01:29 AM »
C c c c znaci nie od forumov najglupi sme. Lugjevo i voda i lemna minor i vulkanski kamenja .... nie drva  aha

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Vulkanska lava
« Reply #6 on: May 16, 2009, 07:35:46 AM »
Prodavam vulkanit edno litro 200 denari  ghgf  ghgf ghgf.Koga moze Sime zosto ne i jas da prodavam cesno si ja nasobrav ghgf.Se salam ,nemam prikolka za auto da odam da soberam pa na narednata sredba da podelime.Koj ima pik kap ili kombe i e vo moznost neka kaze pa odime u soping.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Vulkanska lava
« Reply #7 on: May 16, 2009, 09:21:37 AM »
Da de i posle mi ja tovarate mene Hondata da vi raznesuvam po Skopje i Tetovo  :nono: :nono: :nono:

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Vulkanska lava
« Reply #8 on: May 16, 2009, 11:15:22 AM »
Da de i posle mi ja tovarate mene Hondata da vi raznesuvam po Skopje i Tetovo  :nono: :nono: :nono:
:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Vulkanska lava
« Reply #9 on: May 16, 2009, 01:43:56 PM »
Ljube ako ne da najmam taktor pa so traktor  ghgf.Da ne e malku edena traktorska prikolka ghgf

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Vulkanska lava
« Reply #10 on: May 16, 2009, 05:25:30 PM »
Lavata se koristi i kako supstrakt - dodatok na hranlivata podloga,sodrzi mnogu mikro elementi koise potrebni za dobar eazvoj i rast na rastenijata. Se stava pod pesokot( na pr. nad tresetot za cveke) pa nad toa mrezicka , i na kpaj pesokot. Ima komercijalna lava "vulkanit ,so ne e nisto poarna od nasata Kumanovska :icon_thumright:
Име, таа црвената е црвена баш затоа што има... "Easy Ferro" во неа! ;)
Да не се лажеме, не е добра како единствена или како главна подлога. Има микроелементи, но не и макро, башка јас направив еден „експеримент“ кој ги покажа следниве резултати: и покрај тоа што под неа имаше глина и хумус/тресет комбинација, растенијата имаа еден ненадминлив проблем: бидејќи е порозна, а со тоа и лесна, лавата нема тежина за да ги одржи на место новонасадените билки (оние кои се уште не се „фатиле“), така што се корнат и на најмал допир. Друг проблем би било тоа што песокот допиен со дробење ќе има остри рабови. Ова им пречи на сите растенија, посебно на оние со нежен корен.
Но, како слој помеѓу глината/хумусот/тресетот и песокот од горните слоеви, или замешана со тој најдолниот слој ќе даде одлични резултати.

pa jasno deka ne e vulkan si e vulkan:). inaku kamenjata od kaj vas gledam sime gi prodava ama ne mi se dava pari mora nekako da napraime i ja da zeam 2 parcenca od niv
Не е само Симе, и не е од сега тоа... но што да се прави. Не можеш со сила на сите да им ги отвориш очите. Бидете сигурни дека најголемиот дел од тие што ќе ги купат тие камења ќе ги купат како украс, немајќи поим дека воопшто постои нешто што се вика „биолошка филтрација“ или „супстрат“.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Vulkanska lava
« Reply #11 on: May 16, 2009, 11:36:33 PM »
Lavata se koristi i kako supstrakt - dodatok na hranlivata podloga,sodrzi mnogu mikro elementi koise potrebni za dobar eazvoj i rast na rastenijata. Se stava pod pesokot( na pr. nad tresetot za cveke) pa nad toa mrezicka , i na kpaj pesokot. Ima komercijalna lava "vulkanit ,so ne e nisto poarna od nasata Kumanovska :icon_thumright:
Име, таа црвената е црвена баш затоа што има... "Easy Ferro" во неа! ;)
Да не се лажеме, не е добра како единствена или како главна подлога. Има микроелементи, но не и макро, башка јас направив еден „експеримент“ кој ги покажа следниве резултати: и покрај тоа што под неа имаше глина и хумус/тресет комбинација, растенијата имаа еден ненадминлив проблем: бидејќи е порозна, а со тоа и лесна, лавата нема тежина за да ги одржи на место новонасадените билки (оние кои се уште не се „фатиле“), така што се корнат и на најмал допир. Друг проблем би било тоа што песокот допиен со дробење ќе има остри рабови. Ова им пречи на сите растенија, посебно на оние со нежен корен.
Но, како слој помеѓу глината/хумусот/тресетот и песокот од горните слоеви, или замешана со тој најдолниот слој ќе даде одлични резултати.

pa jasno deka ne e vulkan si e vulkan:). inaku kamenjata od kaj vas gledam sime gi prodava ama ne mi se dava pari mora nekako da napraime i ja da zeam 2 parcenca od niv
Не е само Симе, и не е од сега тоа... но што да се прави. Не можеш со сила на сите да им ги отвориш очите. Бидете сигурни дека најголемиот дел од тие што ќе ги купат тие камења ќе ги купат како украс, немајќи поим дека воопшто постои нешто што се вика „биолошка филтрација“ или „супстрат“.

Ime" teka i kazav deka nemoze samo taa da bide glavana podloga i nemozesamo taa da bide hranliva podloga ,tuku vo kombinacija so tresetot i glinata na primer.Crvena e poradi prisastvoto na Fe,normalno.
So se drugo so napisa se soglasuvam. gsdzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline zorans83

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 837
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • cichlidsmk.com
Re: Vulkanska lava
« Reply #12 on: May 28, 2009, 02:41:40 AM »
Moze li nekoj da slikne nekoe parce pa da vidam kako izgleda.Mene mi e za rock scaping i ako izgleda primamlivo onda bi idel ja so kola nakaj Kumanovo.Ne e pikam ,kupe e ali ke go natovarime ubavo :)

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307

Offline toni

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2009
 • Posts: 177
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Vulkanska lava
« Reply #14 on: May 28, 2009, 10:44:49 AM »
ova so glinata kade moze da se zeme ili da se kupi i sto pari e?

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Vulkanska lava
« Reply #15 on: May 28, 2009, 10:49:12 AM »
ova so glinata kade moze da se zeme ili da se kupi i sto pari e?
Glina ili lava???
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline toni

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2009
 • Posts: 177
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Vulkanska lava
« Reply #16 on: May 28, 2009, 04:04:16 PM »
aj vaka:sakam da stavam podloga vo akvariumot e sea se stavalo i od onaa crvenicata koja ima vo nea glina ili lava neznam sto sodrzi pa treset pa kokosovi vlakna pa humus od suma,mreza pa pesok a najdobro bi bilo vo podlogata po logika da bide poplodna zemjata da ima i glina i lava.prasanjeto mi e kade da se najdat ovie raboti i koj e redosledot i dali se mesaat site pa da staam mreza pa pesok,kako se pripremuva.ili ne treba tolku? izvinete za prasanjava ama neznam koja kombinacija ke bide najdobra pa ako moze malku pomos 55655

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Re: Vulkanska lava
« Reply #17 on: May 29, 2009, 01:16:56 PM »
„Најдобра комбинација“, наједноставно кажано - нема. :) Секоја (добро, скоро секоја) варијанта си има свои предности и маани. На секој од нас останува откако ќе прочита/види/чуе за што повеќе комбинации да си одлучи која ќе ја примени.
Ако ме прашаш мене, јас на пример лавата, глината и хумусот (и кокосовите влакна кога би се решил и за нив) би ги измешал. Мислам дека така ќе се добие урамнотежена подлога, а на корењата ќе им бидат исто достапни сите расположливи елементи.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal