collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
читав на еден сајт за тресетот (за во филтер), дека ја омекнува (колку толку) водата и дека го држи PH-то рамномерно, каде може да се најде асален тресет за филтер? Прашав денеска во декспорт беше 1литар 910денари (ОГИН!!)

Link

Author Topic: Тресет?  (Read 3063 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Тресет?
« on: September 04, 2009, 02:51:08 AM »
читав на еден сајт за тресетот (за во филтер), дека ја омекнува (колку толку) водата и дека го држи PH-то рамномерно, каде може да се најде асален тресет за филтер? Прашав денеска во декспорт беше 1литар 910денари (ОГИН!!)
« Last Edit: February 17, 2011, 12:04:03 PM by Ljube »
Goran Manevski

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: тресет?
« Reply #1 on: September 04, 2009, 03:49:32 AM »
sigurno bil sera super peat  ja ne sum za toa , ako veke ednas stavas, treba da e kontinuirano toa, a so taa cena bogami sto znam. teba da go menuvas na eden mesec.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: тресет?
« Reply #2 on: September 04, 2009, 04:25:52 AM »
не не за тој во декспорт нека бркаат работа... мислев да се нарача или да не се продава на друго место поефтино...
Goran Manevski

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: тресет?
« Reply #3 on: September 04, 2009, 10:54:21 AM »
270 e 1 LITAR... so se zaebavate... 970 e sera siporax ama i toj e namalen.. ne sirete dezinformacii

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: тресет?
« Reply #4 on: September 04, 2009, 10:58:11 AM »
 gsdzz

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: тресет?
« Reply #5 on: September 04, 2009, 11:15:42 AM »
270 e 1 LITAR... so se zaebavate... 970 e sera siporax ama i toj e namalen.. ne sirete dezinformacii
Adzi ,stanuva zbor za TRESET a ne za siporax  hgfgd
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: тресет?
« Reply #6 on: September 04, 2009, 12:14:09 PM »
читав на еден сајт за тресетот (за во филтер), дека ја омекнува (колку толку) водата и дека го држи PH-то рамномерно, каде може да се најде асален тресет за филтер? Прашав денеска во декспорт беше 1литар 910денари (ОГИН!!)

Za ova pisuvam Nenad.. Koga 4 godini kupuem sera super peat.. neka ne mi kazuva za ceni.. tuka ne se karuvaat poeni nitu pak izvlekuvaat informacii ako se ocrni nekoj prodavac...

Goch da e pameten i da rastaraska temite za rastenija i slicno ke vidi deka 5L ima za 60 denara.. Samo mrzaaa pustaaa  ghgf

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 58
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: тресет?
« Reply #7 on: September 04, 2009, 12:24:55 PM »
 gsdzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: тресет?
« Reply #8 on: September 04, 2009, 03:47:14 PM »
270 e 1 LITAR... so se zaebavate... 970 e sera siporax ama i toj e namalen.. ne sirete dezinformacii

Не бе Аџи изгледа таа не ме свати за што ја прашувам, само знам дека убаво ми кажа 910 ден и онаков се зачудив викам многу скапо бе, и демек било многу за аквариум од 120  до 160 должина...

пс: тоа што викаш 5л за 60ден, ако станува збор за обичен тресет некако не ми се ризикува (ти од каде го купуваш тој sera super peat?)
Goran Manevski

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: тресет?
« Reply #9 on: September 05, 2009, 12:10:06 AM »
deksport be Goch, od tamu kupuem se od SERA.. odi na lice mesto vidi..

Treset granuliran imas i u cvekari.. istoto e.. Samo potekloto i proizvotsvoto e razlicno..

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: тресет?
« Reply #10 on: September 05, 2009, 03:26:57 AM »
Treset granuliran imas i u cvekari.. istoto e.. Samo potekloto i proizvotsvoto e razlicno..

Си имал ли ти искуство со ваков тресет или некој друг, кажете да знам што да правам сакам дискуси да земам, па треба тресетот за ph-то да го среди пошто додавам DIY CO2 и DIY ѓубрива, сигурно е за никаде... ајде луѓе со вакво искуство...
Goran Manevski

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: тресет?
« Reply #11 on: September 05, 2009, 10:00:12 AM »
Ако имаш намера да мрестиш тогаш размислувај за киселост, тврдина и така натаму. Во спротивно не се замарај, важно аквариумот да е исциклиран, температура 29-30 степени и добар филтер.
« Last Edit: September 05, 2009, 10:01:26 AM by DimitarJ »

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: тресет?
« Reply #12 on: September 05, 2009, 10:24:40 AM »
Ако имаш намера да мрестиш тогаш размислувај за киселост, тврдина и така натаму. Во спротивно не се замарај, важно аквариумот да е исциклиран, температура 29-30 степени и добар филтер.

за исциклиран исциклиран е 4месеца е во функција, само шубе ми е, пробувам колку што можам повеќе да го средам за дискуси, пошто сум студент (немам свои пари) и несакам да ми умрат и да изгубам желба за нив и воопшто за аквариум... а знам дека доста риби умираат поради PH шок а посебно дискусите што се поосетливи, така да помалку ќе изгубам ако додадам неколку литра тресет...
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: тресет?
« Reply #13 on: September 05, 2009, 10:41:16 AM »
poslusaj go pogorniot sovet, ne se zamaraj so pH, samo problemi ke si stvoris, namesto toa, fokusiraj se da go odrzuvas konstanto, toa e klucot, i CISTA VODA.

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: тресет?
« Reply #14 on: September 06, 2009, 10:12:36 AM »
Treset granuliran imas i u cvekari.. istoto e.. Samo potekloto i proizvotsvoto e razlicno..

Си имал ли ти искуство со ваков тресет или некој друг, кажете да знам што да правам сакам дискуси да земам, па треба тресетот за ph-то да го среди пошто додавам DIY CO2 и DIY ѓубрива, сигурно е за никаде... ајде луѓе со вакво искуство...

Pa 4 godini so treset non-stop ako ne e iskustvo, da pocekam uste 1 pa da specijaliziram anesteziologija  ghgf

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: тресет?
« Reply #15 on: September 06, 2009, 10:49:39 AM »
Treset granuliran imas i u cvekari.. istoto e.. Samo potekloto i proizvotsvoto e razlicno..

Си имал ли ти искуство со ваков тресет или некој друг, кажете да знам што да правам сакам дискуси да земам, па треба тресетот за ph-то да го среди пошто додавам DIY CO2 и DIY ѓубрива, сигурно е за никаде... ајде луѓе со вакво искуство...

Pa 4 godini so treset non-stop ako ne e iskustvo, da pocekam uste 1 pa da specijaliziram anesteziologija  ghgf

море, погрешно си сватил, мислев дали си имал искуство со тој од цвеќари гранулираниот, не за од сера знам дека е добар само мрсничка цена си има хехе ајде пиши  :) hgfgdfd
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Re: тресет?
« Reply #16 on: September 06, 2009, 10:51:55 AM »
abe  kaj ste videle granuliran treset po cvekari??

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 43
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: тресет?
« Reply #17 on: September 06, 2009, 11:07:24 AM »
AleksandarB imase postirano  5805 5805

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Re: тресет?
« Reply #18 on: September 06, 2009, 11:57:47 AM »
Ne e granuliran, pakuvan e vo golemi kesi isto kako humusot.

http://forum.mkreef.com/index.php?topic=565.70

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: тресет?
« Reply #19 on: September 06, 2009, 12:28:12 PM »
фала Александар за линкот, сепак не би ризикувал со обичен тресет...
Goran Manevski

Tags:
 

Users Online Users Online (18)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal