collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:06:53 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]

The first post content
Staviv СО2 во кавариумот пред 1 ден и сабајлето рибите малку ми се млитави. Можно ли е да сум предозирал. Првпат користам СО2. Аквариумот е 110 L 2 месеца старсо 9 рипки внатре

Link

Author Topic: Дозирање со CO2  (Read 1635 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline alian_tac

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: skopje
 • Age: 40
 • Posts: 18
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Дозирање со CO2
« on: July 23, 2009, 06:22:38 AM »
Staviv СО2 во кавариумот пред 1 ден и сабајлето рибите малку ми се млитави. Можно ли е да сум предозирал. Првпат користам СО2. Аквариумот е 110 L 2 месеца старсо 9 рипки внатре

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Дозирање со CO2
« Reply #1 on: July 23, 2009, 07:43:58 AM »
Mozno e, zasto da ne e mozno. Pobaraj po temite na drugite clenovi, mislam deka na poveke mesta Nenad66 ima kazano kolku meurcinja treba vo sekunda .... ili taka nesto slicno.

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: Дозирање со CO2
« Reply #2 on: July 23, 2009, 07:45:23 AM »
alian_tac eve tuka mozes se da procitas

http://forum.mkreef.com/index.php?topic=1228.0

Offline kiko_vet

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: PP
 • Age: 38
 • Posts: 1144
 • Activity:
  0%
 • Karma: 38
Re: Дозирање со CO2
« Reply #3 on: July 23, 2009, 08:35:32 AM »
Ne pisa sto co2 koristis,  ako e ovoj po domasna recepta vo sise 1.5 ili 2 litri,  prvite denovi vklucuvaj vozdusna pumpa navecer a co2 to vadi go, potoa intenzitetot ce se namali
"Левата нога и рече на десната: меѓу нас е свршено."

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 39
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Дозирање со CO2
« Reply #4 on: July 23, 2009, 08:38:38 AM »
Зависи и колку растенија имаш во аквариум за да го искористат gsdzz

Offline alian_tac

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: skopje
 • Age: 40
 • Posts: 18
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Дозирање со CO2
« Reply #5 on: July 23, 2009, 11:22:25 AM »
Фала за помошта. Користам домашен СО2 1L вода со 400 g шеќер и 7 g сув квасец ди го. СО2 испушта 1 меурче во секунда. Иначе имам околу 10 коренчиња на тревка. Аквариумот сеуште го средувам па се надевам дека за некој ден ке го прикажам на форумот.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: Дозирање со CO2
« Reply #6 on: July 23, 2009, 12:27:57 PM »
meurce na sekunda ne e nisto taka da problemot ne e vo co2
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: Дозирање со CO2
« Reply #7 on: July 23, 2009, 12:55:12 PM »
Kako sto kaza admin,ne e problem vo CO2-to  tuku ima inesto drugo vo kombinacijata so CO2,Dali si merel parametri na vodata PH ,Dh ,dali menuvas  redovno voda,i slicno.Moze da bide i od visok na amonijak vo ovie topli denovi
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline NO CARRIER

 • V I P
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: May 2009
 • Location: България, Пазарджик
 • Age: 52
 • Posts: 5462
 • Activity:
  30%
 • Karma: 61
  • Николай Цветков
Re: Дозирање со CO2
« Reply #8 on: July 23, 2009, 01:11:30 PM »
alian_tac наистина ли слагаш 7 грама сух квасец?  gsdxxvzzz Това е цяло пакетче! С 400 грама захар, ти все едно бомба си направил. Мехурчетата трябва да са много повече от едно на секунда. Аз слагам 1 кафена лъжичка на 2л вода и 250-300г захар.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: Дозирање со CO2
« Reply #9 on: July 23, 2009, 02:58:11 PM »
alian_tac наистина ли слагаш 7 грама сух квасец?  gsdxxvzzz Това е цяло пакетче! С 400 грама захар, ти все едно бомба си направил. Мехурчетата трябва да са много повече от едно на секунда. Аз слагам 1 кафена лъжичка на 2л вода и 250-300г захар.

Se slozuvam  :yes:. So 7 grama kvasec i 400 gr seker na samo eden litar voda, treba da izleguvaat 10 meurcinja vo sekunda.

Offline alian_tac

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: skopje
 • Age: 40
 • Posts: 18
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Дозирање со CO2
« Reply #10 on: July 25, 2009, 03:34:43 AM »
И јас стравував од тоа дека 7g квасец е многу но бидејки користев DIGO квасец кој искочи како лош избор денес веке од смесата не добивам ни 1 меурче во минута ghgfrfn. Прочитав негде на форумот дека овој квасец е тапа но не очекував дека ке биде до волку за 3 -4 дена да се потроши. dr. etker сув квасец не успеав да најдам по локалниве продавнички но ке гледам да отидам до веро денес да побарам за да ја сненам смесата.

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 39
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Дозирање со CO2
« Reply #11 on: July 25, 2009, 03:43:35 AM »
Zasto stavate suv kvasec??? Ja kolku sto znam se stava pola kocka od onie malite svezi sto se i taka go pravam. Plus vo taa smesa dodavam 3 goelmi lazici seker. Me tera koga e poladno vremevo 3-4 nedeli ,a sega po 2  :dontknow:

Offline alian_tac

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: skopje
 • Age: 40
 • Posts: 18
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Re: Дозирање со CO2
« Reply #12 on: July 25, 2009, 03:51:15 AM »
Сите "рецепти" за СО2 што ги прочитав беа со сув квасец па затоа стаив и јас. Свеж имам и одма ќе пробам само кажи ми колку вода користиш во смесата?   55655

Offline NO CARRIER

 • V I P
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: May 2009
 • Location: България, Пазарджик
 • Age: 52
 • Posts: 5462
 • Activity:
  30%
 • Karma: 61
  • Николай Цветков
Re: Дозирање со CO2
« Reply #13 on: July 25, 2009, 04:33:44 AM »
Сув квасац, защото е поудобен за съхраняване. Става и свеж и сув - какъвто има.

Дрождите от маята са изяли всичкия шекер и са умрели од глад. Затова е изкарала малко.

Offline Gjuro

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: Kumanovo
 • Age: 43
 • Posts: 2693
 • Activity:
  0%
 • Karma: 194
Re: Дозирање со CO2
« Reply #14 on: July 25, 2009, 04:49:30 AM »
Сите "рецепти" за СО2 што ги прочитав беа со сув квасец па затоа стаив и јас. Свеж имам и одма ќе пробам само кажи ми колку вода користиш во смесата?   55655
Voda stavas samo kolku da pokrie sekerot i posle matis dodeka ne se stopi.Mene so mojot recept 800 g seker 1mala kocka svez kvasec celata smesa mi izleguva nekade 1litar.I vaka trae skoro cel mesec.

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 39
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Re: Дозирање со CO2
« Reply #15 on: July 25, 2009, 12:10:33 PM »
Сите "рецепти" за СО2 што ги прочитав беа со сув квасец па затоа стаив и јас. Свеж имам и одма ќе пробам само кажи ми колку вода користиш во смесата?   55655
10 santimetri od crevoto da ima razmah gsdzz

Tags:
 

Users Online Users Online (30)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal