collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Дечки, одсабајлево приметив дека едното ксифо има бели флеки на задниот дел од телото го извадив го ставив во друг сад во вода со сол со сооднос 1 кафена лажичка сол на 10 литри температура на водата околу 27 степени, арно ама откако убаво се загледав видов дека и другите 3 ксифо го имаат истиот проблем но со помал размер, на мажјакот ксифо (риба од 10 цм) едната перка му е скоро до пола како изедена со бела флека на крајот. Идентификација на болеста, дали има можност и другите риби да ми заболат и како да ја излечам болеста?
Благодарам однапред,
Влатко.

Link

Author Topic: Помош за бели флеки на ксифо  (Read 2007 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Помош за бели флеки на ксифо
« on: July 15, 2009, 02:02:07 AM »
Дечки, одсабајлево приметив дека едното ксифо има бели флеки на задниот дел од телото го извадив го ставив во друг сад во вода со сол со сооднос 1 кафена лажичка сол на 10 литри температура на водата околу 27 степени, арно ама откако убаво се загледав видов дека и другите 3 ксифо го имаат истиот проблем но со помал размер, на мажјакот ксифо (риба од 10 цм) едната перка му е скоро до пола како изедена со бела флека на крајот. Идентификација на болеста, дали има можност и другите риби да ми заболат и како да ја излечам болеста?
Благодарам однапред,
Влатко.

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #1 on: July 15, 2009, 03:09:26 AM »
Земи си лек против бели точки,стави во аквариумот и за неколку дена сите риби ке ти бидат здрави. Јас користам PROTOEX од Арами и 100% е успешен.  Пази кога купуваш нови риби ,најчесто така се пренесува оваа болест.

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #2 on: July 15, 2009, 03:18:16 AM »
А нели има разлика меѓу точките и флекиве и скапувањето на перки? Само ксифото ги приметувам дека се заболени ,сите други риби се ОК, е сега прочитав на форумов за користење на сол, да купам лек или со сол да ги третирам?%3Cdiclass=%22msgbox%22%3ENoilesuploaded!%3C/di%3E%3Cbr%3E%3Cbr%3E

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #3 on: July 15, 2009, 04:36:34 AM »
prvo so sol , pa ako ne biva togas so lek. ali so sol ja mislam deka ke se izlecat  :yes:

Offline ajanackovski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2009
 • Location: Kriva Palanka
 • Age: 36
 • Posts: 527
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #4 on: July 15, 2009, 06:07:23 AM »
dali samo soodnosot na sol e dovolen. 1kafena lazicka na 10l voda.  hgfgd
Da cuva gospod i golman da brani

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #5 on: July 15, 2009, 06:16:36 AM »
dali samo soodnosot na sol e dovolen. 1kafena lazicka na 10l voda.  hgfgd
Tocen e soodnosot, samo izvadi gi zabolenite ribi nadvor zosto solot e steten za rastenijata

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #6 on: July 15, 2009, 11:49:48 AM »
Фала ви дечки на понудените одговори, но бидејки сум почетник и не сум спремен за експерименти земав еден лек кој незнам како ќе помине но го ставив во водата па ќе видиме, лекот се вика BAKTOPUR сомнителен ми е но ми рекоа дека 100% е ефективенпротив гниење на перки и шкрги, бели точки, стомачна водена болест и други бактерии, ако има некој искуство со овој лек го молам да го сподели затоа што веќе го почнав третманот кој трае 4 дена...

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #7 on: July 15, 2009, 11:54:07 AM »
Samo teraj po propisaniot recept, ke zavrsis rabota  gsdzz

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #8 on: July 15, 2009, 01:19:37 PM »
druze ajde pisi pomaga li toj lek, jas prv pat sum slusnal za nego BAKTOPUR  :suspious:
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #9 on: July 15, 2009, 01:54:04 PM »
Штом завршам со третманот ќе постирам...

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #10 on: July 15, 2009, 02:40:54 PM »
ok  3dclin
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline Break

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2009
 • Location: Tetovo
 • Age: 39
 • Posts: 578
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #11 on: July 15, 2009, 02:41:43 PM »
i jas go imav istiot problem,,i koristev PROTOEX od Arami,,i za cetiri dena se izgubija site beli tocki..

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #12 on: July 19, 2009, 04:27:56 AM »
Ова бактопур врска нема, ги ставив заболените риби во друг сад им помешав сол и антибиотик па што биде нека биде  gsdzxxvzzz

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #13 on: July 19, 2009, 04:55:50 AM »
Tretmanot kolku sto znam trae od 4 do 5 dena. Taka da bidi strpliv.....

Offline ВлаткоЅвер

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 215
 • Activity:
  0%
 • Karma: 16
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #14 on: July 19, 2009, 04:59:00 AM »
Целиот проблем е што веќе поминаа 5 дена (денес е петиот), а сум со ногата во лонгета и неможам да прошетам да побарам нешто поасално, а за овие 5 дена дури и се прошити болеста, а не па да се запре...

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #15 on: July 19, 2009, 05:09:10 AM »
 hgfgd da ti kazam pravo nikogas sum nemal takov problem. Taka da mozam da zboram samo od toa sto sum cital po forumov. Ako ne se mnogu ribi frlaj u sholja pa ke si kupis novi.

Offline jb007

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 40
 • Posts: 1029
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #16 on: July 19, 2009, 05:34:53 AM »
eeeej kakva solja be brat...nemoj ni da si pomislil, probaj najdi lek, stvarno e potesko ali za sledniot pat ke znaes sto kako da im napravis, nekogas mozebi ke imas ribi sto ne ti se frlaat u solja e togas ke si imas maka  :nono:
Podobro e da zivis 100 godini kako car, odkloku 7 dena kako prosjak :)

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Помош за бели флеки на ксифо
« Reply #17 on: July 19, 2009, 05:39:14 AM »
PROTOEX od Arami gsdzz

Tags:
 

Помош

Started by Bonevski

Replies: 5
Views: 1286
Last post January 18, 2011, 02:39:04 PM
by Bonevski
Помош околу скалар.

Started by AFROMAN

Replies: 3
Views: 1041
Last post August 05, 2012, 02:01:01 PM
by Ugrin
[помош] truenje???

Started by pljs

Replies: 8
Views: 1333
Last post July 12, 2013, 09:13:40 AM
by pljs
помош распарталени перки на карас

Started by swaba

Replies: 5
Views: 1732
Last post October 12, 2013, 03:09:51 PM
by swaba
Помош, проблем со бели точки!!!

Started by amareto

Replies: 37
Views: 6902
Last post November 05, 2011, 10:58:57 PM
by Ljube
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal