collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Малку да напишам за мрестот на скаларите.
Парот е на членот bojce, додека техниката на мрестот и локацијата е кај мене.
Аквариум 60 х 40 х 30
Температура 28-29 степени
Вода: одстоена 72 часа чешмовача. Дополнително стоена во аквариум уште 5 дена пред мрестот. Нема никакви додатоци во водата или пак некакво претходно третирање.
Реквизити за мрест: пластичен лист, амазонка и дрво од лозница
Внатрешен филтер - сунѓер
Икрата прво ја фирлија на пластичниот лист, третиот ден на листовите од амазонката ја шетаа, петтиот ден ја преселија на дрвото и веќе шестиот ден т.е. денес малите пропливаа.
Сликите се од синојка, како што може „едвај“ да се види дел пливаат додека дел се на врвот од дрвото како жбунче.
Важно: првиот ден кога ја фрлија икрата ставив 8 капки 2% раствор од метиленско плаво од аптека, вториот ден 4 капки.
Водата, третиот ден ја променив, и тоа само 25% со одстојана вода 48 часа.
Исхрана на малите Artemia salina
Родителите планирам да ги извадам за 3-4 дена, а може и порано, во зависност од односот према малите. Сега за сега се одлични родители, штета што немам камера да го снимам деновиве мрестот и одгледувањето на икрата и малите.
Одлично е чуството кога после повеќе од 10 години повторно ќе измрестиш Скалари и од прва ќе биде успешно.

[Login or Register][Login or Register]

Link

Author Topic: Мрест на Скалари  (Read 11732 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Мрест на Скалари
« on: May 21, 2009, 10:04:25 AM »
Малку да напишам за мрестот на скаларите.
Парот е на членот bojce, додека техниката на мрестот и локацијата е кај мене.
Аквариум 60 х 40 х 30
Температура 28-29 степени
Вода: одстоена 72 часа чешмовача. Дополнително стоена во аквариум уште 5 дена пред мрестот. Нема никакви додатоци во водата или пак некакво претходно третирање.
Реквизити за мрест: пластичен лист, амазонка и дрво од лозница
Внатрешен филтер - сунѓер
Икрата прво ја фирлија на пластичниот лист, третиот ден на листовите од амазонката ја шетаа, петтиот ден ја преселија на дрвото и веќе шестиот ден т.е. денес малите пропливаа.
Сликите се од синојка, како што може „едвај“ да се види дел пливаат додека дел се на врвот од дрвото како жбунче.
Важно: првиот ден кога ја фрлија икрата ставив 8 капки 2% раствор од метиленско плаво од аптека, вториот ден 4 капки.
Водата, третиот ден ја променив, и тоа само 25% со одстојана вода 48 часа.
Исхрана на малите Artemia salina
Родителите планирам да ги извадам за 3-4 дена, а може и порано, во зависност од односот према малите. Сега за сега се одлични родители, штета што немам камера да го снимам деновиве мрестот и одгледувањето на икрата и малите.
Одлично е чуството кога после повеќе од 10 години повторно ќе измрестиш Скалари и од прва ќе биде успешно.

[Login or Register][Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мрест на Скалари
« Reply #1 on: May 21, 2009, 10:06:55 AM »
Денешна состојба
[Login or Register][Login or Register]

Offline petreski t.

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1437
 • Activity:
  0%
 • Karma: 69
Re: Мрест на Скалари
« Reply #2 on: May 21, 2009, 10:10:40 AM »
 nb,m uste ednas koga ke bidat za davanje(prodavanje) kazi  ghgf  560855 za mrestot

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Мрест на Скалари
« Reply #3 on: May 21, 2009, 10:12:14 AM »
Tka be Dimiar :icon_thumright: e sega i ovaa slika e dobra i mozat da se vidat maleckite.Dobro objasnuvanje ,i da se mnozat mrestovite gsdzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Re: Мрест на Скалари
« Reply #4 on: May 21, 2009, 10:12:54 AM »
Odlicno Dimitar,  gsdzz

Fantasy Reef

 • Guest
Re: Мрест на Скалари
« Reply #5 on: May 21, 2009, 10:19:57 AM »
 gsdzz

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мрест на Скалари
« Reply #6 on: May 21, 2009, 10:29:20 AM »
 55655
Ќе има постојано нови слики со напредокот.
Кога ќе пркнат ќе има и за давање. Само да останат здрави и живи.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Re: Мрест на Скалари
« Reply #7 on: May 21, 2009, 10:31:56 AM »
Dimitar, moras sega da obrnes poveke vnimanie na higijenata, dnoto sto poveke da go cistis.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мрест на Скалари
« Reply #8 on: May 21, 2009, 10:53:42 AM »
Е тоа е најтешкиот дел. Родителите се вознемируваат а малите па се бутаат во цревото. Ама секој ден по малку и се чисти.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Мрест на Скалари
« Reply #9 on: May 21, 2009, 11:26:26 AM »
Cestito mrest !
 gsdzz

Offline kiko_vet

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: PP
 • Age: 39
 • Posts: 1144
 • Activity:
  0%
 • Karma: 38
Re: Мрест на Скалари
« Reply #10 on: May 22, 2009, 04:39:55 AM »
 gsdxzzz cestito mrestot
"Левата нога и рече на десната: меѓу нас е свршено."

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 44
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Мрест на Скалари
« Reply #11 on: May 22, 2009, 10:35:28 AM »
 nb,m Dimitar  gsdzz

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мрест на Скалари
« Reply #12 on: May 25, 2009, 07:59:43 AM »
Денешна состојба. Малите се без родителите, ги извадив вчера.
[Login or Register][Login or Register][Login or Register][Login or Register]
Исхраната е Artemia salina. Три до четири пати на ден. Количина - колку што може да изедат за 5 минути.
Температурата се движи помеѓу 28 и 29 целзиусови степени.
Вода менувам по потреба. Сега кога се сами нема голема загаденост на водата.

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Мрест на Скалари
« Reply #13 on: May 25, 2009, 08:01:19 AM »
 gsdzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline johnstalker

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2009
 • Location: Troyan, Bulgaria
 • Age: 56
 • Posts: 142
 • Activity:
  0%
 • Karma: 22
  • БАЕ
Re: Мрест на Скалари
« Reply #14 on: May 25, 2009, 08:22:23 AM »
И бре! gsdzz Да са ти живи и здрави бебетата!  gsdxzzz

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Мрест на Скалари
« Reply #15 on: May 25, 2009, 09:07:58 AM »
Dimitar ke pustis eden par koga ke ti porasnat, sakam da pravam eden so skalari samo gsdzz

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Мрест на Скалари
« Reply #16 on: May 25, 2009, 09:26:58 AM »
 55655
Ќе има за давање  ghgf ghgf ghgf

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Мрест на Скалари
« Reply #17 on: May 25, 2009, 09:27:52 AM »
Ovde bratce kako sto ti trgna ke ima da dades na cel forum po eden  ghgf ghgf
 nb,m sekoja cest.  :icon_thumright:

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Мрест на Скалари
« Reply #18 on: May 25, 2009, 10:01:00 AM »
 gsdxzzz gsdxzzz gsdxzzz

Offline Cimento

 • Plant junkie
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Tetovo
 • Age: 42
 • Posts: 1484
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Re: Мрест на Скалари
« Reply #19 on: May 25, 2009, 11:34:24 AM »
  applause applause applause applause applause applause
Happines is like peeng in your pants. Everyone can see it but only you can feel it's warmth!

Tags:
 

Мрест на Трофеус Икола

Started by iron man

Replies: 10
Views: 1733
Last post January 04, 2009, 02:05:13 PM
by nenad66
Ancistrus Sp. Мрест

Started by spike15_mk

Replies: 42
Views: 5164
Last post June 14, 2009, 09:39:50 AM
by Ljube
Мојот прв мрест.

Started by AFROMAN

Replies: 11
Views: 1958
Last post June 16, 2011, 04:14:41 AM
by Дамјан
Мрест на Galaxy Razbora

Started by anrovla

Replies: 33
Views: 3220
Last post May 21, 2012, 11:48:49 AM
by anrovla
Мрест на неон тетри?

Started by decobt

Replies: 20
Views: 4168
Last post April 08, 2014, 01:24:32 PM
by zoran.d5
Users Online Users Online (23)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal