collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Today at 02:04:53 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:35:00 PM]


Nov 100L Treven Akvarium by p
[January 18, 2020, 02:21:24 AM]


Od Ohrid si ako.... by p
[January 04, 2020, 02:12:39 AM]


Среќна нова 2020 by biguran2
[January 03, 2020, 07:20:19 AM]


Прв аквариум (30л) by FD1
[January 02, 2020, 08:40:20 AM]


ТОП Проблеми by p
[December 27, 2019, 07:32:31 AM]


Камен by p
[December 27, 2019, 04:27:34 AM]


la niña by p
[December 25, 2019, 05:39:02 AM]


Аквариум и земјотрес by p
[December 24, 2019, 06:40:25 AM]

The first post content
читав на еден сајт за тресетот (за во филтер), дека ја омекнува (колку толку) водата и дека го држи PH-то рамномерно, каде може да се најде асален тресет за филтер? Прашав денеска во декспорт беше 1литар 910денари (ОГИН!!)

Link

Author Topic: Тресет?  (Read 1711 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 30
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Тресет?
« on: September 04, 2009, 02:51:08 AM »
читав на еден сајт за тресетот (за во филтер), дека ја омекнува (колку толку) водата и дека го држи PH-то рамномерно, каде може да се најде асален тресет за филтер? Прашав денеска во декспорт беше 1литар 910денари (ОГИН!!)
« Last Edit: February 17, 2011, 12:04:03 PM by Ljube »
Goran Manevski

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Re: тресет?
« Reply #1 on: September 04, 2009, 03:49:32 AM »
sigurno bil sera super peat  ja ne sum za toa , ako veke ednas stavas, treba da e kontinuirano toa, a so taa cena bogami sto znam. teba da go menuvas na eden mesec.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 30
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: тресет?
« Reply #2 on: September 04, 2009, 04:25:52 AM »
не не за тој во декспорт нека бркаат работа... мислев да се нарача или да не се продава на друго место поефтино...
Goran Manevski

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 39
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: тресет?
« Reply #3 on: September 04, 2009, 10:54:21 AM »
270 e 1 LITAR... so se zaebavate... 970 e sera siporax ama i toj e namalen.. ne sirete dezinformacii

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 53
 • Posts: 12169
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: тресет?
« Reply #4 on: September 04, 2009, 10:58:11 AM »
 gsdzz
Koj gi slusa ribite koga placat ??     You are not allowed to view links. Register or Login

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 53
 • Posts: 6245
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: тресет?
« Reply #5 on: September 04, 2009, 11:15:42 AM »
You are not allowed to view links. Register or Login
270 e 1 LITAR... so se zaebavate... 970 e sera siporax ama i toj e namalen.. ne sirete dezinformacii
Adzi ,stanuva zbor za TRESET a ne za siporax  hgfgd
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 39
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: тресет?
« Reply #6 on: September 04, 2009, 12:14:09 PM »
You are not allowed to view links. Register or Login
читав на еден сајт за тресетот (за во филтер), дека ја омекнува (колку толку) водата и дека го држи PH-то рамномерно, каде може да се најде асален тресет за филтер? Прашав денеска во декспорт беше 1литар 910денари (ОГИН!!)

Za ova pisuvam Nenad.. Koga 4 godini kupuem sera super peat.. neka ne mi kazuva za ceni.. tuka ne se karuvaat poeni nitu pak izvlekuvaat informacii ako se ocrni nekoj prodavac...

Goch da e pameten i da rastaraska temite za rastenija i slicno ke vidi deka 5L ima za 60 denara.. Samo mrzaaa pustaaa  ghgf

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 53
 • Posts: 6245
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: тресет?
« Reply #7 on: September 04, 2009, 12:24:55 PM »
 gsdzz
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 30
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: тресет?
« Reply #8 on: September 04, 2009, 03:47:14 PM »
You are not allowed to view links. Register or Login
270 e 1 LITAR... so se zaebavate... 970 e sera siporax ama i toj e namalen.. ne sirete dezinformacii

Не бе Аџи изгледа таа не ме свати за што ја прашувам, само знам дека убаво ми кажа 910 ден и онаков се зачудив викам многу скапо бе, и демек било многу за аквариум од 120  до 160 должина...

пс: тоа што викаш 5л за 60ден, ако станува збор за обичен тресет некако не ми се ризикува (ти од каде го купуваш тој sera super peat?)
Goran Manevski

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 39
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: тресет?
« Reply #9 on: September 05, 2009, 12:10:06 AM »
deksport be Goch, od tamu kupuem se od SERA.. odi na lice mesto vidi..

Treset granuliran imas i u cvekari.. istoto e.. Samo potekloto i proizvotsvoto e razlicno..

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 30
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: тресет?
« Reply #10 on: September 05, 2009, 03:26:57 AM »
You are not allowed to view links. Register or Login
Treset granuliran imas i u cvekari.. istoto e.. Samo potekloto i proizvotsvoto e razlicno..

Си имал ли ти искуство со ваков тресет или некој друг, кажете да знам што да правам сакам дискуси да земам, па треба тресетот за ph-то да го среди пошто додавам DIY CO2 и DIY ѓубрива, сигурно е за никаде... ајде луѓе со вакво искуство...
Goran Manevski

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 44
 • Featured
 • Posts: 7340
 • Activity:
  11%
 • Country: 00
 • Karma: 159
  • LID
Re: тресет?
« Reply #11 on: September 05, 2009, 10:00:12 AM »
Ако имаш намера да мрестиш тогаш размислувај за киселост, тврдина и така натаму. Во спротивно не се замарај, важно аквариумот да е исциклиран, температура 29-30 степени и добар филтер.
« Last Edit: September 05, 2009, 10:01:26 AM by DimitarJ »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 30
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: тресет?
« Reply #12 on: September 05, 2009, 10:24:40 AM »
You are not allowed to view links. Register or Login
Ако имаш намера да мрестиш тогаш размислувај за киселост, тврдина и така натаму. Во спротивно не се замарај, важно аквариумот да е исциклиран, температура 29-30 степени и добар филтер.

за исциклиран исциклиран е 4месеца е во функција, само шубе ми е, пробувам колку што можам повеќе да го средам за дискуси, пошто сум студент (немам свои пари) и несакам да ми умрат и да изгубам желба за нив и воопшто за аквариум... а знам дека доста риби умираат поради PH шок а посебно дискусите што се поосетливи, така да помалку ќе изгубам ако додадам неколку литра тресет...
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 53
 • Posts: 12169
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: тресет?
« Reply #13 on: September 05, 2009, 10:41:16 AM »
poslusaj go pogorniot sovet, ne se zamaraj so pH, samo problemi ke si stvoris, namesto toa, fokusiraj se da go odrzuvas konstanto, toa e klucot, i CISTA VODA.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 39
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: тресет?
« Reply #14 on: September 06, 2009, 10:12:36 AM »
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
Treset granuliran imas i u cvekari.. istoto e.. Samo potekloto i proizvotsvoto e razlicno..

Си имал ли ти искуство со ваков тресет или некој друг, кажете да знам што да правам сакам дискуси да земам, па треба тресетот за ph-то да го среди пошто додавам DIY CO2 и DIY ѓубрива, сигурно е за никаде... ајде луѓе со вакво искуство...

Pa 4 godini so treset non-stop ako ne e iskustvo, da pocekam uste 1 pa da specijaliziram anesteziologija  ghgf

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 30
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: тресет?
« Reply #15 on: September 06, 2009, 10:49:39 AM »
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
Treset granuliran imas i u cvekari.. istoto e.. Samo potekloto i proizvotsvoto e razlicno..

Си имал ли ти искуство со ваков тресет или некој друг, кажете да знам што да правам сакам дискуси да земам, па треба тресетот за ph-то да го среди пошто додавам DIY CO2 и DIY ѓубрива, сигурно е за никаде... ајде луѓе со вакво искуство...

Pa 4 godini so treset non-stop ako ne e iskustvo, da pocekam uste 1 pa da specijaliziram anesteziologija  ghgf

море, погрешно си сватил, мислев дали си имал искуство со тој од цвеќари гранулираниот, не за од сера знам дека е добар само мрсничка цена си има хехе ајде пиши  :) hgfgdfd
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 53
 • Posts: 12169
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: тресет?
« Reply #16 on: September 06, 2009, 10:51:55 AM »
abe  kaj ste videle granuliran treset po cvekari??
Koj gi slusa ribite koga placat ??     You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 39
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: тресет?
« Reply #17 on: September 06, 2009, 11:07:24 AM »
AleksandarB imase postirano  5805 5805

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Featured
 • Posts: 4106
 • Activity:
  1%
 • Karma: 307
Re: тресет?
« Reply #18 on: September 06, 2009, 11:57:47 AM »
Ne e granuliran, pakuvan e vo golemi kesi isto kako humusot.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 30
 • Posts: 1359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: тресет?
« Reply #19 on: September 06, 2009, 12:28:12 PM »
фала Александар за линкот, сепак не би ризикувал со обичен тресет...
Goran Manevski

Tags:
 

Users Online Users Online (17)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal