collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:26:21 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]


Среќна нова 2023 година by NO CARRIER
[January 01, 2023, 02:21:54 AM]

The first post content
од кога ми се земени до сега се вакви, други имаат од истиот мрест и кај нив се поголеми и побојни, дали е проблемот до мене или до рибите?
а еве слика од како треба да изгледа....


Link

Author Topic: бледи крибензиси?!?!  (Read 2459 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
бледи крибензиси?!?!
« on: September 13, 2009, 06:44:23 AM »
од кога ми се земени до сега се вакви, други имаат од истиот мрест и кај нив се поголеми и побојни, дали е проблемот до мене или до рибите?
а еве слика од како треба да изгледа....

Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #1 on: September 13, 2009, 06:57:12 AM »
odgovorot samiot go dade, ako od ist mrest isti ribi se pogolemi i po koloritni togas kaj tebe e problemot, mislam akvariumot.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Ljube

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Jan 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 5785
 • Activity:
  0%
 • Karma: 201
  • Aqua Park
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #2 on: September 13, 2009, 07:02:09 AM »
goch procitaj sto uslovi za zivot i trebaat na ovaa riba i sporedi so uslovite sto ti i go pruzas. Taka ke vidis dali e do ribite ili ti negde gresis.

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #3 on: September 13, 2009, 07:41:33 AM »
vidi i hrana treba so astaxantin, a i neonkite akvaristicki treba da imas, od slikite kako obicni mi izgledaat.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #4 on: September 13, 2009, 07:52:39 AM »
не е до светлото, пошто и другите што имаат од мрестов немаат специјално светло туку обично, храна им давам од тетра дискусот (колку што знам ок е, и им давам по 3 пати на ден), условите све се океј, температурата 25-26  редовна промена на водата, (ѓубрива не додавам ништо, моментално освен цо2), можно ли е да се " малце заостанати"? пошто јас ги земав мали какви што се додека други што земале од истиот мрест поголеми земале...
Goran Manevski

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #5 on: September 13, 2009, 08:01:05 AM »
imaat li kaj da se krijat edino toa mi teknuva.. hranata cim e ok, vodata ako e stabilna .. drugo ne bi zneal so e hgfgd

Offline MeTogu

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2009
 • Location: Bulgariq/Rousse
 • Age: 45
 • Posts: 404
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #6 on: September 13, 2009, 08:01:42 AM »
На мен ми изглеждат млади и стресирани още.Като си формират територии и ще се оцветят.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #7 on: September 13, 2009, 08:06:10 AM »
imaat li kaj da se krijat edino toa mi teknuva.. hranata cim e ok, vodata ako e stabilna .. drugo ne bi zneal so e hgfgd

imaat i toa, imam kokos eden za 5 kribenzisi (i se krijat vo nego ali retko), i se tepaat nonstop....
Goran Manevski

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #8 on: September 13, 2009, 10:15:08 AM »
Aj proveri si gi parametrite na vodata  :yes:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #9 on: September 13, 2009, 10:21:22 AM »
мислам дека знам што е работата... наместо 10 грама квасец да ставам во смесата за цо2, ја цело време ставам 40грама.....
Goran Manevski

Offline nenad66

 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Rio- "pena"
 • Age: 57
 • Posts: 6244
 • Activity:
  0%
 • Karma: 226
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #10 on: September 13, 2009, 10:24:40 AM »
мислам дека знам што е работата... наместо 10 грама квасец да ставам во смесата за цо2, ја цело време ставам 40грама.....

 :laugh: :laugh: :laugh: gi pijanis zatoa ti pobeluvaat  :laugh: :laugh:
se ke bide samo na cosiot brada nema da mu nikne

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #11 on: September 13, 2009, 10:24:55 AM »
мислам дека знам што е работата... наместо 10 грама квасец да ставам во смесата за цо2, ја цело време ставам 40грама.....

mislis nisko pH, ne bi trebalo posebno ako stavas od cesma Skopska voda.. da se sluci so DIY smesa pH drop.. skoro nevozmozno e

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #12 on: September 13, 2009, 10:38:10 AM »
епа не е возможно да има амонијак или нитрити, затоа што чувам само 5крибензиса и 4 сае, во 320литра аквариум, и притоа им менувам вода редовно... е ај сеа?! :)))
Goran Manevski

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 56
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #13 on: September 13, 2009, 10:43:59 AM »
samo mozeme da nagadjame, mora da se izmerat parametrite, nesto ne stima.
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #14 on: September 13, 2009, 10:47:03 AM »
епа да, тоа е единственото решение, сеа за сеа...
Goran Manevski

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #15 on: September 13, 2009, 11:29:42 AM »
Goran Manevski

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #16 on: September 13, 2009, 12:16:01 PM »
ostaj se borat za teritorija i mrest ke pomine... kazi sto filtacija koristis

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #17 on: September 13, 2009, 12:22:13 PM »
ostaj se borat za teritorija i mrest ke pomine... kazi sto filtacija koristis

глеаш на клипот, мењаваат боја, и ќе ја добие таа убавата боја, само кога ќе ставам храна или кога се тепаат, иначе се БЛЕДОРИИ! :))... филтрација имам 20пакетчиња керамика, акваристички сунгер, филц и вреќи за компири... (канистер атман 3400)
Goran Manevski

Offline ADZI

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Skopje, MACEDONIA
 • Age: 42
 • Posts: 2222
 • Activity:
  0%
 • Karma: 25
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #18 on: September 13, 2009, 12:26:25 PM »
kakva keramika? a toj e uv model ili ne.. gleam ne koristis dodatokot za skimanje na vodata..

Vidi koga ke se formira centralen par non-stop ke bidat so jaki boi, znam kaj mene pred da se izmrestat bea LUDILO.. posle splasnaa

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Re: бледи крибензиси?!?!
« Reply #19 on: September 13, 2009, 12:32:34 PM »
kakva keramika? a toj e uv model ili ne.. gleam ne koristis dodatokot za skimanje na vodata..

Vidi koga ke se formira centralen par non-stop ke bidat so jaki boi, znam kaj mene pred da se izmrestat bea LUDILO.. posle splasnaa

обичната керамика, сеа планирам да додадам и вулкански камен, канистерот е без UV (со пумпа е), тоа за скимирање на водата ми ги собираше неонките кога имав па го извадив...

иначе чул те господ за вториот дел од постот... :)
Goran Manevski

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal